Ako na správnu ústnu hygienu? Naučíme vás, ako sa starať o zuby aj ďasná
Hollywoodsky úsmev, krásne biele zuby a svieži dych sú snom nejedného z nás. To, v akom stave sa nachádza náš chrup, totiž významnou mierou prispieva k pozitívnemu alebo negatívnemu prvému dojmu ešte predtým, ako niečo vyslovíme. Hoci sa môže zdať, že sa jedná iba o čisto estetickú záležitosť, nie je tomu tak. Zdravé zuby a ďasná sú totiž predpokladom pre zdravie celého organizmu. Ako sa o ne starať, aby nám slúžili čo najdlhšie? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.
Čo je ústna hygiena a na čo slúži?
Ústna (orálna) hygiena spočíva v pravidelnom čistení zubov a medzizubných priestorov. Jej úlohou je zamedziť vzniku ochorení zubov a nepríjemnému zápachu1.. Okrem toho zahŕňa i pravidelné prehliadky u zubného lekára, ako aj profesionálne čistenie zubov na pracovisku dentálnej hygieny.
Cieľom ústnej hygieny je predovšetkým odstrániť zo zubov a medzizubných priestorov zvyšky potravy, ktoré spolu so zložkami slín a mikroorganizmami (baktériami) tvoria na zuboch lepivú hmotu – zubný povlak. Zubný povlak obsahuje tzv. kariogénne baktérie (najmä Streptococcus mutans a Streptococcus sobrinus), ktoré dokážu metabolizovať cukor z potravy a premieňať ho na organické kyseliny naleptávajúce zubnú sklovinu.
V poškodenom zube totiž dochádza k úniku minerálov, najmä vápnika, a jeho celkovej demineralizácii, čo vedie k vzniku zubného kazu2,3. Zubný povlak, ktorý sa postupne mení až na zubný kameň, je tiež častou príčinou zápalu ďasien (gingivitídy). U mnohých pacientov neliečený zápal ďasien prechádza do zápalu celého závesného aparátu zuba (parodontózy), ktorá môže viesť až k strate zuba4.
Našej zubnej sklovine okrem cukru neprospievajú i výrazne kyslé potraviny (citrusy, čerstvé ovocné šťavy, víno, ocot), tvrdé pochutiny (cukríky, krekry), fajčenie, či nápoje, ktoré sklovinu výraznejšie zafarbujú (káva, čaj).
Zanedbaná ústna hygiena nie je len problémom úst
Keďže ústa sú vstupnou bránou do tráviaceho i dýchacieho traktu, môžu byť bakteriálnymi infekciami z ústnej dutiny ľahko napadnuté. Typickým príkladom je napríklad zápal pľúc. Prípadne sa infekcia z úst môže dostať do systémového krvného obehu a krvou rozniesť k ďalším orgánom. Medzi chorobné stavy, ktoré preukázateľne súvisia so zlým stavom ústnej dutiny, patria najmä kardiovaskulárne ochorenia spojené s aterosklerózou a trombózou, ako aj endokarditída, infekcia vnútornej výstelky srdcových komôr a chlopní (endokardu). Niektoré štúdie poukazujú i na súvislosť medzi parodontózou a predčasným pôrodom alebo nízkou pôrodnou váhou novorodenca1,4.
Na druhej strane, existuje celý rad ochorení, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zuby, ďasná a celkové zdravie ústnej dutiny. Jedná sa napríklad o pacientov trpiacich cukrovkou (diabetom) alebo infekciou HIV/AIDS, ktorí majú kvôli zhoršenému hojeniu rán zvýšené riziko poškodenia ďasien alebo ústnej sliznice. Podobne je to v prípade osteoporózy, kedy dochádza k úbytku kostnej hmoty a oslabeniu kosti aj v zuboch, sa zuby stávajú náchylnejšie na mechanické poškodenie. Niektoré lieky používané na liečbu osteoporózy (bisfosfonáty) so sebou dokonca nesú menšie riziko odumierania čeľustnej kosti.
