Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prebieha kampaň na očkovanie proti HPV vírusu. Čo je to vírus HPV a čo spôsobuje?

Infekcia ľudským papilomavírusom (HPV) je veľmi častá a počas života sa ním infikuje až 80% z nás. V skutočnosti však ochorenie prepukne iba u malého percenta infikovaných, za čo vďačíme nášmu imunitnému systému, ktorý sa u väčšiny infekcie zbaví. V tých prípadoch, kedy náš imunitný systém nezakročí, môže infekcia HPV spôsobiť abnormálny rast buniek, ktoré ak nie sú včas odhalené a liečené, môžu spôsobiť vývin nádoru.

Čo je HPV?

Human Papilloma Virus (HPV), alebo ľudský papilomavírus, je vysoko nákazlivý DNA vírus patriaci do čeľade Papovaviridae. Vyskytuje sa v rôznych subtypoch, pričom doposiaľ bolo identifikovaných viac ako 100 typov HPV vírusov. Kým väčšina spôsobuje kožné alebo slizničné výrastky, čiže bradavice, niektoré typy HPV spôsobujú malígne zmeny a vývin rakoviny1.

Každý ľudský papilomavírus má svoje vlastné číslo alebo typ. Medzi vysoko rizikové kmene HPV patria HPV 16 a 18, ktoré sú spájané s vysokým rizikom vzniku rakoviny krčka maternice. Medzi ďalšie vysoko rizikové ľudské papilomavírusy patria 31, 33, 45, 52, 58 a niekoľko ďalších.

Nízkorizikové kmene HPV, ako napríklad HPV 6 a 11, spôsobujú približne 90 % genitálnych bradavíc, ktoré sa len zriedkavo rozvinú do rakoviny. Tieto výrastky môžu vyzerať ako hrbolčeky. Niekedy majú tvar karfiolu. Bradavice sa môžu objaviť týždne alebo dokonca mesiace po pohlavnom styku s infikovanou osobou2.

Ako sa prenáša HPV?

Infekcia HPV sa prenáša kontaktom koža na kožu – preto je najčastejším spôsobom prenosu pohlavný styk, a to nielen vaginálny, ale aj orálny alebo análny. Pred nákazou nechráni ani použitie prezervatívu. Infikovanie je možné aj fyzickým kontaktom s kontaminovanými predmetmi, akými sú napríklad sexuálne pomôcky.

Upozornenie

V zriedkavých prípadoch môže matka, ktorá má HPV, preniesť vírus na svoje dieťa počas pôrodu. U infikovaného dieťaťa sa môže vyvinúť stav nazývaný rekurentná respiračná papilomatóza, pri ktorej sa mu v hrdle alebo dýchacích cestách vyvinú bradavice súvisiace s HPV.

Ako sa prejavuje HPV?

Infekcia vírusom HPV sa nemusí nijako prejaviť a príznaky sa môžu vyvinúť až niekoľko rokov po tom, ako sa osoba infikuje. Konkrétny prejav HPV infekcie závisí od toho akým typov HPV je človek nakazený.

 

Infekcia HPV často nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky alebo zdravotné problémy. Odhaduje sa, že až 90 % infekcií HPV zmizne samo do dvoch rokov od infekcie, vďaka účinkom nášho imunitnému systému. Keďže sa však vírus počas tohto obdobia stále nachádza v tele človeka, táto osoba môže nevedomky prenášať HPV ďalej. V prípade ak imunitný systém nie je dostatočné odolný, môže HPV infekcia spôsobiť vážne zdravotné problémy a spôsobiť rakovinu krčka maternice, iné rakoviny pohlavných orgánov, hlavy, krku a hrdla.

Najčastejším prejavom sú genitálne bradavice, vyzerajúce ako hrbolček alebo drobné stonkovité výbežky. Anogenitálne HPV infekcie sú najčastejšou diagnostikovanou vírusovou sexuálne prenosnou chorobou. U žien sa genitálne bradavice objavujú väčšinou na vulve, v blízkosti konečníka, na krčku maternice alebo v pošve. U mužov sa objavujú na penise, miešku alebo okolo konečníka. Papilómy sa tiež môžu objaviť aj na laryngu, trachei, pľúcach alebo nosovej dutine.

Okrem toho sa HPV vírus môže prejaviť aj ako:

  • Bežné bradavice: javiace sa ako drsné, vyvýšené hrčky, zvyčajne vyskytujúce sa na rukách alebo prstoch. Môžu byť bolestivé a náchylné na zranenie alebo krvácanie.
  • Plantárne bradavice: tvrdé, zrnité výrastky, vyskytujúce sa zvyčajne na pätách alebo na chodidlách.
  • Ploché bradavice: mierne vyvýšené lézie s plochým vrcholom, vyskytujúce sa kdekoľvek na tele, dokonca aj na tvári.

Iné typy HPV infekcie, najmä už spomínané vysokorizikové kmene HPV 16 a 18, sú zodpovedné za vývin rakoviny konečníka. Medzi prvé príznaky karcinómu patrí krvácanie z oblasti konečníka, opuch alebo svrbenie, pričom iba približne tretina pacientov pociťuje aj bolesť. Jednotlivé podtypy HPV môžu tiež spôsobiť vývin orofaryngeálneho karcinómu alebo karcinómu penisu. Vysokorizikové kmene HPV môžu tiež u žien spôsobiť rakovinu krčka maternice alebo rakovinu vagíny, konečníka alebo hrdla.

