Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo robiť, ak vás bolí hrdlo?

V období jesene a zimy nám prechod z krásneho teplého letného počasia môže priniesť aj zdravotné problémy. Tými najčastejšími sú nádcha, chrípka či prechladnutie. Všetky tieto stavy môžu byť sprevádzané nepríjemnou bolesťou hrdla. Čo teda robiť v prípade, že vás bolí hrdlo? Je lepšie cmúľať tablety, použiť spreje alebo kloktať kloktadlo?

1. Najprv zistite, či ide naozaj o bolesť hrdla

Nachádzame sa dnes v dobe prítomnosti vírusu SARS-CoV2 a existencie Covidu, a preto vás právom môže pri každom tomto symptóme (nádcha, bolesť hrdla) napadnúť, či sa za bolesťou hrdla neskrýva Covid. Táto obava je samozrejme na mieste a treba si na otázku, či to nie je Covid, čo najrýchlejšie odpovedať. Ako? Veľmi jednoducho. Keďže v tomto prípade nehľadáme potvrdenia či nejakú papierovú podobu vašej negativity, stačí ak si v online lekárni kúpite antigénové či protilátkové testy. V tomto momente sú dostupné rôzne formy testov, napríklad slinné, nosné s krátkymi paličkami, alebo protilátkové z krvi, ktoré vám odhalia pozitivitu či negativitu.

Samozrejme, aj tieto testy majú svoje limitácie, a tak si ich môžete po niekoľkých dňoch zopakovať. Pokiaľ by nedajbože vyšli pozitívne, treba postupovať podľa platných nariadení, a tiež strániť sa kolektívov a ostať v izolácii. Pokiaľ vám test ukáže negativitu, je pravdepodobné, že ide skutočne len o prechladnutie či bolesť hrdla. Okrem testu na Covid je vhodné investovať aj do testu na CRP. Pomocou CRP meriame zápalovú aktivitu v organizme a pokiaľ sú vaše zdravotné problémy spôsobené bakteriálnou infekciou, CRP test vyjde pozitívny. V tom prípade by ste mali navštíviť lekára a infekciu liečiť antibiotikami.

Aj CRP test sa dá po niekoľkých dňoch zopakovať (hlavne ak sa vám zdravotný stav nezlepšuje) a môže vám vyjsť pozitívny, hoci bol pred niekoľkými dňami negatívny, alebo naopak, negatívny ak bol pozitívny. Prvá možnosť naznačuje, že sa u vás prejavila bakteriálna infekcia a druhá, že ste bakteriálnu infekciu už prekonali. Pokiaľ si teda overíte prítomnosť vírusu SARS CoV-2 a zvýšených hladín CRP, a testy vám nepotvrdia ani jednu z možností, môžete bolesť hrdla liečiť symptomaticky.

2. Rozpoznajte typ bolesti hrdla

Pod pojmom bolesť hrdla rozumieme zápal ústnej dutiny a hltanu. Je to ochorenie prejavujúce sa bolestivými pocitmi, suchosťou hrdla, škrabaním v hrdle. Táto bolesť môže dokonca vyvolať až záchvaty kašľa či pocit dusenia sa. Napriek rôznym príčinám vzniku zápalu (baktéria, vírus) sa najčastejšie stretávame s anatomickým pomenovaním tohto ochorenia, teda bolesť hrdla rozlišujeme podľa toho, v ktorej oblasti krku sa nachádza – rozlišujeme faryngitídu, tonzilitídu a laryngitídu.

Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana a je sprievodným javom pri zápale v oblasti horných dýchacích ciest. Hltan je lievikovitá trubica, uložená v zadnej časti hrdla a tvorí spoločnú časť dýchacej a tráviacej sústavy. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína. Len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Laryngitída predstavuje zápal hrtana, a teda infekčné ochorenie dolných dýchacích ciest. Hrtan je prvou časťou dolných dýchacích ciest a predstavuje priestor, kadiaľ prechádza vzduch do priedušnice a pľúc.

3. Čo je príčinou bolesti hrdla? Zistite jej pôvod

Zápal ústnej dutiny a krku môžu vyvolať rôzne príčiny. Aj pri tomto ochorení medzi prvé možné príčiny zaraďujeme vírusy či baktérie, pričom sa však vo väčšine prípadov stretávame skôr s vírusovými zápalmi ako so zápalmi spôsobenými baktériami. Medzi ostatné príčiny, ktoré môžu spôsobiť zápal v oblasti krku zaraďujeme alergie, pôsobenie suchého vzduchu, aktívne a pasívne fajčenie, prostredie poškodené chemikáliami alebo inými dráždivými látkami, zranenia, gastroezofageálny reflux a onkologické ochorenia.

4. Ako na bolesť hrdla? Pristúpte k samotnej liečbe

Bolesť hrdla odstránite pôsobením laryngologík – antiseptík. Antiseptiká sú liečivá používané v ústnej dutine, predovšetkým lokálne aplikované. Majú svoje unikátne postavenie v rámci prvej pomoci, hlavne pri bolesti, ale aj pri škrabaní v krku či dráždení na kašeľ. Antiseptiká sa v liekových formách môžu nachádzať samostatne, alebo sú kombinované s lokálnymi anestetikami, ktoré ešte zosilnia efekt proti bolesti.

