Ako môže horčík podporiť vaše aktívne dieťa?
Detstvo a škola sú obdobím mnohých výziev pre aktívne dieťa. Dieťa potom potrebuje energiu, pokoj, sústredenie a podporu, aby bolo ochotné a aktívne pri prijímaní rôznych výziev a bolo schopné sa s nimi vyrovnať. Aby ste dieťaťu s tým všetkým pomohli, stojí za to mu poskytnúť správne živiny, vitamíny a minerály. A jednou z týchto zložiek je horčík, kľúčový prvok pre vývoj a fungovanie tela dieťaťa. A s čím presne horčík pomáha a ako podporuje aktívne deti?
Úloha horčíka vo fungovaní tela dieťaťa
Horčík je základnou minerálnou zložkou nášho tela. Je zodpovedný za správne fungovanie buniek, pretože sa podieľa na mnohých enzymatických a biochemických procesoch, účastní sa produkcie zlúčenín nevyhnutných pre ich správne fungovanie. Okrem toho horčík určuje správne fungovanie systémov, ako sú nervový, pohybový a kardiovaskulárny systém, čo sa premieta do správneho fungovania celého tela dieťaťa a jeho vývoja. Zvlášť pozoruhodný je v kontexte detí vplyv horčíka na nervový systém, a tým aj na duševné zdravie detí.

Horčík a podpora nervového systému a duševného zdravia dieťaťa
Horčík je zodpovedný za správne fungovanie nervového systému dieťaťa. Táto úloha súvisí s vplyvom tohto prvku na aktivitu neurotransmiterov, medzibunkovú vodivosť a lepšie využitie kyslíka nervovými bunkami. Okrem toho má horčík ochranný – neuroprotektívny účinok, chráni neuróny pred poškodením. To všetko sa premieta do podpory nervového systému a duševného zdravia dieťaťa, čo bolo zdokumentované v štúdiách.
Doteraz bolo preukázané, že adekvátny prísun horčíka sa premieta do výhod z hľadiska aktivity dieťaťa, komunikácie a kognitívnych schopností, ako aj správania. Horčík:
- znižuje hyperaktivitu a impulzivitu,
- znižuje úroveň úzkosti a agresie,
- zvyšuje schopnosť udržať koncentráciu a pozornosť v škole,
- zlepšuje kognitívne funkcie,
- reguluje náladu a hladinu energie.
Okrem toho prispieva k zníženiu nevhodného správania, vedie k zlepšeniu sociálnych interakcií a premieta sa do zvýšenia dĺžky spánku, jeho účinnosti a kvality. To všetko je zvlášť dôležité pre aktívne deti.

