Začali ste dojčiť? Zistite, čo má vplyv na kvalitu materského mlieka a ako podporíte dojčenie
Narodenie bábätka patrí jednoznačne k jedným z najkrajších zážitkov, ktoré nám ostanú v pamäti celý život. Na druhej strane je to aj veľmi náročné obdobie, kedy žena prechádza úplne novou etapou svojho života, ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke.
Veľa sa dočítate o pôrode, ako prebieha a ako sa naň pripraviť. Avšak oveľa menej sa hovorí o rôznych ťažkostiach, ktoré môže žena po pôrode pociťovať. V prvých týždňoch to môže byť najmä zvýšená únava, nepohodlný a bolestivý sed, ťažkosti s vyprázdňovaním a tiež sa k tomu môžu pridať zapálené prsníky.
Okrem toho sa v našej spoločnosti očakáva, že každá žena po pôrode začne prirodzene dojčiť, avšak nie vždy je tomu tak a nie každej žene sa podarí dojčenie po pôrode rozbehnúť. Čo očakávať po pôrode a ako napomôcť dojčeniu? Akým potravinám by ste mali počas dojčenia vyhnúť, aby ste eliminovali koliky a kožné problémy u bábätka? Všetko sa dozviete v tomto článku.
Dojčenie a materské mlieko sú pre dieťatko prirodzené
Dojčenie predstavuje jedinečný spôsob výživy novorodenca a dojčaťa. Prináša tiež množstvo výhod pre zdravie a vývoj bábätka. Materské mlieko je neporovnateľným zdrojom živín, ktorý je prirodzene prispôsobený potrebám malého organizmu.
Materské mlieko obsahuje unikátne zložky, ktoré chránia dieťa pred infekciami a podporujú jeho imunitný systém. Enzýmy a ďalšie látky v materskom mlieku sú neoceniteľné pre rast a vývoj novorodenca. Okrem toho dojčenie posilňuje emocionálnu väzbu medzi matkou a dieťaťom, nakoľko fyzický kontakt a uvoľňovanie oxytocínu pomáhajú vytvoriť pevný emocionálny vzťah, ktorý je dôležitý pre celkový psychologický vývoj dieťaťa.
Čo obsahuje materské mlieko?
Zloženie materského mlieka sa mení podľa toho, v akom popôrodnom období sa žena nachádza, ďalej sa odlišuje v priebehu dňa a tiež sa jeho zloženie mení aj počas dojčenia.
Úplne prvé mlieko, ktoré sa žene tvorí v prvé dni života novorodenca, je kolostrum. Nachádza sa v ňom až 10% bielkovín s obsahom imunoaktívnych látok, ktoré chránia novorodenca pred infekciami. Ďalej obsahuje veľké množstvo bielych krviniek, menej laktózy a viac oligosacharidov. Vďaka obsahu karotenoidov má kolostrum žltkastú farbu, ktorá časom odznieva.
Prechodné mlieko sa tvorí približne po piatich dňoch. Je charakteristické nižším obsahom bielkovín a vyšším percentom tukov a cukrov. Po približne 2 týždňoch od pôrodu začne prsná žľaza produkovať zrelé mlieko, ktorého zloženie je stabilnejšie, iba s malými odchýlkami počas dňa. Napríklad najviac tuku obsahuje mlieko v poobedných hodinách.
Všeobecne možno povedať že najväčšiu zložku materského mlieka predstavuje voda (približne 88%), ďalej sú to cukry (7%), tuky (4%) a približne 1% tvoria bielkoviny. Rozdiel nájdeme aj v obsahu tuku v prednom a zadnom mlieku. To znamená, že na konci dojčenia, tzv. zadné mlieko, obsahuje 2 až 3 krát toľko tuku ako mlieko predné, a teda na začiatku dojčenia. Obsah tuku v zrelom mlieku zabezpečuje až 50% kalorického príjmu dojčaťa a je významný pre správny vývoj centrálnej nervovej sústavy. V materskom mlieku ďalej nájdeme minerály, vitamíny, hormóny, enzýmy a ďalšie zložky.
