Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Začali ste dojčiť? Zistite, čo má vplyv na kvalitu materského mlieka a ako podporíte dojčenie

Okrem toho sa v našej spoločnosti očakáva, že každá žena po pôrode začne prirodzene dojčiť, avšak nie vždy je tomu tak a nie každej žene sa podarí dojčenie po pôrode rozbehnúť. Čo očakávať po pôrode a ako napomôcť dojčeniu? Akým potravinám by ste mali počas dojčenia vyhnúť, aby ste eliminovali koliky a kožné problémy u bábätka? Všetko sa dozviete v tomto článku.

dojcenie

Prechodné mlieko sa tvorí približne po piatich dňoch. Je charakteristické nižším obsahom bielkovín a vyšším percentom tukov a cukrov. Po približne 2 týždňoch od pôrodu začne prsná žľaza produkovať zrelé mlieko, ktorého zloženie je stabilnejšie, iba s malými odchýlkami počas dňa. Napríklad najviac tuku obsahuje mlieko v poobedných hodinách.

dojcenie prechodne mlieko

Niektoré vitamíny je dieťatku nutné dopĺňať vo forme kvapiek. Patria k nim vitamín K a vitamín D, ktoré nie sú v dostatočnej miere zastúpené v materskom mlieku. Preto sa podávajú bábätkám vo forme kvapiek alebo prostredníctvom vnútrosvalovej injekcie (vitamínu K), ktorá sa podáva bábätku v nemocnici po pôrode.

Ako podporíte dojčenie?

  • Správna technika dojčenia: myslíte si, že dojčiť vie každá žena? Nie každá má správnu techniku. Správne prikladanie bábätka, ako aj uhol záklonu hlavičky alebo otvorenie ústočiek dieťatka vedú k správnemu prisaniu a následnému papaniu bábätka, a to bez hltania vzduchu. Okrem toho je správne prikladanie prínosné aj pre vývoj tvárového svalstva a tiež sánky.
  • Podpora od rodiny a okolia: emocionálna podpora zo strany rodiny a priateľov je kľúčová pre sebavedomie dojčiacej matky.
  • Prikladanie prsníka na požiadanie: časté dávanie prsníka na požiadanie podporuje tvorbu mlieka a udržuje potrebný stimul pre dojčenie.
  • Užívanie výživových doplnkov s obsahom sénovky gréckejbenediktu lekárskeho: podporujú tvorbu materského mlieka počas dojčenia a zotavenie po pôrode. Napomáhajú tráveniu, podporujú imunitný systém organizmu, prispievajú k metabolizmu cukrov a tukov a prispievajú k správnej funkcii tráviaceho traktu3.
  • Užívanie homeopatického lieku s obsahom Ricinus communis 5 CH: používa sa pri nedostatočnej laktácií na podporu tvorby mlieka. Po nástupe plnej laktácie je odporúčané znižovať dávky a vysadiť jeho užívanie. Je nutné upozorniť, že tento homeopatický liek má v riedení 30 CH opačné účinky, a teda používa sa na zastavenie laktácie.

Upozornenie:

Upchatý mliekovod môže prispieť k vzniku zápalu prsníka – mastitídy. Prejavuje sa červeným, teplým a bolestivým prsníkom, bolesťou kĺbov, zimnicou či zvýšenou teplotou nad 38,5 ºC. Okrem upchatého mliekovodu môžu mastitídu spôsobiť aj baktérie, ktoré sa dostali do prsníka cez poškodené bradavky. V tomto prípade je vhodná návšteva lekára, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav.

Dojčenie podporíte aj vhodnými čajmi:

Zdroje použité v článku:

1. HOLLAND, K. Guide to Breastfeeding: Benefits, How to, Diet, and More. 2019. In:healthline.com [online] [cit. 10.1.2024]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/parenting/breastfeeding#signs-of-enough-milk
2. SACHDEV, P. Can I eat that? I am breastfeeding. 2022. In: : webmd.com [online] [cit. 29.12.2023]. Dostupné z https://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-breastfeeding-foods
3. SANTOS-LONGHURTS, A. 5 Ways to Increase Breast Milk Production. 2018. In: healthline.com [online] [cit. 29.12.2023]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-increase-breast-milk    

Neprehliadnite