Čo je to fytoterapia? Zistite, aké účinky má rastlinná liečba a ktoré látky sa využívajú pri liečení konkrétnych chorôb
Fytoterapia či rastlinná liečba má v medicíne svoje významné miesto. Táto liečebná technika je založená na liečebnom účinku rastlín, ako sú bylinky, kry, stromy, huby či riasy. Okrem toho, že rastliny sú nenahraditeľným generátorom kyslíka nevyhnutného pre náš život, sú tiež základom výživy a prevencie mnohých chorôb. Poďme si liečivé účinky niektorých rastlín priblížiť podrobnejšie.
Čo je to fytoterapia?
Slovo fytoterapia je odvodené z gréckeho phyto, čo znamená „rastlina“, a zo slova therapeuo, čo znamená „liečiť“. Doslovne teda výraz fytoterapia znamená liečba rastlinou či rastlinná liečba. Už od počiatku ľudstva tvorí jeden zo základných pilierov medicíny. V časoch, keď neexistovali lieky v podobe, v akej ich poznáme dnes, ľudia verili rastlinám využívajúc ich pri liečení chorôb i úrazov. Postupne rástla potreba porozumieť zákonitostiam rastlín a ich využití pri rôznych ťažkostiach.

Dnes už sme v rámci fytoterapie istejší. Vďaka pokroku v medicíne sú účinky mnohých rastlín otestované a overené. Konkrétne liečivé rastliny sa preto pri rôznych problémoch odporúčajú užívať buď orálne – ako čaje, tinktúry, sirupy či koreniny, ale tiež na kožu – ako bylinné masti, gély alebo obklady.
Fytoterapia má tisíce ročnú tradíciu
Ako sme už naznačili, samotná terapia a prevencia rastlinami je stará ako ľudstvo samo. V prvých historických etapách človeka slúžili rastliny skôr intuitívne – ľudia s nimi experimentovali pri rôznych neduhoch či úrazoch. Naprieč všetkými starými kultúrami vznikali rôzne spisy, herbáre či knihy o tom, ako sa má s jednotlivými rastlinami nakladať a využívať ich.
V Číne sa už okolo roku 3000 p.n.l. objavili liečebné zápisy cisára Hunag-Ti v knihe s názvom Liečebník. V starovekom Egypte sa o rozkvet fytoterapie zaslúžil lekár Imhotep, v starovekom Grécku lekár Asklépios a Hippokrates. Zo staroindického písomníctva sa zachovala Ayurvéda, teda Kniha života ( vznikla medzi 9. – 3. storočím p.n.l.). Záznamy o fytoterapii sa objavujú aj na území Mezopotámie, u Aztékov, Inkov, Mayov a tiež v knihách Mojžišových.
V stredoveku pripravovali liečiviny kňazi, no aj rôzni šarlatáni. O rozmach fytoterapie sa v Európe do istej miery pričinil aj kráľ Karol Veľký, ktorý popri pestovaní zeleniny a ovocia nariadil aj pestovanie liečivých rastlín.
Fytoterapia ako súčasť modernej medicíny
Na svete je evidovaných okolo 380 000 rastlinných druhov, z toho asi 15 000 má výrazné liečivé vlastnosti.1 V oblasti Európy bývalo známych okolo 1000 liečivých rastlín. V súčasnosti je však vďaka globalizácii a trhu možné dostať prakticky ktorúkoľvek takúto rastlinu. V ľudovom liečiteľstve sa na európskom území zvyklo využívať okolo 800 druhov rastlín.
Zaujímavosťou je, že až 65% syntetických liekov obsahuje rastlinné komponenty.1V niektorých oblastiach sveta sa aj v súčasnosti využívajú len rastlinné zdroje liečby. Farmakologická rastlinná chémia objavila doteraz v rastlinách okolo 12 000 látok1, z ktorých do skupiny alkaloidov patrí asi okolo 700.
V našej oblasti sa v modernej medicíne využíva okolo 150 rastlín s liečivými účinkami.
Aké základné typy účinkov fytoterapeutík poznáme?
Pri bežnom používaní sa uplatňuje niekoľko typov liečivých rastlín. Každá má iný účinok. Aké účinky rozlišujeme a čo konkrétne ktorý účinok znamená?
- Antiseptický – pôsobí proti infekciám
- Antibakteriálny – pôsobí proti baktériám
- Antivírusový – ničí vírusy
- Antimykotický – pôsobí proti plesniam
- Antihelmintický – pôsobí proti parazitom
- Adstringentný – sťahuje cievy – hlavne v oblasti postihnutia a znižuje tak krvácanie
- Antiinflamatórny – protizápalový účinok, zmierňuje zápal v organizme
- Antidiarhoický – pôsobí proti hnačke
- Antioxidačný – účinný k zmierneniu oxidačného stresu, ktorý vytvárajú voľné radikály
- Antiobstipačný – účinný proti zápche
- Stomachický – zvyšuje apetít, teda chuť do jedla, a tiež priaznivo pôsobí na tráviaci systém
- Imunomodulačný – priaznivo pôsobí na imunitný systém
- Spazmolytický – uvoľňuje napätie hladkého svalstva, pôsobí proti kŕčom
- Expektoračný – zlepšuje vykašliavanie tým, že vedie k zvýšeniu produkcie hlienu v dýchacích cestách
- Mukolytický – rozpúšťa hlien v dýchacích cestách
- Kardioprotektívny – priaznivo pôsobí na srdcovú svalovinu
- Antitrombotický – zabraňuje vzniku krvných zrazenín
- Antitusický – pôsobí proti kašľu, zmierňuje intenzitu kašľa
- Antidepresívny – pôsobí proti zhoršenej nálade, depresii
- Anxiolytický – zmierňuje úzkosť
- Hypnotický – tlmí centrálny nervový systém, vedie k zaspávaniu
- Diuretický – vedie k zvýšenému vylučovaniu moču
- Karminatívny – pôsobí proti nadúvaniu
- Antikancerogénny – má protirakovinový účinok
- Antidiabetický – pôsobí proti cukrovke
- Vazoaktívny – pôsobí na cievy či už v zmysle ich stiahnutia alebo rozšírenia
- Antisklerotický – proti kôrnateniu ciev
- Antianalgetický – pôsobí proti bolesti
- Antipyretický – znižuje horúčku
Problémom súčasnej medicíny je, že pacienti užívajú bylinné doplnky, no neoznámia to svojmu lekárovi. Podľa jednej švédskej štúdie to tak nerobí až 1/3 všetkých pacientov.2 Môže to viesť ku komplikáciám, nakoľko rastliny a ich výťažky pôsobia v organizme na rôznych úrovniach a môžu interagovať aj so syntetickými liekmi. Ohľadom fytoterapie je preto potrebné poradiť sa so svojím lekárom, najmä ak pravidelne užívate aj nejaké syntetické lieky.

