Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa starať o vašu pokožku v letných mesiacoch a čo robiť, ak to preženiete a spálite sa?

  • UVA: vlnová dĺžka 320 – 400 nm. Vyskytuje sa počas celého roka a preniká aj cez mraky.
  • UVB: vlnová dĺžka 280 – 320 nm. Mrakmi a sklom je blokované. Malé množstvo UVB je potrebné na premenu vitamínu D v koži, avšak väčšie množstvá spôsobujú poškodenie, ako napríklad začervenanie, zápal alebo prehriatie.
  • UVC: je najnebezpečnejšie, sme však pred ním chránení ozónovou vrstvou.
spalena pokozka

Závažnou chronickou zmenou, ku ktorej môže dôjsť niekedy až po dekádach UV poškodenia pokožky, je kancerogenéza (postupný proces vzniku a vývinu nádoru). Za posledných 20 rokov sme na Slovensku zaznamenali nárast nových prípadov takmer o 100%. Tento narastajúci počet prípadov súvisí so zvýšeným množstvom cestovania do tropických krajín, rovnako tak pribúdajú aj nové „outdoorové“ športové aktivity. Svoj podiel na tomto náraste má aj fakt, že ozónová vrstva sa stenčuje1.

Ako sa chrániť pred slniečkom?

slnecne okuliare

Slnečné okuliare s UV filtrom

kozmetika s ochranným faktorom SPF - ikona

Opaľovací krém s SPF faktorom

oblecenie

Ochrana pokožky oblečením

slnko

Vyhýbanie sa priamemu slnku na poludnie

opalovak na citlivu pokozku

Opaľovací krém pre citlivú pokožku

opalovak na tvar

SPF na pleť

opalovak pre deti

Opaľovací krém pre bábätko

Upozornenie:

Pokiaľ ste na dovolenke a radi sa opaľujete, myslite na to, že je dôležité vyhýbať sa silnému slnečnému žiareniu v najhorúcejších hodinách, predovšetkým od 10:00 do 16:00 hod. Vždy noste šiltovku alebo klobúk a slnečné okuliare na ochranu tváre a očí.

Nezabúdajte, že

Okrem toho by ste nemali zabúdať na dostatočnú konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na antioxidanty, a tým napomáhajú chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Vo farebnej zelenine a ovocí sa nachádzajú karotenoidy, z ktorých najznámejší je betakarotén. Práve betakarotén pomáha získať a udržať bronzové opálenie a tiež chránia kožné bunky pre poškodením vplyvom voľných radikálov. Okrem toho veľa betakaroténu nájdeme v mrkve, rajčinách, špenáte či brokolici2.

  • Skryte sa do tieňa alebo do vnútorného priestoru, aby ste minimalizovali ďalšiu expozíciu slnečného žiarenia. Následne použite studený obklad alebo sprchu s chladnou vodou na ochladenie postihnutého miesta. Pomáhajú znížiť zápal a uľavujú od nepohodlia. Vyhnite sa príliš chladnej vode, ktorá by mohla spôsobiť ďalšie poškodenie pokožky.
  • Ak je bolesť veľmi silná, môžete užiť lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ako napríklad ibuprofén, aby ste zmiernili opuch a nepohodlie. Vždy sa však riaďte pokynmi a dávkovaním uvedenými na obale, prípadne sa poraďte s lekárom, alebo lekárnikom a neprekračujte odporúčané dávkovanie.
  • Vyhnite sa použitiu prípravkov obsahujúcich alkoholy, ako sú toniká alebo parfumy, pretože by mohli spôsobiť ďalšie podráždenie pokožky.
  • Nepretrhávajte ani neodstraňujte pľuzgiere, ak sa na spálenom mieste vytvorili. Pľuzgiere slúžia ako prirodzená ochrana pred infekciou a odstraňovanie pľuzgierov by mohlo viesť k zvýšenému riziku infekcie a jaziev.
  • Užívajte dostatok tekutín, pri spálení pokožky môže dôjsť k dehydratácii organizmu. Preto je dôležité piť dostatok vody a hydratujúcich nápojov na udržanie hydratácie a podporu hojenia.
  • Hydratujte pokožku. Na postihnutú pokožku naneste jemný hydratačný krém alebo gélový produkt bez alkoholu. Spálená pokožka sa môže rýchlo vysušiť, preto je vhodné udržiavať jej hydratáciu, napríklad pomocou nasledovných metód:

Upozornenie:

K ďalšiemu slneniu je vhodné pristupovať veľmi opatrne a až vtedy, keď je pokožka úplne zotavená. Zahojená pokožka je mimoriadne citlivá, a preto by ste mali používať ochranné krémy s vysokým SPF faktorom3.

Zdroje použité v článku:

1. POLÁKOVÁ, K. Ochrana kože pred UV žiarením. 2009. In: solen.sk [online]. Dermatológia pre prax, 2009. 3 (2) [cit. 02.06.2023] Dostupné z https://www.solen.sk/storage/file/article/788675753bb59eb4e0db4952a97c6525.pdf.
2. ZAMORA, D. How your skin can survive summer. 2006. In: webmd.com [online]. 2006 [cit. 02.06.2023] Dostupné z https://www.webmd.com/beauty/features/how-your-skin-can-survive-summer
3. MAYER, B. A. The Ultimate Summer Skin Care Routine in 8 Simple Steps. 2021. In: healthline.com [online]. 7.7.2021 [cit. 02.06.2023] Dostupné z https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/the-ultimate-summer-skin-care-routine-in-8-simple-steps   

Neprehliadnite