Ako sa oholiť tam dole bez vyrážok? Spoznajte zásady správneho holenia intímnych partií
Vedeli ste, že história odstraňovania telesného ochlpenia siaha až do čias starého Grécka? Je to tak, už vtedy venovali ženy i muži značné úsilie „zveľaďovaniu“ svojho vzhľadu. Dnes sa môžete stretnúť s rôznymi názormi na holenie či odstraňovanie chĺpkov – a to na rukách, nohách v podpazuší i intímnej oblasti. Niekto preferuje pokožku zbavenú chĺpkov, iný zas kráča svetom „na prírodno“ – každému z estetického alebo zdravotného hľadiska predsa vyhovuje niečo iné.
Ak však patríte k ľuďom, ktorí si intímne partie holia na pravidelnej báze, pravdepodobne ste sa už stretli so svrbivým podráždením a vyrážkou po holení. Táto nepríjemnosť väčšinou do niekoľkých dní odznie. V ideálnom prípade by ste sa vyrážke určite najradšej vyhli úplne. Preto sme sa rozhodli zozbierať pre vás pre vás niekoľko tipov a zásad pri holení – nechajte si poradiť, ako sa oholiť tam dole bez vyrážok.
Čo môže spôsobiť problémy po holení tam dole?
Existuje hneď niekoľko faktorov prispievajúcich k podráždeniu pokožky po holení intímnych partií a možno vás prekvapí, koľko z nich dokážete ovplyvniť vy sami:
- Nedostatočná starostlivosť a príprava: Holenie intímnych partií nevybavíte za dve minúty. Mali by ste si na to vyhradiť čas a dôkladne pokožku na holenie pripraviť. Tým sa vyhnete nepríjemnému podráždeniu a tiež vysušeniu pokožky.
- Tupá žiletka: Používanie tupých žiletiek zvyšuje trenie a namáha pokožku, čím dochádza k jej poraneniu a podráždeniu.
- Alergia: Niektoré gély a peny na holenie môžu obsahovať dráždivejšie zložky vyvolávajúce kožnú alergickú reakciu. Ak si takúto reakciu všimnete, zmeňte prípravok na holenie.
- Holenie na sucho: Holenie na sucho, teda bez použitia holiaceho gélu alebo peny, naozaj nie je dobrý nápad. Vedie totiž k vysušovaniu a podráždeniu pokožky.
- Holenie proti rastu chĺpkov: Presne tak, holenie proti rastu chĺpkov zvyšuje riziko podráždenia pokožky a dokonca zarastania chĺpkov.
- Časté holenie: Ak patríte k ľuďom, ktorí na pokožke neznesú strnisko a holia sa každý deň, asi vás nepotešíme. Aj príliš časté holenie, predovšetkým ak chĺpky nie sú dostatočne dlhé, je jednou z príčin podráždenia pokožky.
Ako sa oholiť tam dole bez vyrážok?
Aby bola vaša pokožka po holení tam dole úplne bez vyrážok, mali by ste naozaj poctivo dodržiavať niekoľko zásad. Nejde o nič náročné, budete ale potrebovať trošku trpezlivosti. Celý proces holenia intímnych partií by sme totiž mohli rozdeliť do troch fáz, a to: príprava, samotné holenie a starostlivosť po holení.
Príprava na holenie intímnych partií:
- Pred holením si intímne partie umyte teplou vodou a jemným umývacím gélom na intímne partie.
- V prípade, že idete vašim partiám dopriať starostlivosť po dlhšej dobe, najprv chĺpky skráťte nožničkami alebo zastrihávačom na intímne partie.
- Na pokožku naneste holiací gél, prípadne penu.
Holenie:
- Hoľte sa v smere rastu chĺpkov, znížite tak šancu na podráždenie pokožky.
- Neprechádzajte žiletkou po tom istom mieste viac ako dvakrát.
- Ak používate jednorazové žiletky, použite novú žiletku. Prípadne skontrolujte, či používaná žiletka alebo holiaci strojček nie sú tupé.
- Pri holení netlačte žiletkou na pokožku, nechajte ju kĺzať. Ostrá žiletka nepotrebuje veľký tlak na to, aby splnila svoju úlohu.
- Po holení opláchnite pokožku vlažnou vodou.
Starostlivosť o pokožku po holení:
- Na holenú oblasť naneste hydratačný krém alebo gél vhodný na intímne partie. Vyhnite sa prípravkom po holení s obsahom alkoholu a dráždivých látok.
- Nechajte pokožku nejaký čas dýchať. Holenie intímnych partií sa odporúča vykonávať večer, aby sa pokožka počas noci mohla zregenerovať. Nenoste tesne po holení tesné oblečenie a spodnú bielizeň.
Ak budete poctivo dodržiavať vyššie spomenuté zásady, máte naozaj veľkú šancu, že sa nepríjemným vyrážkam po holení vyhnete úplne, prípadne riziko ich vzniku znížite.
Aj tak sa vám po holení intímnych partií objavuje vyrážka?
V niektorých prípadoch môže byť vyrážka po holení následkom alergie, prenesenej infekcie alebo reakciou na samotnú metódu holenia.
- V prípade alergickej reakcie na gél či penu na holenie prestaňte daný prípravok používať a vymeňte ho za iný.
- Dávajte si tiež pozor na, aby ste nepoužívali špinavú žiletku – je potrebné ju pravidelne vymieňať a podľa možnosti po použití aj vyčistiť.
- Ak vám nevyhovuje metóda odstraňovania chĺpkov, vyskúšajte epiláciu, prípadne depilačné krémy.
Upozornenie:
Vyrážky nikdy nevytláčajte. Zvyknú po niekoľkých dňoch zmiznúť samé. Pomôcť im môžete aj vhodným upokojujúcim prípravkom na intímne partie.
Iné metódy holenia intímnych partií
Okrem holenia žiletkou existujú aj iné metódy odstraňovanie chĺpkov intímnych partií:
Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Voľba tej správnej pre vás závisí od vašich individuálnych preferencií a typu pokožky.
Ako si oholiť mužské intímne partie? Muži by mali postupovať podobne ako ženy
Holenie intímnych partií u mužov by malo v ideálnom prípade pozostávať z takmer rovnakých krokov, ako u žien. Opäť totiž platí, že by ste mali staviť na dostatočnú prípravu, ostrú a ideálne novú žiletku a vhodnú starostlivosť o pokožku. Len tak sa vyhnete nepríjemnému podráždeniu a vzniku vyrážok.