Čo prírodné pomôže pri cestovaní?
S letom prichádza čas dovoleniek a cestovania. Cestovateľské choroby sa nevyhýbajú nikomu z nás. Nové prostredie, zmena teploty a jedlá, na ktoré nie je náš žalúdok zvyknutý, prinášajú mnohokrát zdravotné komplikácie ako sú ťažkosti s trávením, hnačka či cestovateľská nevoľnosť. Ojedinelá nie je ani bolesť hrdla spôsobená studenými nápojmi či silnou klímou. Pozrite sa spolu s nami na to, aké prírodné prípravky značky Avropa pri týchto problémoch pomôžu.
Čo na „dovolenkovú“ hnačku?
Hnačka patrí medzi časté cestovateľské komplikácie. Vhodnou drogou pri liečbe hnačky je brusnica čučoriedková (Vaccinium myrtillus). Obsah trieslovín z listov drogy využívame pri kolikovitých dyspepsiách. Triesloviny zároveň posilňujú dezinfekčné účinky ďalších obsahových látok drogy voči rôznym patogénnym črevným mikroorganizmom.
Droga sa kombinuje s kôrou škoricovníka cejlónskeho (Cinnamomum zeylanicum), pretože priaznivo pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, ako sú bolestivé kŕče, flatulencia a tiež s vňaťou mäty piepornej (Mentha x piperita) pre jej priaznivý vplyv na nauzeu a vracanie.
Pri liečbe cestovateľských hnačiek často siahame po antidiaroálnych mikroorganizmoch (probiotiká) a ich metabolitoch (postbiotiká), ktorépomáhajú obnovovať normálnu črevnú flóru, ktorá je pri hnačke porušená. Taktiež sú vhodné aj pri hnačke z pokazeného jedla a hnačke spojenej s užívaním antibiotík. Medzi antidiaroálne mikroorganizmy patria napr.: Lactobacillus helveticus, Bacilus coagulans, Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus a iné.
Ako si uľaviť od ťažkostí s trávením?
Zmena stravovania môže viesť k tráviacim ťažkostiam. Experimentálne dokázaný spazmolytický účinok mäty piepornej (Mentha x piperita) pomáha uvoľňovať kŕče hladkého svalstva tráviaceho systému. Zároveň obsahové látky stimulujú vylučovanie tráviacich štiav.
Účinok mäty sa dobre dopĺňa s kôprom voňavým (Anethum graveolens), ktorý sa tradične používa pri dyspeptických problémoch, gastritíde a plynatosti. Pôsobí spazmolyticky na tráviacu sústavu, zvyšuje žalúdočnú sekréciu a zároveň podporuje trávenie.
Ďalšou vhodnou liečivou rastlinou je palina pravá (Artemisia absinthium), ktorá sa vyznačuje vysokým obsahom horčín, podporuje trávenie a používa sa aj pri črevných kolikách, vracaní, hnačke a ako prostriedok proti črevným parazitom. Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare) je tradičná korenina s výraznou charakteristickou chuťou, ale vo veľkej miere sa používa v prípravkoch na symptomatickú liečbu miernych kŕčov tráviaceho systému, dyspepsie a flatulencie.
Špecifické postavenie majú gastroprotektíva ako je slez lesný (Malva sylvestris) a slez nebadaný (Malva neglecta), ktoré sa využívajú pre obsah slizov ako protektíva pri gastroenteritídach. Špecifické postavenie má rumanček kamilkový (Matricaria recutita), ktorého obsahová láka levomenol stimuluje tvorbu endogénnych prostaglandínov v stene žalúdka, čím zabezpečuje celistvosť a obnovu steny žalúdka. Zároveň inhibuje syntézu pepsínu a znižuje aj jeho proteolytickú aktivitu pri zápale sliznice žalúdka.
Častým zdravotným problémom pri cestovaní je nevoľnosť a zvracanie spôsobené kinetózou. Vhodnou liečivou bylinou je ďumbier lekársky – zázvor (Zingiber officinalis). Výhodou drogy je možnosť užívania v období tehotenstva a dojčenia.
Čo pomôže na bolesť hrdla pri cestovaní?
Pri liečbe bolesti hrdla spôsobenej patogénom alebo chemickým či fyzikálnym faktorom sa často využívajú produkty včely medonosnej (Apis mellifica). Med (Mel) a jeho lokálne dezinfekčné a reparačné pôsobenie sa využíva pri zápaloch ústnej dutiny a hltana. Aplikácia medu v krátkych intervaloch priamo na sliznicu bez preplachovania a prehĺtania potláča infekciu a urýchľuje epitelizáciu slizníc. Propolis je zmes vosku, živice, silice, peľu a iných látok. Vyznačuje sa prevažne dezinfekčným účinkom.
Z liečivých rastlín sa využíva často pľuzgierka islandská (Cetraria islandica), ktorej slizy obalia sliznicu dýchacích ciest a mechanicky ju chránia pred podráždením. Pri bolesti hrdla sa osvedčila aj šalvia lekárska (Salvia officinalis), pre jej dezinfekčný účinok, a tiež repík lekársky (Agrimonia eupatoria), pre jeho protizápalový účinok na slizniciach.
Spoznajte silu prírody
Článok pripravil PharmDr. Peter Švec, COO & Co-founder značky prírodných doplnkov Avropa.