Cirhóza pečene – prečo vzniká a dá sa toto poškodenie pečene liečiť?
Cirhóza pečene je strašiakom pre mnohých ľudí. Prichádza ticho a pomaly, takže môže trvať roky, kým si pacient na sebe všimne nejaké príznaky. Cirhóza je totiž dlhotrvajúci proces, no na nešťastie pre pacientov, má zhoršujúci sa charakter. Spôsobuje postupnú dezorganizáciu architektúry pečene a jej nevratné zmeny. Normálna laločnatá stavba pečene sa mení, vznikajú uzlíky a dochádza k tzv. fibrotickej prestavbe – teda stvrdnutiu pečene nadmerným väzivovatením.
K týmto nevratným zmenám môže dôjsť z rôznych príčin – napríklad v dôsledku vírusovej infekcie, autoimunitných chorôb, dedičných ochorení ale tiež pri dlhodobom vystavovaní sa rôznym toxínom, ako je alkohol.
Čo je to cirhóza pečene?
Cirhóza pečene, odborne cirhosis hepatis, je postupná štrukturálna zmena pečeňového tkaniva na podklade niektorých patologických vplyvov. K cirhóze dochádza postupne, nejedná sa o náhle vzniknutý stav. Skoré odhalenie stavu a nasadenie liečby je kľúčové.
Cirhóza pečene nie je vzácnym ochorením, práve naopak. V poslednom období počet pacientov s cirhózou pečene podľa všetkého pribúda. Síce nie sú jasné presné ukazovatele, no percento výskytu v populácii je dnes okolo 0,2.1 V epidemiológii tohto ochorenia pečene zohrávajú svoju rolu nielen geografické, ale aj sociálne pomery obyvateľstva – keďže sa často spája s nadužívaním alkoholu.
Dĺžka života pacientov trpiacich cirhózou pečene je v priemere kratšia až o 10 rokov2, než je celkový vekový priemer.
Keď sa na problematiku výskytu cirhózy pečene pozrieme zoširoka, jej výskyt v jednotlivých častiach sveta sa môže líšiť aj príslušnosťou ku konkrétnemu náboženstvu – napríklad v krajinách, kde náboženstvo zakazuje príjem alkoholických nápojov, by podľa všetkého mal byť výskyt cirhózy v populácii nižší.
Príčiny vzniku cirhózy pečene
Pečeňová cirhóza vzniká na podklade rôznych príčin. Pri jej vzniku sa uplatňujú vplyvy metabolické, genetické, toxické, infekčné, spôsoby výživy, sociálne prostredie, úroveň hygieny a podobne. Často sú tieto príčiny kombinované. Tie najčastejšie príčiny vzniku cirhózy pečene sú:
- Vírusové infekcie
- Nadužívanie alebo závislosť od alkoholu
- Nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD / NASH)
- Poruchy žlčových ciest – vedú k tzv. biliárnej cirhóze
- Vírusová hepatitída typu C
- Nežiaduce účinky užívania niektorých liekov alebo toxínov
- Wilsonova choroba
- Budd-Chiari syndróm
- Neznáma príčina – hovoríme vtedy o tzv. kryptogénnej cirhóze, pri ktorej sa nevie odhaliť, čo ju spôsobilo
Upozornenie:
Podľa niektorých zdrojov sú v strednej Európe hlavnými príčinami vzniku pečeňovej cirhózy vírusové infekcie a závislosť od alkoholu.
Ako sa prejavuje cirhóza pečene?
Nie vždy sa cirhóza pečene prejavuje navonok. Postupne sa môžu objaviť:
- Únava, slabosť, strata hmotnosti
- Nechutenstvo, nevoľnosť
- Žltkasté sfarbenie kože a očných bielok (tzv. žltačka)
- Opuchy dolných končatín a brušnej dutiny (ascites)
- Poruchy zrážania krvi
- Poruchy vedomia, zmätenosť (pečeňová encefalopatia)
- Výrazné žily na bruchu a červené dlane
- Zvýšené riziko krvácania z pažerákových varixov
Príznaky a prejavy cirhózy pečene závisia od typu ochorenia – či ide o tzv. kompenzovanú alebo dekompenzovanú cirhózu. Pri kompenzovanej cirhóze pečene sa zistia zmeny náhodne pri vyšetrení – napríklad pri CT alebo magnetickej rezonancii. Pozoruje sa mierne až stredne ťažké zvýšenie pečeňových enzýmov v krvi, tzv. aminotransferáz alebo gama-glutamyltranspeptidázy. Typická je aj zväčšená pečeň alebo slezina, ktorú lekár môže nahmatať pri fyzikálnom vyšetrení.
Medzi typické prejavy dekompenzovanej cirhózy patrí voda v bruchu, žltačka (myslí sa tým zažltnutie pokožky, očných bielok a podobne), porucha mozgu, krvácanie z mestnajúcich žíl pažeráka a vznik hepatocelulárneho karcinómu, teda zhubného nádorového ochorenia.
Alkoholická cirhóza pečene a ostatné rizikové faktory cirhózy
Lekári si už v dávnej minulosti všimli, že dlhodobé nadmerné požívanie alkoholu vedie k typickým nežiadúcim zmenám v organizme. Aké príznaky možno u človeka pozorovať v prípade alkoholickej cirhózy?
- Poškodenie pečene
- Zožltnutie kože a očných gúľ
