Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Chránite sa pred slnkom dostatočne? Zistite, ako na koži rozpoznáte nebezpečné znamienka

Ako vyzerá kožné znamienko a kde všade na tele rastie?

Typické znamienko vyzerá ako malá hnedá bodka na koži, avšak môže mať aj tmavočervenú či ružovú farbu. Na dotyk môže byť hladké, drsné, ploché alebo vyklenuté. Niekedy z neho dokonca môže vyrastať vlas.

Väčšina znamienok má oválny alebo okrúhly tvar. Typicky majú menej ako 6 mm v priemere. Existujú však aj väčšie vrodené znamienka, ktoré môžu prekrývať dokonca časť tváre alebo hrude.

znamienka
  • Narodenie s veľkými kožnými znamienkami – teda prítomnosť vrodených (kongenitálnych) materských névov. Niektoré môžu mať veľkosť aj do 20 cm.
  • Prítomnosť nezvyčajných znamienok – veľké znamienka s nepravidelným okrajom, prezývané aj atypické alebo dysplastické névy, sú tzv. prekancerózou2. Vyskytujú sa často familiárne v rodinách.
  • Veľké množstvo kožných znamienok – viac ako 50 znamienok na tele predstavuje vyššie riziko vzniku malígneho ochorenia.
  • Osobná alebo rodinná história malígneho melanómu – ak raz človek ochorel na melanóm, je väčšia pravdepodobnosť, že sa mu ťažkosti vrátia. Niektoré atypické znamienka súvisia s genetikou a dedia sa.
  • Návšteva solárií – opaľovacie lampy a postele uvoľňujú UV žiarenie a zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože.

Najčastejším miesto vzniku melanómu u mužov je chrbát a u žien dolná končatina.

  • Asymmetry, teda asymetria – znamienko má nepravidelný tvar a jeho polovica sa nezhoduje s druhou polovicou.
  • Border, teda okraj – okraje znamienka sú nerovné, nejasné či nepravidelné.
  • Color, teda farba – znamienko má zmenenú farbu k tmavožltej, čiernej, modrej až bielej
  • Diameter, čo znamená priemer – priemer znamienka je väčší ako priemer gumy na ceruzke, čiže je väčšie ako 6 mm prípadne sa zväčšuje.
  • Elevation, teda vystúpenie – znamienko sa javí iné v porovnaní s ostatnými, vyčnieva nad okolitou kožou alebo hrubne.

Upozornenie:

Ak sa vám pri samovyšetrení niektoré znamienko nezdalo „úplne v poriadku“, čo najskôr sa objednajte na vyšetrenie k odborníkovi. Treba však mať na pamäti, že malígny melanóm môže pochádzať aj z malého znamienka a nemusí nutne spĺňať vyššie spomínané charakteristiky.

Nebezpečné znamienko môže odhaliť aj skríning

Skríning, teda cielené vyhľadávanie ochorenia, sa zvykne robiť v prípadoch, ak má človek pozitívnu rodinnú anamnézu malígneho melanómu. Zvýšená pozornosť sa venuje útvarom, ktoré pretekajú, krvácajú, svrbia, sú šupinaté alebo bolestivé na dotyk.3

Množstvo dermatológom dnes nepracuje v štátnych zariadeniach, ale prevádzkujú vlastné estetické či kožné kliniky. Pokiaľ máte o niektoré znamienko obavy, môžete sa na vyšetrenie objednať aj k lekárovi súkromníkovi. Vyšetrenie bude zrejme o niečo drahšie, no na druhej strane vám lekár pravdepodobne bude hneď vedieť znamienko vybrať a poslať ho na histológiu.

Ako si môžete chrániť kožu a predchádzať kožným ochoreniam a rakovine?
  • Vyhýbajte sa slnku počas jeho najvyššej intenzity – v našom podnebnom pásme je to obdobie medzi 11. – 15. hodinou. Je vhodné zorganizovať si aktivity tak, aby ste sa vyhli pobytu na slnku v čase obeda. Okrem iného je vhodné používanie slnečníka a vyhľadávanie tieňa.
  • Používajte opaľovací krém – aplikujte si ho 15 minút pred pobytom vonku, dokonca aj počas zamračených dní. Oplatí sa použiť vodeodolný krém s ochranným faktorom prinajmenej 30. Mal by sa nanášať každé 2 – 3 hodiny, častejšie sa však musí aplikovať pri plávaní či zvýšenom potení. Opaľovacie krémy chránia pokožku pred vplyvom žiarenia a pomáhajú aj pred starnutím pokožky.
  • V prípade potreby užite lieky s fotosenzibilizačným potenciálom – k lokálne užívaným liekom pri popálení kože patrí najmä diklofenak, ketoprofén, hydrokortizón či acyklovir.
  • Noste ochranné oblečenie – slnečné okuliare, široké klobúky, tričká a nohavice s dlhým rukávom môžu ochrániť pred nebezpečným UV žiarením. Na trhu dostanete aj špeciálne oblečenie s UV filtrami.
  • Nenavštevujte soláriá – vystavovanie sa opaľovacím lampám produkujúcim UV žiarenie vedie k vzniku rakoviny kože.
ochrana pred slnkom

Chráňte sa pred slniečkom tou najlepšou možnou ochranou

Vyberte si z množstva opaľovacích krémov, ktoré vás ochránia pred spálením, začervenaním a svrbením, ale tiež pred následkami UV žiarenia. Balíček vám doručíme expresne rýchlo.

Zdroje použité v článku:

1. MAYO CLINIC STAFF. Moles. 2023. Mayoclinic [online] [cit. 05.22.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/moles/symptoms-causes/syc-20375200
2. CHERNEY, K. a kol. Skin Moles: What You Need to Know. 2024. Healthline [online] [cit. 05.22.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/skin-moles
3. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS. Moles and Skin Cancer Screening. 2023. WebMD [online] [cit. 05.22.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/screening-moles-cancer

Neprehliadnite