Andropauza: Áno, aj muži môžu byť v prechode. Čo andropauzu spôsobuje a čo mužovi pomôže?
Andropauza je popisovaná ako redukcia hladín testosterónu u mužov spojená s vekom. Niektorí autori tento termín neprijali, nakoľko na postupnú, vekom podmienenú hormonálnu zmenu, je prihliadané ako na prirodzený jav. Ide v podstate o taký „mužský prechod“, ktorý však nie je spojený s tak prudkými zmenami ako u žien.
Táto hormonálna zmena sa vyskytuje u mužov starších ako 50 rokov a je následkom starnutia. Každým rokom sa hladina testosterónu u mužov znižuje, no neznačí to žiadne ochorenie. Ide o prirodzený fyziologický proces, ktorý sa viac-menej dotýka každého muža. Rozhodujúci je len fakt, ako ho muži pociťujú a či im spôsobuje nejaké zdravotné problémy.
Andropauza sa odborne nazýva aj androgénny deficit u starnúcich mužov. Tiež sa označuje ako syndróm deficitu testosterónu (TDS), androgénna deficiencia či hypogonádizmus s neskorým začiatkom (LOH).
Príčiny andropauzy: Prečo v živote muža nastáva a aké sú s ňou spojené riziká?
Testosterón je steroidný hormón, ktorý sa tvorí hlavne v mužských pohlavných žľazách – semenníkoch. Okrem samotnej pohlavnej túžby súvisí tento hormón so zmenami v pubertálnom veku, kedy sa stáva z chlapca muž. Stimuluje tvorbu svalstva, je zodpovedný sa vznik typickej mužskej postavy, rysov či stimuluje rast ochlpenia. Vďaka nemu napríklad chlapcom zhrubne hlas.1
Testosterón sa tiež podieľa na fyzickej a mentálnej výkonnosti, a to počas celého života muža. Pre muža ide o veľmi dôležitý hormón. Okrem spomenutých úloh má testosterón pozitívny efekt pri redukcii rizika vzniku metabolického syndrómu a srdcových chorôb. Ak sa jeho hladina zníži, môže skôr dôjsť k vzniku ochorení tohto spektra. V nízkych množstvách sa testosterón nachádza aj u žien, pretože sa okrem semenníkov tvorí aj v nadobličkách.
Kým u žien sa menopauza viaže k menštruačnému cyklu, u mužov takáto nadväznosť nie je. U mužov nedochádza ani k úplnej strate schopnosti reprodukcie ako u žien. Napriek tomu však môže andropauza spôsobiť rôzne komplikácie, spojené najmä s poklesom testosterónu. Samotné znižovanie hladín testosterónu u mužov postupne začína okolo 30. roku života, pričom hladiny klesajú z roka na rok postupne. Ročne sa jedná o stratu cca 1,6% tohto hormónu.
Podľa niektorých autorov k andropauze nedochádza u všetkých mužov a neprechádza si ňou každý muž. Skutočná andropauza sa vyskytuje len u tých, ktorí stratili funkčnosť semenníkov kvôli nejakému inému ochoreniu či u mužov po odstránení semenníkov po operácií rakoviny.2
Pokles testosterónu ovplyvňuje aj životný štýl
K rizikovým faktorom andropauzy patrí nezdravý životný štýl, najmä:
- Fajčenie
- Nadmerná konzumácia alkoholu
- Málo spánku či nespavosť
- Zlá strava
- Nedostatok pohybových aktivít
Tiež sa má zato, že depresia, úzkosť a dlhodobý stres môžu prehlbovať andropauzu a viesť k strate libida, zníženiu energie a náladovosti.3
Aké sú príčiny vzniku andropauzy a poklesu testosterónu? Dôsledkom môže byť strata funkcie semenníkov pri ich úraze alebo úplnej strate. Môže k nej viesť rakovinové ochorenie, vrodené choroby typu Klinefelterovho syndrómu, AIDS, niektoré autoimunitné choroby či infekcie. Tiež je potrebné spomenúť ochorenia ako náhla cievna mozgová príhoda, nádory podmozgovej žľazy, infarkt myokardu, ulcerózna kolitída či neliečený diabetes mellitus. Medzi lieky, ktoré vedú k zníženiu hladiny testosterónu, patria opiáty, kortikosteroidy, benzodiazepíny a onkologická liečba.
Príznaky andropauzy: Ako ju spoznáte?
