Ako odstrániť bradavice či kurie oká?
Letné mesiace odhaľujú naše telo v oveľa väčšej miere ako jesenné a zimné obdobie a aj vďaka tomu, nie však iba kvôli tomu, potrebujete na tele odstrániť nepríjemné výrastky ako bradavice či kurie oká. Druhý dôvod, prečo sa odhodlávate odstraňovať bradavice či kurie oká je bolesť, ktorú pociťujete pri kontakte s týmito útvarmi. V prvom rade treba tieto útvary správne pomenovať, a potom správne orientovať liečbu.
Aký je rozdiel medzi bradavicou a kurím okom?
Kurie oko (clavus) je lokalizovaný útvar na koži, ktorý vzniká dôsledkom vyvolávaného opakovaného tlaku alebo dôsledkom dlhodobého trenia. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje na stupaji či na prstoch nôh. V jeho strede má zvýraznené ložisko stvrdnutej kože.
Bradavica (verruca) vzniká pomalým zmnožovaním buniek pokožky, vďaka čomu bradavica pomaly v priebehu rokov rastie. Vo väčšine prípadov za prítomnosťou bradavice stojí aj prítomnosť vírusu HPV (papilomavírus) v organizme. Bradavice sa môžu vyskytovať kdekoľvek na tele, aj na stupajach a rukách, ale aj na tvári či v intímnych oblastiach.
Kurie oko sa objavuje predovšetkým na mieste styku tela (stupaje, prsty) s nejakým predmetom (obuv, pero, pracovné nástroje), bradavica sa môže objaviť postupne kdekoľvek na tele.
Čo je dôležité vedieť pred odstránením bradavice či kurieho oka?
Odstraňovanie bradavíc ale aj kurieho oka si vyžaduje čas, trpezlivosť a zvýšenú hygienu.
Čas – neexistuje zázračný prípravok, ktorý po aplikácii okamžite odstráni a ošetrí dané miesto a problém je vyriešený.
Trpezlivosť – je základná nutnosť k aplikovanej terapii. Všetky prípravky treba pravidelne trpezlivo aplikovať, kým sa požadovaný efekt nedostaví.
Zvýšená hygiena – akýkoľvek zásah do pokožky, ktorý môže byť sprevádzanýaj samotným poškodením pokožky, predstavuje zavedenie infekcie do liečenej oblasti. Najhoršie je, ak dané miesto začne krvácať, pretože práve krvou by sa mohla bradavica šíriť do priľahlých oblastí.
Ako odstrániť kurie oko?
Kurie oko je zapríčinené zvýšeným tlakom na konkrétnu oblasť. Ak sa vám vytvorí kurie oko, zvážte zmenu obuvi. Pri kurom oku je celá terapia založená na zmäknutí pokožky a jej následnom odstránení. Na zmäknutie pokožky sa aplikujú náplasti s kyselinou salicylovou či kyselinou mliečnou. Náplasti majú typický kruhovitý tvar s dierou uprostred. Aplikujú sa niekoľko dní po sebe, ideálne na noc a pravidelne sa musia vymieňať. Koža potom zmäkne, môže zmeniť aj svoju farbu. Následne nato sa kurie oko pri jemnom mechanickom očistení odstráni.
Okrem kryoterapie môžete použiť aj prípravky obsahujúce kyselinu mravčiu. Kyselina mravčia je dlhoročne používané predovšetkým v potravinárstve. Pri jej aplikácii treba dôsledne dodržiavať postup popísaný v konkrétnom prípravku. Táto kyselina zabráni rastu bradavice, pričom sa postupne poškodí aj vnútro bradavice a následne odumiera.
Ako sa následne starať o pokožku?
Pri odstraňovaní, ale aj po odstránení kurieho oka či bradavice, treba pokožku držať v čistote a čo najviac ju ošetrovať hydratačnými a vyživovacími masťami a krémami. Čím je pokožka suchšia, tým viac je oslabená a tak sa nedokáže sama ošetrovať. Naopak, čím je pokožka viac premastená a vyživovaná, sama si dokáže udržiavať svoj zdravý vzhľad a plniť obrannú úlohu pred vstupom cudzorodých látok.
Niektoré bradavice a kurie oká môžu byť kvôli svojej veľkosti v domácom prostredí neodstrániteľné. Je preto dôležité kontaktovať lekára a skonzultovať s ním postup svojej liečby.