Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Domáce testy na Covid-19 sú rýchle a jednoduché na použitie. Ako fungujú?

V našom nedávnom článku sme vám predstavili množstvo domácich testov, napríklad na zistenie potravinových intolerancií, helicobaktera či CRP. Okrem už uvedených testov sa domáce testovanie dá využiť aj pri identifikácii prítomnosti vírusu SARS-Cov-2. Z istého pohľadu práve prítomnosť tohto vírusu v populácii ukázala na dôležitosť dostatočne senzitívnych a špecifických domácich testov, ktoré sú jednoduché na použitie a dokážu odľahčiť zdravotnícky systém či zabezpečiť plynulý chod školstva alebo firiem.

Aké testy na zistenie prítomnosti vírusu SARS-Cov-2 máte k dispozícii?

Antigénové diagnostické testy na prítomnosť koronavírusu a ochorenia COVID-19 priniesli možnosť jednoduchého a rýchleho samo testovania populácie. Tieto testy umožňujú zistiť prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 na slizniciach pacienta, a tiež aj odlíšiť infekciu koronavírusom od iných respiračných ochorení, často sa vyskytujúcich v zimných mesiacoch. Na identifikáciu ochorenia COVID-19 existujú v súčasnosti viaceré typy testov. Tie slúžia na určenie aktívnej prebiehajúcej infekcie (pomocou testov na antigénovej alebo molekulárnej báze) alebo na detekciu prekonanej infekcie (pomocou sérologických testov). Denne pribúda množstvo nových informácií o víruse SARS-Cov-2 a rovnako o jeho pôsobení na ľudský organizmus, preto vývin v diagnostických testoch neustále napreduje. Okrem toho sa do tohto procesu zapája čoraz viac firiem a preto trh ponúka rôzne typy testovania. Všeobecne rozlišujeme dva typy testov:

  1. Diagnostické testy, ktoré detegujú prítomnosť vírusu v organizme a identifikujú prebiehajúcu infekciu. Medzi diagnostické testy patria ďalšie 2 typy:
  • antigénne testy – detegujú proteínové markery na vonkajšej strane vírusu a sú vhodné na domáce použitie,
  • molekulárne testy (vrátane PCR, LAMP, CRISP) – zisťujú prítomnosť genetického materiálu vírusu, alebo vírusovej nukleovej kyseliny – prebiehajú v laboratóriách.

 

  1. Sérologické testy alebo testy na protilátky, ktoré detegujú prekonanú nákazu koronavírusom v minulosti. Určujú hladinu protilátok v krvi a teda imunitnú odpoveď organizmu.

Ako vlastne tie antigénové testy fungujú?

Na domáce použitie sú vhodné práve rýchle antigénové testy. Detegujú povrchové markery (antigény) na vonkajšej strane vírusu, a nie je pri nich potrebná zložitá laboratórna analýza. Ich výhoda spočíva najmä v jednoduchosti prevedenia v pohodlí doma a rýchlosti výsledku do 30 minút. Antigénové testovanie pomáha včas odhaliť ochorenie u testovanej osoby a tak zamedziť šíreniu vírusu v populácii. V porovnaní s molekulárnymi metódami sú však tieto testy menej citlivé, a pokiaľ sa vo vzorke nachádza málo antigénov, test ich nie je schopný detegovať.

Ako si spraviť antigénový test doma?

