Čo je to astigmatizmus a ako sa prejavuje? Ak vidíte rozmazane alebo deformovane, možno ním trpíte aj vy
Astigmatizmus je bežná refrakčná chyba oka, ktorá je typická nedokonalým zakrivením oka. To sa prejavuje rozmazaným videním do diaľky aj do blízka. Táto choroba predstavuje približne 13% všetkých refrakčných očných chýb.1 Neliečený astigmatizmus môže viesť k strate zrakovej ostrosti a k tupozrakosti (amblyopia).
Refrakcia predstavuje lom svetelných lúčov pri prechode viacerých prostredí. Svetelné lúče sa pri astigmatizme nemôžu zbiehať v ohnisku, ale vytvárajú ohniskové línie. Inak povedané, jedná sa o stav, kedy sa paralelné lúče svetla prechádzajúce cez rohovku nezbiehajú do bodového ohniska na sietnici. To spôsobuje neostré a deformované videnie.
Ako astigmatizmus vzniká?
Astigmatizmus súvisí so zmenami oka. Vzniká vtedy, keď hlavné časti oka majú nesprávne zakrivené krivky. Často tento stav nie je potrebné korigovať, nakoľko nie je dostatočne výrazný.
Podľa lokality vzniku astigmatizmu či príčiny môžeme astigmatizmus rozdeliť na viacero typov, napríklad pravidelný a nepravidelný. Pravidelný astigmatizmus je spojený s tým, že paralelné svetelné lúče nie sú zamerané na konkrétny bod, ale vytvárajú sa dve ohniskové línie. Nepravidelný sa spája s úrazom či ochorením oka.
Vznik astigmatizmu všeobecne súvisí buď so zmenami rohovky, šošovky alebo sietnice. Z toho vychádza aj rozdelenie astigmatizmu s ohľadom na lokalitu v oku:
- Korneálny astigmatizmus – jedná sa o väčšinu prípadov tohto ochorenia. Býva spojený s abnormálnym rohovkovým zakrivením.
- Lentikulárny astigmatizmus – je spojený s abnormálnym zakrivením šošovky, ale tiež jej naklonením či posunutím.
- Retinálny astigmatizmus – súvisí so šikmým umiestnením makuly, teda žltej škvrny na sietnici oka.
Astigmatizmus sa zvyčajne mení s vekom, čo súvisí najčastejšie s rôznymi zmenami rohovky. V istom období sa splošťuje, ďalej býva stabilná, ale napríklad po 40. roku života dochádza k rôznym jej posunom. U dojčiat a novorodencov je napríklad zistený vyšší stupeň astigmatizmu. Častejší je u predčasne narodených detí, tiež sa vyskytuje pri zmenách pôrodnej hmotnosti.
Najčastejšie príčiny vzniku astigmatizmu
- Keratokonus, teda kužeľovité vyklenutie a stenčenie rohovky
- Jazva na rohovke
- Keratoglobus, teda vrodené vyklenutie celej rohovky
- Pterygium, čiže duplikatúra rohovky
- Reumatický vred a ďalšie vredy rohovky
- Zápaly rohovky
- Poškodenia rohovky a opuch tejto časti oka
- Zmeny výživy rohovky
- Nosenie kontaktných šošoviek a ich deformácia
- Padanie viečka pri poruchách tvárového nervu
- Chalazion
- Nádor typu hemangiómu kapilár a iné tumory
- Úraz oka či operácia
Ako sa prejavuje astigmatizmus?
- Bolesť hlavy, niekedy aj v oblasti čela
- Bolesť očí a ťažoba v nich
- Ťažkosti so zaostrovaním predmetov
- Prechodné rozmazanie videnia
- Problémy s videním v noci2
- Ospalosť
- Nevoľnosť
- Deformované videnie, predmety sa môžu javiť ako predĺžené
Astigmatizmus môžete spoznať aj podľa jednoduchej situácie – astigmatici totiž majú pri čítaní tendenciu prikladať si knihu k blízkosti očí. Súvisí to s neostrým alebo deformovaným videním. Vyvrátiť však musíme aj jeden mýtus: Astigmatizmus nie je spôsobený ani zhoršený čítaním pri slabom svetle, sedením príliš blízko televízora, ani žmúrením.
Ako zistíte že máte skutočne astigmatizmus?
Diagnózu astigmatizmu stanovuje očný lekár, oftalmológ. Pri podozrení na toto ochorenie je dôležitá anamnéza, teda rozpomínanie pacienta na svoje konkrétne ťažkosti. Lekár sa opiera aj o informácie súvisiace s úrazmi oka, prekonanými chirurgickými zákrokmi, zjazvovaním rohovky, tumormi či inými ťažkosťami, ktoré mal pacient v minulosti. Pri stanovení diagnózy musí vylúčiť aj iné ochorenia oka ako myopiu, hypermetropiu či presbyopiu. Pokiaľ teda máte podozrenie na astigmatizmus, objednajte sa na vyšetrenie k očnému lekárovi.
