Je možné vyliečiť zápal šliach prirodzene? Pomôže pri liečbe homeopatia?
Zápal šliach sa môže objaviť najmä po neobvyklej námahe spojenej s nedostatočným tréningom alebo nadmerným opakovaním rovnakých pohybov. Zahriatie alebo korekcia držania tela sú najlepšími riešeniami na prevenciu jeho vzniku a odpočinok je hlavnou indikáciou na jeho zmiernenie.
Čo je to zápal šliach?
Tendinitída (nazývaná aj tendinopatia) je zápal šliach. Tieto vláknité štruktúry, ktoré spájajú svaly s kosťami, umožňujú prenášať silu vytvorenú svalovou kontrakciou na kostru s cieľom vykonať pohyb.
MUDr. Danuša Siveková: „Zápal šliach je najčastejšie spôsobený opakovaním pohybov, ktoré šľachy nadmerne zaťažujú, a to buď preto, že nie sú trénované, nie sú dostatočne zahriate alebo sú oslabené patológiou či užívaním liekov, alebo sú vykonávané v nevhodnej polohe. Šľachy sa potom môžu stať miestom intenzívnej bolesti, ktorá dokonca znemožňuje každodenný život.“
Zápalom môžu byť postihnuté všetky časti tela: lakeť, rameno, koleno, ruka a zápästie, chodidlo a členok, bedro (najmä u chodcov a bežcov) a adduktory (pubalgia častá u futbalistov).
Aké sú najčastejšie príčiny zápalu šliach?
- Dlhodobé namáhanie šliach pri práci či koníčku, napríklad pri intenzívnom používaní klávesnice, chôdzi, práci na záhrade, kutilstve a podobne.
- Nedostatočný tréning pred neobvykle dlhotrvajúcou aktivitou, napríklad pred improvizovaným tenisovým turnajom, dlhou horskou túrou atď.
- Morfológia môže vytvárať predispozíciu na zápal šliach, napríklad asymetrické držanie tela či ploché nohy.
- Chyby pri vykonávaní športu, ako pretrénovanie, nedostatočná rozcvička, zlé technické gestá, nevhodná alebo zle nastavená výstroj alebo nedostatočná hydratácia.
- Choroby, ktoré môžu zvyšovať krehkosť šliach, napríklad cukrovka, obezita, vysoký cholesterol atď.
- Liečba liekmi, najmä pri antibiotikách, kortizónovej infiltrácii, anabolických liekoch atď.
- Fajčenie, ktoré znižuje prekrvenie šliach.
Ako prirodzene zmierniť zápal šliach?
1. Začnite tým, že zistíte pôvod zápalu šliach (šport, opakované gesto…) a zastavte činnosť, ktorá je zaň zodpovedná, alebo upravte pracovisko tak, aby ste zápal ešte nezhoršovali.
2. Šľachu znehybnite elastickým obväzom.
3. Na bolestivú oblasť priložte ľadový obklad na približne dvadsať minút. V prípade potreby aplikáciu opakujte niekoľkokrát denne. Chlad má analgetický a protizápalový účinok, znižuje bolesť.
4. Kĺb nechajte niekoľko týždňov v pokoji, alebo ho úplne neznehybnite.
5. Ak ide o koleno alebo Achillovu šľachu, končatinu vyvýšte, aby ste znížili opuch.
6. Poraďte sa s lekárom, ktorý vám môže predpísať ďalšie vyšetrenia a vhodnú liečbu, po ktorej môže nasledovať rehabilitácia s fyzioterapeutom.
Aj homeopatický lekár môže v závislosti od pôvodu zápalu šliach, príslušného kĺbu a prípadných pridružených svalových kontraktúr alebo stuhnutosti, odporučiť individuálnu homeopatickú liečbu, ktorá môže zabrániť tomu, aby sa zápal šliach stal chronickým. Môže sa podávať vo forme granúl a/alebo krému či gélu na lokálnu aplikáciu.
Homeopatické lieky na zápal šliach a ako ich podávať
Homeopatické lieky vyberajte podľa sprievodných príznakov zápalu šliach. Platí, že:
- ak zhoršenie stavu nastáva oddychom a vlhkým chladom, podávajte RUTA GRAVEOLENS 9CH: 5 granúl, 4-krát denne.
- ak chladenie prináša úľavu, podávajte APIS MELLIFICA 9CH: 5 granúl, 4-krát denne.
- ak oddych a kompresia prináša úľavu, podávajte BRYONIA ALBA 9CH: 5 granúl 4-krát denne.
- ak je bolesť lokalizovaná na úrovni fixácie šľachy a kosti, podávajte SYMPHYTUM OFFICINALE 5CH: 5 granúl 3-krát denne.
- v prípade pätovej ostrohy na úrovni Achillovej šľachy podávajte HEKLA LAVA 5CH: 5 granúl 3-krát denne.
- počas 15 dní podávajte ARNICA MONTANA 9CH: 5 granúl 3-krát denne.
Lokálne homeopatické prípravky na zápal šliach
Na postihnuté miesto aplikujte krém ARNICALME s obsahom extraktu Arniky horskej.
Upozornenie
Ruta graveolens 9CH, Apis mellifica 9CH, Bryonia alba 9CH, Symphytum 5CH, Hekla lava 5CH a Arnica montana 9CH sú voľnopredajné monokomponentné homeopatické lieky (dostupné v lekárni) bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Lieky sú navrhnuté na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica.
Homeopatické lieky sa vyrábajú z prírodných zdrojov rastlinného, minerálneho alebo živočíšneho pôvodu.
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.