Chagasova choroba: infekčná choroba prenášaná hmyzom. Ako sa prejavuje, prečo vzniká a treba sa jej v našej oblasti obávať?
Chagasova choroba je infekčné ochorenie, ktoré na človeka prenáša hmyz. Spôsobuje ho parazit Trypanosoma cruzi. Udáva sa, že pravdepodobne 70% nakazených o svojom ochorení ani nevie.1 Včasná detekcia tejto infekcie však výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úspešnosti liečby. Ak sa Chagasova choroba nelieči, je spojená so značnou chorobnosťou i úmrtnosťou. Aké sú hlavné príznaky tejto choroby a je na mieste obávať sa jej aj v našich končinách?
Čo spôsobuje Chagasovu chorobu? Väčšinou je prenášaná plošticami
Chagasova choroba je infekcia vyvolaná prvokom z radu Trypanozóma. Trypanozómy sú prvoky, ktoré spôsobujú dve celkom odlišné ľudské ochorenia – Spavú chorobu a Chagasovu chorobu. Ako sme už spomenuli, Chagasovu chorobu vyvoláva konkrétne Trypanosoma cruzi.
Trypanosoma cruzi, nazývaná tiež americká trypanozóma, bola prvýkrát identifikovaná v roku 1909. Je to geneticky veľmi rôznorodý parazit. Na rozdiel od iných, napríklad afrických trypanozóm spôsobujúcich spavú chorobu, Trypanosoma cruzi má 2 štádiá: vyskytuje sa ako trypomastigot a amastigot. Štádium trypomastigotu – infekčné štádium, je typické mimo bunky, extracelulárne, prítomným bičíkom, ktorý slúži parazitovi k pohybu. Druhé štádium, teda amastigot, je oválne, vnútrobunkové a nemá bičík.

U človeka infekciu vyvolá uštipnutie plošticami z čeľade Reduviidae. Prvok Trypanosoma cruzi sa totiž zvykne nachádzať v tráviacom trakte týchto ploštíc. Keďže sa ploštice živia krvou človeka, behom jej sania vypúšťajú do rany svoje exkrementy. Do bodnej rany spôsobenej plošticou sa touto cestou dostávajú aj parazity a krvou sa šíria ďalej do mozgu, srdca a pečene.
Keď parazity vo forme trypomastigotov preniknú do tkanív, následne strácajú bičík a prejdú do štádia amastigotov. V bunkách sa delia, až dôjde k bunečnému prasknutiu. Keď sa následne amastigoti uvoľnia opäť do krvi, môžu sa zmeniť na trypomastigotov, no tiež môžu byť nasatí plošticami a podobne.
Kde je Chagasova choroba rozšírená?
Ploštice z čeľade Reduviidae, ktoré Chagasovu chorobu prenášajú, sa vyskytujú najmä v oblasti Latinskej Ameriky. Zvyknú žiť v stenách a strechách jednoduchých vidieckych domov z blata a slamy. Chagasova choroba je preto rozšírená a typická najmä pre oblasť Strednej a Južnej Ameriky. V našich končinách sa jej obávať nemusíte.
V roku 2021 bolo odhadom infikovaných 18 miliónov ľudí2. Hlavnou cestou infekcie je poštípanie plošticou, ktorú v tejto oblasti ľudovo prezývajú aj „bozkávací chrobák“, z angličtiny „kissing bug“. Tento názov si vyslúžila podľa toho, že najčastejšie miesto uštipnutia u človeka je tvár. Prenos infekcie je však možný aj očnou sliznicou, infikovanou krvnou transfúziou, dojčením (ak je nakazená matka) alebo už v tehotenstve z matky na plod cez placentu.
Upozornenie:
Srdcové komplikácie Chagasovej choroby sú nahlásené z celého regiónu, zatiaľ čo tráviace obtiaže sú častejšie hlásené z Argentíny, Bolívie, Čile, Paraguaja, Uruguaja a časti Brazílie. Úmrtnosť na Chagasovo ochorenie srdca dosahuje 8% ročne1, čo je napríklad v porovnaní s AIDS vyššie percento.
Ako sa prejavuje Chagasova choroba?
Chagasova choroba môže prebiehať v 95% bez príznakov1, teda asymptomaticky, ďalej akútne alebo chronicky. Chronické štádium sa pritom objavuje len u 30 – 40% infikovaných1. Aj po akútnom štádiu môže nastúpiť štádium asymptomatické, neurčito trvajúce niekedy desaťročia.