So syndrómom deficitu testosterónu bývajú často spojené fyzické, duševné aj pohlavné problémy. Typicky sa zhoršujú postupným starnutím, pričom zahŕňajú:
- Zníženú energiu, únavu a slabosť4
- Depresiu a smútok
- Zníženú motiváciu a zhoršenú koncentráciu
- Zníženú sebadôveru
- Nespavosť a iné problémy so spánkom
- Zvýšenie telesného tuku
- Zníženie svalovej hmoty a sily, pocity fyzickej slabosti
- Gynekomastiu, teda rast prsníkov
- Zníženú kostnú hustotu až vznik osteoporózy
- Erektilnú dysfunkciu
- Znížené libido
- Neplodnosť
Z vedľajších nálezov sa môže objaviť zmenšenie semenníkov, opuchnutie prsníkov, strata vlasov a návaly tepla. Samotný vzťah medzi týmito prejavmi a hladinami testosterónu je stále nepotvrdený, tak či tak ale môže byť andropauza spájaná so zhoršením celkovej kvality života muža.
U zdravého muža sa tvoria spermie po 80tke i neskôr. Môže z toho vyplývať, že samotná andropauza je do istej miery variabilná, pričom zmeny v semenníkoch sa dejú dramaticky len u niektorých mužov po 70ke.
Dá sa andropauza diagnostikovať?
Základným kameňom diagnostiky je fyzikálne vyšetrenie, pri ktorom si lekár všíma prítomnosť ochlpenia, zmenšenie semenníkov v miešku či rast prsníkov. Tiež je podstatný rozhovor, pri ktorom sa lekár s pacientom sústreďujú na možné spojitosti medzi únavou, nevysvetliteľným smútkom a telesnými zmenami. Otázky ohľadom pohlavného života sú tiež na mieste. V istých prípadov lekár siahne aj po „dotazníku pre mužov“, ktorý pomáha v diagnostike andropauzy.
Vďaka krvnému vyšetreniu sa môže lekár dopátrať k hladine testosterónu v sére. Tiež zistí prítomnosť metabolického syndrómu spojeného so zmenami krvného cukru, cholesterolu a tukov. Výška hladiny luteinizačného hormónu či prolaktínu zas môže lekára upozorniť na chorobný proces v oblasti podmozgovej žľazy, ktorý môže viesť k zmenám na úrovni semenníkov.
Pri podozrení na niektoré z ďalších ochorení lekár siaha aj po pomocných vyšetrovacích metódach. Tu zohráva svoje miesto magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia. Zmeny kostnej hustoty môže pomôcť odhaliť kostná denzitometria.
Ako sa andropauza lieči?
Pokiaľ andropauza nevedie k prítomnosti príznakov, zaobíde sa muž bez liečby. V prvotných prístupoch sa ale volí zmena diétnych návykov a životosprávy, vrátane zaradenia pravidelnej fyzickej aktivity do bežného dňa. Niekedy, ak muž pociťuje psychické problémy, je potrebné siahnuť po liekoch zo skupiny antidepresív. Z bylinnej terapie sa odporúča ľubovník, mäta, ale aj saturejka k zlepšeniu libida.
Substitučná, teda náhradná, liečba testosterónom je bezpečná ako v tabletovej, tak i transdermálnej forme. Takáto terapia má veľký prínos pre mužov v andropauze. Zlepšuje ich pohlavnú túžbu, zvyšuje svalovú hmotu a prispieva aj k zlepšeniu nálady. K jej nežiadúcim účinkom patrí zníženie množstva spermií, avšak nebola pozorovaná agresivita ani iné zmeny v správaní. Testosterónová substitučná terapia má pozitívne účinky na lipidový profil, zlepšenie kostnej denzity, zníženie hmotnosti, zlepšenie glykemickej kontroly a následné zníženie kardiovaskulárneho rizika už po troch mesiacoch liečby.5
Takáto liečba by mala byť konzultovaná s lekárom. Pokiaľ však pociťujete mierne problémy, vyskúšať môžete aj niektoré z voľnopredajných doplnkov na podporu tvorby testosterónu. Na záver vám preto prinášame zoznam niekoľkých doplnkov na potenciu, ktoré podporujú libido či zlepšujú fyzickú výkonnosť muža.
Zdroje použité v článku:
1. KRANS, B. a kol.: What Is Male Menopause? 2023. Healthline [online] [cit. 05.25.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/menopause/male
2. LUPTÁKOVÁ, L. a kol.: Biológia reprodukčného a postreprodukčného veku. 2015. UK [online] [cit. 05.25.2024]. Dostupné z: https://fns.uniba.sk/fileadmin/prif/biol/kan/studium/skripta_2015_Biologia_reprodukcneho_a_postreprodukcneho_veku_Luptakova_Dankova.pdf
3. GURARIE, M. a kol.: Male Menopause: Overview and More. 2023. Verywellhealth [online] [cit. 05.25.2024]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/male-menopause-5190827
4. WEBMD EDITORIAL CONTRIBUTORS: „Male Menopause“. 2023. WebMD [online] [cit. 05.25.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/men/male-menopause
5. MARENČÁK, J.: Klinický význam testosterónu u starnúceho muža z pohľadu urológa. 2017. Solen [online] [cit. 05.25.2024]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/df3aa4152aae0e6a77962d8f08d31fb6.pdf