Niektoré vitamíny je dieťatku nutné dopĺňať vo forme kvapiek. Patria k nim vitamín K a vitamín D, ktoré nie sú v dostatočnej miere zastúpené v materskom mlieku. Preto sa podávajú bábätkám vo forme kvapiek alebo prostredníctvom vnútrosvalovej injekcie (vitamínu K), ktorá sa podáva bábätku v nemocnici po pôrode.
Na kvalitu materského mlieka má priamy vplyv strava dojčiacej matky
Na čo by ste teda ako dojčiaca matka mali myslieť?
Na ktoré potraviny by ste si ako dojčiaca matka mala dávať pozor?
Ryby: pre telo predstavujú výborný zdroj bielkovín a navyše niektoré, ako losos a tuniak, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré telo potrebuje. Na druhej strane sa v rybách vyskytuje ortuť a iné nečistoty, a preto je ich príjem pre dojčiacu ženu limitovaný na najviac dvakrát týždenne. Vhodné sú druhy rýb s nižším obsahom ortuti, ako je losos, tilapia alebo pstruh. Vyhnite sa žralokom, mečiarom a kráľovským makrelám, ktoré obsahujú vysoké hladiny ortuti.
Pikantné jedlá: u niektorých detí sa po matkinom príjme pikantných jedál môže vyskytnúť plynatosť, koliky alebo dokonca hnačky. Preto sledujte reakciu vášho bábätka, či nereaguje práve na pikatné suroviny a znížte ich príjem.
Mäta pieporná, petržlen a šalvia: konzumácia veľkého množstva petržlenu, mäty alebo šalvie môže obmedziť laktáciu. Pre niektoré dojčiace mamičky je dokonca problémom aj zubná pasta alebo cukríky s príchuťou mäty.
Mlieko: aj keď jeho príjem spôsobuje problémy u bábätiek iba výnimočne, obmedzte príjem mlieka a mliečnych výrobkov, pokiaľ spozorujete prejavy kožných exantémov, problémov s dýchaním po dojčení alebo iných nezvyčajných symptómov. Následne konzultujte tento stav s pediatrom.
Čaj: niektoré čaje, ako napríklad zelené alebo čierne, obsahujú kofeín, ktorý môže ovplyvniť nielen váš spánok, ale aj spánok vášho dieťaťa. Okrem toho tiež kofeín znižuje vstrebateľnosť železa, ktorý dojčiaca žena potrebuje na energiu.
Vajcia, arašidy a orechy: znížením príjmu týchto potravín z vašej stravy môžete znížiť pravdepodobnosť vzniku ekzému u vášho dieťaťa. Pokiaľ preto spozorujete výsev u vášho bábätka po konzumácii týchto surovín, konzultujte jeho zdravotný stav s pediatrom a vylúčte tieto potraviny zo svojho jedálnička.
Sladené nápoje: dojčenie spôsobuje zvýšený smäd. Najvhodnejšia je čistá voda. Pokúste sa znížiť príjem sladených nápojov, ktoré vám dodajú iba kalórie avšak bez výživnej hodnoty.
Alkohol: príjem alkoholu je absolútne nevhodný pre negatívne vplyvy na dojča.
Jedlá spôsobujúce plynatosť: ako napríklad fazuľa, brokolica, kapusta a ružičkový kel. Nadúvanie, grganie a plynatosť sú normálne. Ak je však dieťa plynaté alebo má koliku, je žiadúce vyhnúť sa týmto potravinám a sledovať, či sa symptómy zmiernia.
Čokoláda a káva: obe obsahujú kofeín. Ten okrem toho nájdeme aj v energetických nápojoch a kolách. Obmedzte preto príjem kávy alebo vyskúšajte bezkofeínovú kávu2.
Ako podporíte dojčenie?
- Správna technika dojčenia: myslíte si, že dojčiť vie každá žena? Nie každá má správnu techniku. Správne prikladanie bábätka, ako aj uhol záklonu hlavičky alebo otvorenie ústočiek dieťatka vedú k správnemu prisaniu a následnému papaniu bábätka, a to bez hltania vzduchu. Okrem toho je správne prikladanie prínosné aj pre vývoj tvárového svalstva a tiež sánky.
- Podpora od rodiny a okolia: emocionálna podpora zo strany rodiny a priateľov je kľúčová pre sebavedomie dojčiacej matky.