Čo si mám v lekárni kúpiť – sprej, kloktadlo či pastilky?

dva spôsoby, ako si môžete antiseptikum vyberať. Najskôr si určíte, čo má obsahovať lieková forma (iba jednu zložky, lokálne antiseptikum, iba vašu obľúbenú príchuť) a potom liekovú formu. Alebo naopak, prvoradým kritériom bude obľúbená lieková forma a až potom obsah.

Určenie obsahu liekovej formy:

Ide o určenie toho, čo chcete, aby sa v danej liekovej podobe nachádzalo – teda potrebujete iba samotné antiseptikum alebo chcete kombináciu antiseptika a lokálneho anestetika. Buď vám ide iba o zníženie pocitu nepríjemnosti v hrdle a až tak veľmi to nebolí, alebo vám bolesť neumožňuje ani rozprávať a potrebujete ju utlmiť. K výberu vám dáme jednu jednoduchú pomôcku: pokiaľ ide iba o váš negatívny pocit, vyberte si antiseptikum. Ak je pre vás bolesť až neznesiteľná, vyberajte liekové formy s lokálnym anestetikom.

Určenie liekovej formy:

Druhým krokom je lieková forma. Samozrejme, že nie všetky kombinácie sú dostupné vo všetkých liekových formách, ale je tu základná otázka: Chcete cmúľať tabletku (pastilku, cukrík), chcete si sprejovať tekutinu do hrdla alebo budete kloktať?

Aký je medzi nimi rozdiel? Tvrdú pastilku nazývame aj tuhá lieková forma. Vplyvom cmúľania začne uvoľňovať do slín účinnú látku, ktorá sa pri prehĺtaním dostáva do styku so všetkými časťami krku. Tuhé liekové formy jedného výrobcu sa medzi sebou rozlišujú predovšetkým príchuťou. V ponuke sú tvrdé pastilky bez cukru vhodné napríklad pre diabetikov, ale aj pastilky ochutené mentolom, citrónom či limetkou. Stretávame sa aj s príchuťami ako je višňa, čerešňa, pomaranč či zázvor v kombinácii s medom. Pastilky a cukríky sú najobľúbenejšou a najpoužívanejšou liekovou formou využívanou pri bolesti hrdla.

Spreje a kloktadlá sú kvapalnou liekovou formou. Do miesta pôsobenia, teda do hrdla, sa dostane buď nasprejovaním alebo kloktaním. V týchto prípadoch aplikujete účinnú látku priamo na miesto bolesti nezriedenú slinami. Chuť týchto kvapalných foriem nie je až tak veľmi rôznorodá ako v prípade pastiliek.

To, ktorú formu si vyberiete, je len na vás. Neviete kloktať? Potom siahnite po spreji alebo pastilkách. Bojíte sa, že by ste pastilky prirýchlo rozhrýzli? Vyberte si radšej sprej alebo kloktadlo. Vo všeobecnosti sú kloktadlá vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú možnosť pravidelne si kloktať doma v umývadle. Pastilky zase využívajú ľudia, ktorí z určitých dôvodov nemôžu ostávať doma a liek potrebujú užiť čo najjednoduchšie.

Kedy lieky aplikovať?

V prípade symptomatickej liečby bolesti hrdla je dôležité dodržiavať odporúčanú dennú dávku a presný postup aplikácie. Keďže aplikujeme lokálne liečivo, treba po všetkých formách antiseptík aspoň pol hodinu nejesť a nepiť, aby sme nadmerným prehĺtaním neodstránili liečivo.

Pri pastilkách je dôležitý aj obsah cukru. Ak budete nadmerne konzumovať nárazovo veľké dávky cukru, môžete si vyvolať gastrointestinálny diskomfort, poprípade hnačku. Príchuť nie je v pastilkách hlavným nositeľom liečebného účinku, ale môže byť nápomocná pri zvlhčovaní hrdla a pri zvýšenej tvorbe slín.

Ako to teda zhrnúť?

Ak ste si dôsledne prečítali všetky body, určite už viete, ako postupovať pri bolesti hrdla. Na záver vám prinášame rýchle zhrnutie všetkých krokov:

  1. Bolí vás hrdlo? Je racionálne vylúčiť infekciu SARS-CoV2 testom, prípadne rozlíšiť bakteriálnu a vírusovú infekciu pomocou CRP testu.
  2. Máte CRP pozitívne? Navštívte lekára. Ak CRP zvýšené nemáte, môžete začať domácu liečbu bolesti hrdla.
  3. Ako liečiť bolesť hrdla? Podľa toho, čo sa vám najľahšie užíva, si vyberte pastily, kloktadlo alebo sprej. S výberom vám pomôže buď lekárnik, prípadne si pozrite našu kategóriu Bolesť hrdla, v ktorej nájdete len lieky určené na tento problém.
  4. Na čo si mám dávať pozor? Pozor na obsah cukru v pastilkách. Rovnako aspoň 30 minút po aplikácii nejedzte ani nepite.
  5. Čo robiť, ak sa môj stav nezlepšuje? V prípade pretrvávajúcich problémov navštívte svojho lekára.

Neprehliadnite