Žlčníkový záchvat môže spôsobiť nielen vianočnú pohromu. Aké sú jeho príznaky, prevencia a prvá pomoc?
Vianočné obdobie je spájané s časom štedrého hodovania, ale v mnohých domácnostiach aj s časom prejedania sa takými potravinami, na ktoré by sme počas roka nesiahli. Okrem toho Vianoce prinášajú mnohým z nás aj stres, a práve tieto dva rizikové faktory môžu u niektorých ľudí spôsobiť nepríjemný žlčníkový záchvat. Prečo je tomu tak a aké sú príznaky a príčiny žlčníkového záchvatu?
Čo charakterizuje žlčníkový záchvat?
Žlčníkový záchvat je veľmi bolestivý stav, prejavujúci sa ako náhla a silnejúca bolesť, typicky vyskytujúca sa pod pravým rebrom. Táto bolesť či pichanie v strednej alebo pravej časti brušnej dutiny sa prejavuje najčastejšie po konzumácii mastného jedla.
Žlčník je vakovitý orgán umiestnený pod pečeňou. Slúži na ukladanie žlče, ktorá napomáha tráveniu tukov. Preto sa žlč zo žlčníka uvoľňuje do tenkého čreva v procese trávenia. V prípade narušenia tohto procesu sa môže objaviť záchvat, ktorý môže byť nepríjemný a vyžadovať lekársku pozornosť.
Aké sú príznaky žlčníkového záchvatu?
- Náhla a ostrá bolesť, najčastejšie sa prejavujúca v pravej hornej časti brucha alebo v strede brucha, tesne pod hrudnou kosťou
- Bolesť sa zhoršuje po konzumácii mastných, ťažko stráviteľných jedál
- Bolesť môže trvať minúty až hodiny a je tak intenzívna, že sťažuje pokojné sedenie
- Bolesť vystreľuje do lopatiek alebo pravého ramena
- Nevoľnosť
- Zvracanie
- Horúčka a zimnica
- Pocit nepríjemne plného alebo ťažkého žalúdka
- Žltnutie očí alebo kože
- Tmavo sfarbený moč1
Čo spôsobuje žlčníkový záchvat?
Žlčníkový záchvat môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú žlčník. Medzi najčastejšie príčiny patria ochorenia žlčníka – žlčové kamene a zápal.
Žlčové kamene
Žlčové kamene – cholelitiáza vznikajú, keď látky v žlči (ako je cholesterol, žlčové soli a vápnik) alebo látky z krvi (ako bilirubín) tvoria tvrdé častice, ktoré blokujú priechody do žlčníka a žlčových ciest. Majú tendenciu tvoriť sa aj vtedy, keď sa žlčník nevyprázdni úplne alebo dostatočne často. Veľkostne môžu byť žlčníkové kamene malé ako zrnko piesku alebo veľké ako golfová loptička. Rizikové faktory vzniku žlčových kameňov sú:
- nadváha alebo obezita,
- cukrovka,
- vek 60 rokov a viac,
- užívanie liekov, ktoré obsahujú estrogén,
- rodinná anamnéza žlčových kameňov,
- ženské pohlavie,
- Crohnova choroba a iné ochorenia, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie živín,
- cirhóza alebo iné ochorenia pečene.
Zápal žlčníka
Zápal žlčníka, známy aj ako cholecystitída, je ďalšou bežnou príčinou žlčníkových záchvatov. Tento zápal býva najčastejšie spôsobený žlčníkovými kameňmi, okrem toho môže byť spôsobený infekciou alebo inými faktormi. Prejaví sa buď ako akútny alebo chronický zápal žlčníka.
Upozornenie:
Žlčníkový záchvat môžu vyvolať aj problémy s funkciou žlčníka. Žlčník sa nemusí dostatočne kontrahovať, čo môže viesť k problémom s odtokom žlče a k záchvatom2.
Ako predídete žlčníkovým záchvatom? Toto je vhodná prevencia
Základ prevencie pred žlčníkovým záchvatom tvorí vyvážená strava a dostatočný pohyb. Odporúča sa prestať fajčiť a obmedziť príjem alkoholu, ktoré pôsobia na žlčník dráždivo. Vhodné je tiež zaradiť do jedálnička potraviny s vysokým obsahom vlákniny a zdravých tukov. Tie pomáhajú predchádzať žlčovým kameňom. Patria sem celozrnné výrobky ako hnedá ryža, celozrnný chlieb a tuky z rýb a olivového oleja. Rafinované obilniny (nachádzajú sa v sladkých cereáliách a bielej ryži, chlebe a cestovinách) a sladké sladkosti sú spojené s vyšším rizikom ochorenia žlčníka.
Upozornenie:
Niektoré ochorenia, ako napríklad nadváha alebo cukrovka, priamo zvyšujú pravdepodobnosť vzniku žlčových kameňov. Aj preto zmena životného štýlu a získanie kontroly nad cukrovkou môže pomôcť predchádzať vzniku ochorení žlčníka. Pokiaľ už trpíte určitým ochorením žlčníka, má na jej priebeh a prejavy veľký vplyv celková životospráva a stravovanie. Priebehu ochorenia neprospievajú ani stresové situácie a stres, ktorému je vhodné sa vyhnúť.