- Prikladanie prsníka na požiadanie: časté dávanie prsníka na požiadanie podporuje tvorbu mlieka a udržuje potrebný stimul pre dojčenie.
- Užívanie výživových doplnkov s obsahom sénovky gréckej a benediktu lekárskeho: podporujú tvorbu materského mlieka počas dojčenia a zotavenie po pôrode. Napomáhajú tráveniu, podporujú imunitný systém organizmu, prispievajú k metabolizmu cukrov a tukov a prispievajú k správnej funkcii tráviaceho traktu3.
- Užívanie homeopatického lieku s obsahom Ricinus communis 5 CH: používa sa pri nedostatočnej laktácií na podporu tvorby mlieka. Po nástupe plnej laktácie je odporúčané znižovať dávky a vysadiť jeho užívanie. Je nutné upozorniť, že tento homeopatický liek má v riedení 30 CH opačné účinky, a teda používa sa na zastavenie laktácie.
Aké problémy sa u ženy môžu vyskytnúť počas dojčenia?
Najčastejšie sa ženy musia popasovať s citlivými a bolestivými bradavkami, upchatými mliekovodmi, zápalmi prsníka či kvasinkovou infekciou. V prípade citlivých a bolestivých bradaviek pomôže potieranie materským mliekom alebo krémom s obsahom lanolínu. Tieto krémy sú vyrobené z ultračistého prírodného lanolínu bezpečného pre dieťa, takže ich pred dojčením nie je nutné odstraňovať.
Ďalším častým problém sú bolestivé hrčky v prsníku signalizujúce upchaté mliekovody. Dochádza k nim pri nadmernej produkcii mlieka. Pomôcť si môžete častým dojčením alebo odsatím mlieka z postihnutého prsníka, čo je síce bolestivé, no účinné. Vhodné je bolestivé miesto masírovať v teplej sprche alebo priložiť teplý obklad pre uvoľnenie mliekovodu. Prerušenie dojčenia nie je žiadúce, nakoľko môže príznaky ešte zhoršiť.
Upozornenie:
Upchatý mliekovod môže prispieť k vzniku zápalu prsníka – mastitídy. Prejavuje sa červeným, teplým a bolestivým prsníkom, bolesťou kĺbov, zimnicou či zvýšenou teplotou nad 38,5 ºC. Okrem upchatého mliekovodu môžu mastitídu spôsobiť aj baktérie, ktoré sa dostali do prsníka cez poškodené bradavky. V tomto prípade je vhodná návšteva lekára, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav.
Na povrchu kože prsníka sa môže vyvinúť aj kvasinková infekcia. Tento problém sa môže rozvinúť aj po týždňoch alebo mesiacoch úspešného dojčenia. Kvasinková infekcia sa vyvinie v dôsledku mikroskopického množstva zaschnutého mlieka na bradavke, ktoré je živnou pôdou pre kvasinky. Táto infekcia sa veľmi často prenesie aj na bábätko, kde spôsobuje kvasinkové ochorenie ústnej dutiny. Preto je dôležité dodržiavať dôslednú hygienu bradaviek, najmä pred a po dojčení pretrieť bradavky prevarenou vodou.
Dojčenie je nielen spôsob kŕmenia bábätka, ale aj významný nástroj na budovanie pevných vzťahov a poskytovanie emocionálnej podpory. Pre dojčiace matky je dôležité udržiavať vyváženú stravu a nájsť podporu v okolí. V konečnom dôsledku je každá matka a dieťa jedinečné, a preto je dôležité, aby ste našli individuálny prístup k dojčeniu, ktorý bude vyhovovať vám aj vášmu bábätku.
Dojčenie podporíte aj vhodnými čajmi:
Zdroje použité v článku:
1. HOLLAND, K. Guide to Breastfeeding: Benefits, How to, Diet, and More. 2019. In:healthline.com [online] [cit. 10.1.2024]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/parenting/breastfeeding#signs-of-enough-milk
2. SACHDEV, P. Can I eat that? I am breastfeeding. 2022. In: : webmd.com [online] [cit. 29.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-breastfeeding-foods
3. SANTOS-LONGHURTS, A. 5 Ways to Increase Breast Milk Production. 2018. In: healthline.com [online] [cit. 29.12.2023]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-increase-breast-milk