Základom vyšetrenia je podrobné prezretie štrbinovou lampou, aby sa vylúčilo prílišné zatváranie viečka či suché oči (tie môžu tiež viesť k astigmatizmu). Šošovku je možné starostlivo vyšetriť na sklerotické zmeny, subluxáciu, dislokáciu a úrazový zákal. Na vylúčenie šikmého uloženia makuly by sa mala vykonať dilatačná fundoskopia.
Lekár zhodnotí aj zrakovú ostrosť. Hodnotí sa pomocou Snellenových optotypov. Retinoskopia, teda vyšetrenie sietnice, pomáha zhodnotiť os a veľkosť astigmatizmu a tiež typy reflexov. Odhaľuje rozdielnu silu na dvoch rôznych osiach. Keratometria a počítačová tomografia odhalia rôzne zakrivenia rohovky tiež na dvoch rôznych osiach. Pachymetria využíva ultrazvuk a pomáha posúdiť hrúbku rohovky. Jestvujú aj ďalšie testy, ktoré spresňujú diagnostiku.
Ako sa astigmatizmus lieči?
K liečbe astigmatizmu sa dá pristúpiť 3 spôsobmi:
- Medikamentózna liečba
- Optická liečba – očná optika v podobe okuliarov alebo šošoviek
- Chirurgická liečba
Medikamentózna liečba astigmatizmu
Na zmiernenie sprievodných príznakov astigmatizmu sa môžu podať niektoré lieky zo skupiny analgetík. Liečivé prípravky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu pomáhajú uľaviť pri bolestiach hlavy a očí. Jedná sa však o symptomatickú, nie kauzálnu liečbu – čo znamená, že vám síce na chvíľu uľavia od bolesti, no nevyriešia ju a opäť sa vráti.
Pri suchom oku siahnite po vhodných kvapkách do oka. Niektoré vám predpíše lekár, iné sú voľne dostupné aj v našej online v lekárni.
Optická liečba astigmatizmu
Táto terapia pozostáva z 2 možností – buď lekár predpíše okuliare s cylindrickými šošovkami, alebo tvrdé kontaktné šošovky, ktoré dokážu korigovať 2 – 3 dioptrie astigmatizmu. Šikmý a zmiešaný astigmatizmus sa lepšie lieči kontaktnými šošovkami ako okuliarmi.
Minimálny astigmatizmus do 0,5D by sa mal optickými pomôckami korigovať len vtedy, ak vyvoláva nejaké symptómy. Korekcia musí byť opatrná. Pri vysokom stupni ochorenia by sa mal korigovať úplne s tým, že sa samotná náprava vylepšuje dovtedy, kým sa pacient necíti dobre. Ak nie je spokojný s cylindrickou korekciou, je možné opätovne skontrolovať os astigmatizmu s ohľadom na starú os lomu.
Chirurgická liečba astigmatizmu
Takáto terapia súvisí s priamym zásahom do očnej gule. Vykonáva sa niektorým z nasledujúcich metód:
- Implantácia torickej vnútroočnej šošovky – robí sa pri prítomnom rohovkovom astigmatizme a zákalových zmenách.
- Astigmatická keratotómia – vykonávajú sa oblúkové rezy alebo oblúkové rezy v strednej periférii rohovky. Niekedy sa spája s operáciou sivého zákalu.
- Laserová ablácia rohovky ako súčasť refrakčnej chirurgie – fotoastigmatická refrakčná keratotómia, LASIK, LASEK, SMILE.
Podľa niektorých autorov neexistuje žiadna najlepšia metóda refrakčnej chirurgie. Je vhodné dohodnúť sa so svojím ošetrujúcim lekárom a po dôkladnej diskusii a zhodnotení stavu zvoliť liečebný spôsob šitý na mieru práve vám. Po refrakčnej operácii sa môžu objaviť niektoré komplikácie ako nedostatočná či nadmerná korekcia pôvodného problému, vizuálne vedľajšie efekty, suché oko, infekcia, zjazvenie rohovky, zriedkavo aj strata zraku.
Prognóza astigmatizmu je väčšinou dobrá. Ak sa ochorenie lieči včas, jestvuje viacero možností úpravy tohto stavu. U neliečených, hlavne detských pacientov, môže dôjsť k trvalému zníženiu zrakovej ostrosti a tupozrakosti. Vzhľadom k tomu, že sa astigmatizmus postupne vekom mení, bude vyžadovať nové okuliare a kontaktné šošovky. Včasný a pravidelný skríning je tiež žiadúci.
Ako na zdravie očí? Pomôže aj správna výživa
Astigmatizmus môže do istej miery ovplyvniť aj výživa. Zlá výživa bola spájaná so stvrdnutím rohovky. Pokiaľ si chcete udržať ostrý a jasný zrak, dbajte na správnu výživu. Pomôcť vám môžu aj niektoré produkty z našej online lekárne. Obsahujú látky dôležité pre udržanie dobrého zraku – napríklad luteín, vitamín E, omega-3 mastné kyseliny či zeaxantín.
Zdroje použité v článku:
1. GUMANI, B. a kol.: Astigmatism. 2023. National Library of Medicine [online] [cit. 11.20.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582142/
2. MAYO CLINIC STAFF: Astigmatism. 2021. MayoClinic [online] [cit. 11.20.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/astigmatism/symptoms-causes/syc-20353835