Zásady stravovania pri žlčníkových problémoch, ktoré vám pomôžu predchádzať nepríjemným žlčníkovým záchvatom:
- Neprejedajte sa. Vhodné je stravovať sa pravidelne po malých dávkach (4 – 5 menších porcií denne).
- Znížte príjem kofeínových a alkoholických nápojov.
- Dodržiavajte pitný režim. Vhodná je čistá voda izbovej teploty a teplé čaje.
- Nekonzumujte jedlá s vysokým obsahom tuku a cholesterolu (vyprážané jedla, klobásy, údeniny, vajíčka, bravčové mäso a podobne).
- Vyhnite sa jedlám s obsahom koncentrovaného tuku a cukru, čokoládam a sladkostiam, kysnutým jedlám, priveľmi koreneným jedlám.
- Prijímajte dostatok zeleniny a ovocia, najmä s vysokým obsahom vitamínu C – napríklad kiwi, brokolicu, pomaranč, jablká, hrušky, banány, cviklu, mrkvu, petržlen, paradajky, zemiaky. Vyhnite sa zelenine, ktorá nadúva.
- Zaraďte do stravovania „zdravé tuky“, ktoré majú protektívny účinok. To súvisí najmä so znižovaním hladín triglyceridov, upravením kvality žlče a regulovaním kontrahovania žlčníka. Patria sem orechy, olivový olej, doplnky stravy s obsahom rybieho oleja.
- Zaraďte do jedálnička stravu obsahujúcu rastlinné zdroje proteínov, ktoré znižujú cholesterol – napríklad fazuľu, šošovicu, tofu či tempeh. 3
Ako zvládnuť žlčníkový záchvat?
Prvou pomocou v domácej liečbe pri žlčníkovom záchvate sú voľnopredajné prípravky podporujúce vylučovanie žlče, uvoľňujúce bolesti a kŕče. Využívajú sa najmä lieky s obsahom fenipentolu, ktorý ma choleretický účinok, zvyšuje produkciu a vylučovanie žlče. Používa sa aj pri chronických ochoreniach žlčníka a žlčových ciest. Ďalej sú vhodné prípravky s obsahom hymekromonu, ktorý pôsobí cholereticky a spazmolyticky. Zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, uvoľňuje bolestivé kŕče hladkej svaloviny žlčníka a žlčovodov a najmä ich zvieračov.
Ďalšou možnosťou, ako si pomôcť pri problémoch so žlčníkom, sú lieky rastlinného pôvodu, podporujúce tvorbu a vylučovanie žlče. Zmierňujú kŕče hladkého svalstva žlčových ciest, pôsobia protizápalovo a majú dezinfekčný účinok. Obsahujú najmä silicu z mäty piepornej, eukalyptovú silicu, extrakty z koreňa kurkumy a ďalšie.
Pri akútnom podráždení žlčníka by ste nemali jesť. Pokiaľ bolesť neustúpi, vhodné je pitie bylinného čaju s obsahom látok, ktoré podporujú žlčník – púpava lekárska, mäta pieporná, pestrec mariánsky, artičoka, repík lekársky či nechtík lekárskeho. Po ustúpení bolesti, môžete pomaly začať prijímať potravu, najlepšie staršie rožky alebo sucháre.
Upozornenie:
Liečba bolesti žlčníka záleží od intenzity bolesti a závažnosti zdravotného stavu. V niektorých prípadoch sa vyžaduje hospitalizácia, kde je pacientovi podávaná kombinácia spazmolytika a analgetika v infúziách. Okrem toho sú infúzne podávané antibiotiká a pacient má prísnu hladovku.
Pokiaľ sú záchvaty časté a závažné, lekár môže odporučiť chirurgický zákrok na odstránenie žlčníka, ktoré sa dnes často vykonáva laparoskopicky. Minimalizuje to komplikácie a dobu rekonvalescencie. Preto pokiaľ pociťujete akékoľvek známky alebo príznaky ochorenia žlčníka, je dôležité, aby ste svoj zdravotný stav konzultovali so svojím lekárom. Rovnako dôležité je dbať na prevenciu problémov so žlčníkom, čo zahŕňa zdravú stravu a aktívny životný štýl.
Zdroje použité v článku:
1. IFTIKHAR, N. 2018. What to Do If You’re Having a Gallbladder Attack. In: healthline.com [online]. 06.12.2018 [cit. 2.11.2023]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack
2. SETHI, S. 2019. Gallblader Disease. In: medicalnewstoday.com [online]. 21.02.2019 [cit. 2.11.2023]. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/312460#prevention
3. GOTTER, A. 2023. Gallbladder diet. In: healthline.com [online]. 14.02.2023 [cit. 2.11.2023]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/gallbladder-diet#gallbladder-friendly-foods