Babezióza je nebezpečné ochorenie prenášané z kliešťov na psa. Ako sa prejavuje a ako pred ním psíka chrániť?
Kliešťová sezóna je už tu. Opäť sa teda zvyšuje šanca, že si váš domáci miláčik z vychádzky prinesie kliešťa – nevítaného čierneho pasažiera. Ruka v ruke s tým sa tiež zvyšuje riziko, že kliešť na psíka prenesie nejaké ochorenie. To je vo väčšine prípadov veľký problém, pretože tieto ochorenia sú často až život ohrozujúce. Patrí k nim aj babezióza. Čo by ste o nej mali vedieť a ako psíka účinne chrániť? Čítajte ďalej a objavte kvalitné antiparazitiká s expresnou dopravou.
Babezióza u psa alebo keď na psa presenie parazit ďalšie parazity
Babezióza je ochorenie spadajúce pod krvné parazitózy. To znamená, že ho spôsobujú parazity. Týmto parazitom však nie je samotný kliešť, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Babeziózu spôsobujú krvné parazity nazývané babézie.
Babézie sa vyvíjajú v uzavretom komplexe – darca, prenášateľ a príjemca. Kliešť sa prisaje na nakazené zviera a babézie preniknú spolu s krvou do jeho tela. Začnú sa rozmnožovať v črevných bunkách, následne sa uvoľnia do telovej dutiny a odtiaľ až do vaječníkov a vajíčok samičky, kde vytvoria guľovité cysty. Vývoj ďalej pokračuje v ďalšej generácii kliešťov. Z guľovitých cýst sa parazity uvoľnia do slinných kanálikov a slín kliešťa. Ten potom pri cicaní krvi zvieraťa „posúva“ babézy ďalej a nakazí dalšie zvieratá. Tak vzniká uzavretý kruh prenosu babeziózy.1

Prečo je babezióza nebezpečná?
Keď sa tieto krvné parazity dostanú do tela psa, začnú napádať jeho červené krvinky a rozkladať ich. Preto je napríklad jedným z príznakov tohto ochorenia aj tmavé sfarbenie moču – pri rozpadne krviniek dochádza k uvoľňovaniu krvného farbiva, hemoglobínu. Rozpad krviniek vedie v neskorších štádiách ochorenia k multiorgánovému zlyhaniu a smrti. Pokiaľ teda viete, že psík mal kliešťa a začnú sa u neho objavovať príznaky babeziózy, ihneď sa obráťte na veterinára.2
Babezióza príznaky a inkubačná doba
Inkubačná doba babeziózy sa pohybuje v rozpätí jedného až štyroch týždňov. Následne sa prejavia príznaky babeziózy ako:
- horúčka,
- hnačka,
- poruchy srdcovej činnosti,
- krv v moči,
- apatia,
- poruchy nervového systému,
- ikterus (žltačka).
Babezióza je zoonóza. To znamená, že sa zo zvieraťa môže preniesť aj na človeka. K takémuto prenosu ale spravidla dochádza náhodne a len sporadicky.
Ako sa babezióza u psa lieči?
Ak má veterinár podozrenie na babeziózu, odoberie vášmu psíkovi krv a pošle ju na rozbor. Tam sa potvrdí/vyvráti nákaza babéziami a prípadne sa tiež určí ich konkrétny typ. Čo sa týka liečby, zvyčajne sa používajú prípravky s obsahom imidocarb dipropionátu, napríklad liek Imizol. Ten sa psovi podáva injekčne, dvakrát v dvojtýždňovom intervale.
Ak je liečba úspešná, príznaky babeziózy úplne vymiznú. Nie je však možné zaručiť úplnú elimináciu parazita z tela zvieraťa. V rámci liečby sa tiež zvyknú podávať infúzie, lieky s protizápalovým účinkom, prípadne krvné transfúzie. Je nevyhnutné, aby sa s liečbou začalo čo najskôr. Neliečená babezióza končí smrťou zvieratka.

