Čo rozpúšťa žlčníkové kamene a ako im predchádzať? Spoznajte praktické rady i tipy
Žlčové kamene môžete mať a nemusíte o nich vôbec vedieť. Tiež vám však môžu spôsobiť nemalé a veľmi nepríjemné zdravotné ťažkosti. Žlčník a jeho úloha sa najčastejšie spomína v kombinácii s konzumáciou ťažkých, mastných a veľmi pikantných jedál. Napomáha totiž tráveniu tukov. Pokiaľ s ním nie je všetko úplne v poriadku, odrazí sa to na vašom zdraví a kvalite vášho života. Mnohí pacienti, ktorých tento problém trápi sa pýtajú, čo žlčníkové kamene rozpúšťa? Práve na to sa dnes spolu pozrieme bližšie. Ako to s tými žlčníkovými kameňmi vlastne je? Možno ich rozpustiť stravou alebo liekmi?

Žlčníkové kamene nepodceňujte
Žlčníkové kamene patria k najčastejším príčinám zmien v trávení a problémom s tráviacou sústavou. Prečítajte si, ako a prečo vznikajú, spoznajte ich prejavy a účinné formy liečby.
Existuje niečo, čo rozpúšťa žlčníkové kamene?
Áno, existujú látky, ktoré dokážu žlčníkové kamene rozpúšťať. Ale neplatí to vždy. Lieky na rozpustenie žlčových kameňov pomáhajú len pri cholesterolových žlčových kameňoch a RTG nekontrastných žlčových kameňoch. Táto forma liečby je navyše dlhodobá a odporúča sa len pri malých žlčových kameňoch. Využívajú sa pri nej lieky s obsahom žlčových kyselín, kyseliny ursodeoxycholovej. Nejde však o metódu riešiacu príčinu vzniku žlčníkových kameňov.1
Ak vás trápia žlčníkové kamene, lekár vám s veľkou pravdepodobnosťou odporučí chirurgické odstránenie žlčníka. Je to dôležité najmä vtedy, ak sa objaví blokácia alebo máte žlčníkových kameňov väčšie množstvo, alebo sú väčšie. Problémy so žlčovými kameňmi sa totiž zvyknú vracať a odstránenie žlčníka je v zásade jediné riešenie, ktoré úplne zamedzí opakovaniu týchto ťažkostí.
Upozornenie:
Liečba žlčníkových kameňov a problémov so žlčníkom patrí do rúk lekára. Pokiaľ v tejto oblasti pociťujete ťažkosti, obráťte sa na odborníka.
Možno žlčníkovým kameňom predchádzať?
Je viacero faktorov, ktoré vznik žlčníkových kameňov spôsobujú a/alebo podporujú. Ak patríte do rizikovej skupiny, rozhodne by ste mali staviť na vhodnú prevenciu. Keď sa už totiž žlčníkové kamene objavia, budete s veľkou pravdepodobnosťou musieť zaviesť viacero razantných zmien vo vašom životnom štýle. Prevencia vzniku tohto problému pritom spočíva primárne v úprave životosprávy a redukcii hmotnosti.
Prvým krokom pri prevencii žlčníkových kameňov je zmena stravy
Na vznik žlčníkových kameňov má veľký vplyv to, čo jete. Týka sa to predovšetkým nadmerného príjmu cholesterolu, konzumácie ťažkých, mastných a vyprážaných jedál, a tiež jednoduchých cukrov. Svoju úlohu navyše zohráva aj to, keď jete nepravidelne, málo a napríklad vynechávate raňajky. To všetko totiž ovplyvňuje množstvo, „kvalitu“ žlče a jej vyprázdňovanie.
Základom stravy pri žlčníkových kameňoch, alebo teda takzvanej žlčníkovej diéte, je týchto 6 pravidiel:
- 1. Konzumujte nízkotučné potraviny a vylúčte zo stravy nasýtené tuky a trans-tuky. Jedlo nefritujte, nevyprážajte. Najvhodnejšie je varenie, dusenie a parenie. Práve príprava jedla v pare je považovaná za jeden z najzdravších spôsobov, nakoľko si potraviny zachovajú väčšinu vitamínov. Vyhľadávajte primárne potraviny, ktoré znižujú cholesterol a obsahujú dostatok vlákniny a živín.
- 2. Zaraďte si do stravy potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú ovocie, zelenina, strukoviny. V prípade potreby môžete siahnuť do doplnkoch s jej obsahom.




