Dermoid alebo dermoidná cysta – čo to je, ako sa dá liečiť a akú prognózu má pacient?
Dermoidná cysta je vrodený novotvar, ktorý sa môže objaviť kdekoľvek v tele človeka. Je preň charakteristické, že je zvnútra vyplnený kožou, vlasmi či mazom. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti okolo očnice, ale tiež v oblasti chrbticového kanála alebo vaječníka.
Dermoid nikdy nezmizne sám. Potreba chirurgického zákroku sa odvíja od jeho lokality, i eventuálnych komplikácií, ktoré so sebou jeho prítomnosť prináša. Poďme sa spolu na tento zvláštny útvar pozrieť bližšie.
Čo je to dermoid?
Dermoid či dermoidná cysta je nezhubný nádor. Ide o vakovitú, vrodenú, kožnú, vývojovú anomáliu, ktorá vzniká počas embryonálneho vývinu a pretrváva v organizme aj po narodení. Je vo väčšine prípadov nezhubná. V tomto význame sa označenie cysta sa chápe aj ako drobný vačok. Asi 40% z dermoidných cýst sa odhalí už pri narodení, ďalších 60% sa zvykne diagnostikovať do 5. roku života dieťaťa.1,3
Jednou z hlavných vlastností dermoidov je, že rastú pomaly. Majú typickú výstelku a nachádzajú sa v nich zrelé kožné výrastky, maz, keratín, mazové žľazy, vlasy či zuby. Znie vám to zvláštne? Je pravdou, že dermoid mnohí ľudia považujú za anomáliu. Veď čo už je bežné na tom, že máte niekde v tele útvar, ktorý obsahuje napríklad vlasy, zuby alebo nechty? V dermoide sa ale bežne vyskytujú kožné alebo vlasové tkanivá na takom mieste na tele, kam bežne nepatria.
Dermoid sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele. Až 8 z 10 prípadov dermoidných cýst sa však objavuje na hlave a krku.2 Ďalším častým miestom výskytu je ženský vaječník. V oblasti hlavy a krku ich možno pozorovať najčastejšie v čelovej, záhlavnej a nadočnicovej oblasti. Najčastejšie postihnutou oblasťou je vonkajšia tretina obočia, ale vyskytuje sa aj ako pevne priľnutý uzlík horného viečka. Aj dolné viečko býva dermoidom niekedy zmenené – ako nebolestivý útvar, postupne zväčšujúci sa opuchom. Môže tiež vyzerať ako hmota priľnutá k slzným kanálikom.
Typy dermoidných cýst:2
- Periorbitálna dermoidná cysta – v okolí očnice
- Ovariálna dermoidná cysta – na vaječníku
- Spinálna dermoidná cysta – miechová
- Intrakraniálna dermoidná cysta – vo vnútri lebky
- Cysta prínosovej dutiny
Aké sú príčiny vzniku dermoidu?
Príčina vzniku dermoidnej cysty zostáva väčšinou neznáma. Podľa niektorých autorov nejestvuje korelácia medzi vznikom dermoidu a pohlavím, rasou či vekom pacienta. Z epidemiologických prieskumov je však zrejmé, že dermoidné cysty patria medzi najčastejšie detské nezhubné nádory lebky. Len raritne sa tieto cysty zistia v dospelosti.
Máte šancu dermoid spozorovať? Aké sú jeho príznaky?
Mnoho ľudí s dermoidom nemá žiadne príznaky. Ak sa nejaké objavia, rozhodujúca je lokalizácia demoidu a s ňou súvisiaca bolesť.
- Pri vaječníkovej dermoidnej cyste sa bolestivosť môže viazať na menštruačný cyklus.
- Pri vnútrolebečných cystách sa príznačne vyskytnú príznaky ako točenie hlavy, pocit na vracanie.
- Pri dermoide v oblasti očnice sa objavujú problémy s videním – ťažké zaostrovanie, pohyblivosť očných gúľ či zmeny slzenia.
- Pri spinálnej dermoidnej cyste sa vzhľadom k možnému útlaku miechy môže objaviť porucha chôdze, tackanie, slabosť v nohách a rukách či iné príznaky.
Dermoidné cysty sa väčšinou vyskytujú ako osamotené, solitárne zmeny. Zvyčajne sa navonok nijako neprejavujú, nepulzujú a nie je možné ich stlačiť. Niekedy môžu mať podobu bledého, pevného, podkožného uzlíka. V istých prípadoch sa môže dermoid objaviť aj ako jamka produkujúca mazový materiál – vtedy môže dôjsť k zápalu a infekcii.
