Betakarotén nielen pre pekné opálenie a ostrý zrak. Aké sú jeho ďalšie účinky?
Už odmalička nás rodičia učili, že musíme jesť mrkvu, aby sme mali dobrý zrak. Niektorí to možno považujú za obyčajnú frázu, alebo pomôcku, ktorou sa rodičia snažia deti naučiť konzumovať zeleninu. Nejde však len o prázdne slová. Mrkva, tak ako aj iná zelenina, obsahuje totiž betakarotén – látku, ktorá napomáha zdraviu očí, dobrému zraku a je dôležitým antioxidantom. Čo všetko by ste mali o betakaroténe vedieť?
Čo je to vlastne betakarotén a ako ho ľudský organizmus spracováva?
Betakarotén, ß-karotén alebo provitamín A je látka zo skupiny karotenoidov. Karotenoidy sú pigmenty nachádzajúce sa v rastlinách, riasach a fotosyntetických baktériách, ktoré spôsobujú červené, oranžové a jasno žlté sfarbenie zeleniny, ovocia a rastlín vo všeobecnosti. Existuje viac ako 600 druhov karotenoidov, pričom najznámejšie sú:
- alfakarotén,
- betakarotén,
- beta kryptoxantín,
- luteín,
- zeaxantín,
- lykopén.
Karotenoidy rozdeľujeme na dve hlavné skupiny – xantofyly a karotény. Betakarotén patrí ku karoténovým karotenoidom. Prejavuje sa červenooranžovým pigmentom a nájdeme ho v rastlinách, ovocí a predovšetkým v mrkve a farebnej zelenine. Betakarotén je dôležitým antioxidantom a hoci nepatrí medzi nevyhnutné živiny pre ľudský organizmus, plní jednu veľmi dôležitú úlohu. Betakarotén je provitamínom A – to znamená, že sa v tele premieňa na vitamín A, ktorý je pre zdravie nevyhnutný.
Betakarotén a vitamín A
Ako sme už spomenuli, betakarotén je provitamínom A. To znamená, že v prípade nedostatku vitamínu A, si náš organizmus dokáže premeniť zásoby betakaroténu na tento vitamín. Vitamín A je pre zdravie veľmi dôležitý, nakoľko ovplyvňuje zásadné procesy, ako:
- imunitný systém,
- látkovú výmenu,
- odolnosť ciev, tepien, tkanív a bunkových membrán,
- tvorbu kolagénu, vďaka čomu spomaľuje proces starnutia, zlepšuje elasticitu pokožky a stav nechtov a vlasov,
- udržanie zdravia zraku.
Vitamín A patrí k vitamínom, ktoré sú rozpustné v tukoch. Pri prijatí nadmerného množstva sa nespracovaný vitamín A ukladá v tele, predovšetkým v pečeni. Nedochádza teda k jeho odplavovaniu z tela (ako napríklad pri vitamíne C). V praxi to znamená, že vitamínom A je možné sa „predávkovať“.
Nadbytok vitamínu A sa nazýva hypervitaminóza A – môže sa prejavovať bolesťou hlavy, rozostreným videním, nevoľnosťou, závratmi, bolesťou svalov a problémami s koordináciou. Preto by ste mali byť opatrní s užívaním doplnkov stravy obsahujúcich tento vitamín.
Opatrné by mali byť tiež tehotné ženy, nakoľko užívanie väčších dávok vitamínu A môže ovplyvniť vývoj plodu a spôsobiť jeho poškodenie.1 Podľa štúdií je užívanie betakaroténu, ako zdroja vitamínu A bezpečnejšie, nakoľko naše telo si z betakaroténu vytvorí len toľko vitamínu A, koľko pre svoju spotrebu potrebuje.2
Účinky betakaroténu na ľudský organizmus
Jedným zo základných účinkov betakaroténu je, že pôsobí ako antioxidant. To znamená, že chráni bunky pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi – vedľajšími produktami látkovej výmeny v ľudskom organizme. Práve voľné radikály sú príčinou starnutia a môžu tiež súvisieť so vznikom srdcových ochorení a rakoviny.
Betakarotén pre zdravé opálenie
Vynájsť prípravok či doplnok, ktorý by zabránil spáleniu pokožky sa zatiaľ nepodarilo. Ochranu pred škodlivým UV žiarením vám však môžu poskytnúť:
- prípravky na opaľovanie s vysokým obsahom ochranného SPF faktoru a UVA filtrov.
- užívanie betakaroténu, ktorý vďaka svojim antioxidačným účinkom pomáha potláčať negatívny vplyv voľných radikálov vznikajúcich vplyvom škodlivého UV žiarenia.
Konzumácia potravín alebo doplnkov s obsahom betakaroténu nenahradí použitie opaľovacieho krému. Pokiaľ však prijímate jeho dostatok, môžete účinky prípravkov na opaľovanie zvýšiť. Užívanie betakaroténu vám tiež môže pomôcť dosiahnuť krajší odtieň opálenia či lesklý a zdravý vzhľad pokožky. Užívanie betakaroténu sa odporúča začať zhruba 1 až 2 mesiace pred začiatkom „opaľovacej sezóny“.
