Ako sa starať o pokožku so psoriázou? Čomu sa vyhýbať a čo by ste naopak nemali v starostlivosti vynechať?
Psoriáza je veľmi známe kožné ochorenie, ktoré potrápi mladších i starších. Nie je možné ho vyliečiť úplne. Je preto veľmi dôležité vedieť, ako sa o pokožku so psoriázou správne starať. Príčiny vzniku autoimunitných ochorení, medzi nimi i psoriázy, sú pre lekárov dodnes záhadou. Podarilo sa im však zistiť, ktoré podnety môžu prepuknutie ochorenia spustiť a tiež ako jeho prejavy zmierniť. Čo teda vieme o psoriáze a ako vám to môže pomôcť so starostlivosťou o pokožku?
Čo potrebujete vedieť o psoriáze?
Psoriáza má niekoľko prívlastkov, ktoré vám pomôžu pochopiť, ako sa o pokožku starať čo najlepšie:
Chronická
Psoriáza je ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Liečbou dokážete potlačiť jej príznaky, no ochorenie ako také nikdy nezmizne.
Dedičná
Hoci sa nemusela prejaviť u vašich rodičov, je veľmi pravdepodobné, že ak ju máte vy, má ju i niekto z vašej rodiny. Nemusí sa však prejaviť v každej generácii.
Autoimunitná
Toto ochorenie vzniká prehnane aktívnou reakciou imunitného systému. Ten reaguje na určitý podnet (spúšťač).
Neinfekčná
Mnoho ľudí sa bojí, že sa môžu psoriázou nakaziť. Pravdou ale je, že toto ochorenie nemôžete preniesť dotykom, šíri sa geneticky.
Z týchto vlastností vyplýva, že o pokožku je potrebné starať sa pravidelne, aby ste nielen zmiernili aktívne prejavy ochorenia, ale tiež predĺžili pokojové obdobia. Ako teda vyzerá správna starostlivosť o pokožku so psoriázou?
Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale vo väčšine prípadov začína zdravie zvnútra. Kľúčové je to, čo vaše telo prijíma, pričom základ je vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov. Pre zdravie pokožky je dôležitý dostatok vitamínu D, E, C, A a tiež B-komplexu. Z minerálov by ste nemali vynechávať meď, selén a zinok. Vyhýbať by ste sa mali alkoholu, cigaretám, ale i stresu a nervozite. Pite dostatok čistej vody, doprajte si dobrý spánok a dosť pohybu na čerstvom vzduchu.
4 zásady starostlivosti o pokožku s psoriázou: Starajte sa o seba zvonka, ale i zvnútra
Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale vo väčšine prípadov začína zdravie zvnútra. Kľúčové je to, čo vaše telo prijíma, pričom základ je vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov. Pre zdravie pokožky je dôležitý dostatok vitamínu D, E, C, A a tiež B-komplexu. Z minerálov by ste nemali vynechávať meď, selén a zinok. Vyhýbať by ste sa mali alkoholu, cigaretám, ale i stresu a nervozite. Pite dostatok čistej vody, doprajte si dobrý spánok a dosť pohybu na čerstvom vzduchu.
1. Buďte trpezlivý a poctivý vo vašej rutine starostlivosti o pokožku
Často sa stáva, že nám nové návyky dlho nevydržia. Musíte si však uvedomiť, že pri ochoreniach, ako je psoriáza či atopický ekzém, potrebuje vaša pokožka starostlivosť i vtedy, keď sa ochorenie aktívne neprejavuje. Vytvortesi rannú a večernú rutinu, ktorá vám bude vyhovovať. Uvidíte, že sa vám vaša pokožka odvďačí dlhšími obdobiami pokoja, takzvanej remisie.
2. Pozor na spúšťače ochorenia
Ako sme už spomenuli, psoriázu zvyknú „aktivovať“ spúšťače. Prvotný spúšťač môže byť napríklad stres, zápal, ochorenie, niektoré druhy liekov, ale tiež infekcie či životospráva. Hoci mnohé zo spúšťačov ovplyvniť neviete, snažte sa pokiaľ možno vyhýbať veciam, ktoré by mohli ochorenie podporovať. Pokúste sa minimalizovať stres, siahnite po neagresívnej kozmetike, noste oblečenie z prírodných materiálov a podobne.
3. Vyberte si kvalitnú kozmetiku bez parfumov, farbív a agresívnych zložiek
Mnohé kozmetické značky používajú agresívne zložky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Patria sem napríklad parfumy, farbivá, parabény a konzervanty. Pokožka so sklonom ku kožným ochoreniam a ekzémom potrebuje prípravky s jemným zložením, ktoré jej dodajú dostatok hydratácie, výživy a súčasne na ňu budú pôsobiť upokojujúco. Siahnite napríklad po prípravkoch z radov dermokozmetiky. Telové mlieka, krémy, ale i produkty starostlivosti o pleť značiek, ako sú CeraVe, La Roche Posay, Vichy, Bioderma či Eurecin boli vyvinuté v spolupráci s dermatológmi. Pomôžu vám pokožku hydratovať a jemne ju ošetriť.
Kozmetické prípravky by mali obsahovať napríklad:
Ceramidy
Kyselinu hyalurónovú
Ureu
Dermokozmetiku môžete používať aj v období remisie, kedy je pokožka bez prejavu ochorenia, prípadne ochorenie nie je také aktívne. Vyskúšajte napríklad:
Nepodceňujte výber mydla a sprchového gélu
Aj prípravky na umývanie by ste mali vyberať s ohľadom na potreby vašej pokožky. Niektoré mydlá môžu obsahovať agresívne mydlové zložky. Vybrať by ste si mali jemný umývací prostriedok, ktorý z pokožky účinne odstráni nečistoty a zároveň ju nepodráždi, prípadne nevysuší. Tu sú opäť veľmi vhodné produkty z radov dermokozmetiky. Nájdete medzi nimi čistiace mlieka, umývacie gély a mydlá vhodné na telo i na tvár.
4. Nehanbite sa navštíviť lekára
Psoriáza patrí k ochoreniam, ktoré sú viditeľné voľným okom. Mnohí ľudia, hlavne tí s horšími prejavmi ochorenia, sa hanbia, skrývajú postihnuté miesta a v horších prípadoch môžu stratiť sebavedomie či upadnúť do depresie. Je potrebné si uvedomiť, že práve skorá návšteva u lekára vám môže pomôcť zmierniť ochorenie a predĺžiť obdobia remisie. Myslite na to, že lekár je tu na to, aby vám pomohol a nastavil liečbu, ktorá vám umožní žiť plnohodnotný život.
Chcete vedieť o psoriáze viac?
Zistite viac o psoriáze a objavte produkty, ktoré vám pomôžu dať vašej pokožke všetko, čo potrebuje.