Výber z najdôležitejších látok obsiahnutých v rastlinách
Keďže jednotlivých substancií, ktoré majú liečivý potenciál, je veľké množstvo, vybrali sme len tie najdôležitejšie z nich. K niektorým konkrétnym sme vám priradili priamo aj produkty z našej online lekárne.
- Alantoín – podieľa sa na hojení pokožky a slizníc.
- Alkaloidy – jedná sa o dusíkaté látky, so silným účinkom na živé systémy, pozor – niektoré sú jedovaté.
- Anorganické látky – alebo minerálne látky, niektoré sú pre život nevyhnutné.
- Aminokyseliny – tvoria sa z nich peptidy a bielkoviny, niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu človeka.
- Antibiotiká – prírodné antibiotiká, potláčajú rast choroboplodných zárodkov. Patria medzi ne cesnak, oregano či echinacea.


- Antioxidanty – potláčajú vplyvy voľných radikálov, ktoré môžu viesť k rakovine či vzniku aterosklerózy. Najlepšie zdroje sú chlorella, zelený čaj, zelený jačmeň, resveratrol, bylinky a ovocie.


- Antokyány – niektoré z rastlinných farbív.
- Azulenogény – majú protiinfekčný antiseptický a protibakteriálny účinok.
- Balzamy – zmes silíc a živíc, získavaná z niektorých cudzokrajných ihličnanov.
- Flavonoidy – majú mnohostrannú pôsobnosť. V prírode sa našlo okolo 2000 typov týchto zlúčenín. Okrem protimutagénnym a protirakovinovým účinkom pôsobia antioxidačne, správne napínajú cievy, niektoré sú spazmolytické či antialergické.

- Foláty – látky odvodené od kyseliny listovej.
- Fytoestrogény– pôsobia podobne ako niektoré živočíšne hormóny – na prevenciu nádorových ochorení hrubého čreva, prsníka či prostaty. Majú dokázanú antioxidačnú schopnosť a odporúčajú sa tiež na zmiernenie nepríjemných príznakov menopauzy.

