Vraciame sa do školy: Ako pripraviť imunitu dieťaťa na návrat do školy či škôlky?
Návrat do školy alebo škôlky býva náročný pre deti aj rodičov. Zvýšená nervozita či nepokoj nie sú ničím výnimočným ani u dieťaťa, ani u rodiča. Kým dieťa si musí zvyknúť na každodenný režim, úlohy a kolektív, rodičia sa často nevedia zbaviť obavy: „Čo ak zase ochorie?“
Krehká detská imunita je v kolektíve neustále ohrozovaná nejakou infekciou. Ak aj vy myslíte na to, ako bude vaša ratolesť po týždni opäť sopliť, teraz pre vás máme niekoľko rád. Ako nástup do školy zvládnuť hladko a bez choroby? Čo preventívne robiť, aby vaše dieťa ostalo zdravé a plné sily? Čítajte ďalej.
Prečo preventívne posilňovať imunitu detí pred začiatkom školského roka?
Počas leta dieťa zväčša nie je vystavované takému množstvu baktérií a vírusov, ako cez školský rok. V kolektívoch sa infekcie šíria veľmi rýchlo, a to najmä v prípade, že rodičia do školy pošlú ešte nedoliečené dieťa. Šírenie infekcií podporuje aj chladnejšie jesenné či zimné počasie. V lete však dieťa zväčša nebýva súčasťou takýchto veľkých kolektívov, a preto po nástupe do školy môže byť na ochorenie opäť o niečo náchylnejšie.
Šíreniu vírusov v lete bráni aj pekné slnečné počasie a v neposlednom rade – dieťa je „v pohode“. Letný režim je voľnejší takmer v každej rodine. Dieťa sa poriadne vyspí, trávi čas na čerstvom vzduchu, hrá sa, a teda nezažíva všetok ten stres a záťaž ako počas školského roka. Stres teda môže byť u detí ďalším z faktorov, ktoré ovplyvnia vznik ochorenia.
Imunitu dieťaťa podporíte predovšetkým správnou výživou a životosprávou
Základom pre zdravie detí stále ostáva strava, životospráva a prevencia. Imunitu svojho dieťaťa môžete podporiť správne vybranou a vyváženou stravou, dostatočným spánkom aj primeraným pohybom na čerstvom vzduchu. Dieťa by malo jesť čerstvú zeleninu a ovocie. Naopak servírovať by ste mu nemali polotovary, vyprážané jedlá, sladené nápoje a tiež obmedzte príjem rafinovaného cukru zo sladkostí.
Akými doplnkami podporíte detskú obranyschopnosť?
Ako už názov napovedá, výživové doplnky by mali byť len doplnkom k správnej výžive. Spomedzi všetkých sa na imunitu odporúčajú najmä nasledovné spomenuté.
Vitamíny C a D
Obidva vitamíny sú základom pre správne fungovanie imunitného systému dieťaťa. Pokiaľ dieťaťu chýbajú, ich organizmus sa nedokáže efektívne brániť infekciám a vírusom. Riziko vzniku ochorenia je preto väčšie a následná liečba dlhšia. Okrem imunity vitamín C vplýva na znižovanie miery únavy, čo tiež môže byť ďalší faktor ovplyvňujúci prepuknutie ochorenia. Vitamín D je pre deti dôležitý pre správny rast a vývoj, vstrebávanie vápnika, a tým aj normálne fungovanie kostí.
Probiotiká
Aj keď probiotiká sú rodičmi považované za látky, ktoré podporujú najmä trávenie a dobrú črevnú mikroflóru, s imunitou sú úzko spojené. Práve v črevách totiž sídli významná časť imunitných buniek, a tak sú správne fungujúce črevá nevyhnutnou podmienkou celkového zdravia človeka.1 Probiotiká u detí teda zvyšujú činnosť imunitného systému, zlepšujú vstrebávanie vitamínov, minerálnych zlúčenín a prispievajú k celkovému zdraviu dieťatka.2
Betaglukány
Betaglukány sú prírodné látky – polysacharidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v bunkových stenách niektorých húb, kvasiniek, rias, obilnín a baktérií. Ich najznámejšími zdrojmi sú tzv. medicinálne huby, napríklad hliva ustricová. Betaglukány patria medzi jedny z najobľúbenejších stimulantov imunitného systému – stimulujú imunitné bunky makrofágy k tomu, aby pohlcovali vírusy alebo baktérie.
