Zápal prínosových dutín domáca liečba: Ako sa so zapálenými dutinami môžete popasovať doma?
Zápal prínosových dutín je jednou z najbežnejších a najčastejších komplikácií nádchy, prechladnutia či chrípky. Je teda veľmi pravdepodobné, že si ním prešiel už takmer každý. Prejavuje sa bolesťami hlavy, horúčkou, upchatým nosom a dutinami a tiež zvýšenou tvorbou hlienov. Kedy a ako môžete zápal prínosových dutín liečiť doma?
Čo potrebujete o zápale dutín vedieť?
Už sme spomenuli, že ide o ochorenie, ktoré bežne vzniká ako komplikácia nádchy, chrípky alebo napríklad aj prechladnutia. Najčastejšie sa vplyvom vírusovej infekcie vytvorí zápal na slizniciach dutín. Tento zápal potom spôsobí opuch a zvýšenú tvorbu hlienov. Hlieny majú primárne ochrannú funkciu – chránia vaše sliznice a dutiny pred škodlivými látkami, ktoré sa do nich dostanú zvonka. V tomto prípade sú to teda spomínané vírusy a v niektorých prípadoch aj baktérie či plesne.
Hlien, ktorý sa vám v dutinách pri zápale tvorí, je hustejší a môže byť rôzne sfarbený. Nie je ničím výnimočným ani to, keď v hliene nájdete prímes krvi. Nahromadený hlien potom spôsobuje upchatie dutín, pocit upchatého nosa a často je sprevádzaný aj bolesťou hlavy a dutín. Bežná je tiež zvýšená telesná teplota alebo horúčka.
Kedy treba ísť so zápalom dutín k lekárovi a kedy ho môžete liečiť doma?
V mnohých prípadoch prebieha toto ochorenie bez komplikácií. Určite by ste však zápal dutín nemali podceňovať. Pokiaľ sa váš zdravotný stav nezlepšuje ani po 3 dňoch samoliečby, prípadne sa cítite horšie, návštevu lekára určite neodkladajte. Nesprávnou liečbou totiž môžete napomôcť vzniku zdravotných komplikácií alebo chronického zápalu dutín. V prípade, že ide o infekciu bakteriálneho pôvodu, pravdepodobne vám váš lekár predpíše antibiotickú liečbu.
V prípade, že máte ľahší priebeh, môžu vám na zápal prínosových dutín pomôcť:
Voľnopredajné lieky
Bylinky
Rady starých mám
Vitamíny a odpočinok
Lieky na zápal prínosových dutín
Pri liečbe zápalu dutín je potrebné zmierniť opuch, odstrániť zápal a vyčistiť dutiny od hlienov. Popasovať sa však musíte aj s ďalšími symptómami, ako sú bolesť hlavy a dutín alebo horúčka. Po akých liekoch môžete siahnuť?
- Horúčku a bolesť vám pomôžu utíšiť lieky z radov analgetík a antipyretík, ako sú Paralen, Panadol, Ibalgin či Brufen. Obsahujú účinné látky, ktoré totiž vplývajú nielen na zníženie vysokej telesnej teploty, ale pomáhajú tiež tlmiť miernu až stredne silnú bolesť hlavy.
- Pokiaľ nie ste veľkým fanúšikom liekov vo forme tabliet, môžete siahnuť po horúcich nápojoch ako napríklad Teraflu, Paralen Grip či Coldrex. Účinkujú podobne ako vyššie spomenuté lieky – proti horúčke, bolesti a niektoré vám môžu pomôcť aj s uvoľnením upchatých dutín či kašľom.
- Na uľahčenie odstraňovania hlienov z dutín sú vhodnými pomocníkmi lieky ako Sinupret či Solmucol. Pomáhajú totiž podporovať riedenie a vylučovanie hlienov.
- Čo by bola liečba upchatého nosa bez nosného spreja alebo kvapiek? Môžete si vybrať z rôznych druhov prípravkov, pričom v mnohých nájdete pridané napríklad výťažky z bylín, ako sú eukalyptus či mäta. Nosné spreje pomáhajú zmierniť opuch sliznice, pôsobia liečivo na zápal a pomáhajú vám uľahčiť dýchanie nosom.
