Ako podporiť laktáciu? Pomôže vám kontakt koža na kožu, správna technika, pokoj aj zdravá strava
Každá mamička chce pre svoje dieťatko len to najlepšie. Snaží sa preto na všetko čo najlepšie pripraviť. Okrem kúpy postieľky, kočíka, plienok či detského oblečenia si maminy chcú naštudovať čo najviac aj o tom, čo sa bude diať s ich telom, čo bude potrebovať dieťatko a podobne. Na niektoré veci sa pripraviť dá, iné sa však mamička musí naučiť „za jazdy“. Veľkým strašiakom je aj nedostatok materského mlieka a kojenie samotné. Pre budúce alebo čerstvé maminy sme si preto pripravili pár tipov k podpore laktácie. Ako môžete podporiť tvorbu materského mliečka? Čítajte ďalej a zistite viac.
Dojčenie: Materské mlieko je to najlepšie, čo vášmu dieťatku môžete dať
Mnohé mamičky sa strachujú, či budú mať dostatok mlieka a či ich materské mlieko dá bábätku naozaj všetky potrebné živiny. Materské mlieko je naozaj to najlepšie, čo môžete vášmu dieťatku dať v jeho prvých mesiacoch života. Obsahuje všetky potrebné živiny, minerály, vitamíny a látky, ktoré nevyhnutne potrebuje pre zdravý rast, vývoj a budovanie imunitného systému. Okrem iného ide o ten najprirodzenejší spôsob, ako sa matka s dieťatkom zbližuje (z angl. bonding). Dieťatko totiž cíti mamin dotyk, tlkot jej srdiečka, jej vôňu a podobne. Aby sme sa však mohli bližšie povenovať podpore laktácie, mali by sme si najprv v krátkosti povedať niečo o tom, ako tvorba mlieka u ženy funguje.
Niektoré mamičky si myslia, že mlieko sa im začne tvoriť až po pôrode. V skutočnosti sa však mlieko začína produkovať už počas tehotenstva. Tomuto mlieku hovoríme kolostrum, mledzivo alebo prvé mlieko. Kolostrum telo matky vytvára už od konca tehotenstva až do piateho dňa po pôrode. Toto mlieko je plné vitamínov a obranných látok. Jeho úlohou je napomôcť čo najhladšiemu prechodu dieťatka na svet zo sterilného vnútromaternicového prostredia. Okrem toho má laxatívne účinky, vďaka čomu podporuje vylučovanie smolky – prvej tmavej stolice dieťatka. S dojčením by sa malo začať už zhruba do 1 hodiny po pôrode.
Po kolostre sa u maminy začne tvoriť takzvané zrelé mlieko. Obsahuje bielkoviny, tuky a sacharidy, prebiotiká, polynenasýtené mastné kyseliny, vitamíny, enzýmy, minerály, hormóny, obranné látky a podobne. Materské mlieko je bielej až akoby modrastej farby.1
Ako podporiť laktáciu?
Laktácia, teda vylučovanie mlieka, je biologicky prirodzená funkcia tela a prebieha na základe určitých zákonitostí. Pokiaľ sa tieto zákonitosti nedodržiavajú, môže mať mamička problém s nedostatočnou tvorbou mlieka, prípadne sa môžu objaviť ďalšie komplikácie, ako napríklad bolesť pri dojčení, vznik ragád a podobne. Medzi hlavné faktory na podporu laktácie patrí bezprostredná blízkosť matky a dieťatka. V anglickom jazyku sa tomu hovorí „skin to skin“, to znamená, že mamička a dieťatko by sa mali dotýkať pokožkou. Tento dotyk totiž stimuluje tvorbu hormónov potrebných na tvorbu mlieka a dojčenie.
Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce schopnosť dojčiť patrí aj:
- časté prikladanie,
- dostatok odpočinku,
- vyhýbanie sa stresu,
- vhodná strava,
- správna technika dojčenia.
Ako správne dojčiť?
Správna technika dojčenia je extrémne dôležitá. Pokiaľ totiž aj máte dostatok mlieka, ale nedojčíte správne, môžete mať pocit, že máte mlieka málo, respektíve, že dieťatko nedostáva toľko, koľko potrebuje. Schopnosť dojčiť je prirodzene daná. Správnu techniku sa ale mnohé ženy musia naučiť. Ak si neviete rady, obráťte sa na laktačnú poradkyňu. Príde k vám domov a pozrie sa na to, či dieťatko dojčíte správne. Zároveň vám vysvetlí, ako dieťatko prikladať, držať ho a ako pri kojení postupovať.
Základom správneho dojčenia je:
- správne držanie prsníka,
- poloha matky a dieťaťa,
- technika prisatia na prsník,
- satie dieťatka.
Poloha matky a dieťaťa pri dojčení
Mamičky by mali dbať predovšetkým na to, aby bola poloha pri dojčení pohodlná. Niektoré ženy radšej dojčia v sede, iné v ľahu na boku a podobne. Dôležité však je, aby ste mali podopretý a vystretý chrbát.
Dieťatko by malo mať uško, ramená a bedrá v jednej línii, otočené smerom k mamičke a hlavičku otočenú smerom k prsníku. Hlavička by mala byť mierne zaklonená, aby dieťatko malo s vami očný kontakt, mohlo dýchať nosom a súčasne piť mliečko.
