Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako prebieha vyšetrenie ženskej neplodnosti? Zistite, čo vás čaká

Nedarí sa vám otehotnieť a chystáte sa na vyšetrenie ku gynekológovi? Čo vás čaká a ako sa na tieto vyšetrenia pripraviť? Poradíme vám práve v tomto článku. Prvým krokom v úspešnej terapii neplodnosti a ceste k bábätku je práve kvalitná anamnéza a diagnostika príčin neplodnosti. Nakoľko sa v súčasnosti neustále posúva tehotenstvo do vyššieho veku oboch z partnerov, je správna diagnostika príčin neplodnosti nevyhnutná.

Čo môžete od vyšetrenia očakávať?

V prvom rade budete s doktorom diskutovať o vašej celkovej zdravotnej anamnéze.

pre celu rodinu

Rodinná anamnéza

Zameriava sa najmä na odhalenie možných genetických vád.

Podrobná osobná anamnéza

Sústreďuje sa na všetky ochorenia, zápaly a operácie, ktoré ste prekonala. Rovnako tak sa v osobnej anamnéze sledujú aj súčasné alergie, ktorými trpíte.

Gynekologická anamnéza

Lekár ňou zisťuje pravidelnosť vášho menštruačného cyklu, bolestivosť počas tejto doby alebo sa pýta na vaše predchádzajúce tehotenstva a ich priebeh, pokiaľ ste už boli tehotná.

Sociálna anamnéza

Okrem spomenutých anamnéz sa sleduje aj sociálna anamnéza, ako napríklad pracovné prostredie, v ktorom pracujete.

Po zistení anamnézy nasleduje prehliadka a praktické vyšetrenia

Po preskúmaní celkovej zdravotnej anamnézy sa pristupuje ku gynekologickej prehliadke, ktorá je schopná odhaliť ovariálne cysty, myómy, prebiehajúce infekcie a podobne, ktoré by mohli spôsobovať problémy s otehotnením. Pokiaľ pacientka často trpí zápalovými a infekčnými ochoreniami, je nevyhnutný skríning infekcie. Odporúčané sú sérologické vyšetrenia s diagnostikou STD, protilátok proti chlamýdiám, odbermi na toxoplazmózu, herpes vírusy a podobne. Okrem nich sa využívajú aj kultivačné vyšetreniaz pošvy a cervixu. Sú zacielené na záchyt aerobných a anaerobných, prípadne mykotických, patogénov[1].

Ultrazvukové vyšetrenie orgánov malej panvy umožňuje získať podrobné informácie o stave ženských pohlavných orgánov. Toto vyšetrenie je bezbolestné a slúži na posúdenie tvaru a veľkosti maternice, štruktúry jej stien a stavu vnútornej sliznice maternice. Okrem toho slúži na posúdenie vaječníkov s folikulmi, umiestnenie vaječníkov, sleduje prítomnosť prípadných polycystických ovárií a tiež sa zameriava na prítomné patologické zmeny.

sonograficke vysetrenie

Folikulometria je ultrazvukové vyšetrenie zamerané na hodnotenie rastu dominantného folikulu a toto vyšetrenie je nevyhnutné pri diagnostike ovulácie a plánovaní koncepcie[2]. K základným vyšetreniam patrí tiež zisťovanie hormonálneho profilu ženy z krvi, ktoré je zamerané na zistenie menštruačného cyklu, potvrdenie ovulácie a ovariálnej rezervy. Sledujú sa hladiny rôznych hormónov, najmä FSH – folikuly stimulujúceho hormónu, LH-luteinizačného hormónu, EST-estradiolu, PROG-progesterónu, ale aj TEST-testosterónu a prolaktínu.

Vyšetrenie je možné realizovať:

  • 2. – 5. deň cyklu: FOLIKULÁRNA FÁZA – stanovenie FSH, LH, estradiolu, progesterónu, testosterónu a prolaktínu.
  • 13. – 15. deň cyklu: OVULAČNÁ FÁZA – stanovenie LH vrcholu.
  • 22. – 25. deň cyklu: LUTEÁLNA FÁZA – zvýšená hladina progesterónu potvrdzuje uskutočnenú ovuláciu[3].

Vyšetrenie hladín hormónov:

Vyšetrenie hladín jednotlivých hormónov môže odhaliť napríklad anovulačný cyklus, predčasné ovariálne zlyhanie, hypergonadotropné a hypogonadotropné stavy, ktoré vyžadujú ďalšiu rozšírenú diagnostiku.

