Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa prejavujú ochorenia žlčníka?

Pociťujete bolesť alebo pichanie v strednej a pravej časti brušnej dutiny po konzumácii tučného jedla? Máte miernu, silnú alebo prerušovanú bolesť, ktorá niekedy vyžaruje do iných oblasti tela, vrátane chrbta a hrudníka? Možno trpíte ochorením žlčníka.

Žlčník, po latinsky vessica fellea, vesica biliaris, je vakovitý orgán, tvarom podobný hruške. Je dlhý približne 10 cm. Tento orgán sa nachádza pod pečeňou, ukladá žlč a pri trávení ju uvoľňuje do tenkého čreva. Žlč je tekutina žltozelenej farby, tvorená v pečeňových bunkách, z ktorých je odvádzaná intrahepatálnymi žlčovými cestami do žlčníka. Denne sa v ľudskom organizme vytvorí 0,5 až 0,7 litrov žlče, ktorá sa v žlčníku hromadí a zahusťuje. Pri príjme potravy sa zvierač uvoľňuje a žlč postupuje až do duodena tenkého čreva.

Žlč je tekutina zložená zo žlčových solí, žlčových pigmentov, cholesterolu, anorganických solí a mastných kyselín. Hlavná funkcie žlčníka je emulgácia tukov a pomoc pri ich trávení a následnom vstrebávaní v tenkom čreve. Samotné žlčové soli sa spájajú s tukmi, pričom vznikajú vo vode rozpustné častice, vstrebateľné do sliznice tenké čreva.

Aké sú najčastejšie ochorenia žlčníka?

Medzi najčastejšie ochorenia žlčníka patria žlčové kamene, cholecystitída – zápal žlčníka, choledocholitiáza, akalkulózne cohorenie žlčníka, biliárna dyskinéza, sklerotizujúca cholangitída, rakovina žlčníka a polypy žlčníka. Čo tieto ochorenia spôsobujú?

Žlčové kamene

Žlčové kamene vznikajú, keď látky v žlči (ako je cholesterol, žlčové soli a vápnik) alebo látky z krvi (ako bilirubín), tvoria tvrdé častice, ktoré blokujú priechody do žlčníka a žlčových ciest. Žlčové kamene majú tendenciu sa tvoriť aj vtedy, keď sa žlčník nevyprázdni úplne alebo dostatočne často. Môžu byť malé ako zrnko piesku alebo veľké ako golfová loptička.

K riziku vzniku žlčových kameňov prispieva množstvo faktorov. Patria sem:

  • nadváha alebo obezita,
  • cukrovka,
  • vyšší vek – 60 rokov a viac,
  • užívanie liekov, ktoré obsahujú estrogén,
  • rodinná anamnéza žlčových kameňov,
  • pohlavie – viac ohrozené sú ženy,
  • Crohnová choroba a iné ochorenia, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie živín,
  • cirhóza alebo iné ochoreniami pečene.

Cholecystitída – zápal žlčníka

Cholecystitída je najčastejším typom ochorenia žlčníka. Môže sa prejaviť buď ako akútny alebo chronický zápal žlčníka.

1. Akútna cholecystitída
Akútna cholecystitída je vo všeobecnosti spôsobená žlčovými kameňmi, no môže byť aj dôsledkom nádorov alebo rôznych iných ochorení. Môže sa prejaviť bolesťou v pravej hornej časti alebo v hornej strednej časti brucha. Bolesť sa zvyčajne vyskytuje hneď po jedle a pohybuje sa od ostrých bolestí až po tupé bolesti, ktoré môžu vyžarovať do pravého ramena. Akútna cholecystitída môže tiež spôsobiť horúčku, nevoľnosť, vracanie a žltačku.

Medzi komplikácie akútnej cholecystitídy patrí gangréna žlčníka, pri ktorej dochádza k nedostatočnému prietoku krvi. Ďalšou komplikáciou je absces žlčníka, pri ktorom sa žlčník naplní hnisom. Pozor by si mali dávať najmä ľudia trpiaci cukrovkou a srdcovými ochoreniami, u ktorých je výskyt abscesu žlčníka častejší.