Môžu teda podporovať funkciu imunitného systému, chrániť bunky pred oxidačným stresom, baktériami, vírusmi aj plesňami. Ďalej môžu byť prospešné pri rekonvalescencii a urýchliť dobu liečby. Pre deti doplnky s betaglukánmi predstavujú vhodný a bezpečný spôsob, ako prírodnou cestou stimulovať ich obranyschopnosť.
B-komplex podporí pohodu dieťatka
Aj keď vitamíny skupiny B nie sú primárne „imunitnými“ vitamínmi, podieľajú sa na správnom fungovaní mozgu, zdravom duševnom vývoji a nervovej sústavy. Dieťatku môžu pomôcť pri učení, nervozite a únave. Často sú súčasťou multivitamínových doplnkov.
Kolostrum
Kolostrum je tekutina mliečnej žľazy, ktorá sa produkuje u cicavcov krátko pred a krátko po pôrode. Nazýva sa tiež prvé mlieko, pretože je obsiahnuté v materskom mlieku pri prvom dojčení novorodenca. Je veľmi bohaté na živiny, bielkoviny, vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre novorodencov. Štúdie ukazujú, že môžu byť prospešné aj pre staršie deti a dospelých. Výživové doplnky s obsahom kolostra sa používajú na posilnenie imunity, proti zápalom pri chorobe či pri rekonvalescencii z choroby. Zväčša sa vo forme doplnkov užíva kozie kolostrum, pretože je lepšie stráviteľné.
Všetky spomínané látky, doplnené o ďalšie – napríklad vápnik, zinok, vitamín E, kyselinu listovú, biotín a iné, nájdete v lekárňach aj v podobe multivitamínov pre deti. Sú to komplexné doplnky vhodné vtedy, ak nemáte čas, prostriedky či vedomosti, ako dieťatku nakombinovať viac doplnkov. Zväčša sa vyrábajú v podobe cukríčkov alebo želatíniek – a teda sladkých dobrôt, ktoré si deti obľúbia a nebudú robiť „drahoty“ pri ich užívaní. Nebojte sa, väčšina z nich je sladených prírodne bez pridaného cukru.
Chcete sa vyhnúť stresu? Dieťa na školský režim pripravte skôr. Začnite aspoň týždeň pred prvým dňom školského roka. Nastavte sa s dieťaťom na pravidelné ranné vstávanie, denný režim, úlohy a tiež pravidelné zaspávanie. Takto predídete „šoku“, nervozite a v neposlednom rade aj únave dieťaťa, ktoré často vedú k zníženej imunite a vyššej náchylnosti na rozvoj ochorenia.
Čo ak choroba naozaj príde? Majte v zásobe základné lieky pre dieťa
Niekedy môžete robiť čo chcete, no chorobe dieťaťa sa aj tak nevyhnete. Najčastejšie v kolektívoch „kolujú“ infekcie horných dýchacích ciest. Nákaza týmito ochoreniami je u detí veľmi rýchla, keďže sa prenášajú kvapôčkami. Stačí jedno choré alebo nedostatočne doliečené dieťa, spoločná hra či zdieľanie hračiek a už na druhý deň môže byť chorá aj vaša ratolesť.
Pre takéto prípady je vhodné mať v domácej lekárničke pripravenú prvú pomoc v podobe liekov pre deti. Čo by mala obsahovať? Pripravte si lieky na horúčku, sirup proti kašľu, sprej do nošteka na nádchu a tiež niečo proti bolesti hrdla – napríklad pastilky či lízatká, ktoré majú deti naozaj rady. Na záver vám prinášame výber vhodných liekov do domácej lekárničky každého školáka či škôlkara.
Zdroje použité v článku:
1. STANISLAVSKÁ, E. Imunita sídli v črevách. 2021. GENERICA [online] [cit. 8-19-2023]. Dostupné z https://generica.sk/imunita-sidli-v-crevach/
2. MARKOWIAK, P. & K. ŚLIŻEWSKA. Effects of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics on Human Health. 2017 [online] [cit. 8-20-2023]. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622781/