Technika správneho prisatia
Mnohé čerstvé mamičky si myslia, že postačí, ak dieťatko uchopí bradavku. Takéto prisatie však spôsobuje ragády – bolestivé trhlinky na bradavke. Správna technika prisatia spočíva v tom, že dieťatko priložíte k prsníku, ono zacíti vôňu – bábätká totiž veľmi dobre cítia vôňu materského mlieka a otvorí ústočká. Následne je dôležité, aby uchopilo ústočkami bradavku a čo najväčšiu časť prsného dvorca. Že je správne prisaté zistíte tak, že má doširoka otvorené ústočká a bradou i nosom sa dotýka prsníka.
Overiť účinnosť techniky dojčenia si potom môžete pomocou takzvanej „pauzy v brade“, ktorá značí, že dieťatko prehĺta mliečko. Ide o to, že keď dieťatko pije mlieko, má ústočká doširoka otvorené. Následne urobí pauzu v brade a ústočká zavrie. Je to v podstate podobné, ako keď pije dospelý človek. Čím viac vody máte v ústach, tým je pauza pred prehltnutím dlhšia. Ak dieťatko len rýchlo rytmicky saje a nepozorujete pauzu v brade, znamená to, že skutočne nepije – napríklad je zle prisaté, alebo má problém dostať mlieko z prsníka von.2,3
Trápia vás ragády? Vyskúšajte niektorý z týchto produktov:
Upozornenie:
Dojčenie vás nemá bolieť. Pokiaľ pri dojčení pociťujete bolesť, dieťatko pravdepodobne nie je správne prisaté.
Pri dojčení by ste mali striedať pravý a ľavý prsník, aby dochádzalo k rovnomernému vyprázdňovaniu mlieka. Je úplne prirodzené, že sa v jednom prsníku tvorí mliečka viac. Ak je to aj váš prípad, začínate kŕmenie prsníkom, ktorý je plnší. V prípade, že máte mlieka viac, ako dieťatko zvládne pri kŕmení skonzumovať, môžete zvyšné mlieko odsať pomocou odsávačky na mlieko a uchovať ho v špeciálnych vreckách v chladničke alebo mrazničke.
Akými ďalšími spôsobmi môžete podporiť laktáciu?
Pitný režim
Pitný režim by ste mali dodržiavať za každých okolností, nakoľko ovplyvňuje celkový chod organizmu. Vplýva na zdravie orgánov, trávenia, vylučovania, krásu i tvorbu materského mlieka. Odporúčané množstvo vody sa líši od jedinca, veku, pohlavia, zdravotného stavu a podobne. Všeobecne sa odporúča vypiť denne aspoň 1,5 až 2 litre tekutín. Medzi vhodné tekutiny patrí predovšetkým čistá voda, nesladené minerálne vody, čaje a ovocné šťavy. Podporiť laktáciu vám môžu napríklad šťavy z bieleho alebo červeného hrozna, prípadne šťavy špeciálne namiešané pre dojčiace mamičky, ako je napríklad Mama šťava.
Bylinky na kojenie
Príroda nám dáva k dispozícii množstvo zdraviu prospešných byliniek a rastliniek. Inak to nie je ani pri dojčiacich mamičkách. Existujú totiž bylinky, ktoré majú pozitívny vplyv na dojčenie a podporu tvorby materského mlieka. Medzi bylinky na kojenie patria napríklad: aníz, fenikel obyčajný, rasca, jastrabina lekárska, senovka grécka či benedikt lekársky.
Dojčenie a strava
Počas dojčenia majú maminy vyšší výdaj živín, nakoľko okrem seba poskytujú výživu aj dieťatku. Strava dojčiacej maminy by preto mala byť plná živín a vyvážená. Do jedálnička si zaraďte ovocie, zeleninu, chudé mäso, celozrnné výrobky, čerstvé ovocné šťavy, oriešky, semienka a nízkotučné mliečne výrobky.
Čo nejesť počas kojenia?
Máme pre vás niekoľko tipov na potraviny a jedlá, ktorým by ste sa v tomto období mali vyhýbať.
Doplnky pre dojčiace mamičky
Veľkou pomocou vám môžu byť aj špeciálne doplnky stravy pre dojčiace mamičky, ktoré obsahujú látky podporujúce zdravie a laktáciu. V týchto výživových doplnkoch nájdete hlavne vitamín D, jód, železo, horčík, kyselinu listovú či omega-3 mastné kyseliny. Mnohé obsahujú tiež kombináciu prírodných látok a byliniek s pozitívnym účinkom na tvorbu mlieka. Doplnky možno užívať samostatne, no veľmi často siahajú maminy po prípravkoch s komplexným zložením. Vyskúšať môžete napríklad:
Zdroje použité v článku:
1. HAJDÚCHOVÁ, L. Päť faktov, ktoré vás presvedčia o význame dojčenia. In: lekár.sk. 2023. [online] [cit. 12-6-2024] Dostupné: https://lekar.sk/clanok/co-by-ste-mali-vediet-o-dojceni
2. Ako poznať, kedy dieťatko skutočne pije? Ako pomôcť vypiť viac? In: Mamila.sk. 2021. [online] [cit. 12-6-2024] Dostupné: https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-poznat-kolko-babaetko-vypije/
3. Ako dosiahnuť správne prisatie bábätka pri dojčení? In: union.sk. 2020. [online] [Cit. 12-2-2024] Dostupné: https://www.union.sk/ako-dosiahnut-spravne-prisatie-babatka-pri-dojceni/