Karotinóza
Keďže betakarotén spôsobuje oranžovočervené sfarbenie u rastlín, ovocia a zeleniny, môže pri jeho nadmernom užívaní dôjsť k takzvanej karotinóze – dočasnému sfarbeniu kože na chodidlách a dlaniach do oranžova.
Pomáha betakarotén udržať zdravie zraku?
Pre zdravý zrak potrebuje naše telo dostatok karotenoidov. Do tejto skupiny však nepatrí len betakarotén, ale napríklad aj luteín. Oba karotenoidy majú silné antioxidačné účinky, vďaka ktorým pomáhajú chrániť zdravie očí – sú totiž náchylné na vplyv oxidačného stresu. Betakarotén ako taký je prevenciou pred šeroslepotou a znižuje riziko šedého zákalu.
Ďalším zo spôsobov, ako betakarotén pomáha udržať zdravý zrak, je práve jeho premena na vitamín A. Vitamín A je dôležitý pre zdravie očnej sietnice. V našich končinách je nedostatok vitamínu A zriedkavý, väčším problémom je napríklad v rozvojových krajinách, kde je jednou z najčastejších príčin slepoty u detí.
Betakarotén ako prevencia proti rakovine – pravda či mýtus?
Výskumy a štúdie účinkov betakaroténu za zdravie a prevenciu proti rakovine neustále pokračujú. Viacerí odborníci sa však zhodli na tom, že pravidelné a dlhodobé užívanie betakaroténu môže mať pozitívny vplyv na prevenciu proti rakovine vzhľadom na jeho antioxidačné účinky. Jasné výsledky však doposiaľ potvrdené neboli.
Spôsobuje užívanie betakaroténu rakovinu pľúc u fajčiarov?
Niektoré štúdie vykonané na silných fajčiaroch poukázali na možnosť, že užívanie vysokých dávok betakaroténu môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny pľúc. Štúdia prebiehala niekoľko rokov, pričom tuhým fajčiarom boli podávané vysoké dávky vitamínu E a betakaroténu. Existuje viacero teórií o tom, či výsledok nebol ovplyvnený užívaním syntetického betakaroténu miesto prírodného. Ide však zatiaľ len o hypotézy, ktoré neboli potvrdené ani vyvrátené. Výsledkom štúdie však bolo, že užívanie betakaroténu môže u silných fajčiarov vplývať na zvýšenie rizika vzniku rakoviny pľúc.1
Aké ďalšie účinky má betakarotén?
Podporuje zdravie srdca
Udržuje zdravie mozgu
Znižuje riziko vzniku cukrovky
Posilňuje imunitný systém
Užívanie betakaroténu – prírodné zdroje alebo doplnky stravy?
Najlepším spôsobom, ako nášmu telu dodávať vitamíny, je konzumácia vyváženej a pestrej stravy s dostatkom vitamínov. Potrebné množstvo betakaroténu nájdete v rôznych druhoch zeleniny a ovocia, pričom na rozdiel od iných látok, betakarotén sa vstrebáva ľahšie z tepelne upravených potravín, než z tých surových. Nezabudnite tiež na to, že karotenoidy, a teda aj betakarotén, sa vstrebávajú v tukoch. Ich vstrebateľnosť môžete zvýšiť pridaním tuku, napríklad kvalitného za studena lisovaného olivového oleja.
Poznáte prírodné zdroje betakaroténu?
Bataty
Mrkva
Melón Cantaoupe
Špenát
Marhule
Brokolica
Tekvica
Mango
Doplnky stravy s obsahom betakaroténu
Pokiaľ vaša strava neobsahuje dostatok betakaroténu, môžete siahnuť po doplnkoch stravy. Dostupné sú doplnky s obsahom čistého betakaroténu, prípade jeho kombinácie s inými látkami, napríklad so selénom či výťažkom z nechtíka. Pred začiatkom užívania by ste si mali vždy najprv prečítať informácie ku konkrétnemu doplnku. Väčšina doplnkov s betakaroténom je vhodná až pre deti od 3 rokov.
Užívanie betakaroténu v tehotenstve je vhodnou alternatívou k užívaniu vitamínu A. Ten sa počas tehotenstva neodporúča, nakoľko vysoké dávky tohto vitamínu môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie plodu. Pri užívaní betakaroténových prípravkov je však dôležité vždy skontrolovať, či je daný doplnok vhodný aj pre tehotné ženy.
Zdroje použité v článku:
1. LYN, Patrick, 2001. Beta carotene: The controversy continues. Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic. 5. 530-45.[online]. Január 2001 [cit. 17.5.2022]. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/12193939_Beta_carotene_The_controversy_continues
2. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements. (2022). Vitamin A and Carotenoids.[online]. 23.3.2022 [cit. 17.5.2022]. Dostupné z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/