Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Bariérové spreje v boji s respiračnými vírusmi: Ako účinkujú a kedy môžu byť prospešné?

Upchatý nos, zvýšená tvorba hlienov, bolesť hrdla či kašeľ. Len čo sa vonku ochladí, infekcie dýchacích ciest zaujmú prvé miesto v rebríčku najčastejších ochorení. Príčinou sú najmä respiračné vírusy, ktoré sa pri kašľaní a kýchaní rýchlo šíria kvapôčkami rozptýlenými vo vzduchu. K najbežnejším respiračným vírusom patria rinovírusy, adenovírusy, koronavírusy, vírus chrípky, vírus parachrípky, metapneumovírus či respiračný sincyciálny vírus. Vstupnou bránou pre vniknutie respiračných vírusov do tela človeka je sliznica nosa, hltana a hrtana. Jednou z možností, ako tieto sliznice ochrániť pred vírusmi, je použitie bariérových sprejov. Niektoré z nich sú na trhu známe viac ako 10 rokov, do širšieho povedomia sa však dostali najmä v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2.

Čo je to bariérový sprej?

Bariérové spreje sú zdravotnícke pomôcky, ktoré vytvárajú ochrannú bariéru (film) voči patogénom (vírusom) na povrchu miesta aplikácie. Poznáme bariérové spreje, ktoré sú aplikované:

  • na kožu,
  • do nosa,
  • do ústnej dutiny (hrdla).

Na ochranu sliznice nosa, hltana a hrtana pred respiračnýmu vírusmi sú určené nosové a ústne bariérové spreje.

Zloženie bariérových sprejov je rôzne. Čo obsahujú?

Hlavnými účinnými zložkami bariérových sprejov dostupných na slovenskom trhu sú karagelóza, hydroxypropylmetylcelulóza a extrakty z vybraných bylín. Každá z týchto zložiek spĺňa efekt ochrannej bariéry podložený vedeckým výskumom. Ich použitie je zároveň vhodné nielen ako podpora prevencie, ale aj ako podpora liečby vírusovej infekcie dýchacích ciest.

Karagelóza

Karagelóza (Carragelose®) je polymér získaný z červených morských rias triedy Rhodophyceae. Už takmer jedno desaťročie je preukázané, že má významnú antivírusovú aktivitu. Na povrchu sliznice nosovej a ústnej dutiny vytvára silnú bariéru, čím bráni prichyteniu vírusov. Navyše, táto bariéra sliznice nielen chráni, ale aj upokojuje a zvlhčuje. Existuje vo forme nosového aj ústneho spreja, ktorý je vhodný pre dospelých a deti od 1 roka. Jeho použitie je bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Hydroxypropylmetylcelulóza

Hydroxypropylmetylcelulóza (hypromelóza) je gélotvorný derivát celulózy. Známa je najmä v oftalmológii, kde tvorí hlavnú zložku zvlhčujúcich očných kvapiek. Ukázalo sa však, že jej gélotvorné vlastnosti možno využiť aj v prípade bariérových sprejov aplikovaných do nosa. Na povrchu nosovej sliznice vytvára gél, ktorý dokáže zabrániť preniknutiu vírusov. Najvýraznejší ochranný efekt hypromelózy na sliznici nosa bol pozorovaný pri zníženom pH. Práve preto je hypromelóza v nosových bariérových sprejoch kombinovaná s kyselinou citrónovou. Tá zabezpečí vznik kyslého mikroprostredia, pri ktorom neprežije väčšina respiračných vírusov (vrátane vírusu SARS-CoV-2). Na slovenskom trhu je dostupný len jeden takýto produkt vo forme práškového nosového spreja. Jeho použitie je vhodné pre dospelých a deti od 12 rokov. V prípade tehotných a dojčiacich žien je potrebná konzultácia s lekárom.

Extrakt z cistusu krétskeho

Cistus krétsky (Cistus creticus, čeľaď Cistaceae) je dávno prebádanou bylinou stredomorskej flóry. Výnimočný je svojou antioxidačnou, antivírusovou a antibakteriálnou aktivitou. Obsahuje veľké množstvo polyfenolov, ktoré sú hlavnými aktérmi jeho blahodarných účinkov. Extrakty z listov cistusu krétskeho obsiahnuté v nosových a ústnych sprejoch vytvárajú prostredníctvom polyfenolov ochranný film. Tým zabezpečujú nielen chemickú, ale aj mechanickú ochranu pred vírusmi. Podpornými zložkami takéhoto ústneho spreja sú aj citrusové bioflavonoidy, echinacea, barbadoská čerešňa a šalvia lekárska, ktoré umocňujú jeho antivírusový účinok. Použitie bariérových sprejov s obsahom cistusu krétskeho je vhodné pre dospelých a deti od 3 rokov. V prípade tehotných a dojčiacich žien je potrebná konzultácia s lekárom.

Aplikácia bariérových sprejov je veľmi jednoduchá

Ako postupovať pred aplikovaním nosových bariérových sprejov?

  • pred aplikáciou je potrebné vysmrkať si nos,
  • ak si počas doby trvania účinku vysmrkáte nos, aplikáciu zopakujte,
  • nezabudnite si prečítať príbalové informácie k danému produktu.

Ako postupovať pri aplikovaní ústnych bariérových sprejov?

  • účinok trvá okolo 4-5 hodín, preto ak sa po uplynutí tejto doby naďalej vyskytujete v rizikovom prostredí, aplikáciu zopakujte,
  • ak sa počas doby trvania účinku najete alebo napijete teplého nápoja, aplikáciu zopakujte,
  • nezabudnite si prečítať príbalové informácie k danému produktu.

Vždy aplikujte bariérové spreje tam, kam sú určené. Aj keď sa môžu zdať nosové spreje zložením podobné tým ústnym (a opačne), nie sú rovnaké.

Pre ktorý sprej sa rozhodnúť?

Ak je vo vašom okolí zvýšený výskyt infekcií dýchacích ciest, použitie nosových a ústnych bariérových sprejov má význam. Môžu totiž zvýšiť ochranu pred vniknutím respiračných vírusov do nášho organizmu. Pri výbere z jednotlivých druhov bariérových sprejov je potrebné prihliadať na:

  • vek a zdravotný stav osoby, ktorej má byť sprej aplikovaný,
  • spôsob aplikácie, ktorý by mal byť čo najvyhovujúcejší.

Je dôležité si však uvedomiť, že nosové a ústne bariérové spreje nikdy neposkytujú stopercentnú ochranu pred infekciou. Nenahrádzajú nosenie rúšok či respirátorov. A najmä – nenahrádzajú zdravý imunitný systém. Preto je potrebné neustále si ho posilňovať pestrou a vyváženou stravou, dostatočným pitným režimom, primeraným pohybom, kvalitným spánkom, otužovaním a dobrou náladou.

Zdroje:

JESEŇÁK M., MINÁRIKOVÁ D. Akútne infekcie horných dýchacích ciest a ich manažment. Prakt. Lekárn. 2020; 10 (3): 63-70

YANK Y. a kol. Antiviral activity of lambda-carrageenan against influenza viruses and severe acute respiratory syndrome coronavirus 2. Scientific reports. 2021; 11: 820

ECCLES R., Iota-Carrageenan as an antiviral treatment for the common cold.  The open Virology journal. 2020;  14: 9-15

Neprehliadnite