Iné druhy liekov, ako napríklad antihistaminiká (lieky proti alergii), analgetiká (lieky proti bolesti), diuretiká (lieky podporujúce močenie) alebo dekongestíva (lieky na potlačenie sekrécie a opuchu nosovej sliznice) zas môžu znižovať tvorbu slín, ktoré neutralizujú organické kyseliny produkované ústnymi baktériami. Suchosť v ústach kvôli nedostatočnej sekrécii slín sa môže objaviť i pri niektorých autoimunitných ochoreniach, ako je napríklad Sjögrenov syndróm1,4. Pacienti s Alzheimerovou chorobou zas môžu na dodržiavanie ústnej hygieny úplne zabúdať.
Znaky nedostatočnej ústnej hygieny
Hoci spočiatku zanedbávanie ústnej hygieny nemusí spôsobovať vážnejšie ťažkosti, časom sa určitý problém v ústnej dutine spravidla objaví. Medzi viditeľné varovné príznaky, ktoré upozorňujú na nedostatočnú starostlivosť o zdravie ústnej dutiny, patria najmä1:
- krvácanie, opuch a zápal ďasien,
- chronický zápach z úst,
- bolesť zubov,
- kývanie zubov,
- zubný kaz,
- nehojace sa rany a vriedky na ústnej sliznici.
Pokiaľ niektorý z uvedených problémov u seba spozorujete, v prvom rade je potrebné ho v spolupráci so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou vyriešiť. Títo vyškolení zdravotnícki pracovníci vám takisto radi ukážu, ako má ústna hygiena správne vyzerať, aby ste sa podobným problémom v budúcnosti vyhli.
Ako na ústnu hygienu?
Na to, aby ústna hygiena plnila svoj preventívny zdravotný charakter, ale aj estetickú funkciu, je základom jej pravidelné dodržiavanie a správna forma vykonávania. Kým v minulosti ústna hygiena pozostávala poväčšine iba zo starostlivosti o chrup a čistenia zubov, dnes už zahŕňa komplexnú starostlivosť o ústnu dutinu, spojenú s udržiavaním čistých medzizubných priestorov i jazyka.
Čistenie zubov
Výber správnej pasty
Medzizubná starostlivosť
Svieži dych
1. Čistenie zubov je základ
Čisté zuby predstavujú úplný základ v starostlivosti o chrup. Odporúča sa umývať zuby aspoň 2x denne minimálne 3 minúty, optimálne po každom jedle, a to zubnou kefkou s mäkkými, jemnými štetinami. Najväčšiu pozornosť je potrebné venovať večernému čisteniu. Po pití sladených nápojov alebo jedení kyslých potravín je vhodné počkať s čistením zubov aspoň 20 minút, aby sliny zneutralizovali kyseliny a zubná kefka mechanicky nepoškodila oslabenú zubnú sklovinu. Zubnú kefku sa odporúča pravidelne meniť aspoň raz za 2 – 3 mesiace, vždy, pokiaľ štetiny nedržia svoj tvar alebo sú rozštiepené a po každej infekcii v ústnej dutine.
Okrem klasických, manuálnych zubných kefiek, sú dnes populárne aj kefky elektrické, buď rotačné alebo sonické. Rotačné zubné kefky majú okrúhlu hlavicu, ktorá čistí zuby tým, že osciluje. Rotačné kefky sú schopné vykonať niekoľko stoviek až tisícok oscilačno-rotačných pohybov za minútu, čo je veľmi efektívne pri rozrušovaní zubného povlaku. Na druhej strane, rotačné kefky môžu byť pomerne necitlivé k zubom a ďasnám, obzvlášť u osôb trpiacich zápalmi ďasien alebo s odhalenými zubnými krčkami.
U sonických kefiek majú hlavice oválny tvar. Vlákna sonických kefiek dokážu za minútu vykonať až niekoľko desiatok tisíc vibračných pohybov, čím odstraňujú zubný povlak až 10x účinnejšie ako klasické kefky. Sonické kefky sú vďaka minimálnemu pohybu vo všeobecnosti k ďasnám šetrnejšie ako kefky rotačné.
Ako si správne čistiť zuby?