Bylinky a „rady starých mám” určite nepodceňujte
Bylinky sú liečivý zázrak od matky prírody, vďaka ktorým si vieme pomôcť s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Inak tomu nie je aj pri zapálených dutinách. Pripravte si šálku teplého bylinného čaju napríklad z lipového alebo bazového kvetu, rumančeka, šípok či zázvoru.
Pri zápale dutín sa asi najčastejšie spomínajú „finty starých mám“, ktoré obsahujú chren. Pokiaľ ste s chrenom už niekedy mali čo dočinenia, určite viete, že vás dokáže rozplakať už len jeho vôňa. Spôsobuje slzenie očí, no dokáže tiež urýchliť liečbu infekcie. Odporúča sa 1 lyžička strúhaného chrenu 2x denne, pričom ho môžete konzumovať samotný alebo ho napríklad pridať do nátierky. Účinným pomocníkom je tiež cesnak, ktorý je považovaný za prírodné antibiotikum. Môžete si z neho pripraviť „kvapky“ alebo ho tiež konzumovať samotný či za surova primiešaný do jedla.
Ďalšie typy na domácu liečbu prínosových dutín
Zahrievajte
Pri tomto ochorení sa odporúča udržiavať sa v teple. Môžete si prikladať teplé obklady, ideálne za použitia suchého tepla, čiže prikladaním nahriateho uteráka či nahrievacích vankúšikov.
Dodržujte pitný režim
Dostatok vody by mal byť samozrejmosťou, ktorú počas choroby môžete doplniť o bylinné čaje či Vincentku.
Naparujte sa
Para pomáha uvoľniť tlak v postihnutých dutinách. Vyskúšajte napríklad dlhú horúcu sprchu alebo naparovanie pomocou uteráka a nádoby s horúcou vodou. Do vody môžete pridať pár kvapiek eukalyptového oleja, ktorý účinky pary posilní.
Prečistite dutiny pomocou soľného roztoku
Soľný roztok zakúpite v lekárni, no pripraviť si ho môžete aj doma. Stačí vám na to voda, 1/3 lyžičky soli a štipka jedlej sódy. Roztok aplikujte do nosa pomocou striekačky alebo konvičky, ktorú tiež dostanete kúpiť v lekárni.
Nakopnite si imunitu vitamínmi a minerálmi
Skvelými doplnkami na podporu imunity sú napríklad výživové doplnky s vitamínom C. Váš organizmus by mal tiež prijímať dostatok vitamínu D, hlavne počas chladných zimných mesiacov, kedy si ho telo nedokáže vyprodukovať samo. Z minerálov by ste mali dopĺňať zinok a selén, ktoré majú tiež pozitívne účinky na obranyschopnosť tela.
Oddychujte
Aby sa vaše telo zregenerovalo čo najskôr, je potrebné dopriať mu dostatok odpočinku. Spite v noci aspoň 8 hodín, zdriemnite si počas dňa a vyhýbajte sa fyzickej záťaži.
Malý tip na záver: Masírujte si tvár v oblasti, kde sa nachádzajú dutiny
Existuje niekoľko masážnych „pohybov“, ktoré vám pomôžu zvýšiť prekrvenie dutín, zmierniť pocit tlaku či bolesti. Vyskúšajte si napríklad zatlačiť ukazovákmi na spodnú časť nosných dierok a masírujte smerom hore a von po chrbte nosa, až kým neprídete do miest medzi obočiami.
Nepríjemný tlak v zapálených dutinách môžete zmierniť tak, že si palce priložíte na nosné dierky (približne tak, aby ležali zhruba v strede vášho nosa) a zatlačíte na chrupavku po dobu 30 sekúnd a potom uvoľníte.
Upozornenie:
Máte pocit, že vám domáca liečba nezaberá? V prípade, že sa ani po troch dňoch liečby necítite lepšie, návštevu lekára neodkladajte. Choďte k lekárovi aj v prípade, že sa váš stav zhorší, objavia sa ďalšie symptómy či komplikácie. Neliečený alebo nesprávne liečený zápal prínosových dutín sa môže totiž opakovane vracať a vyústiť do chronického zápalu.