- Prítomnosť tekutiny v bruchu (ascites)
- Vystúpenie brušných žíl s príznakom kresby „hlavy medúzy“ v okolí pupka
Veľmi závažnou komplikáciou cirhózy pečene je vznik pažerákových varixov, ktoré môžu spontánne praskať a krvou zaliať tráviacu rúru. U ľudí s alkoholizmom je tiež častejšia tvorba žlčových kameňov. Ďalšími negatívnymi dopadmi požívania alkoholu sú pridružená chudokrvnosť z dôvodu zhoršenej výživy, zhoršené zrážanie krvi, postupné zlyhanie obličiek či hormonálne zmeny.
Upozornenie:
Okrem nadmerného požívania alkoholu je vážnym rizikovým faktorom vzniku cirhózy pečene aj obezita a infekcia vírusom hepatitídy. Našťastie, nie u každého človeka po takejto infekcii dôjde k nezvratným zmenám pečeňového tkaniva.
Aké komplikácie spôsobuje cirhotické ochorenie pečene?
Vzhľadom k závažnosti ochorenia je vhodné zhrnúť možné komplikácie cirhózy:
- Zvýšený krvný tlakv žilách zásobujúcich pečeň krvou.
- Opuchy nôh a brucha navodených zníženou tvorbou špecifických bielkovín poškodenou pečeňou.
- Opuch sleziny – zníženie bielych krviniek v obehu a tiež doštičiek. Niekedy je práve toto prvý príznak cirhózy.
- Krvácanie je ďalšou vážnou komplikáciou ohrozujúcou život. Keďže pečeň týchto pacientov často nedokáže produkovať dostatok zrážacích faktorov krvi, prispieva to k zhoršeniu zastavenia akéhokoľvek krvácania.
- Pažerákové varixy sa veľmi často hoja, čo zvyšuje úmrtnosť týchto pacientov. Krvácanie z pažerákových varixov je totiž často skryté, nevie sa o ňom.
- Boj s infekciami je zhoršený, nakoľko pečeň sa významne podieľa na imunitných procesoch. Spracovanie živín je teda u pacientov s cirhózou pečene neblaho zmenené, čo vedie k slabosti a úbytku hmotnosti.
- Vznik pečeňového poškodenia mozgu – dáva sa do súvisu so zhoršenou schopnosťou pečene odstraňovať toxíny z tela. Tu sa dostavuje niekedy zmätenosť a sťažená koncentrácia.
Upozornenie:
Žltačka, ochorenie kostí, zvýšené riziko zlomenín, rakovina pečene či niekedy až viacorgánové zlyhanie sú výstražným prstom pre tých, ktorí aj napriek upozorneniam dlhodobo holdujú alkoholu.
Ako sa diagnostikuje cirhotické ochorenie?
Okrem základného fyzikálneho lekárskeho vyšetrenia sa využívajú laboratórne výsledky. Odoberá sa krv, najčastejšie z oblasti lakťovej jamky, k dôslednému biochemickému a hematologickému preskúmaniu. Pri cirhotickom ochorení bývajú zvýšené niektoré pečeňové enzýmy, známe ako ALT, AST, GMT. Tiež však môžu výsledky krvi upozorniť aj na ďalšie zmeny – počet bielych krviniek, znížené hladiny albumínu, zhoršenie zrážania krvi či iné ukazovatele.
K ďalším diagnostickým metódam patria zobrazovacie metódy – ultrazvuk, CT a MRI. Vďaka nim je možné odhaliť napríklad prítomné pečeňové uzlíky, ale tiež stukovatenie pečene. Zlatým štandardomje vyšetrenie biopsie pečene. Pomocou punkčnej ihly sa odoberá vzorka tkaniva orgánu a zasiela sa na dôkladné laboratórne vyšetrenie. Je zaužívané, že definitívna diagnóza cirhózy sa uskutoční až vtedy, ak sú prítomné v bioptickej vzorke uzlíky a fibróza tkaniva.
Je cirhóza pečene liečiteľná?
Nie, cirhóza pečene sa nedá vyliečiť. Pečeň je síce orgán, ktorý sa čiastočne obnovuje, no ak už došlo k cirhotickej prestavbe, jedná sa o trvalé a nezvratné poškodenie. Tým, že pacient obmedzí škodlivé návyky, sa čiastočne zastaví progresia ochorenia, teda sa stav nezhoršuje.
Najdôležitejšie je preto ihneď prestať piť alkohol, očkovať sa proti vírusu hepatitídy, dodržiavať správnu výživu s vyváženou stravou, znížiť telesnú hmotnosť či započať včasnú liečbu parazitárnych ochorení pečene – toto všetko sú kroky, vďaka ktorým je možné s cirhózou pečene uspokojivo žiť. Jedným z možných liečebných postupov je aj transplantácia pečene.
Jestvuje aj špecifická terapia, podľa konkrétnej príčiny pečeňovej cirhózy. Ak súvisí stav s Wilsonovou chorobou, rieši sa to tzv. cheláciou medi. Pri alkoholickej cirhóze je kľúčová abstinencia od alkoholu. Pri dlhodobom podávaní niektorých liekov dochádza tiež k zmenám metabolizmu pečene – v týchto prípadoch sa zvažuje náhrada lieku iným preparátom, s ohľadom na celkový zdravotný stav pacienta.Lieky na báze pestreca mariánskeho pomáhajú k oddialeniu progresie cirhózy, a čiastočne zlepšujú metabolické pomery orgánu.