Babezióza nie je jediné ochorenie spôsobené kliešťami
Prečítajte si viac o ďalších kliešťami prenášaných ochoreniach u psov a ochráňte vášho domáceho miláčika.
Ako ochrániť psa pred babeziózou?
Najlepší spôsob, ako vášho psa ochránite pred babeziózou, je ochrániť ho pred samotnými kliešťami. Našťastie máte dnes na výber z viacerých veľmi účinných antiparazitík. Zatiaľ čo kedysi boli k dispozícii len repelenty, dnes môžete psovi zakúpiť:
- antiparazitné obojky,
- pipety,
- tablety proti kliešťom,
- ultrazvukové odpudzovače a iné.
Antiparazitné obojky proti kliešťom
Výhodou antiparazitného obojku proti kliešťom je, že ho môžete použiť ako klasický obojok. Jednoducho ho psovi nasadíte a on už robí svoju prácu. Ochranu psíkovi poskytne po dobu niekoľkých mesiacov (špecificky závisí od konkrétneho obojku). Účinok antiparazitného obojku môže znižovať kúpanie, avšak niektoré moderné obojky si poradia aj s tým. Medzi výhody by sme tiež mohli zarátať to, že pri tomto type antiparazitík je nižšia šanca alergickej reakcie a vedľajších účinkov než u prípravkov, ktoré sa aplikujú priamo na kožu alebo sa užívajú vnútorne.




Pipety proti kliešťom
Pipety proti kliešťom sa tešia veľkej obľube. Ide o formu lokálneho parazitika. To znamená, že sa aplikuje priamo na kožu zvieraťa. Zvyčajne sa označujú ako spot-on. Pipetky obsahujú tekutinu s obsahom účinných látok usmrcujúcich kliešte – napríklad fipronil alebo permethrin.
Viete, prečo sú pipetky také obľúbené? Pre svoju jednoduchú aplikáciu. Obsah pipety totiž stačí aplikovať na nepoškodenú kožu psa – zvyčajne medzi lopatkami, prípadne pri chvoste. Potom už len stačí počkať, kým sa tekutina nevstrebe. Pri veľkých psoch môžete pipetku aplikovať na viacerých miestach pozdĺž chrbtice.

Pipetky majú veľmi dobrú účinnosť, ktorá trvá zhruba 1 mesiac – zvykne sa však líšiť v závislosti od výrobcu. Dobu účinku ovplyvňuje aj to, ako často psíka kúpete.




Tablety proti kliešťom
Ak nechcete antiparazitiká psíkovi aplikovať na kožu ani mu kupovať obojok, môžete vyskúšať tablety proti kliešťom. Tie sa užívajú vnútorne, takže ich pes musí prehltnúť. Po konzumácii sa v krvnom obehu vášho štvornohého priateľa začne uvoľňovať účinná látka, ktorá ho bude chrániť po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov – opäť to závisí predovšetkým od konkrétneho prípravku.
Ide o účinnú formu ochrany. Tablety proti kliešťom však fungujú až po prisatí parazita. Zabijú ho, je ale potrebné, aby sa kliešť najprv prisal. Pokiaľ teda chcete zabrániť tomu, aby sa k psovi kliešť vôbec dostal, siahnite spolu s tabletou napríklad po obojku. Túto vlastnosť antiparazitných tabliet však netreba brať ako nevýhodu, nakoľko tabletky sú najlepšou ochranou pred nebezpečnými chorobami prenášanými kliešťami.
Upozornenie
Pred podaním tabliet proti kliešťom si vždy najprv overte, či sú pre vášho psa vhodné. Nesmú sa totiž podávať šteniatkam mladším ako 8 týždňov, gravidným a dojčiacim fenkám, psíkom s chorou pečeňou, obličkami alebo precitlivenosťou na niektorú zo zložiek.


Upozornenie
1. BŘEZINOVÁ, N. MVDr. Kliešť a zvieratá – čo o tom vieme? 2025. [online] [cit. 21-3-2025] Dostupné: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/kliest-zvierata-co-o-tom-vieme
2. Veterinárna ambulancia MVDr. Radoslav Rigler. Babezióza. 2023. [online] [cit. 21-3-2025] Dostupné: https://www.rigler.sk/babezioza