- 3. Konzumujte zdravé tuky. Tie nájdete napríklad v avokáde, olivovom oleji, orechoch a podobne. V prípade potreby siahnite po rastlinných olejoch a veľmi kvalitných margarínoch.
- 4. Jedzte menšie porcie a častejšie. Keďže žlčník sa vyprázdni vždy po konzumácii jedla, napomáha pravidelná (vhodná) strava brániť hromadeniu žlčníka a zahusťovaniu žlče.
- 5. Pite dostatok vody. Okrem kvanta iných zdravotných aspektov, pitný režim je dôležitý aj pre optimálnu produkciu žlče a jej prietok.
- 6. Znížte príjem alkoholu a kofeínu. Ak už máte problémy so žlčníkom, oboje by ste mali vylúčiť úplne. V rámci prevencie môže stačiť, ak to nebudete preháňať. Nadmerný príjem kofeínu a alkoholu totiž dráždi žlčník.2
Domáce tipy na rozpúšťanie a liečbu žlčníkových kameňov – buďte pri domácich receptoch opatrný
Na internete a v rôznych fórach môžete nájsť množstvo alternatívnych a domácich tipov na rozpúšťanie a liečbu žlčníkových kameňov. Medzi takéto rady patria rôzne tipy na „prečistenie žlčníka“, pitie jablkovej šťavy či napríklad jablčného octu. Zatiaľ čo niektorým ľuďom mohli pomôcť, je potrebné vziať do úvahy, že zvyčajne ide o metódy nepodložené lekárskym výskumom. Dokonca so sebou môžu prinášať určité riziká. V prípade, že máte problémy so žlčovými kameňmi, by ste preto mali v prvom rade konzultovať liečbu a režimové opatrenia s lekárom.
Pestrec mariánsky a žlčníkové kamene
Pestrec mariánsky je bylina, ktorá sa u nás začína tešiť čoraz väčšej popularite. A nie je to tak len preto, že ju mnohí ľudia pestujú ako okrasnú rastlinku. Pestrec je čoraz obľúbenejší najmä pre svoje pozitívne účinky na ľudský organizmus:
- Podporuje zdravie pečene a používa sa ako podporná liečba pri niektorých jej ochoreniach.
- Tradične sa používa pri liečbe problémov so žlčníkom.
- Pôsobí ako silný antioxidant.
- Má pozitívne účinky na zdravé trávenie, metabolizmus a pomáha prečisťovať organizmus.
- Pozitívne ovplyvňuje hladinu glukózy a cholesterolu v krvi.
- Môže mať pozitívne účinky pri migrénach, závratoch a bolestiach hlavy.
Pestrec možno užívať viacerými spôsobmi – dostupný je vo forme tabliet, čajov, olejov, tinktúr a dokonca možno konzumovať samotný jeho plod. Kúpite ho už drvený a pripravený na priamu konzumáciu.





Môžu vám pri žlčníkových kameňoch pomôcť aj výživové doplnky?
Ako sme už spomenuli vyššie, liečbu žlčníkových kameňov by ste mali riešiť vždy s lekárom. Ak však chcete podporiť zdravie pečene alebo žlčníka, môžu vám pomôcť rôzne doplnky. Vo väčšine z nich nájdete už spomínaný pestrec, ale tiež napríklad artičoky, kurkumu a iné zložky.



Vedeli ste, že chronický stres často súvisí aj s problémami so žlčníkom?
Pravdepodobne už viete, že stres – predovšetkým ten dlhodobý – sa podpisuje aj na vašom fyzickom zdraví. Môže spôsobiť problémy s trávením, srdcovo-cievnym systémom, zhoršiť stav a vzhľad pokožky, vlasov a podobne. Práve zmeny v trávení, respektíve narušenie normálnych tráviacich procesov, má často za následok zmeny vo funkcii žlčníka, zložení žlče a tiež jeho vyprázdňovaní.
V strese tiež často siahame po takzvanom „comfort food“, čiže komfortnom jedle. Ide o potraviny a jedlá, ktoré zvyčajne nie sú práve zdravé – sladkosti, fast foody a podobne. To všetko patrí k faktorom ovplyvňujúcim vznik žlčníkových kameňov.3
Boj so stresom vám teda môže pomôcť aj s prevenciou žlčníkových kameňov. Základom zvládania stresu je v prvom rade dostatok kvalitného odpočinku – toho aktívneho i spánku. Mali by ste si tiež dávať pozor na to, čo konzumujete. Siahnite radšej po zdravších a ľahších jedlách. Nájdite si aktivitu, pri ktorej vypnete hlavu. Pre niekoho je to napríklad športová aktivita. Môže to tiež byť nejaký koníček, čítanie kníh, v zásade čokoľvek, pri čom si oddýchnete.

Ak aj napriek tomu máte problém oddychovať, skúste si pomôcť vhodnými doplnkami. Mnohé z nich obsahujú melatonín a rastlinné zložky napomáhajúce upokojiť organizmus a uľahčiť vám zaspávanie. Obľúbené je tiež magnézium alebo takzvané adaptogény, čo sú prírodné látky podporujúce prirodzenú odolnosť organizmus voči stresu.





Zdroje použité v článku:
- Redakcia portálu Lekár.sk. Liečba žlčových kameňov: Stačí iba žlčníková diéta? 2024 [online] [cit. 17-3-2025] Dostupné: https://lekar.sk/liecba-zlcnikovych-kamenov/
- HECZKOVÁ, I. Bc. Žlčníková diéta: v čom spočíva? Aké potraviny jesť / nejesť? [online] [cit. 17-3-2025] Dostupné: https://zdravoteka.sk/magazin/zaklady-a-zasady-zlcnikovej-diety/
- Redakcia portálu Lekár.sk. Keď žlčník udrie: Čo spôsobuje bolestivé záchvaty žlčníka? 2023. [online] [cit. 17-2-2025] Dostupné: https://lekar.sk/ked-zlcnik-udrie-co-sposobuje-bolestive-zachvaty-zlcnika/