Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

7 vecí, ktoré by mala mať vo výbave každá mamička

Ako sa pripraviť na prvé týždne po pôrode a čo budete potrebovať?

Pôrod je kapitola, ktorou síce končí tehotenstvo, no súčasne je akýmsi úvodom k materstvu. Po pôrode sa každá matka musí vyrovnať s viacerými zmenami a „novinkami“. Na jednej strane je to samozrejme ten malý drobček, ktorého si so sebou z nemocnice privediete domov a potrebuje vašu starostlivosť, pozornosť a opateru. Na druhej strane sú tu však aj faktory týkajúce sa vás ako ženy zotavujúcej sa po pôrode. Vaše telo si prechádza telesnými zmenami, ste plná emócií a hormóny máte ako na horskej dráhe.

vybava pre mamicky

2.    Prípravky na hemoroidy

Veľmi častým problémom u žien po pôrode sú hemoroidy. K ich tvorbe môže dôjsť už počas tehotenstva vplyvom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, zápchy alebo zmien pevnosti ciev. K zhoršeniu hemoroidov potom zvyčajne dochádza počas pôrodu, nakoľko je pri ňom nevyhnutné, aby žena tlačila. Hemoroidov sa dokážete zbaviť, je však potrebné dodržiavať určité opatrenia.

hemoroidy v tehotenstve
co pomaha na ragady

4.    Prípravky na ragády

Vedeli ste, že to, ako sa dieťatko pri dojčení prisaje na prsník, je veľmi dôležité? Pokiaľ sa totiž bábätko neprisaje správne, môžu sa vám na bradavkách vytvoriť bolestivé trhlinky. Tieto trhlinky sa nazývajú ragády. Ak sa u vás objavia, je veľmi dôležité nájsť správnu polohu pri dojčení a kontrolovať, či sa dieťatko prisáva správne, prípadne mu s tým pomôcť. Ak neviete, ako na to, pomôže vám školená laktačná poradkyňa.

Niektoré mamičky používajú takzvané klobúčiky na dojčenie. Ide o ochranné klobúčiky na bradavky, ktoré by mali bradavku chrániť a súčasne uľahčiť kŕmenie. Pokiaľ je to však možné, mali by ste sa sústrediť primárne na správnu metódu dojčenia – tá je pre dieťatko najprirodzenejšia.

Upozornenie:

U mnohých žien sa objavuje aj problém nazývaný mastitída. Ide o zápal prsníka spôsobený baktériami, ktorý je bolestivý, nepríjemný a sprevádza ho horúčka. Ak na sebe spozorujete príznaky zápalu prsníka, obráťte sa na lekára.

Čerstvo odsaté materské mlieko môžete použiť do 6 hodín bez toho, aby ste ho skladovali v chladničke. Pokiaľ potrebujete mliečko podať dieťatku neskôr, v chladničke s teplotou od 5 do 10 °C vám vydrží zhruba 3 dni. Ak potrebujete materské mlieko skladovať dlhšie, uložte ho do mrazničky s teplotou -18°C, kde vydrží aj 6 mesiacov.

Neprehliadnite