Chránite sa pred slnkom dostatočne? Zistite, ako na koži rozpoznáte nebezpečné znamienka
Znamienko, odborne prezývané „naevus“ alebo „névus“, sa na koži vyskytuje prirodzene. Často sa objaví ako malé tmavohnedé miesto či fliačik. Za jeho vznik zodpovedajú chumáče buniek tvoriace pigment, prezývané aj melanocyty. Udáva sa, že väčšina ľudí má na tele 10 – 45 znamienok sformovaných v detstve a adolescencii. V dospelosti vznikajú najčastejšie po priamom slnení. Časom sa ich vzhľad môže zmeniť.
Väčšina znamienok je neškodných.1 Raritne sa stáva, že sa malígne zvrhnú do rakovinového ochorenia. Aj keď sa to nemusí prihodiť každému, je lepšie zamerať sa na prevenciu a znamienka si pravidelne kontrolovať, aby ste prípadné ochorenie rozpoznali včas.
Ako vyzerá kožné znamienko a kde všade na tele rastie?
Typické znamienko vyzerá ako malá hnedá bodka na koži, avšak môže mať aj tmavočervenú či ružovú farbu. Na dotyk môže byť hladké, drsné, ploché alebo vyklenuté. Niekedy z neho dokonca môže vyrastať vlas.
Väčšina znamienok má oválny alebo okrúhly tvar. Typicky majú menej ako 6 mm v priemere. Existujú však aj väčšie vrodené znamienka, ktoré môžu prekrývať dokonca časť tváre alebo hrude.
Znamienka môžu rásť kdekoľvek na tele, vrátane pokožky hlavy, v podpazuší, pod nechtami či medzi prstami. Je dôležité spomenúť, že sa môžu zväčšiť a stmavnúť vplyvom hormonálnych zmien počas adolescencie alebo tehotenstva.
Chumáče sformované do hnedých fliačikov v oblasti očí, líc či nosa sa prezývajú dermatosis papulosa nigra. Jedná sa o nerakovinové voskovité útvary čiernej či žltohnedej farby. Vyskytujú sa najčastejšie u černochov s tým, že tu nehrozí riziko malígneho zvrhnutia. Jedná sa skôr o estetický problém.
Komplikácie a rizikovosť pri kožných znamienkach
Najvážnejšou komplikáciou znamienok je malígny melanóm. K rizikám vzniku tohto vážneho rakovinového ochorenia patrí:
- Narodenie s veľkými kožnými znamienkami – teda prítomnosť vrodených (kongenitálnych) materských névov. Niektoré môžu mať veľkosť aj do 20 cm.
- Prítomnosť nezvyčajných znamienok – veľké znamienka s nepravidelným okrajom, prezývané aj atypické alebo dysplastické névy, sú tzv. prekancerózou2. Vyskytujú sa často familiárne v rodinách.
- Veľké množstvo kožných znamienok – viac ako 50 znamienok na tele predstavuje vyššie riziko vzniku malígneho ochorenia.
- Osobná alebo rodinná história malígneho melanómu – ak raz človek ochorel na melanóm, je väčšia pravdepodobnosť, že sa mu ťažkosti vrátia. Niektoré atypické znamienka súvisia s genetikou a dedia sa.
- Návšteva solárií – opaľovacie lampy a postele uvoľňujú UV žiarenie a zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože.
Aká je diagnostika a kde si môžete dať vyšetriť znamienko?
Vaše znamienka vyšetrí dermatológ. Počas komplexného vyšetrenia si prezrie celé vaše telo pomocou dermatoskopu a zhodnotí všetky znamienka. Ak má podozrenie, že by sa mohlo jednať o zvrhnuté tkanivo, urobí biopsiu. Pri tomto výkone znamienko aj s kúskom zdravej kože vyoperuje a pošle na diagnostiku do laboratória. Ak je znamienko rakovinovo zmenené, pri biopsii je možné zistiť, ako hlboko nádor prerastá do ďalších tkanív.
Najčastejším miesto vzniku melanómu u mužov je chrbát a u žien dolná končatina.
Samovyšetrenie znamienok by malo byť pravidelné
Nesmierne dôležité je aj samovyštrenie. Aspoň raz za čas by ste si mali znamienka sami pozrieť. Zvýšenú pozornosť venujte miestam, ktoré sú častejšie vystavované slnečnému žiareniu.
Pri samovyšetrení znamienok si všímame ich farbu, tvar a veľkosť. Riadiť sa môžete pravidlom ABCDE, ktoré pomáha rozpoznať rakovinové prejavy. Ako sa prejavuje nebezpečné znamienko?
- Asymmetry, teda asymetria – znamienko má nepravidelný tvar a jeho polovica sa nezhoduje s druhou polovicou.
- Border, teda okraj – okraje znamienka sú nerovné, nejasné či nepravidelné.
- Color, teda farba – znamienko má zmenenú farbu k tmavožltej, čiernej, modrej až bielej
- Diameter, čo znamená priemer – priemer znamienka je väčší ako priemer gumy na ceruzke, čiže je väčšie ako 6 mm prípadne sa zväčšuje.
- Elevation, teda vystúpenie – znamienko sa javí iné v porovnaní s ostatnými, vyčnieva nad okolitou kožou alebo hrubne.
Upozornenie:
Ak sa vám pri samovyšetrení niektoré znamienko nezdalo „úplne v poriadku“, čo najskôr sa objednajte na vyšetrenie k odborníkovi. Treba však mať na pamäti, že malígny melanóm môže pochádzať aj z malého znamienka a nemusí nutne spĺňať vyššie spomínané charakteristiky.