Čo sa týka správneho spôsobu čistenia zubov a ďasien, existuje viacero metód, ktoré je potrebné prispôsobiť podľa veku, stavu chrupu a zručnosti. Najčastejšie sa zubnú kefku odporúča držať pod 45‑stupňovým uhlom a zubný povlak stierať smerom zhora (od ďasien) nadol k zubu, pričom si možno pomôcť malými krúživými pohybmi. Dôkladnú pozornosť treba venovať najmä rozhraniu zubov a ďasien. Ťažko prístupné miesta, najmä v oblasti zadných zubov, možno dočistiť jednozväzkovou kefkou. Za nevhodnú metódu sa považuje tzv. horizontálna metóda, pri ktorej sa kefka pohybuje po zube iba dopredu a dozadu, čo môže časom spôsobiť poškodenie krčkov3.
Ešte nemáte svoju obľúbenú zubnú kefku?
Pozrite si našu ponuku kvalitných zubných kefiek a vyberte si tú, ktorá bude vyhovovať vašim požiadavkám.
Najmä u detí, ktoré si ešte samy nevedia dobre vyčistiť zuby, možno na overenie účinnosti čistenia použiť detekčné tablety alebo roztok, ktoré farebne zvýraznia starý a nový zubný povlak.
2. Zubná pasta je dobrý pomocník
Hoci mnohí považujú zubnú pastu iba za „spestrenie“ ústnej hygieny, pravdou je, že vhodná zubná pasta môže zubom v mnohom pomôcť. Najdôležitejšou súčasťou zubných pást sú fluoridy, minerálne látky, ktoré po kontakte so zubnou sklovinou tvoria hydroxyfluoroapatity podporujúce remineralizáciu zubnej skloviny. Vďaka tomu majú fluoridy preukázateľný vplyv pri prevencii zubného kazu. U osôb s citlivými zubnými krčkami alebo krvácajúcimi ďasnami zas môžu byť benefitom zubné pasty s obsahom dusičnanu draselného alebo extraktu z klinčeka, ktoré majú znecitlivujúce účinky.
Na zlepšenie čistiacej schopnosti pasty a pre lepšiu penivosť je do pást často pridávaná syntetická látka laurylsíran sodný, známa ako SLS. Mnohých však SLS v pastách dráždi a vyvoláva u nich opakovanú tvorbu áft alebo kožné problémy v okolí úst, preto je vhodnejšie sa SLS v zubných pastách vyhnúť.
Pre lepší čistiaci efekt a efekt ,,vybielenia“ zubov sú do pást často pridávané rôzne abrazíva – látky s brúsiacou schopnosťou. Abrazívne častice však môžu byť pre niektoré zuby príliš drsné, a v spojení s nadmerným tlakom na zubnú kefku môžu pri čistení mechanicky poškodiť zubnú sklovinu. Pre dosiahnutie prirodzenej belosti zubov sa oplatí skôr siahnuť po bezpečných pastách s bieliacimi enzýmami, ktoré dokážu zmierniť zafarbenie zubov spôsobené kávou, čajom, či fajčením.
Pri zubných pastách sa oplatí sledovať hodnotu RDA – Relative Dentin Abrasivity, ktorá popisuje abrazivitu, teda drsnosť a brúsiacu schopnosť pasty. Čím je hodnota RDA nižšia, tým je pasta jemnejšia a šetrnejšia k zubnej sklovine. U ľudí s citlivými zubami by parameter RDA nemal presiahnuť hodnotu 403. Pri čistení zubov netreba zubnej pasty na kefku vytláčať veľa – úplne postačí veľkosť hrášku. Obzvlášť u detí je treba dávať pozor na to, aby zubnú pastu neprehĺtali a ústa si po čistení zubov dobre vypláchli.
Dochádza vám zubná pasta?
Vyberte si z ponuky zubných pást na každodenné použitie, ale tiež špeciálnych pást na parodontitídu, citlivé zuby či s bieliacimi účinkami.
3. Dôkladná pozornosť medzizubným priestorom sa vyplatí
Keďže zubná kefka sa svojimi štetinami nedostane do medzizubných priestorov a nedokáže ich dostatočne vyčistiť, stávajú sa častým miestom zubného kazu. Na odstránenie zvyškov potravy z týchto skrytých miest sa odporúča používať medzizubné kefky alebo zubnú niť aspoň raz denne.