Ako je možné preventívne zasiahnuť?
V prvom rade je potrebná zvýšená starostlivosť o pečeň. Tento orgán má okrem dôležitých metabolických úloh aj detoxikačnú funkciu. Ku jednotlivým preventívnym krokom patrí:
- Zákaz alkoholu3 – pri každom ochorení pečene je zakázané požívanie alkoholu. Aj pri užívaní väčšiny liekov je potrebné úplne vynechať alkoholické nápoje, aby sa predišlo možným interakciám vplývajúcim na pečeň.
- Vhodná diéta – cieľom je nezaťažovať pečeň, dodať telu dostatok energie a predchádzať zadržiavaniu vody v organizme. Vhodná je preto ľahko stráviteľná strava (hydina, ryby), ďalej strava bohatá na ovocie a zeleninu, celozrnné obilniny a dostatok tekutín. Obmedziť by ste naopak mali tučné, mastné a vyprážané jedlá. Pozor tiež na nadmerný príjem soli, priemyselne spracované potraviny a veľké dávky cukru.
- Primeraná telesná hmotnosť – príliš vysoké množstvo telesného tuku môže poškodzovať pečeň. Ideálny je plán na chudnutie odporučený odborníkom.
- Zníženie rizika hepatitídy – preventívne môže pomôcť očkovanie, ale aj rôzne opatrenia, napríklad praktizovanie bezpečného a chráneného pohlavného styku.
Pri liečbe cirhózy pečene zohráva kľúčovú úlohu najmä výživa a tiež podpora pečeňovej funkcie. Správne nastavená diéta spolu s doplnkami výživy na pečeň môže výrazne spomaliť progresiu ochorenia, zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života pacienta. Na záver vám preto prinášame prehľad doplnkov, ktoré môžu byť pri tomto probléme vhodné. Užívanie všetkých uvedených doplnkov je vhodné konzultovať s lekárom, najmä ak užívate lieky alebo máte pokročilú formu cirhózy. Zvážiť ich môžete aj v prípade, že máte na toto ochorenie predispozíciu.
Doplnky výživy a prípravky na podporu pečene:
- Ostropestrec mariánsky (Silybum marianum): má blahodarný vplyv na pečeň. Obsahuje účinnú látku silymarín, ktorá chráni pečeň pred škodlivými vplyvmi ako hepatoprotektívum. Podporuje regeneráciu pečeňových buniek a chráni pred toxínmi.



- Esenciálne fosfolipidy: pomáhajú obnoviť štruktúru pečeňových buniek a zlepšiť ich funkciu.


- Vitamíny skupiny B, vitamín K, C, D a ďalšie látky: pečeň pri cirhóze horšie spracúva živiny, čiže ich dopĺňanie je často nevyhnutné. Vhodné sú komplexné prípravky určené na detoxikáciu a ochranu pečene.




- Probiotiká: priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru, pomáhajú znížiť riziko infekcií a tvorbu toxických látok v črevách.


Zdroje použité v článku:
1. SHARMA, B. a kol.: Hepatic Cirrhosis. 2022. National Library Of Medicine [online] [cit. 07.21.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482419/
2. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Jaterní cirhóza. 2006. s.641-646. [cit. 07.21.2025]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
3. MAYO CLINIC STAFF: Cirrhosis. 2025. Mayo Clinic [online] [cit. 07.21.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cirrhosis/symptoms-causes/syc-20351487