Ak sa vám pri samovyšetrení niektoré znamienko nezdalo „úplne v poriadku“, čo najskôr sa objednajte na vyšetrenie k odborníkovi. Treba však mať na pamäti, že malígny melanóm môže pochádzať aj z malého znamienka a nemusí nutne spĺňať vyššie spomínané charakteristiky.
Nebezpečné znamienko môže odhaliť aj skríning
Skríning, teda cielené vyhľadávanie ochorenia, sa zvykne robiť v prípadoch, ak má človek pozitívnu rodinnú anamnézu malígneho melanómu. Zvýšená pozornosť sa venuje útvarom, ktoré pretekajú, krvácajú, svrbia, sú šupinaté alebo bolestivé na dotyk.3
Ako sa liečia ochorenia znamienok?
Väčšina kožných znamienok nepotrebuje liečbu, nakoľko nepredstavujú zdravotný problém.Liečbu či „riešenie“ podozrivých znamienok navrhne lekár. Zväčša sa volí chirurgické či laserové odstránenie. Ide o rýchlu niekoľko minútovú procedúru, ktorá si vo väčšine prípadov nevyžaduje hospitalizáciu. Ako už bolo vyššie spomínané, počas zákroku sa okrem znamienka odoberá preventívne aj lem zdravého tkaniva okolo a vzorka sa hneď posiela na histologické vyšetrenie.
Ak sa zo znamienka vyvinie rakovina kože, liečbu preberá onkológ. Na základe vyšetrení stanoví, o aký typ rakoviny ide a podľa toho navrhuje vhodnú liečbu či zákroky.
Množstvo dermatológom dnes nepracuje v štátnych zariadeniach, ale prevádzkujú vlastné estetické či kožné kliniky. Pokiaľ máte o niektoré znamienko obavy, môžete sa na vyšetrenie objednať aj k lekárovi súkromníkovi. Vyšetrenie bude zrejme o niečo drahšie, no na druhej strane vám lekár pravdepodobne bude hneď vedieť znamienko vybrať a poslať ho na histológiu.
Ak pre vás znamienko predstavuje estetický problém, môžete na prekrytie použiť make-up. Znamienka však mnohí považujú za „znamenia krásy“ jedinečné pre každého človeka, preto by ste sa za svoje znamienka rozhodne nemali hanbiť. Pokiaľ sa stane, že si znamienko poraníte alebo podráždite, udržujte ho v čistote. Ak by znamienko nehojilo, taktiež vyhľadajte špecialistu.
Riziko vzniku rakoviny kože by ste nemali podceňovať. Dodržiavajte tieto preventívne opatrenia
Nasledujúce opatrenia môžu obmedziť rast znamienok aj znížiť riziko vzniku malígneho melanómu. Ako už bolo spomínané vyššie, veľkú úlohu v prevencii a diagnostike zohráva samovyšetrenie. Dodáme, že by sa malo orientovať aj na znamienka na pokožke hlavy, dlane, oblasť nechtov, podpazušie, hrudník, dolné končatiny vrátane nôh a priestorov medzi prstami, genitálnu a análnu oblasť.
Ako si môžete chrániť kožu a predchádzať kožným ochoreniam a rakovine?
- Vyhýbajte sa slnku počas jeho najvyššej intenzity – v našom podnebnom pásme je to obdobie medzi 11. – 15. hodinou. Je vhodné zorganizovať si aktivity tak, aby ste sa vyhli pobytu na slnku v čase obeda. Okrem iného je vhodné používanie slnečníka a vyhľadávanie tieňa.
- Používajte opaľovací krém – aplikujte si ho 15 minút pred pobytom vonku, dokonca aj počas zamračených dní. Oplatí sa použiť vodeodolný krém s ochranným faktorom prinajmenej 30. Mal by sa nanášať každé 2 – 3 hodiny, častejšie sa však musí aplikovať pri plávaní či zvýšenom potení. Opaľovacie krémy chránia pokožku pred vplyvom žiarenia a pomáhajú aj pred starnutím pokožky.
- V prípade potreby užite lieky s fotosenzibilizačným potenciálom – k lokálne užívaným liekom pri popálení kože patrí najmä diklofenak, ketoprofén, hydrokortizón či acyklovir.
- Noste ochranné oblečenie – slnečné okuliare, široké klobúky, tričká a nohavice s dlhým rukávom môžu ochrániť pred nebezpečným UV žiarením. Na trhu dostanete aj špeciálne oblečenie s UV filtrami.
- Nenavštevujte soláriá – vystavovanie sa opaľovacím lampám produkujúcim UV žiarenie vedie k vzniku rakoviny kože.
Chráňte sa pred slniečkom tou najlepšou možnou ochranou
Vyberte si z množstva opaľovacích krémov, ktoré vás ochránia pred spálením, začervenaním a svrbením, ale tiež pred následkami UV žiarenia. Balíček vám doručíme expresne rýchlo.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF. Moles. 2023. Mayoclinic [online] [cit. 05.22.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/moles/symptoms-causes/syc-20375200
2. CHERNEY, K. a kol. Skin Moles: What You Need to Know. 2024. Healthline [online] [cit. 05.22.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/skin-moles
3. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS. Moles and Skin Cancer Screening. 2023. WebMD [online] [cit. 05.22.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/screening-moles-cancer