Ako sa dermoid diagnostikuje?
Dermoidná cysta môže, no nemusí byť pri vyšetrení hmatná. Ak sa vyskytuje v podkoží, je prítomná ako drobná hrudka. Napríklad u žien s podozrením na dermoid na vaječníku môže byť pri hlbšom priehmate brušnej krajiny cítiť drobný hrbolček, respektíve hrudku v oblasti niektorého z vaječníkov.
Jedným z hlavných diagnostických nástrojov na dôkaz dermoidnej cysty je magnetická rezonancia. Ak je útvar spojený s kostnou eróziou, je vhodné použiť skôr CT, v niektorých prípadoch môže pomôcť ultrasonografia. Môže byť použitá tiež transvaginálna ultrasonografia, kedy sa sonda zavádza cez vagínu do tela ženy.
Ak je dermoidná cysta prítomná vo vnútri lebky či v miešnej oblasti, je nutná konzultácia s neurochirurgom. Pri vaječníkovej dermoidnej cyste stav rieši gynekológ. Často je potrebný viacodborový prístup.
Upozornenie:
V diagnostickom procese musí lekár myslieť aj na iné možné príčiny ťažkostí a choroby – nádory ako glióm, lipóm, meningeóm, lymfóm, iné typy cýst, ale tiež zohľadniť úraz tváre.
Je možné dermoidnú cystu liečiť?
Vzhľadom k tomu, že dermoidné cysty majú pomalý rast, no potenciálne môžu spôsobovať kostné deformácie či tlačiť na okolité útvary, je nutné pristúpiť k radikálnej liečbe. Pri malých bezpríznakových dermoidných cystách sa nemusí stav okamžite riešiť chirurgicky. Niekedy sa dokonca pozoruje aj postupné vstrebanie cysty, respektíve regresia tohto ochorenia, aj keď nie úplná. Dermoidná cysta môže tiež byť dlhodobo stabilnou, bez zmeny. Pred vznikom komplikácií môže pomôcť chirurgické vyrezanie útvaru, bez narušenia steny cysty.
Včasné odstránenie dermoidnej cysty má však veľa výhod:
- znižuje sa rozsah potrebného chirurgického zákroku,
- vďaka kratším rezom sa zlepšuje kozmetický výsledok – najmä v oblasti tváre.
Upozornenie:
V niektorých prípadoch, kedy cysta prirástla k okoliu, je možné vykonať len čiastočné chirurgické vyrezanie cysty. Často sa ale potom pozoruje opakovaný návrat ochorenia, čo samozrejme nie je žiadúce.
V súčasnosti sa dermoidná cysta väčšinou operuje endoskopicky, prostredníctvom zavedenia drobnej kamery a inštrumentária. Takýto zákrok poskytuje rýchlejšiu rekonvalescenciu. Zmierňuje bolestivosť rany, zabezpečí rýchlejšie hojenie a zlepšuje celkový pooperačný zdravotný stav. Avšak, v istých prípadoch je nutný aj „väčší“ chirurgický zákrok – napríklad kraniotómia (otvorenie lebky) či odstránenie cysticky zmeneného vaječníka.
Aká je prognóza pacientov s dermoidom?
Celková prognóza pacientov s dermoidnou cystou je dobrá, nakoľko vo väčšine prípadov sú tieto útvary neškodné. Rozhodujúce je, či cystický útvar rastie v čase. Ak dochádza k vnútrolebečnému rozšíreniu či prerastaniu cez lebečnú kosť, môžu sa dostaviť neurologické komplikácie. V týchto prípadoch je nutná chirurgia. Rovnako, ak sa zanesie dermoidná cysta infekciou, môže to mať fatálne následky. Výrazne bolestivá, zdurená i prasknutá cysta vyžaduje lekárske ošetrenie.
Ak sa dermoid objaví na vaječníku, jeho chirurgické odstránenie by nemalo mať zásadný vplyv na plodnosť. Je však potrebná gynekologická intervencia, so zohľadnením možných rizík takéhoto zákroku. Podstatný je tiež jeho rozsah.
Zdroje použité v článku:
1. SHAREEF, S. a kol.: Dermoid Cyst. 2023. National Library Of Medicine [online] [cit. 02.27.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560573/
2. CLEVELAND CLINIC EDITORS: Dermoid Cyst. 2021. Cleveland Clinic [online] [cit. 02.27.2025]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21864-dermoid-cyst
3. WEBER, B. a kol.: What to know about dermoid cysts. 2022. Medical News Today [online] [cit. 02.27.2025]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/dermoid-cyst