7 vecí, ktoré by mala mať vo výbave každá mamička
Príchod bábätka je krásne, no v určitých smeroch aj náročné obdobie. Nielenže sa mamina zotavuje po pôrode, ale musia si na seba s bábätkom zvyknúť a nájsť spoločný rytmus. Asi každá žena sa snaží vopred pripraviť čo najlepšie – pýta sa iných mamičiek, číta knižky a zhromažďuje všetko potrebné nielen pre bábätko, ale aj pre seba. Keďže chceme čerstvým mamičkám trošku pomôcť aj my, pripravili sme si pre vás malý zoznam 7 vecí, ktoré by mala mať vo výbave každá novopečená mamina. Čítajte ďalej a zistite, či máte všetko potrebné.
Ako sa pripraviť na prvé týždne po pôrode a čo budete potrebovať?
Pôrod je kapitola, ktorou síce končí tehotenstvo, no súčasne je akýmsi úvodom k materstvu. Po pôrode sa každá matka musí vyrovnať s viacerými zmenami a „novinkami“. Na jednej strane je to samozrejme ten malý drobček, ktorého si so sebou z nemocnice privediete domov a potrebuje vašu starostlivosť, pozornosť a opateru. Na druhej strane sú tu však aj faktory týkajúce sa vás ako ženy zotavujúcej sa po pôrode. Vaše telo si prechádza telesnými zmenami, ste plná emócií a hormóny máte ako na horskej dráhe.
Prvé týždne po príchode z nemocnice môžu byť preto náročnejšie a plné menších i väčších výziev. Aby ste sa vedeli pripraviť na prvé týždne s bábätkom čo najlepšie, je dobré urobiť si prehľad o tom, čo sa bude s vami diať a aké pomôcky, prípravky či zariadenia vám toto obdobie uľahčia v čo najvyššej možnej miere.
1. Hygienické pomôcky po pôrode
Po pôrode je nevyhnutné dodržiavanie pravidelnej hygieny, aby ste zabránili infekcii popôrodnej rany. Odporúča sa však umývanie len vodou, prípade veľmi jemným prípravkom na intímnu hygienu, ideálne vždy po toalete. V pôrodnici aj doma budete potrebovať zásobu popôrodných vložiek, nakoľko sa po pôrode objavuje krvácanie. Tieto vložky sú vyrábané z priedušnejších materiálov s dobrou absorpčnou schopnosťou.
Popôrodné krvácanie je spočiatku silnejšie než pri menštruácii, preto je dôležité, aby ste si hygienické pomôcky menili častejšie. Krvácanie sa postupne mení – intenzitou aj sfarbením. Očistky sa ku koncu zmenia na hnedkasté, žltasté a napokon až belavé. Vymiznúť by mali do 6 týždňov od pôrodu bábätka. Počas tohto obdobia budú teda popôrodné vložky, špeciálne nohavičky a jednorazové podložky vašimi nevyhnutnými spoločníčkami.
Praktický môže byť aj sťahujúci pás po pôrode
Svalstvo na bruchu býva po pôrode ovisnuté a nejaký čas trvá, kým sa vráti na svoje miesto. Skvelou pomôckou sú takzvané sťahujúce pásy. Niektoré sú vhodné pre ženy po prirodzenom pôrode, iné sú prispôsobené aj pre tie mamičky, ktoré bábätko na svet priviedli sekciou – cisárskym rezom. Sťahujúce pásy by mali byť vyrobené zo vzdušného materiálu, aby mohla pokožka pod nimi dýchať a súčasne by mamine nemali brániť vo voľnom pohybe.
2. Prípravky na hemoroidy
Veľmi častým problémom u žien po pôrode sú hemoroidy. K ich tvorbe môže dôjsť už počas tehotenstva vplyvom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, zápchy alebo zmien pevnosti ciev. K zhoršeniu hemoroidov potom zvyčajne dochádza počas pôrodu, nakoľko je pri ňom nevyhnutné, aby žena tlačila. Hemoroidov sa dokážete zbaviť, je však potrebné dodržiavať určité opatrenia.
Zaraďte si do stravy viac vlákniny a potravín s obsahom vitamínu C. Dodržujte pitný režim. Skúste sa vyhnúť dlhému sedeniu a pokúste sa pravidelne hýbať, ideálne formou prechádzok. Počas šestonedelia sa totiž neodporúča telo zaťažovať cvičením a tréningami. Prvoradé je, aby sa zahojili všetky rany. Liečbu hemoroidov urýchlite tiež pomocou vhodných lokálnych prípravkov, ako sú gély s obsahom dubovej kôry, ktorá má dezinfekčné a sťahujúce účinky.
3. Prsné vložky
U dojčiacich mamičiek nie je nič výnimočné, ak dôjde k úniku materského mlieka. Ide o bežný popôrodný symptóm, ktorý sa zvykne zlepšiť, keď si s bábätkom nájdete režim a rytmus dojčenia. Spustenie mlieka môže byť navyše ovplyvnené mnohými emocionálnymi i fyzickými spúšťačmi. Je napríklad bežné, že sa mamičke spustí mlieko keď sa rozruší, rozcíti alebo napríklad keď počuje plač bábätka.
