Pripravte svoju pokožku na leto už teraz. 6 tipov, ktoré vám pomôžu ku zdravej a krásnej pokožke počas celého leta
Každým dňom sa blížime k horúcemu letnému počasiu. Určite sa už aj vy tešíte na dlhé teplé letné dni, hrejivé slniečko a letnú dovolenku. Pri plánovaní letnej sezóny však často zabúdame na to, že prípravu potrebuje nielen náš šatník či kalendár, ale aj naša pokožka. Po chladnej zime, kedy sa slniečko veľmi neukazovalo môže totiž prvý pobyt na silnom slnku narobiť viac škody než úžitku. Čo urobiť pre to, aby ste si pokožku na leto pripravili čo najlepšie? Čítajte ďalej a spoznajte 6 tipov, ktoré vám s tým pomôžu.
Starostlivosť o pokožku pred letom
Väčšina žien má svoju pravidelnú rutinu starostlivosti o pokožku. Postupy, čas, frekvencia a samotné kozmetické prípravky v rámci tejto rutiny sa od ženy k žene líšia. Čo ale majú spoločné je, že úlohou takejto rutiny je pokožku vyčistiť, hydratovať a vyživiť. V zime často siahame po hutnejších a výživnejších krémoch či olejoch, ktoré efektívne ošetrujú chladom popraskanú pokožku. S postupným oteplením však použitie takýchto mastnejších prípravkov nemusí každému vyhovovať. Nastáva teda čas rutinu trošku pozmeniť a prispôsobiť príprave na leto. Ako na to?
1. Siahnite po ľahších hydratačných krémoch a prípravkoch
V rámci prípravy pokožky na leto by ste mali vymeniť hutnejšie a mastnejšie krémy za ľahšie hydratačné prípravky. Tie vďaka svojej ľahkej textúre nezanechávajú hutný film, ale pomôžu pokožke dýchať a súčasne jej dodajú potrebnú hydratáciu a starostlivosť.
2. Hydratujte pokožku zvnútra i zvonka
Hydratácia je veľmi dôležitá. Suchá a dehydrovaná pokožka je totiž náchylnejšia na podráždenie, poškodenie a nadmernú citlivosť. To sa odrazí nielen na tom, ako bude vaša pokožka vyzerať po opaľovaní, ale jej zdravie to môže ovplyvniť aj z dlhodobého hľadiska. Ak pokožke nedodáte dostatok hydratácie, bude mať väčší sklon ku tvorbe vrások, pigmentových škvŕn, zápalov a predčasnému starnutiu. Ako pokožku hydratovať?
Hydratácia zvnútra
Dodržujte pitný režim a doprajte telu denne aspoň 2 litre tekutín. Medzi tekutiny samozrejme nepočítajte kávu ani alkohol. Primárne by ste mali piť čistú vodu, pričom pitný režim môžete doplniť o minerálky, nesladené čaje či ovocné šťavy.
Hydratácia zvonka
Existuje množstvo prípravkov, ktoré vám s hydratáciou pomôžu. Vyskúšajte okrem hydratačných krémov aj séra a hydratačné masky. Niektoré sú vhodné na každodenné používanie, iné vám postačí aplikovať raz za týždeň.
Hydratačné séra
Hydratačné masky
Vedeli ste?
K vysušovaniu pokožky prispievajú aj kúpele či sprcha v horúcej vode. Netvrdíme, že sa teraz musíte sprchovať len v studenej vode, ale je dobré teplú vodu prestriedať so studenou, prípadne aspoň upustiť od „vriacich“ kúpeľov – ruku na srdce, práve tie sú u mnohých žien extrémne obľúbené.
3. Nepodceňujte dôležitosť SPF krému
Mnoho ľudí si ešte stále spája opaľovacie prípravky, SPF a UV filtre len so samotným opaľovaním. Pravdou však je, že SPF ako ochrana pred slnkom by mala byť pevnou súčasťou vašej starostlivosti o pokožku – a to aj počas zimy, jesene či jari. Týka sa to predovšetkým pokožky na tváti, nakoľko je jemnejšia ako inde na tele. UV žiarenie zo slnka totiž do pokožky preniká celoročne, aj keď je zamračené.
Vedeli ste, že škodlivé UV lúče prenikajú aj cez okno? Pokiaľ teda sedíte za volantom alebo napríklad máte v kancelárii miesto pri okne, ultrafialové žiarenie vám na pokožku dopadá bez ohľadu na ročné obdobie či počasie. Siahnite po SPF aj v prípade, že sa nechystáte von, ale čas trávite v priestoroch s oknami.