Medzizubné kefkysú pomôcky tvorené tenkým drôtikom so štetinkami, ktoré sa pod uhlom krúživým pohybom zavádzajú smerom dnu do medzier medzi zubami, a následne sa z medzizubného priestoru vytiahnu spolu s nečistotami. Existujú vo viacerých veľkostiach, s výberom ktorých vám podľa šírky vašich medzizubných priestoroch ochotne pomôže zubný lekár alebo dentálna hygienička. Môže sa stať, že budete potrebovať naraz i 2 – 3 rôzne veľkosti medzizubných kefiek, keďže medzi jednotlivými zubami môžu byť rôzne široké medzery. Medzizubné kefky sa odporúča meniť po niekoľkých dňoch, alebo ak dôjde k ohnutiu drôtika či rozstrapkaniu štetiniek.
Zubná niť je určená na vyčistenie úzkych medzizubných priestorov, do ktorých sa nedostane medzizubná kefka. Pre lepšiu kĺzavosť môže byť navoskovaná. Odporúča sa použiť kúsok nite dlhý asi 30 cm, ktorý sa obmotá okolo prostredníkov. Pomocou palcov a ukazovákov sa niť vedie pomedzi dva zuby (do tvaru písmena C), ktoré sa ťahmi niťou nadol a nahor vyčistia. Niť sa postupne posúva, aby sa na každý zub použila čistá. Pre lepšie uchytenie nite možno použiť aj špeciálne držiaky, ktoré uľahčia manipuláciu.
Pre ľudí so sťaženou možnosťou dentálnej hygieny, napríklad s fixnými strojčekmi, na preplachovanie parodontálnych vačkov a masáž citlivých ďasien, môže dobre poslúžiť ústna sprcha. Pomocou trysky, ktorá mieša vzduch s kvapkami vody, vyčistí pulzujúcim prúdom pod tlakom medzizubné priestory.
Zaraďte medzizubnú kefku do svojej ústnej hygieny
Vyberte si z našej ponuky medzizubných kefiek a objednajte ešte dnes s expresnou dopravou.
4. Nezabudnite ani na jazyk a svieži dych
Pri ústnej hygiene nezabúdajte ani na vyčistenie jazyka, na ktorom sa tvorí biely povlak tvorený baktériami. Tie sú častým zdrojom nepríjemného zápachu a môžu sa z jazyka preniesť na už vyčistené zuby. Na vyčistenie jazyka postačí obyčajná zubná kefka, ktorou povlak z jazyka jemne zotriete. Zaobstarať si môžete aj špeciálnu škrabku na jazyk.
Hygienickú rutinu môžete zakončiť vypláchnutím úst ústnou vodou, hoci jej používanie nie je pri bezproblémovom stave ústnej dutiny nevyhnutné. Mnohé ústne vody však prinášajú benefity vďaka obsahu protizápalových a antiseptických zložiek alebo bylinným výťažkom pre zdravé ďasná a svieži dych. Netreba zabúdať, že ústna voda je len doplnkom v starostlivosti o zdravie ústnej dutiny, a nikdy nenahradí mechanické čistenie zubov a medzizubných priestorov.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať ústna hygiena komplikovaná, náročná a zdĺhavá, pokiaľ sa stane pevnou súčasťou našej bežnej rutiny, prinesie ovocie v podobe zdravého a bezbolestného úsmevu, ktorý bude tešiť vás i vaše okolie dlhé roky.
Zdroje použité v článku:
1. Oral hygiene. In: clevelandclinic.org [online] [cit. 24.8.2022]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16914-oral-hygiene
2. SERAFINOVÁ, Z. Starostlivosť o chrup detí predškolského veku. Pediatrická prax 2012; 13(2): 94-96 https://www.solen.sk/storage/file/article/872b2a0599e2857f522cb9b4ca6e36db.pdf
3. Národný portál zdravia: Robíte to správne? Aj ústna hygiena ma svoje pravidlá. In: npz.sk [online] [cit. 24.8.2022]. Dostupné na: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Spravna_starostlivost_o_oralne_zdravie_%E2%80%93_ustna_hygiena.aspx?did=3&sdid=25&tuid=0&page=full&
4. Oral health: A window to your overall health. In: mayoclinic.org [online] [cit. 24.8.2022]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475