Zápcha je častý problém, o ktorom sa nehovorí. Zvládnite ju s prípravkom Titanlax
Zápchu je možné popísať ako problémové vyprázdňovanie tuhej, hrudkovitej stolice, ktoré je sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Obvykle vyprázdňovanie prebieha menej než trikrát za týždeň. Podľa odhadov ňou trpí asi 17 % dospelej európskej populácie. Zápchu podľa časového priebehu rozlišujeme na akútnu a chronickú.
Akútna zápcha
Prejavuje sa náhlou neschopnosťou vyprázdniť sa a väčšinou aj rýchlo odznie (do niekoľkých dní). Môže ju spôsobovať stres, zmena prostredia, malý príjem tekutín alebo vlákniny.
Chronická zápcha
Trvá dlhodobo – týždne, mesiace i roky. Ovplyvňuje ju životný štýl, užívanie liekov, ale aj iné ochorenia. U detí je často príčinou začiatok povinnej školskej dochádzky a potreba odďaľovať stolicu na dobu prestávok vo vyučovaní. To vedie k narušeniu vytvorených reflexov a problém je na svete.
Príčiny zápchy: stres, nedostatok vlákniny ale napríklad i lieky
Zápcha môže mať celý rad príčin: najčastejšie je na vine nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu. Môže nás postihnúť vtedy, ak neprijímame dostatok vlákniny a/alebo tekutín, prípadne ak jeme jedlá iba v malých množstvách. Na vine môže byť aj stres alebo zmena prostredia, najmä pri cestovaní. Nie vždy ale za zápchu môžeme my a náš životný štýl. Spôsobujú ju aj niektoré lieky, napríklad lieky proti alergiám, depresiám alebo na uvoľnenie svalov. Problémy s vyprázdňovaním môžu mať ľudia, ktorí trpia hemoroidmi, zníženou funkciou štítnej žľazy alebo niektorou z dedičných chorôb.
So zápchou úzko súvisí aj syndróm dráždivého čreva. Čo je to?
Syndróm dráždivého čreva (známy pod skratkou IBS) je relatívne časté ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém a zvyčajne spôsobuje príznaky, ako sú kŕče v bruchu, nadúvanie, hnačka a zápcha. Príznaky IBS môže vyvolať viacero rôznych faktorov a medzi možné príčiny patria okrem iného predchádzajúce epizódy gastroenteritídy (žalúdočné chyby), citlivosť na určité potraviny alebo lieky a stres. Ľudia s IBS majú tendenciu mať v určitých obdobiach epizódy alebo náhle zhoršenia. To, či toto zhoršenie trvá niekoľko dní alebo týždňov, závisí od konkrétnej osoby a môže sa líšiť od jednej epizódy k druhej.
Aké sú príznaky IBS?
- bolesti alebo kŕče žalúdka – zvyčajne sa zhoršujú po jedle a lepšia po stolici,
- nadúvanie brucha,
- hnačka,
- zápcha a pocit, že sa črevá nemôžu úplne vyprázdniť.
Príznaky IBS sa môžu výraznejšie prejaviť počas stresu a dôležitých životných udalostí, po konzumácii určitých potravín a pri užívaní niektorých antibiotík.
Ako vybrať vhodný liek na zápchu?
Zápcha dokáže narušiť rytmus bežných dní. Aby ste si mohli aj naďalej užívať život naplno, bez bolesti brucha a nepríjemných pocitov plnosti, siahnite po lieku, ktorý účinkuje rýchlo, má predvídateľný účinok, jednoducho sa aplikuje a je šetrný k organizmu. Vhodným je napríklad aj prípravok Titanlax.
Čo je Titanlax a na čo sa používa?
Titanlax je zdravotnícka pomôcka, ktorá účinne a šetrne lieči akútnu aj chronickú zápchu. Pri každodennom užívaní podporuje pravidelnú črevnú peristaltiku (pohyby čriev), zmäkčuje stolicu a napomáha vyprázdneniu. Zároveň pôsobí proti nadmernej tvorbe plynov v tráviacom trakte, a to aj pri zápche súvisiacej so syndrómom dráždivého čreva. Účinok prípravku nastupuje približne v rozmedzí od 12 do 24 hodín.
Ako Titanlax funguje?
Vďaka obsahu 3 zložiek pôsobí prípravok Titanlax viacerými mechanizmami. Obsahuje:
Makrogol 3350
Viaže sa s vodou prítomnou v lumene čreva, čím zvyšuje objem stolice. Stolica je tak mäkšia a ľahšie sa vytláča bez toho, aby spôsobovala kŕče, bolesti brucha alebo iné akútne problémy.
Psyllium
Rozpustná vláknina*, ktorá vytvára gél schopný hydratovať hmotu stolice. Podporuje reguláciu črevných funkcií a vďaka svojmu objemovému efektu reštartuje peristaltiku, skracuje dobu priechodu črevom a napomáha vyprázdneniu.
Simetikón
Protipenivý účinok – účinný pri absorpcii gastrointestinálneho plynu spojeného so zápchou. Znižuje teda množstvo črevných plynov.
*Psyllium sa získava z vyčistených obalov semien skorocelu indického (Plantago ovata). Rastie v Iraku, Pakistane, Austrálii a hlavne v Indii, kde je táto surovina najkvalitnejšia.
Upozornenie
Zdravotnícku pomôcku užívajte až do odznenia príznakov. Neužívajte TITANLAX dlhšie ako 30 dní. Ak príznaky pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom.
Ako sa Titanlax používa a dávkuje?
Dávkovanie prípravku Titanlax:
- Deti od 6 do 12 rokov: 1 vrecko denne. Vekový limit je daný obsahom simetikónu (100 mg). Malé deti môžu jednorazovo užiť max. 40 mg simetikónu. Použitie u detí je vhodné konzultovať s lekárom.
- Dospelí a deti nad 12 rokov: 2 vrecká denne.
Dávkovanie prípravku Titanlax:
- Obsah vrecka dobre rozpustite v pohári vody a ihneď vypite. Vzhľadom ku gélotvornej aktivite psyllia sa odporúča prípravok užívať medzi jedlami a zapiť dostatočným množstvom vody (najmenej jedným plným pohárom vody, pokiaľ možno dvoma pohármi), aby nedošlo k napučaniu v krku, ktoré môže spôsobiť dusenie.
- U dospelých sa odporúča vypiť aspoň 2 litre tekutín denne.
- U detí a dospievajúcich sa odporúča vypiť aspoň 1 – 1,5 litra denne. Ak stav pretrváva aj po užití prípravku, je vhodné poradiť sa s lekárom.
- Žiadna zložka sa nevstrebáva, pôsobí len v črevách!
Kde je možné kúpiť Titanlax?
Zdravotnícka pomôcka Titanlax je dostupná v lekárňach v podobe prášku na prípravu perorálneho roztoku. Jej výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, a preto ju nájdete aj v našej online lekárni s rýchlym doručením.