- Horčiny – dráždia chuťové receptory na jazyku, a tým vedú k reflexnému slineniu, a tiež k vylučovanie žalúdočnej šťavy. Tým napomáhajú tráveniu. Najznámejší je horec.
- Chlorofyl a iné rastlinné farbivá – v tele človeka sa zúčastňuje pri tvorbe bielkovín, ale tiež DNA. Významne prispieva k prevencii a liečbe aterosklerózy. Zdrojmi sú chlorella, spirulina či žihľava. Okrem chlorofylu je biologicky aktívny napríklad karotén a antokyány.


- Kumaríny – majú široké spektrum účinkov.
- Kyseliny – nachádzajú sa v ovocných plodoch, napríklad kyselina jablčná, vínna, citrónová či askorbová – teda vitamín C.
- Lipidy – rezervné molekuly rastlín. Rastlinné tuky sú väčšinou tekuté – patrí sem slnečnicový, ľanový, repkový a konopný olej. Nenasýtené mastné kyseliny sú dôležité pre biochemické procesy v organizme, pôsobia tiež proti kôrnateniu ciev.
- Lykopén – prevencia aterosklerózy a vzniku zhubných nádorov.
- Pektíny – využívajú sa ako želatínové činidlo v potravinárstve a kozmetike.
- Probiotiká – majú účinok na telesné i duševné zdravie. Spomaľujú starnutie, zlepšujú imunitu a pôsobia na lepšie trávenie. Obsahujú živé kultúry mikroogranizmov, vznikajúcich napríklad kvasom na zelenine.

- Resveratrol – flavonoid s významnými antioxidačnými účinkami, vyskytuje sa hlavne v jadrách a šupkách červeného hrozna či ríbezliach. Má účinky proti kôrnateniu ciev, protinádorové a tiež protizápalové účinky.
- Saponíny – napomáhajú vzniku penivých roztokov. Pôsobia proti únave, kardioprotektívne, imunomodulačne a proti tráviacim problémom.
- Silice – známe aj ako éterické oleje, zmesi prchavých látok s typickou vôňou. Používajú sa najmä ako diuretiká, karminatíva, sedatíva a stomachiká. Okrem toho sa môžu použiť na inhaláciu, aromaterapiu alebo ako prísada do relaxačného kúpeľa.

- Sliz – jedná sa o ochranné, lahodne pôsobiace látky chrániace nervové zakončenia a znižujúce bolesť. Využívajú sa pri podráždených slizniciach a koži.
- Triesloviny – znižujú bolesť, svrbenie či nepríjemné mravčenie na končatinách. Tiež spevňujú steny vlásočníc, čo napríklad zabraňuje tvorbe vredov.
- Vitamíny – sú pre organizmus nevyhnutné. Väčšinu z nich prijímame z rastlinnej stravy, no toto množstvo nemusí stačiť na pokrytie celej potreby organizmu.
Kedy môžete skúsiť rastlinnú liečbu?
V rámci správnej životosprávy je všeobecne vhodné okrem konzumácie väčšieho množstva ovocia a zeleniny pravidelne siahnuť aj po liečivých bylinách. Pri bežnom nachladnutí, začínajúcich horúčkach či upchatých dutinách môžu byť bylinky veľmi prospešné.
Samotné výživové doplnky zase môžu byť prospešné v závislosti od vášho zdravotného stavu alebo problému, ktorý vás trápi. Dávkovanie by malo spĺňať najnovšie kritériá vychádzajúce z vedeckých poznatkov, a tiež sa odvíjať od porady s vaším lekárom. Pokiaľ hľadáte prírodnú podporu, váš lekár vám s výberom vhodného doplnku určite pomôže. Nezabúdajte, že súčasťou fytoterapie nie sú len čaje, tinktúry či doplnky, ale aj samotné zdravé a správne stravovanie. Na záver pre vás máme prehľad fytoterapie z našej lekárne.
Zdroje použité v článku:
1. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Staronová fytoterapia. 2016. Osveta. s.19-24 [cit. 03.31.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0
2. FURHAD, S. a kol.: Herbal Supplements. 2024. National Library Of Medicine [online] [cit. 03.31.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536964/
3. HEINRICH, M.: Phytotherapy. 2025. Britannica [online] [cit. 03.31.2025]. Dostupné z: https://www.britannica.com/science/phytotherapy