Tabuľka 1: Referenčné hodnoty hormónov v jednotlivých fázach menštruačného cyklu a počas menopauzy[4]

Fáza menštruačného cyklu FSH (IU/l) LH (IU/l) EST (pmol/l) PROG (nmol/l)
Folikulárna 3,5-12,5 2,4-12,6 114-332 <0,159-0,616
Ovulačná 4,7-21,5 14,0-95,6 222-1959 0,175-13,2
Luteálna 1,7-7,7 1,0-11,4 222-854 13,1-46,3
Menopauza 26,0-135,0 7,7-58,5 <18,4-505 <0,159-0,401

V prípade podozrenia na predčasné ovariálne zlyhávanie sa vyšetruje AMH (anti Mullerian hormón), ktorý podáva informáciu o folikulárnej rezerve. Výsledné hodnoty je možné posudzovať v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu:

  • veľmi nízke hodnoty sú pod 0,3µg/l.
  • nízke hodnoty 0,3-1µg/l.

Máte problém otehotnieť?

Prečítajte si náš článok a spoznajte príčiny ovplyvňujúce ženskú plodnosť.

Ochorenia štítnej žľazy či hodnoty vitamínu D – aj to sú faktory, ktoré sa pri diagnostike ženskej neplodnosti zisťujú

Vyšetrenia príčin neplodnosti je možné doplniť aj o diagnostiku ochorení štítnej žľazy ako T3 a T4 a hladín vitamínu D. Aj keď presná úloha vitamínu D v priebehu otehotnenia zatiaľ nie je úplne objasnená, už niekoľko rokov lekári upozorňujú, že vitamín D má dôležitú úlohu pri uhniezďovaní oplodneného vajíčka v maternici. Okrem slnečných lúčov vieme príjem vitamínu D zvýšiť napríklad konzumáciou vajec, rýb, červeného mäsa alebo prostredníctvom výživových doplnkov s vitamínom D, ktoré zabezpečia rýchlu suplementáciu jeho nedostatočnej hladiny.   

Okrem týchto vyšetrení je tiež možné absolvovať doplnkové diagnostické vyšetrenia, ktoré sú realizované v špecializovaných ambulanciách na liečbu sterility. K týmto patria napríklad testy na zistenie protilátok proti spermiám, genetické vyšetrenia alebo vyšetrenia trombofílnych stavov.

Do špecializovaných ambulancií sú pacientky častokrát posielané s cieľom diagnostiky priechodnosti vajíčkovodov. Štandardom bola röntgenová hysterosalpingografia, avšak v súčasnosti sa uprednostňuje metóda HyCoSy. Ide o kontrastnú transvaginálnu ultrazvukovú techniku, pri ktorej sa využíva kontrastný gél alebo pena. Prechod tohto gélu vajíčkovodmi je pozorovaný pod ultrazvukom a následne vyhodnotený. Výhodou tejto metódy je, že pacientka nemusí podstúpiť žiadnu hospitalizáciu a ani nie je vystavená röntgeno-ionizačnému žiareniu. Invazívnejšou metódou vyšetrenia priechodnosti vajíčkovodov je laparaskopia s chromopertubáciou. Laparoskopia je schopná identifikovať endometriózu, zjazvenie, upchatie alebo nepravidelnosti vajíčkovodov.

Prečo je dôkladná diagnostika tak potrebná?

Výsledky diagnostických postupov, ktoré boli realizované u ženy tak aj muža, slúžia na navrhnutie vhodného terapeutického plánu. V ambulanciách gynekológa je možné po upravení životného štýlu pacientky, ako aj páru, možnosť realizovať plánovanie koncepcie v prirodzenom cykle alebo tiež po stimulácii ovulácie. Pokiaľ však ani tieto metódy nie sú úspešné, je možné podstúpiť náročnejšie metódy liečby neplodnosti v špeciálnych centrách asistovanej reprodukcie, ako sú napríklad inseminácia, in vitro fertilizácia (IVF), prípadne aj darcovský program, ktoré vám môžu napomôcť k otehotneniu a k splodeniu vytúženého bábätka[5].

Už dlhšie sa s partnerom snažíte otehotnieť, no stále sa vám nedarí?

Problém môže byť ako na strane ženy, tak aj na strane muža. Prečítajte si, aké sú príčiny, rizikové faktory a prevencia mužskej neplodnosti.

[1] Female infertility. 2021. In: mayoclinic.org [online]. 27.08.2021 [cit. 15.11.2022] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/female-infertility/diagnosis-treatment/drc-20354313
[2] Female infertility. 2020. In: my.clevelandclinic.org [online]. 06.08.2020 [cit. 15.11.2022] Dostupné z https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17774-female-infertility#diagnosis-and-tests
[3] Gaťová A. 2014. In: unilabs.sk [online]. 30.03.2014 [cit. 15.11.2022]. Dostupné z https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/neplodnost-mladych-parov
[4] Hormonálny profil pre ženu. 2022. In: medirex.sk [online]. [cit. 15.11.2022]. Dostupné z https://www.medirex.sk/vysetrenie/hormonalny-profil-pre-zenu-rozsireny#obsah-vysetrenia
[5] Diagnosis infertility. 2020. In:nhs.uk [online]. 18.02.2020 [cit. 15.11.2022]. Dostupné z https://www.nhs.uk/conditions/infertility/diagnosis/

Neprehliadnite