2. Chronická cholecystitída
Po niekoľkých záchvatoch akútnej cholecystitídy sa môže stav zmeniť na chronický, pri ktorom sa žlčník môže zmenšiť a stratiť schopnosť ukladať a uvoľňovať žlč. Často je sprevádzaný bolesťou brucha, nevoľnosťou a zvracaním. Pri liečbe chronickej cholecystitídy je bežne potrebná chirurgická liečba.

Choledocholitiáza

Žlčové kamene sa môžu usadiť v žlčových cestách, kde sa zakliesnia a rastú. Keď je žlčník upchatý týmto spôsobom, žlč nemôže vytekať. To môže viesť k zápalu alebo roztiahnutiu žlčníka. Upchaté žlčovody budú ďalej brániť žlči v ceste z pečene do čriev. Choledocholitiáza môže spôsobiť extrémnu bolesť v strede hornej časti brucha, horúčku, zimnicu, nevoľnosť, vracanie, žltačku alebo bledo sfarbenú stolicu.

Akalkulózne ochorenie žlčníka

Akalkulózne ochorenie žlčníka je zápal žlčníka, ktorý prebieha bez prítomnosti žlčových kameňov, a to aj napriek tomu, že sú symptómy tohto ochorenia podobné akútnej cholecystitíde so žlčovými kameňmi.

Alkalkulózne ochorenie žlčníka je život ohrozujúci stav, ktorého epizóda vzniká po ťažkých poraneniach alebo po veľmi rozsiahlych operáciách, akými sú napríklad operácia srdca, brušná operácia, ťažké popáleniny, autoimunitné ochorenia, infekcie krvi, závažné bakteriálne alebo vírusové ochorenia. Liečba tejto diagnózy musí prebehnúť rýchlo, pretože môže dôjsť k nekróze alebo perforácii žlčníka.

Ďalšie ochorenia žlčníka

Medzi ďalšie ochorenia žlčníka patria:

  • Biliárna dyskinéza – spôsobuje nižšiu funkčnosť žlčníka.
  • Sklerotizujúca cholangitída – zapríčiňuje zjazvenie tkaniva.
  • Rakovina žlčníka – závažné ochorenie žlčníka. Aj keď sa nádory nevyskytujú až tak často, patria medzi najviac agresívne tumory tráviacej sústavy. Rizikovým faktorom vývinu rakoviny sú práve žlčové kamene.
  • Polypy žlčníka – môžete si ich predstaviť ako výrastky vyskytujúce sa v žlčníku. Zvyčajne sú benígne a nemajú žiadne príznaky. V prípade, že má polyp viac ako 1cm, je odporúčané odstránenie žlčníka, nakoľko je u nich vyšší predpoklad nádorového bujnenia1.

Ako prebieha diagnostika ochorenia žlčníka?

Pri diagnostike tohto ochorenia je veľmi dôležitá vaša anamnéza. Následne lekár vykoná vyšetrenie pohmatom alebo využije zobrazovacie metódy. V rámci zobrazovacích metód sa využíva ultrasonografia, ktorá podáva lekárovi informácie o veľkosti žlčníka a prítomnosti konkrementov. Je možné vďaka nej zachytiť aj dilatáciu žlčovodov. Vyšetrenie sa vykonáva na lačno.  

Ďalším vyšetrením je ERCP – endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia, ktorá je indikovaná v prípade obštrukcie žlčovodu. Je to invazívne vyšetrenie, pri ktorom je možné zavedenie stentu alebo extrakcia kameňa. Iným používaným vyšetrením je CT, výpočtová tomografia alebo PTC – perkutánna transhepatická cholangiografia.

Okrem toho sa pacientovi vykonávajú aj laboratórne testy, pri ktorých sa biochemicky vyšetrujú hladiny alkalickej fosfatázy, gama-glutaryl transferázy, bilirubínu, aspartátaminotransferázy, alanínaminotransferázy, cholesterolu a výnimočne aj nádorové markery. Pečeňové testy umožňujú zistiť funkčnosť pečeňových buniek, prípadne postihnutie pečene2.

