Ako predchádzať zarastaniu chĺpkov na intímnych miestach?
Do hladka oholená pokožka bez podráždenia a zarastajúcich chĺpkov je snom asi každej ženy a dokonca aj niektorých mužov. Zarastanie chĺpkov je totiž nielen neestetické, ale aj nepríjemné a v mnohých prípadoch tiež bolestivé. Špeciálne to platí v intímnej oblasti, kde je pokožka prirodzene citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie. Ako môžete predchádzať zarastaniu chĺpkov na intímnych miestach? Máme pre vás tip, ktorý pomôže.
Čo spôsobuje zarastanie chĺpkov?
Zarastanie chĺpkov pomenováva stav, keď chĺpok nerastie smerom nahor, ale namiesto toho sa skrúti, ako keby zapichne do pokožky a pokračuje v raste smerom dovnútra. Zarastanie chĺpkov vie potrápiť mužov i ženy a špeciálne s ním majú problém kučeraví ľudia. Vedeli ste ale, že práve časté holenie, prípadne nesprávna technika holenia sú jednou z najčastejších príčin zarastania chĺpkov? Je to tak. Žiletka totiž vytvorí na chĺpku „ostrú hranu“, vďaka čomu sa rastúci chĺpok ľahšie zapichne do pokožky.
Ako zabrániť zarastaniu chĺpkov na intímnych miestach?
Určite vám už niekto poradil, že ak chcete zarastaniu chĺpkov zabrániť, máte sa vyhnúť holeniu a radšej vyskúšať inú techniku odstraňovania chĺpkov. Dostupné sú rôzne epilátory, depilátory, prípadne sa môžete objednať na profesionálnu depiláciu voskom alebo či odstránenie chĺpkov laserom. Populárne sú dnes tiež prístroje na domácu laserovú epiláciu, založené na IPL technológii.
Ak však od klasického holenia nechcete upustiť, mali by ste v prvom rade dbať o správnu starostlivosť o pokožku a dobrú techniku holenia.
1. Príprava pokožky
Pred holením sa odporúča urobiť si peeling a dať si teplú sprchu, prípadne kúpeľ. Teplo pomáha chĺpky zjemniť a zmäkčiť, takže sú potom poddajnejšie a pri holení nedochádza k nadmernému dráždeniu pokožky. Nezabúdajte, že všetky použité prípravky by mali byť vhodné na intímnu starostlivosť.
2. Príprava potrebných pomôcok
Pri holení žiletkou zainvestujte do kvalitnej žiletky. Ak používate jednorazové žiletky, mali by byť naozaj na jedno použitie. Ak máte holiaci strojček s hlavicou, je potrebné hlavicu po každom holení poriadne prepláchnuť v tečúcej vode. Žiletka by mala byť dosť ostrá – tupou žiletkou musí človek viac tlačiť, a tým sa zväčšuje podráždenie pokožky.
Kúpte si kvalitný gél, krém alebo iný prípravok na holenie intímnych partií. So správnymi prípravkom znížite podráždenie pokožky na minimum. Pokožka bude tiež lepšie hydratovaná a môžete sa vyhnúť nepríjemným pupienkom, zarastaniu chĺpkov či podráždeniu.
Upozornenie:
Nikdy sa nehoľte bez použitia holiaceho krému alebo gélu.
3. Správna technika holenia
Holiť by ste sa mali vždy v smere rastu chĺpkov, ideálne bez toho, aby ste pokožku naťahovali. Snažte sa žiletkou neprechádzať viackrát po tom istom mieste. Odporúča sa žiletku po každom ťahu opláchnuť.
4. Starostlivosť po holení
Po holení pokožku dobre opláchnite vodou a naneste hydratačný a upokojujúci prípravok, vhodný aj pre intímne miesta. Hydratovaná pokožka je totiž menej náchylná na zarastanie chĺpkov a je tiež odolnejšia voči podráždeniu.