Ako pripraviť svoju dcéru na prvé gynekologické vyšetrenie? Poradíme vám homeopatické lieky na zmiernenie stresu
Každá nová životná situácia môže byť stresujúca. Prvé gynekologické vyšetrenie je pre väčšinu dospievajúcich dievčat stresujúce, pretože zvyčajne nie sú na priebeh vyšetrenia dobre pripravené a do gynekologickej ambulancie prichádzajú so strachom z nepríjemného alebo bolestivého zážitku, pričom strach často pramení z neznámeho personálu a prostredia. Poradíme vám, ako zmiernite strach a stres u svojej dcéry, napríklad aj pomocou homeopatík.
Pocity strachu a úzkosti pri prvej návšteve gynekológa možno zmierniť:
- Aktívnym výberom gynekológa – na základe odporúčaní alebo recenzií, nemusí to byť nevyhnutne ten istý lekár, ktorého navštevuje matka dievčaťa. Ak má dievča menej ako 15 (alebo 19) rokov, patrí do starostlivosti gynekológa, ktorý sa špecializuje na detskú a dorastovú gynekológiu.
- Zistením dostatočných informácií (z overených zdrojov) o tom, ako sa vyšetrenie vykonáva a čo zahŕňa (čo možno očakávať).
- Prípravou otázok, na ktoré chce dievča od lekára odpoveď – ešte pred samotným vyšetrením na gynekologickom kresle.
- Vhodným oblečením – ideálne sukňu alebo šaty. V kabínke si dievča potom vyzlečie len spodnú bielizeň a sukňu si ponechá.
- Tým, že si so sebou vezme podporu – mamu či kamarátku. Sprevádzajúca osoba môže ísť buď priamo dovnútra, alebo počkať v čakárni. U dievčat mladších ako 15 rokov je pri vyšetrení vždy prítomný zákonný zástupca – najčastejšie matka, ktorá stojí pri hlave dievčaťa.
Neexistuje presný vek pre prvé gynekologické vyšetrenie, zvyčajne sa odporúča okolo 15. roku veku dievčaťa. Počas prvej návštevy, ak sa nevyskytujú žiadne gynekologické problémy, dievča nemalo pohlavný styk alebo sa na vyšetrenie necíti, zvyčajne sa uskutoční len rozhovor s lekárom a ultrazvukové vyšetrenie cez brušnú stenu – v tomto prípade nie je potrebné vyzliecť ani nohavičky, ani podprsenku.
Klasická preventívna prehliadka potom zahŕňa anamnestický rozhovor. Pri ňom je dobré zistiť, aké choroby sa vyskytujú v rodine (starí rodičia, rodičia, súrodenci), aké choroby malo dievča počas svojho doterajšieho života a aké lieky pravidelne užíva, kedy začala, ako prebiehala menštruácia, kedy mala poslednú menštruáciu atď. Tieto informácie si môžete vopred pripraviť písomne. Nasleduje vyšetrenie na gynekologickom kresle, ktoré zahŕňa vyšetrenie pošvy a krčka maternice kolposkopom a zrkadlami (alebo vaginoskopom – u dievčat s neporušenou panenskou blanou), odber vzorky z krčka maternice na cytologické vyšetrenie a prehmatanie panvy.
Celé vyšetrenie u gynekológa je bezbolestné. Pred gynekologickým vyšetrením sa vždy odporúča vymočiť sa alebo vyprázdniť a vykonať hygienu vonkajších pohlavných orgánov.
Homeopatické lieky na zmiernenie strachu a stresu
Homeopatické lieky môžu byť účinné pri zmierňovaní strachu a stresu pred vyšetrením, a to nielen gynekologickým. Najčastejšie odporúčané lieky sú:
- Gelsemium sempervirens 15CH alebo 30CH – použite, ak strach alebo očakávanie niečoho nepríjemného zvyčajne spôsobuje stratu rovnováhy, paralýzu, vnútorný tras, emocionálnu hnačku, intelektuálnu inhibíciu – tzv. okno (nemôžem si nič pamätať, keď prídem do kontaktu s „bielym plášťom“). Úľavu často prináša močenie.
- Argentum nitricum 15CH alebo 30CH – užívajte, ak strach zvyčajne spôsobuje paniku a chaos (nekoordinované pobehovanie), stratu rovnováhy v duševnej a telesnej rovine, nervozitu, impulzívnosť, bojazlivosť, nesúvislé alebo nezrozumiteľné vyjadrovanie. Úľavu od stresu zvyčajne prináša chladný vzduch a cvičenie.
Odporúčanie na užívanie: 5 granúl rozpustite v ústach večer a potom ráno pred vyšetrením.
Upozornenie:
Gelsemium sempervirens 15CH, 30CH a Argentum nitricum 15CH a 30CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica
Autorka článku: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.
Odborná asistentka, Lékařská fakulta MU Brno, Katedra porodní asistence
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.