A čo prevencia žlčníkových ochorení?

V prvom rade je potrebné udržiavať sa v dobrom zdravotnom stave, s vyváženou stravou a dostatočným pohybom. V prevencii sa odporúča prestať fajčiť a obmedziť príjem alkoholu. Okrem toho je vhodné zaradiť do jedálnička potraviny s vysokým obsahom vlákniny a zdravých tukov, ktoré pomáhajú predchádzať žlčovým kameňom. Rafinované obilniny (nachádzajú sa v sladkých cereáliách a bielej ryži, chlebe a cestovinách) a sladké sladkosti sú spojené s vyšším rizikom ochorenia žlčníka. V prevencii sa odporúčajú celozrnné výrobky, ako hnedá ryža a celozrnný chlieb, a tiež tuky z rýb a olivového oleja.

Niektoré ochorenia, ako napríklad nadváha alebo cukrovka priamo zvyšujú pravdepodobnosť vzniku žlčových kameňov. Preto zmena životného štýlu a získanie kontroly nad cukrovkou môže pomôcť predchádzať vzniku ochorení žlčníka.

Žlčníkové ochorenia a strava: Ako sa správne stravovať?

Pokiaľ už trpíte určitým ochorením žlčníka, na jeho priebeh a prejavy má veľký vplyv celková životospráva a stravovanie. Rovnako tak priebehu ochorenia neprospievajú stresové situácie a celkovo stres, ktorému je vhodné vyhnúť sa. Zásady správneho stravovania pri žlčníkových ochoreniach sú:

  • neprejedajte sa, vhodné je pravidelne stravovať po malých dávkach (4 až 5 menších porcií denne),
  • vyhnite sa kofeínovým nápojom,
  • dodržiavajte pitný režim, vhodná je čistá voda izbovej teploty a teplé čaje,
  • vyhnite sa jedlám s vysokým obsahom tuku a cholesterolu (vyprážané jedla, klobásy, údeniny, vajíčka, bravčové mäso a pod.),
  • vyhnite sa jedlám s obsahom koncentrovaného tuku a cukru, čokoládam a sladkostiam, kysnutým jedlám, priveľmi koreneným jedlám,
  • prijímajte dostatok zeleniny a ovocia (jablká, hrušky, banány, cvikla, mrkva, petržlen, paradajky, zemiaky, vyhnite sa zelenine, ktorá nadúva). 3

Pri akútnom podráždení žlčníka je vhodné užiť lieky, zvyšujúce tvorbu žlče (tzv. choleretiká). Neprijímajte stravu, pokiaľ bolesť neustúpi a pite iba teplý čaj (s obsahom púpavy lekárskej, mäty priepornej, pestreca mariánskeho, artičoky, repíku lekárskeho, nechtíku lekárskeho a ďalších). Po ustúpení bolesti, môžete pomaly začať prijímať potravu, najlepšie staršie rožky alebo sucháre.

V niektorých prípadoch môže byť indikované chirurgické odstránenie žlčníka. Preto pokiaľ pociťujete akékoľvek známky alebo príznaky ochorenia žlčníka, je dôležité aby ste svoj zdravotný stav konzultovali so svojím lekárom. Okrem toho nezabúdajte na správny životný štýl so zdravým stravovaním a dostatkom pohybovej aktivity, ktoré sú účinné v prevencii vzniku žlčníkových ochorení.

Trápi vás podráždený žlčník?

Rýchlu pomoc nájdete aj u nás. Objednávku vám doručíme expresne rýchlo.

Zdroje použité v článku:

1. MARCIN, J. 2018. Gallblader Disease. In: healthline.com [online]. 16.09.2018 [cit. 26.4.2022]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/gallbladder-disease
2. MAKOVNÍK, P. a J. MÁJEK, 2012. Diagnostika pankreatobiliárnych tumorov. Onkológia. roč. 7(3) s. 156-159.
3. SETHI, S. 2019. Gallblader Disease. In: medicalnewstoday.com [online]. 21.02.2019 [cit. 26.4.2022]. Dostupné z https://www.medicalnewstoday.com/articles/312460#prevention

Neprehliadnite