Ako fungujú ovulačné testy a kedy sa testovať?
Ovulačné testy sú neodmysliteľnou pomôckou každého páru, ktorý sa už dlhšie snaží o bábätko. Pri plánovaní rodičovstva totiž pomáhajú „vystihnúť“ najvhodnejší čas na počatie potomka. Aj keď po nich páry siahajú nerady, pretože zväčša symbolizujú dlhé snaženie sa, ide o vcelku šikovnú pomôcku. Rovnako ako bazálne meranie teploty, aj ovulačné testy dokážu pomerne citlivo predpovedať čas ovulácie, a teda najplodnejšie obdobie v ženskom cykle.
Pokiaľ aj vy túžite po bábätku a hľadáte pomôcku na určenie vašich plodných dní, ste tu správne. Vysvetlíme vám, ako ovulačné testy fungujú, ako sa testovať v pohodlí domova a kedy by ste s ovulačnými testami mali začať.
Čo je to ovulácia?
Na úvod si zopakujme fakty. Ovulácia je fáza menštruačného cyklu, kedy zrelé vajíčko schopné oplodnenia opustí vaječník.1 Hneď, ako je vajíčko zrelé, uvoľní telo ženy tzv. luteinizačný hormón (LH), ktorý spustí uvoľnenie vajíčka. Ovulácia nastáva približne 28 – 36 hodín po uvoľnení hormónu LH. Práve v tomto období je šanca na počatie bábätka najvyššia. Aj preto sa ovulácia, spolu s obdobím niekoľko dní ňou, nazýva „plodné obdobie“. Dochádza k nemu približne v polovici menštruačného cyklu.
Ako funguje ovulačný test?
Ovulačný test sa vykonáva pomocou vzorky moču. Zisťuje hladinu luteinizačného hormónu (LH) v moči, nakoľko hladina tohto hormónu stúpa približne 24 – 48 predtým, ako sa vajíčko uvoľní z vaječníka, a teda pred ovuláciou. Vďaka tomu dokážu testy celkom spoľahlivo ukázať, kedy k ovulácii dochádza a kedy máte svoje plodné dni.
Ovulačné testy fungujú na podobnom princípe, ako ostatné domáce samotesty. Obsahujú upravenú membránu a kontrolnú zónu. Tu sú naviazané špeciálne protilátky, ktoré reagujú s LH. Podľa toho, aká hladina LH sa v moči nachádza, sa vám na teste objaví „čiarka“. Princíp je veľmi podobný ako pri tehotenských testoch, noodčítanie výsledkov prebieha trochu inak.
Ako sa ovulačný test používa?
Tvarom aj spôsobom použitia je ovulačný test veľmi podobný tehotenskému testu. Najprv odoberte vzorku čerstvého moču a následne do nej ponorte testovací prúžok. Potom prúžok položte na čistú, rovnú podložku a počkajte na výsledok. Čas, po ktorý máte nechať prúžok ponorený, a tiež čas, po ktorom máte odčítať výsledky, sa líši od značky testu. Rovnako odčítanie výsledkov môže vyzerať trošku inak. Tieto informácie nájdete vždy uvedené na obale testu alebo v príbalovom letáku.
Pokiaľ ste ovulačné testy ešte nikdy nepoužívala, možno vás prekvapí, že sa v každom balení nachádza viac testovacích prúžkov. Pre maximálnu presnosť je totiž potrebné ovulačný test vykonávať niekoľko po sebe idúcich dní. Vhodné je testovať sa minimálne po dobu 5 po sebe idúcich dní.
V lekárňach nájdete viacero typov ovulačných testov:
- prúžkové ovulačné testy – klasické testy, cenovo dostupné prakticky pre každého. Pre vyčítanie výsledkov je zväčša potrebné porovnať intenzitu farieb na testovacom prúžku, čo môže byť niekedy mätúce.
- digitálne ovulačné testy – modernejšie testy, kde je výsledok jasnejší. Nevýhodou môže byť vyššia cena.
Kedy je najlepší čas urobiť si ovulačný test?
Ovulácia nastáva približne v polovici menštruačného cyklu. Pri pravidelnom 28-dňovom menštruačnom cykle je to okolo 14. dňa. Keďže nie všetky ženy však majú takýto presný cyklus, deň ovulácie sa u nich môže líšiť. U väčšiny zdravých žien však ovulácia nastáva medzi 12-tym až 17-dňom od prvého dňa poslednej menštruácie.
Ak máte cyklus dlhší či kratší ako 28 dní, no na počet dní je pravidelný, ovulácia by mala nastať v jeho „strede“. S testovaním je vhodné začať aspoň 5 – 7 dní pred očakávanou ovuláciou. Pri pravidelnom 28-dňovom cykle sa odporúča začať s ovulačnými testami cca v 10. – 11. deň od prvého dňa poslednej menštruácie.
Pozor: ovulačný test nie je to isté, čo tehotenský test. Kým tehotenský test by sa mal robiť so vzorkou prvého ranného moču, ovulačný test je lepšie vykonávať neskôr. Podľa niektorých štúdií začína LH v krvi stúpať v noci, pričom v moči sa prejaví až o niekoľko hodín neskôr. Ovulačný test si teda môžete urobiť aj v neskorších doobedných či skorších poobedných hodinách. Testy v rámci týždňového testovania vždy vykonávajte v rovnakej hodine.
Vyšiel vám pozitívny ovulačný test? Tešte sa z plodných dní
Odpoveď vás určite poteší: Práve toto je chvíľa, na ktorú ste s partnerom čakali. Pokiaľ je ovulačný test „pozitívny“, ste v najplodnejšej fáze vášho cyklu. Šanca na počatie potomka je teraz najvyššia. Čo to znamená v praxi sa už určite dovtípite aj sama.
Aj keď samotná ovulácia trvá len 24 hodín, veľmi vysokú šancu na otehotnenie máte už5 dní pred jej začiatkom. Spermie totiž dokážu v ženských vajíčkovodoch „prežiť“ až 5 dní, kým oplodnia uvoľnené vajíčko. Otehotnieť samozrejme môžete počas celého svojho cyklu. Ak otehotnieť nechcete, nepodceňujte ochranu pri styku počas celého cyklu, nie len v deň ovulácie.
Plánujete rodičovstvo? Sledujte si ovuláciu
Pomôžu vám spoľahlivé ovulačné testy. Pozrite si celú našu ponuku citlivých ovulačných testov. Veríme, že vám prinesú pozitívne výsledky a pomôžu na ceste k vytúženému potomkovi.
Zdroje použité v článku:
1. MARCIN, A. What Is Ovulation? What to Know About Your Menstrual Cycle. 2018 [online] [cit. 08-08-2023]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/womens-health/what-is-ovulation
2. Luteinizing Hormone (Blood). University of Rochester Medical Center. [online] [cit. 08-07-2023]. Dostupné z https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=luteinizing_hormone_blood