Ako na jeseň podporiť detskú imunitu?
Blíži sa koniec letných prázdnin a deti sa opäť čoskoro vrátia do veľkých kolektívov škôl a škôlok. Okrem kamarátov prídu do kontaktu aj s vírusmi a baktériami, ktoré preskúšajú odolnosť ich detskej imunity. Navyše začína chladnejšie jesenné obdobie spojené s vyšším výskytom prechladnutia a chrípky. Je na to imunita vašich detí pripravená? Pozrite sa, ako preventívne budovať detskú imunitu a ako ju podporiť v chladnom počasí či stresovo náročnejšom období.
Ako preventívne budovať imunitu u detí?
Základom udržiavania si odolného imunitného systému dospelých aj detí je:
- dodržanie správnej a pestrej výživy s množstvom vitamínov a minerálov,
- dostatok spánku,
- znižovanie stresových situácii,
- každodenný pohyb.
Ak však chcete urobiť pre zdravie vašich detí o trochu viac ako inokedy, je vhodné podporiť obranyschopnosť organizmu užívaním výživových doplnkov s obsahom vitamínov a prírodných látok na podporu detskej imunity.
Ktoré doplnky sú vhodné počas jesene?
Kým multivitamínové doplnky sú vhodnejšie cez teplé obdobie roka, ktoré nie je veľmi rizikové na rôzne vírusové ochorenia, v čase jesene je lepšie zvoliť užívanie základných vitamínov oddelene, akými sú napríklad vitamín C, vitamín D alebo prírodné látky ako napríklad hliva, rakytník, echinacea a ďalšie. Tieto prírodné látky a liečivé rastliny pôsobia priaznivo na imunitný systém a využívajú sa v prevencii bakteriálnych a vírusových ochorení. Študované sú najmä účinky polysacharidov pochádzajúcich z rastlín, húb či bunkových rias.
Hliva ustricová
Medzi najúčinnejšie imunostimulátory patria betaglukány pochádzajúce z húb a kvasiniek. Najčastejšie používaným zdrojom je hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) – drevokazná huba rastúca od októbra do marca na pňoch alebo kmeňoch listnatých stromov, z ktorých čerpá živiny. Jej hlavným účinkom je zvýšenie odolnosti organizmu proti vírusom, baktériám, hubám, parazitom a priaznivo pôsobí aj v prevencií onkologických ochorení. Môže sa užívať dlhodobo na podporu imunity, ako podpora v rekonvalescencii, pri fyzickej a psychickej záťaži alebo v období zvýšených nárokov na organizmus.
Odporúčaná denná dávka čistého betaglukánu je 250 až 500 mg pre dospelú osobu. U detí od 1 do 3 rokov sa odporúča 30 mg v dennej dávke vo forme sirupu, od 3 rokov 90 – 100 mg vo forme sirupu alebo pastiliek.
Echinacea purpurová
Veľmi obľúbeným prírodným stimulátorom imunity je tiež echinacea purpurová (Echinaceae purpurea), pri ktorej sa na terapeutické účely využíva najmä koreň a sušená alebo čerstvá vňať. Pôsobí preventívne proti infekciám horných dýchacích ciest a tiež aj v opakovaných zápaloch močových ciest. Obsahuje najmä alamidy, deriváty kyseliny kávovej, heteropolysacharidy, glykoproteíny, flavonoidy, inulín, triesloviny a ďalšie.
Priaznivo pôsobí na organizmus najmä vďaka jej antivírusovým a antibakteriálnym účinkom. Okrem toho zabraňuje vzniku a vývoju ochorenia, zmierňuje prejavy a skracuje čas ochorenia. Extrakt z vňate je možné použiť lokálne na podporu hojenia rán, pri kožných zápaloch, ekzémoch, popáleniach alebo aj na infekciu Herpes simplex.
Ako deťom podávať echinaceu?
Podávanie extraktu z echinacey je vhodné u detí od 6 mesiacov. Extrakt nájdete väčšinou v sirupoch, pričom je ich vhodné vmiešať do čaju, šťavy alebo kaše. Vždy sa riaďte podľa odporúčaného dávkovania uvedeného na obale daného výrobku.