Vývoj infekcie do prekancerózy alebo ďalej do invazívneho karcinómu však neovplyvňuje iba samotný vírus ale aj faktory na strane hostiteľa. Zjednodušene povedané: to, či sa HPV rozvidnie v ochorenie, do veľkej miery závisí aj od životného štýlu človeka. Poruchy imunity, opakované infekcie pošvy alebo fyzická a psychická vyčerpanosť, skorý začiatok sexuálneho života či fajčenie sú mimoriadne dôležité faktory spolupôsobiace v tomto prípade3.

Ako sa môžete infikovať HPV?

Každý, kto mal niekedy v živote sexuálny kontakt, je vystavený riziku infekcie HPV. Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko infekcie HPV, zahŕňajú nasledovné:

Zvýšený počet sexuálnych partnerov

Oslabený imunitný systém

tabakove vyrobky, cogarety - ikona

Užívanie tabakových výrobkov

liek vo forme tabliet - ikona

Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie

Aká je prevencia proti vzniku rakoviny súvisiacej s HPV?

  • Udržiavanie monogamného sexuálneho vzťahu
  • Zníženie počtu sexuálnych partnerov
  • Pravidelná preventívna prehliadka u gynekológa (ženy)
  • Prehliadka u urológa (muži) v prípade akýchkoľvek zmien na pohlavných orgánoch
  • Udržiavanie zdravého životného štýlu a podpora imunitného systému

 

Najúčinnejšou ochranou proti HPV je očkovanie pre ženské aj mužské pohlavie, ktoré výrazne znižuje riziko rakoviny krčka maternice, ako aj iných druhov rakoviny súvisiacich s HPV1.

Rakovina krčka maternice

Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice sú spôsobené infekciami HPV. Vývoj infekcie do prekancerózy a do karcinómu trvá pomerne dlhý čas, niekedy aj desať rokov. Avšak infekcia HPV a skorá rakovina krčka maternice sa vo väčšine prípadov neprejavuje jednoznačne viditeľnými príznakmi. Prítomné sú napríklad bolesti brucha a panvy, vaginálne krvácanie alebo výtok, prípadne aj kašeľ alebo chudnutie. Aj preto sú veľmi dôležité pravidelné gynekologické prehliadky a najlepšou ochranou je očkovanie proti HPV infekcii.

Skríning rakoviny kŕčka maternice

Keďže skorá rakovina krčka maternice nespôsobuje jednoznačné príznaky, je dôležité, aby ženy pravidelne absolvovali skríningové testy na zistenie akýchkoľvek prekanceróznych zmien na krčku maternice, ktoré by mohli viesť k rakovine. Ženy vo veku od 23 do 64 rokov v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky podstupujú 1x ročne cytologické skríningové vyšetrenie steru z krčka maternice. Pokiaľ prvé dva cytologické stery sú v poriadku, ďalší odber je indikovaný až o tri roky. Fyzikálne vyšetrenie povrchových zmien sliznice krčka maternice sa vykonáva v rámci prevencie každoročne, od 18. roku života bez ďalších obmedzení. Ďalšou podrobnou metódou je DNA test. Odhaľuje vysokorizikové typy HPV a môžete ho absolvovať u svojho gynekológa.

Akú úlohu zohráva strava a výživa pri vzniku rakoviny krčka maternice?

Primeraná výživa napomáha optimalizovať funkciu imunitného systému, ktorý eliminuje infekcie HPV a pomáha telu reagovať na škodlivé vplyvy. Strava obsahujúca vysoký podiel nasýtených mastných kyselín, pridaných cukrov a vysoké množstvo sodíka, ako aj sedavý životný štýl, nie sú vhodné v prevencii rakoviny krčka maternice, ako i iných druhov rakovín. Naopak strava bohatá na ovocie, zeleninu, zdravé tuky a ryby vedú k nižšiemu riziku rozvinutia HPV infekcie a rakoviny krčka maternice.

Veľmi dôležitý je príjem antioxidantov ako sú karotenoidy, luteín, zeaxantínvitamínov CE, ktoré napomáhajú potlačeniu rozvoja rakoviny krčka maternice, najmä medzi fajčiarmi. Okrem toho živiny akým je folát, vitamín D alebo lykopén sú schopné redukovať riziko vývinu rakoviny z infekcie HPV. Tieto antioxidantyvitamíny sa vyznačujú rozličnými ochrannými a benefitnými účinkami na ľudský organizmus, a preto je odporúčané v prevencii nádorových ochorení zamerať sa na celkové stravovacie návyky s dostatkom vitamínov a minerálov4.

Zdroje použité v článku:

[1] BIGGERS, A. 2021. In: healthline.com [online]. 15.2.2021 [cit. 21.9.2022] Dostupné z https://www.healthline.com/health/human-papillomavirus-infection#risk-factors
[2] JOHNSON, T.C. HPV. 2022 In webmd.com[online]. 11.8.2022 [cit. 21.9.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/sexual-conditions/hpv-genital-warts/hpv-virus-information-about-human-papillomavirus
[3] HPV infection. 2021. In: mayoclinic.org [online]. 12.10.2022 [cit. 21.9.2022] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hpv-infection/symptoms-causes/syc-20351596
[4] ALEXIS, A.CH. 2022. In: medicalnewstoday [online]. 16.1.2022 [cit. 21.9.2022] Dostupné z https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-diet-influence-cervical-cancer-risk

Neprehliadnite