Bolesť zubov v tehotenstve: Ako predísť boľavým zubom, keď čakáte dieťatko?
Tehotenstvo je krásne obdobie, počas ktorého sa v tele ženy vyvíja nový život. Ak by sme však tvrdili, že tehotenstvo sprevádzajú len príjemné a radostné veci, klamali by sme. Počas tehotenstva prechádza ženské telo mnohými zmenami, a to hneď na niekoľkých úrovniach. Niektoré možno pozorovať navonok, iné sa dejú vo vnútri tela a voľným okom ich nevidieť. S týmito zmenami potom môžu súvisieť aj určité zdravotné ťažkosti, prípadne faktory, na ktoré si budúca mamička musí dávať pozor.
Medzi takéto faktory patrí napríklad aj starostlivosť o chrup a liečba bolesti zubov v tehotenstve. Možno sa čudujete, ako spolu súvisia tehotenstvo a dentálne zdravie – no čítajte ďalej a dozviete sa, ako tehotenstvo ovplyvňuje zdravie vašich zubov a čo robiť, ak vás počas tehotenstva postretne bolesť zubov.
Čo spôsobuje bolesť zubov v tehotenstve?
V prvom rade by sme si mali povedať, že tehotenstvo zvyčajne nie je primárnou príčinou bolesti zubov. Aby sme to pomenovali presnejšie – tehotenstvo samo o sebe vám zuby nepokazí. Pokiaľ si však nedáte pozor a nebudete sa o váš chrup poriadne starať, môžu zmeny a okolnosti spojené s tehotenstvom spôsobiť urýchlenie vzniku problémov so zubami.
Medzi hlavné príčiny bolesti zubov v tehotenstve patria:
- hormonálne zmeny – v niektorých prípadoch spôsobujú opuchy a zvýšenú krvácavosť ďasien.
- ranné nevoľnosti – časté vystavovanie zubnej skloviny žalúdočným šťavám zhoršuje stav zubnej skloviny.
- zmeny stravovacích návykov – tehotenské chute dokážu obrátiť váš zvyčajný jedálniček hore nohami. Tehuľky majú často chute na rôzne kombinácie sladkého, slaného a kyslého, čo môže tiež ovplyvňovať zdravie a stav chrupu.
- zmeny v starostlivosti o zuby – či už zanedbáte ústnu dutinu v dôsledku nevoľnosti, objaví sa u vás napríklad napínanie na vracanie pri umývaní zubov alebo nedostatočná starostlivosť o zuby, toto všetko podporuje vznik zubného kazu, hromadenie povlaku a vznik s tým spojených ťažkostí.
Upozornenie:
Ak v dôsledku ranných nevoľností zvyknete zvracať, nezabudnite si vypláchnuť ústa čistou vodou a zuby si umyte zhruba až po pol hodine. Žalúdočné šťavy totiž narúšajú zubnú sklovinu a tá je potom náchylnejšia na poškodenie.
Ako si poradiť s bolesťou zubov v tehotenstve?
Ešte predtým, ako sa pozrieme na pár tipov, ktoré vám s bolesťou môžu pomôcť, musíme spomenúť ten najúčinnejší liek na bolesť zubov tehotenstve – návštevu dentistu. Mnoho žien sa návštevy zubára bojí, pretože si myslia, že dieťatku uškodí. Pravdou však je, že väčšina zákrokov u zubára je pre tehuľky úplne bezpečná a väčšiu škodu dokáže spôsobiť bolesť, stres a neliečený zápal v tele matky.
Informujte vášho zubného lekára o tom, že čakáte bábätko. Dôležité je tiež štádium (trimester) tehotenstva, prípadne či je tehotenstvo rizikové. Na základe týchto informácií navrhne lekár postup tak, aby sa dieťatku vo vašom brušku nič nestalo. Platí to napríklad aj pre podávanie anestézie vo forme injekcie. Sú totiž dostupné aj injekcie, ktoré sú pre budúce mamičky aj ich dieťatká bezpečné.1
Preventívna prehliadka u zubára počas tehotenstva
Vedeli ste, že počas tehotenstva máte nárok až na 2 preventívne prehliadky u zubého lekára? Nepodceňujte zdravie vašich zubov a riešte problémy v ústnej dutine čo najskôr.
Domáca liečba bolesti zubov počas tehotenstva
Domáca liečba vám môže pomôcť uľaviť od nepríjemnej bolesti zubov. Nezabúdajte však, že vo väčšine prípadov naozaj len utlmí bolesť. Aby ste sa bolesti zbavili úplne, je potrebné odstrániť jej príčinu – a to dokáže urobiť len zubný lekár. V prípade, že sa vám nedá navštíviť lekára hneď po prepuknutí bolesti zubov a potrebujete zmierniť bolesť, vyskúšajte:
- Obklady: Ak vás bolí zub pri zápale, pomôže studený obklad. Pri bolesti spôsobenej nadmernou citlivosťou zubov siahnite skôr po teplom obklade. Na zápal sa ale teplý obklad neodporúča. Použite napríklad vrecko s mrazenou zeleninou, ktoré zabalíte do utierky alebo uteráka. Praktické sú aj chladivé vankúšiky.
- Pomoc na bolesť zubov z prírody: Pri bolesti zubov v tehotenstve vám môže pomôcť aj žutie cesnaku či potieranie bolestivého miesta odvarom z repíka, rumančeka, prípadne zázvoru. Tieto bylinky však užívajte len v rámci krátkodobej kúry.
Upozornenie:
Užívanie byliniek v tehotenstve musí podliehať opatrnosti. Zatiaľ čo niektoré bylinky sú bezpečné, iné je možné užívať len v nevyhnutnej miere a krátkodobo. Dokonca existujú aj také bylinky, ktorým by ste sa mali vyhnúť úplne (napríklad šalvia).
Lieky proti bolesti zubov v tehotenstve
Zrejme už viete, že tehotné ženy majú veľmi obmedzený výber liekov od bolesti. Najideálnejšie by samozrejme bolo, keby ste nemuseli siahnuť po žiadnom lieku od bolesti, to je však skôr nereálne než reálne. Počas tehotenstva je možné užívať lieky s obsahom paracetamolu – za predpokladu, že je to nevyhnutné a užívate najnižšie možné dávky počas čo najkratšej doby.
Nezabudnite na poctivú starostlivosť o zuby
Aj v tehotenstve je pre zdravie zubov kľúčová pravidelná, poctivá a správna starostlivosť o zuby. Používajte vhodnú zubnú kefku. Pokiaľ máte citlivé zuby, siahnite po kefke s ultra mäkkými štetinkami. Ak vás trápi citlivý dávivý reflex, ktorý vám zabraňuje v poriadnom umytí zubov, vyskúšajte jednozväzkovú zubnú kefku. Je tenšia a dostanete sa ňou aj na ťažko dostupné miesta.
Počas tehotenstva môžete používať zubné pasty s obsahom fluoridu. Ten pomáha chrániť a obnovovať zubnú sklovinu a je dôležitou časťou prevencie zubného kazu.
Samozrejmosťou je tiež čistenie medzizubných priestorov medzizubnou kefkou, zubnou niťou a dočistenie ústnej dutiny ústnou vodou bez obsahu alkoholu. Takáto správna starostlivosť je tou najlepšiou prevenciou pred vznikom problémov so zubami.
Zdroj použitý v článku:
- Ako sa vyhnúť bolesti zubov počas tehotenstva. In: Meridol.sk. 2023. [online] [cit.3-9-2024] Dostupné: https://www.meridol-sk.com/articles/toothache-causes-during-pregnancy