Prejavy, príznaky a priebeh akútnej formy Chagasovej choroby:
- Prvý príznak je tzv. chagoma – začervenanie v okolí hmyzieho vpichnutia
- Následne dochádza k vzniku vyrážky a opuchu
- Pridružuje sa horúčka, bolesti svalov, únava či tras
- Pri infikovaní svalových a tukových buniek v mieste vpichu dochádza k ich následnému praskaniu a uvoľneniu parazitov do krvi
- K príznakom sa niekedy pridruží bolesť kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín a celkové opuchy
- Neliečený stav môže viesť k zápalu mozgu a mozgových blán – to sa prejavuje stuhnutím šije, dezorientáciou, zmenami vnímania či inými neurologickými symptómami
Takáto infekcia je pre človeka veľmi vážna a môže byť až fatálna, typické je srdcové zlyhanie. Vďaka liečbe a modernej medicíne sa však úmrtnosť znižuje a fatálne následky sú menej časté ako v minulosti. Rýchly priebeh ochorenia býva pozorovaný u detí do 5 rokov.
Prejavy, príznaky a priebeh chronickej Chagasovej choroby:
- Zväčšenie pečene a sleziny
- Chudnutie
- Zápal srdcového svalu
- Zväčšenie pažeráka a čreva
Vyššie spomenuté príznaky sú spôsobené deštrukciou nervovej pletene v tráviacom trakte. Dochádza k denervácii týchto tráviacich orgánov. Dlhotrvajúca Chagasova choroba vedie tiež ku kardiomyopatii a arytmiám srdca. Pokiaľ má choroba fatálne následky, príčinou býva predovšetkým srdcové zlyhanie, vzácne črevné prederavenie.
Ako sa Chagasova choroba diagnostikuje a lieči?
Ak sa u vás počas pobytu v Strednej a Južnej Amerike objaví uštipnutie, hlavne v oblasti tváre, je vhodné vyhľadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Na potvrdenie diagnózy je najčastejšie potrebná vzorka krvi, v ktorej sa budú skúmať protilátky proti Trypanosoma cruzi. Rovnako sa vykoná mikrobiologická diagnostika na dôkaz parazita v krvi. V chronickej fáze ochorenia však nie je dostatočne priekazný, vtedy sa využíva biopsia pečene, sleziny, kostnej drene alebo uzlín.
V akútnom štádiu sa Chagasova choroba lieči liekmi benznidazol a nifurtimox. Podávajú sa s cieľom zničiť patogén, teda samotného vyvolávateľa ochorenia. Ak choroba trvá dlhodobo, je potrebné sanovať ťažkosti s trávením či srdcom. Lieky zo skupiny antiarytmík sa podávajú podľa typu vzniknutej arytmie. Pri poškodení tráviaceho traktu je niekedy nutné vykonať chirurgický zákrok.
V súčasnosti neexistuje vakcinácia proti tejto chorobe.4
Cestujete do Južnej Ameriky? Nemusíte sa báť
Nie je bežné, že by cestovatelia do týchto oblastí ochoreli Chagasovou chorobou. Tá je typická pre pobyt v chatrčiach z nepálenej hliny a slamy. V hoteloch či bežných ubytovacích zariadenia sa ploštice nezvyknú vyskytovať. Chagasova choroba tak okrem domáceho obyvateľstva ohrozuje najmä veľkých dobrodruhov, ktorí cestujú na vidiek alebo prespávajú v hlinených domčekoch.
Preventívne opatrenia proti Chagasovej chorobe súvisia s používaním insekticídom impregnovanej posteľnej siete. To znamená, že pokiaľ cestujete do Južnej Ameriky, mali by ste dbať na používanie posteľnej siete a možno si pribaliť aj bezpečný repelent, ktorým sieť môžete nastriekať.
Insekticídy odporúčame používať v oblastiach, kde je zvýšený výskyt ploštíc. Ak cestujete do mesta, ubytujete sa v hoteli alebo v budove modernejšieho typu, riziko nákazy touto infekciou pravdepodobne nehrozí. Pre istotu si so sebou pribaľte repelent a nezabúdajte ho používať.




Zdroje použité v článku:
1. CUCUNUBÁ, M. Z. a kol.: The epidemiology of Chagas disease in the Americas. 2024. Science Direct [online] [cit. 12.18.2024]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667193X24002084
2. HURYCH, J. a kol.: Lékařská mikrobiologie. Repetitorium. 3.vydání. Americká trypanosoma. 2021. Triton. s.335-336 [cit. 12.18.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
3. MAYO CLINIC STAFF: Chagas disease. 2020. Mayo Clinic [online] [cit. 12.18.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chagas-disease/symptoms-causes/syc-20356212
4. NGUYEN, T. a kol.: Chagas Disease. 2023. National Library Of Medicine [online] [cit. 12.18.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459272/