Veľkou pomocou pre vás budú prsné vložky do podprsenky. Sú vyrobené tak, aby zachytávali uniknuté mlieko a chránili vaše oblečenie. Nezabudnite, že tak ako plienky, aj prsné vložky by ste mali vymeniť vždy, keď sú mokré. Zabránite tak vzniku infekcií, podráždeniu a „nehode“ na vašom tričku.
4. Prípravky na ragády
Vedeli ste, že to, ako sa dieťatko pri dojčení prisaje na prsník, je veľmi dôležité? Pokiaľ sa totiž bábätko neprisaje správne, môžu sa vám na bradavkách vytvoriť bolestivé trhlinky. Tieto trhlinky sa nazývajú ragády. Ak sa u vás objavia, je veľmi dôležité nájsť správnu polohu pri dojčení a kontrolovať, či sa dieťatko prisáva správne, prípadne mu s tým pomôcť. Ak neviete, ako na to, pomôže vám školená laktačná poradkyňa.
Niektoré mamičky používajú takzvané klobúčiky na dojčenie. Ide o ochranné klobúčiky na bradavky, ktoré by mali bradavku chrániť a súčasne uľahčiť kŕmenie. Pokiaľ je to však možné, mali by ste sa sústrediť primárne na správnu metódu dojčenia – tá je pre dieťatko najprirodzenejšia.
V prípade podráždených a boľavých popraskaných bradaviek siahnite napríklad po špeciálnych krémikoch s lanolínom, ako je Lansinoh HPA LANOLIN 10ml alebo Canpol Babies Lanolínový krém na bradavky 7g.
Upozornenie:
U mnohých žien sa objavuje aj problém nazývaný mastitída. Ide o zápal prsníka spôsobený baktériami, ktorý je bolestivý, nepríjemný a sprevádza ho horúčka. Ak na sebe spozorujete príznaky zápalu prsníka, obráťte sa na lekára.
5. Čaje a šťavy na podporu kojenia
Počas dojčenia majú maminy zvýšenú „spotrebu“ rôznych vitamínov, minerálov a živín. Tie totiž prechádzajú do materského mlieka a vyživujú bábätko. Okrem vhodnej stravy pomáhajú mamičkám podporiť dojčenie a doplniť potrebné vitamíny aj rôzne šťavy. Obľúbená je napríklad Rotbäckchen Mama šťava, obsahujúca kombináciu ovocných štiav, anízovo-feniklovo-rascového čaju, železa, vitamínu C, B12 a podobne. Bylinné čaje vhodné pre dojčiace matky zas obsahujú bylinky s pozitívnym účinkom na zdravie dojčiacej mamičky a sú tiež skvelým spôsobom, ako doplniť pitný režim.
6. Odsávačka mlieka
Nejedna mamina by vám vedela porozprávať o tom, čo to je, mať plné prsníky. Ide o nepríjemný pocit, pretože prsia sú ťažké, akoby stvrdnuté a mamička sa cíti nekomfortne. Navyše plné prsníky často spôsobujú problém aj pri kŕmení dieťatka – bábätko môže mať ťažkosti správne sa prisať a piť. V takýto prípadoch sa odporúča trošku mlieka odsať, aby prsník zmäkol a stal sa pre bábätko lepšie „uchopiteľným“.
Plné prsníky však predstavujú problém aj z iného dôvodu – často vedú k upchatiu mliekovodov, čo je nepríjemný a bolestivý stav. Pokiaľ máte teda viac mlieka, ako je vaše dieťatko schopné pri kŕmení spotrebovať, pomôže vám odsávačka mlieka. Odsaté mlieko je možné skladovať v špeciálnych vreckách a použiť ho v prípade, že budete mať mliečka menej alebo bude potrebné bábätko nakŕmiť, keď vy práve nebudete doma.
7. Vrecká na skladovanie mlieka
Jedným zo spôsobov, ako možno odsaté materské mlieko skladovať, je použitie špeciálnych vreciek do mrazničky. Tieto vrecká sú vyrobené tak, aby mlieko chránili pred „kontamináciou“ a uschovali ho až po dobu 6 mesiacov. Budete tak mať zásobu aj pre prípad, že by ste mlieka mali menej. Nezabudnite si vrecko vždy označiť nielen množstvom mlieka, ale aj dátumom odsatia, aby ste vedeli, koľko ho možno skladovať.
Čerstvo odsaté materské mlieko môžete použiť do 6 hodín bez toho, aby ste ho skladovali v chladničke. Pokiaľ potrebujete mliečko podať dieťatku neskôr, v chladničke s teplotou od 5 do 10 °C vám vydrží zhruba 3 dni. Ak potrebujete materské mlieko skladovať dlhšie, uložte ho do mrazničky s teplotou -18°C, kde vydrží aj 6 mesiacov.