4. Exfoliácia a peeling na tvár i telo vám pomôžu dosiahnuť hladkú a jemnú pokožku
V rámci prípravy na leto je dobré pokožke dopriať aj poriadnu očistu. Ak nepatríte k tým, ktorí by si dávali peeling pravidelne, určite by ste mali porozmýšľať o tom, že ho zaradíte do vašej beauty rutiny. Exfoliácia a peeling predstavujú v podstate to isté – pomôžu pokožke s odstránením odumretých buniek. Rozlišujeme niekoľko druhov exfoliácie a peelingov:
- Mechanická exfoliácia – pri mechanickom peelingu sa používajú abrazíva, čiže malé čiastočky, ktoré pomocou mechanického šúchania odstraňujú staré vrstvy pokožky. Ide o klasické peelingové prípravky s malými pevnými čiastočkami. Mechanický peeling nemusí vyhovovať ľuďom s citlivou alebo ekzematickou pokožkou, nakoľko prisilný peeling môže pokožku podráždiť.
- Chemická exfoliácia – nazýva sa aj chemický peeling a funguje na báze AHA a BHA kyselín. Tie sú pri správnom použití často šetrnejšie k pokožke ako mechanický peeling. Okrem toho, že ju zbavujú odumretých kožných buniek, podporujú tiež tvorbu kolagénu. Pokiaľ s týmto typom peelingu ešte len začínate, zvoľte najprv slabšiu koncentráciu a pozorujte, ako na prípravok vaša pokožka reaguje. Pri chemických peelingoch je nevyhnutné používať SPF.
- Enzymatické peelingy – enzymatické peelingy sú vhodné pre citlivejšiu pleť. Obsahujú prírodné enzýmy z tropického ovocia a zeleniny, šetrne rozpúšťajú keratín v odumretej pokožke a nenarúšajú prirodzené pH pleti.
5. Využite silu antioxidantov v strave i doplnkoch
Už sme spomínali, že spolu so slniečkom dopadajú na našu pokožku aj škodlivé UV lúče. Tie potom spôsobujú uvoľňovanie voľných radikálov. Voľné radikály sú zodpovedné za poškodenie pokožky aj v jej hlbších vrstvách a za následný vznik vrások, predčasné starnutie a mnoho ďalších „vecí“, ktoré strašia takmer každú ženu na planéte. Aby ste pokožku čo najlepšie pripravili a chránili, mali by ste prijímať dostatok antioxidantov. Telu ich môžete doplniť prostredníctvom stravy, výživových doplnkov a dokonca ich nájdete aj v niektorých druhoch kozmetiky. Medzi najznámejšie a najbežnejšie antioxidantny patria:
Samozrejme existujú aj ďalšie antioxidanty. Mnohé z nich pritom nájdete v bežne konzumovaných druhoch ovocia, zeleniny a iných potravinách. Pokiaľ si neviete doplniť dostatočné množstvo antioxidantov prostredníctvom stravy, môžete siahnuť po vhodných doplnkoch.
Betakarotén na opaľovanie
Medzi obľúbené antioxidanty patrí aj betakarotén. O ňom si mnohí myslia, že jeho užívanie či používanie v kozmetických produktoch zaručí krásne a dlhotrvajúce opálenie pomaly už po prvom slnení. Áno, betakarotén ovplyvní to, ako bude vaša pokožka vyzerať, ale trošku iným spôsobom. Pomáha ju totiž chrániť pred voľnými radikálmi, podporuje jej zdravie a vzhľad. Betakarotén sa odporúča začať užívať už zhruba 10 týždňov pred začiatkom sezóny.
6. Používajte prípravky proti striám a celulitíde
Po pokožke bez nedokonalostí sníva každá žena. Je to však skôr nereálne než reálne. S nejakou tou drobnou chybičkou krásy zápasí každá z nás. Strie, jazvičky alebo celulitída sú síce estetické problémy, no ich riešenie je beh na dlhšiu trať. Okrem trpezlivosti vám boj s nimi rozhodne uľahčí správna starostlivosť. Existuje množstvo prípravkov, ktoré napomáhajú hojeniu a regenerácii pokožky, zmierňujú vzhľad strií i jaziev a bojujú s celulitídou. Tieto prípravky sa tiež starajú o ochranu a výživu pokožky a pripravia vás na leto.
Ako ešte účinne bojovať s celulitídou?
Ak vás trápi celulitída mali by ste zvážiť váš životný štýl. Zaraďte si do dňa viac pohybu, pite dostatok vody, stravujte sa zdravo a vyhýbajte sa jedlám spôsobujúcim nadmerné zavodnenie. Obľúbeným spôsobom, ako s celulitídou zabojovať, je tiež lymfodrenáž alebo maderoterapia.
Trápia vás vyrážky a červené bodky po holení?
Leto je obdobie šiat, sukní, šortiek a kratšieho vzdušnejšieho oblečenia. S tým sa spája aj zvýšená frekvencia holenia. Mnohé ženy sa stretávajú s podráždením pokožky po holení, vznikom vyrážok či červených bodiek. Pomôcť vám môže použitie vhodného prípravku na holenie, po holení, prípadne zmena samotnej metódy holenia. Nie každej žene totiž vyhovuje klasické holenie. Niektoré radšej zájdu na depiláciu, použijú epilátor, prípadne iné metódy a prípravky. Ak vám teda klasické holenie nevyhovuje a upokojujúce prípravky nepomáhajú, rozhodne zvážte zmenu spôsobu zbavovania sa chĺpkov.