Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako môže horčík podporiť vaše aktívne dieťa?

Úloha horčíka vo fungovaní tela dieťaťa 

Horčík je základnou minerálnou zložkou nášho tela. Je zodpovedný za správne fungovanie buniek, pretože sa podieľa na mnohých enzymatických a biochemických procesoch, účastní sa produkcie zlúčenín nevyhnutných pre ich správne fungovanie. Okrem toho horčík určuje správne fungovanie systémov, ako sú nervový, pohybový a kardiovaskulárny systém, čo sa premieta do správneho fungovania celého tela dieťaťa a jeho vývoja. Zvlášť pozoruhodný je v kontexte detí vplyv horčíka na nervový systém, a tým aj na duševné zdravie detí.

Ako môže horčík podporiť aktívne deti? 

Horčík, prostredníctvom svojho mechanizmu účinku, najmä v kontexte nervového a pohybového systému, podporuje fungovanie aktívnych detí. V prípade hyperaktívnych a impulzívnych detí horčík zlepšuje koncentráciu, zvyšuje schopnosť udržať pozornosť, upokojuje nervový systém, znižuje hyperaktivitu a znižuje úroveň úzkosti a agresie.

V prípade detí s ADHD adekvátny prísun horčíka znižuje impulzivitu, znižuje hyperaktivitu a zlepšuje schopnosť venovať pozornosť a udržať koncentráciu.

Bohužiaľ, strava nie vždy poskytuje dostatočné množstvo tohto prvku a aby sa doplnili nedostatky v strave a podporilo fungovanie tela, stojí za zváženie suplementácia horčíkom u dieťaťa.

Stojí za to pamätať, že suplementácia by nikdy nemala nahrádzať zdravú a vyváženú stravu a mala by byť vykonávaná s pomocou kvalitných produktov s odpovedajúcim kvantitatívnym a kvalitatívnym zložením.

Tu je zvlášť dôležité venovať pozornosť forme horčíka v prípravku. Najlepšie je voliť organické kombinácie horčíka, ktoré určujú jeho lepšie vstrebávanie z gastrointestinálneho traktu. Okrem toho stojí za to venovať pozornosť prítomnosti vitamínu B6, ktorý zvyšuje absorpciu horčíka a zlepšuje fungovanie aktívneho dieťaťa.

Zdroje použité v článku:

  1. RYCHLIK E. Nutrition standards for the Polish population. National Institute of Public Health NIH – National Research Institute, 2024.
  2. GRÖBER U., SCHMIDT J., KISTERS K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients. 2015; 7(9):8199–226.
  3. WIXIŃSKIi M., KOŚCIŃSKI B., MALINOVSKI B., DŁUGI K., OŻOROWSKI M., PAWLAK-OSIŃSKA K., The effect of oral magnesium supplementation on psychophysical condition. Family Medicine Forum 2019, vol. 13, no. 1, 30–35.
  4. DE BAAIJ JHF., HOENDEROP JGJ., BINDELS RJM. Magnesium in Man: Implications for Health and Disease. Physiological Reviews. 2015; 95(1):1–46.
  5. MOUSAIN-BOSC M., ROCHE M., POLGE A., PRADAL-PRAT D., RAPIN J., BALI JP. Improvement of neurobehavioral disorders in children supplemented with magnesium-vitamin B6. I. Attention deficit hyperactivity disorders. Magnesium research. 2006; 19(1):46–52.

Neprehliadnite