Rakytník rašetliakový
Ďalšia často používaná liečivá rastlina je rakytník rašetliakový (Hippophae rhamnoides), ktorého plody sa využívajú na terapeutické účely. Sú bohatým zdrojom vitamínov C a E, karotenoidov, flavonoidov, fytosterolov a ďalších. Plody rakytníka pôsobia antioxidačne, imunomodulačne a hepatoprotektívne a tiež podporujú hojenie rán. Pre vysoký obsah vitamínu C je vhodné užívanie jeho plodov alebo výťažkov v prevencií chrípky a prechladnutia, ako aj v čase rekonvalescencie. Jeho užívanie je vhodné u detí od 3 rokov buď vo forme oleja alebo vo forme želatínových cukríkov.
Vitamín D
Okrem liečivých rastlín však netreba zabúdať ani na účinky vitamínu D na detský organizmus. Viaceré epidemiologické štúdie preukázali, že nedostatok vitamínu D je spojený so zvýšeným rizikom rozvoja rôznych autoimunitných ochorení, ako napríklad sklerózy multiplex, reumatoidnej artritídy, diabetu mellitus I. typu a ďalších. Okrem toho je prospešný v liečbe kožných ochorení, zvyšuje vstrebávanie vápnika a fosforu a tiež napomáha pri vyčerpanosti ako aj symptómoch jesennej únavy. Nakoľko si ľudský organizmus počas letného obdobia nevie ukladať vyprodukovaný vitamín D do zásoby, trpíme v zimnom období jeho nedostatkom, a preto je vhodná jeho suplementácia vo forme výživových doplnkov.
Pri užívaní vitamínu D netreba zabúdať na jeho rozpustnosť v tukoch. Je preto vhodné jeho užívanie u detí kombinovať so stravou bohatou na tuky. Kvapky s obsahom vitamínu D môžete napríklad nakvapkať do jogurtu alebo mlieka, nakoľko tieto tuky podporujú jeho vstrebávania. U dojčiat sa odporúča nakvapkať vitamín D na lyžicu mlieka alebo mliečnej kaše, prípadne na cumeľ.
Kolostrum
Okrem výživových doplnkov s obsahom liečivých rastlín a vitamínu D môžeme podporiť imunitný systém detí aj podávaním kolostra. Kolostrum je prvá potrava, ktorú prijímajú mláďatá cicavcov po narodení od svojej matky. Kolostrum vo forme doplnkov môže byť kozie alebo kravské, pričom obsahuje všetky dôležité látky na vybudovanie silného imunitného systému. Používa sa pri podpore oslabenej imunity, v prevencií vírusových ochorení, pri infekcii dýchacích ciest, alergiách, zápaloch močových ciest a ďalších. Obsahuje vysoké množstvo aktívnych látok, dôležité živiny a je bohatým zdrojom imunoglobulínov, laktoferínu, vitamínov a minerálov. U detí sa odporúča jeho podávanie vo forme sirupu od 3 rokov[1].
Probiotiká & prebiotiká
Pre správne a efektívne fungovanie imunitného systému je rovnako ako u dospelých dôležitý zdravý črevný mikrobióm, pretože až 80 % imunitných buniek sa nachádza v črevách. Probiotiká a prebiotiká pôsobia komplexne na črevnú bakteriálnu mikroflóru a podporujú špecifickú aj nešpecifickú slizničnú imunitu. V detskom veku je okrem doplnkov stravy s obsahom probiotík vhodné kombinovať fermentované potraviny, ako sú napríklad jogurt, kefír, kvasená zelenina a ďalšie, ktoré sami osebe obsahujú vysoké množstvá probiotík, a preto sú vhodné pre zdravie mikrobiómu[2].
Výživové doplnky s obsahom vitamínov a prírodných látok sú veľmi dobrým pomocníkom na posilnenie imunity v jesennom období nielen u detí, ale aj dospelých. Netreba však zabúdať, že najlepšou prevenciou, nie len proti chrípke ale aj iným ochoreniam, je správna strava a zdravý životný štýl s dostatkom pohybu a mentálnym i fyzickým oddychom.
Chcete podporiť zdravie vášho dieťaťa?
Vyberte mu niektorý z výživových doplnkov. Mnohé z nich máme v podobe ovocných želatiniek či cukríkov, ktoré vaše deti bez problémov a s radosťou užijú.
Zdroje použité v článku:
[1] FIALOVÁ, P.S. Prírodné liečivá na podporu imunity. In Praktické lekárnictvo. 2013. Vol. 3, no. (1), s. 28 – 31.
[2] VERNEROVÁ, E. SLIZNIČNÍ IMUNITA U DĚTÍ, MOŽNOSTI IMUNOMODULACE A ALERGIE. In Pediatrie pro praxi . 2008. Vol. 9, no. (3), s. 164 – 168.