Ako môže horčík podporiť aktívne deti?
Horčík, prostredníctvom svojho mechanizmu účinku, najmä v kontexte nervového a pohybového systému, podporuje fungovanie aktívnych detí. V prípade hyperaktívnych a impulzívnych detí horčík zlepšuje koncentráciu, zvyšuje schopnosť udržať pozornosť, upokojuje nervový systém, znižuje hyperaktivitu a znižuje úroveň úzkosti a agresie.
V prípade detí s ADHD adekvátny prísun horčíka znižuje impulzivitu, znižuje hyperaktivitu a zlepšuje schopnosť venovať pozornosť a udržať koncentráciu.
Horčík je tiež vynikajúcou podporou pre fyzicky aktívne deti, pretože podporuje prácu a regeneráciu svalov, predchádza kŕčom, znižuje riziko zlomenín kostí a zvyšuje celkovú energiu dieťaťa. Účinok horčíka u detí, ktoré majú problémy so spánkom, môže byť tiež prospešný, pretože správny prísun tohto prvku ovplyvňuje kvalitu a dĺžku spánku. Čo viac, výhody príjmu horčíka môžu byť viditeľné aj u detí, ktoré sa potýkajú s pretrvávajúcim stresom alebo úzkosťou, pretože bolo preukázané, že správna hladina tohto prvku môže znížiť úzkosť, mať upokojujúci účinok a znižovať stres.
Samozrejme nesmieme zabudnúť na deti s tráviacimi problémami a/alebo s nesprávnou, nevhodnou stravou, chudobnou na produkty obsahujúce horčík. U týchto detí prísun horčíka zlepšuje stav tela a kardiovaskulárny, pohybový a nervový systém fungujú lepšie.
Zdroje horčíka
Aby horčík plnil svoje funkcie a podporoval fungovanie aktívnych detí, mal by byť dodávaný telu v odpovedajúcich odporúčaných dávkach spolu so zdravou, vyváženou a pestrou stravou, bohatou na produkty obsahujúce horčík. Takéto produkty zahŕňajú:
- obilné produkty,
- strukoviny,
- orechy,
- kakao,
- horkú čokoládu,
- niektorú zeleninu (zemiaky, špenát a ďalšiu zelenú zeleninu),
- ovocie (banán),
- ryby (losos),
- cícer,
- hrozienka,
- pitnú vodu.
Bohužiaľ, strava nie vždy poskytuje dostatočné množstvo tohto prvku a aby sa doplnili nedostatky v strave a podporilo fungovanie tela, stojí za zváženie suplementácia horčíkom u dieťaťa.
Suplementácia horčíkom
Suplementácia horčíkom môže doplniť nedostatky v strave a podporiť fungovanie aktívneho dieťaťa. Zároveň stojí za to pamätať, že by mala byť rozumná, racionálna a individuálne prispôsobená každému dieťaťu. Najmä by mal byť zohľadnený zdravotný stav dieťaťa, aktuálne choroby a lieky, denná strava, životné návyky, ako aj aktivita a denné výzvy pre dieťa, spolu s možnými príznakmi a ťažkosťami, ktoré sa u dieťaťa vyskytujú.
Stojí za to pamätať, že suplementácia by nikdy nemala nahrádzať zdravú a vyváženú stravu a mala by byť vykonávaná s pomocou kvalitných produktov s odpovedajúcim kvantitatívnym a kvalitatívnym zložením.
Tu je zvlášť dôležité venovať pozornosť forme horčíka v prípravku. Najlepšie je voliť organické kombinácie horčíka, ktoré určujú jeho lepšie vstrebávanie z gastrointestinálneho traktu. Okrem toho stojí za to venovať pozornosť prítomnosti vitamínu B6, ktorý zvyšuje absorpciu horčíka a zlepšuje fungovanie aktívneho dieťaťa.

Horčík je základným prvkom, ktorý je kľúčový pre vývoj a fungovanie vášho dieťaťa. Má mnoho neobvyklých, dôležitých a nevyhnutných funkcií. Najmä podporuje nervový a pohybový systém dieťaťa, poskytuje pokoj, upokojuje nervový systém, reguluje náladu, znižuje úroveň stresu, úzkosti, agresie a zlepšuje koncentráciu, zvyšuje pozornosť a pozitívne ovplyvňuje úroveň energie potrebnú na prijímanie každodenných výziev detí. Preto by mal byť horčík dodávaný s diétou alebo prostredníctvom rozumnej, racionálnej suplementácie produktmi obsahujúcimi organické zlúčeniny horčíka (napr. citrát, laktát) v kombinácii s vitamínom B6.
Zdroje použité v článku:
- RYCHLIK E. Nutrition standards for the Polish population. National Institute of Public Health NIH – National Research Institute, 2024.
- GRÖBER U., SCHMIDT J., KISTERS K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients. 2015; 7(9):8199–226.
- WIXIŃSKIi M., KOŚCIŃSKI B., MALINOVSKI B., DŁUGI K., OŻOROWSKI M., PAWLAK-OSIŃSKA K., The effect of oral magnesium supplementation on psychophysical condition. Family Medicine Forum 2019, vol. 13, no. 1, 30–35.
- DE BAAIJ JHF., HOENDEROP JGJ., BINDELS RJM. Magnesium in Man: Implications for Health and Disease. Physiological Reviews. 2015; 95(1):1–46.
- MOUSAIN-BOSC M., ROCHE M., POLGE A., PRADAL-PRAT D., RAPIN J., BALI JP. Improvement of neurobehavioral disorders in children supplemented with magnesium-vitamin B6. I. Attention deficit hyperactivity disorders. Magnesium research. 2006; 19(1):46–52.