Antigénový test vyžaduje vzorku, ako napríklad nosový výter, sliny, alebo vykašľaný hlien – spútum. Vzorka sa následne vloží do tekutiny, kde sa vírus z výteru uvoľní. Tekutina je potom nanesená na povrch testovacej kazety/sklíčka, na ktorom sa nachádzajú vysoko citlivé monoklonálne protilátky na zistenie prítomnosti nucleokapsidového proteínu. Pokiaľ vzorka z výteru nosa obsahuje antigény SARS-CoV-2, antigénový test ukáže výsledok prostredníctvom zmeny farby. Voľne predajné antigénové testy sa zvyčajne spoliehajú na výskyt farebnej čiary na testovacej kazete, ktorá indikuje pozitívny výsledok. Tento spôsob interpretovania výsledku je možné prirovnať k čiaram meniacim farbu na tehotenských testoch, ktoré môžu naznačovať prítomnosť alebo neprítomnosť tehotenstva. Ak vzorka obsahuje vírusové antigény, je vzorka pozitívna a na testovacom sklíčku sa objavia farebné čiary už do 15-30 minút. Pozitívny antigénny test identifikuje testovanú osobu s akútnym priebehom infekcie COVID-19. V prípade negatívneho výsledku testovania predpokladáme, že testovaná osoba nie je v súčasnosti nakazená vírusom. Rovnako však tento výsledok môže znamenať, že vírus nebol prítomný v odobratom stere alebo ho je veľmi málo. Okrem toho sa s negatívnym výsledkom môžeme stretnúť v príliš rannom štádiu ochorenia, alebo naopak po prekonanej infekcii. V prípade skorého testovania je nutné test opakovať.

Podľa typu vzorky a prevedenia rozlišujeme viac druhov antigénových testov:

  • klasické antigénové testy – určené na výtery z nosa (do hĺbky iba 2 – 4 cm) alebo zo zadnej strany nosohltana,
  • slinné testy – vzorkou je slina pacienta,
  • „lízatkové testy“ – samotný test sa vloží do úst pacienta, potom sa testovacia plocha vytiahne a zacvakne do puzdra. Počas pätnástich minút je možné odčítať výsledok.

Dá sa spraviť PCR-test aj doma?

V podstate áno. Okrem spomenutých antigénových testov určených na domáce použitie, je na trhu aj kloktací RT-PCR Gargtest. Pri tomto teste je odber vykonaný kloktaním z ústnej dutiny a hltanu. Následne je vzorka zaslaná kuriérom do laboratória, kde prebehne PCR testovanie a do 24 hodín má pacient informáciu o výsledku.

Bezpečnostné opatrenia pri samotestovaní:

  • pred testovaním si umyte alebo vydezinfikujte ruky a nechajte ich vyschnúť,
  • skontrolujte exspiráciu jednotlivých reagentov,
  • pozorne si prečítajte konkrétny návod a postupujte podľa inštrukcií v ňom,
  • test nepoužívajte, pokiaľ je poškodený obal,
  • neodoberajte vzorku pri krvácaní z nosa.

Máte podozrenie, že ste COVID-19 prekonali? Možnosťou sú testy na protilátky

Takzvané sérologické testy sú zacielené na zistenie špecifických protilátok v krvi pacienta, ktoré sa viažu na antigény koronavírusu. Tieto testy sledujú imunitnú odpoveď organizmu, pretože tá pretrváva aj týždne po prekonaní ochorenia. V krvi pacienta, ktorý ochorenie prekonal, je možné sledovať špecifické protilátky proti patogénu, ktorému bol vystavený. Sérologické testy  na COVID-19 sa zameriavajú na protilátky IgM, IgG, IgA a celkové protilátky. IgM protilátky sú vytvárané ako prvé pri reakcii organizmu na infekciu a preto sú znakom skorého akútneho ochorenia COVID-19. Ich tvorba začína približne na siedmy deň od kontaktu s vírusom SARS-CoV-2. Tvoria asi 10 % z celkového množstva protilátok. Nie sú špecifické voči konkrétnemu patogénu, ale sú schopné zachytenia sa na viaceré antigény s cieľom ich rýchleho odstránenia počas primárnej infekcie. IgG protilátky proti SARS-CoV-2 sa tvoria v neskoršej fáze ochorenia COVID-19, približne od 14. dňa po kontakte s vírusom, pričom pretrvávajú v organizme týždne až mesiace po infekcii. Tieto protilátky sú najpočetnejšie, pričom tvoria až 80% z celkového množstva protilátok. Rovnako nie sú špecifické pre konkrétne vírusy, avšak v krvi zostávajú najdlhšie a preto sú kľúčové v imunitnej reakcii. IgA protilátky slúžia na ochranu povrchov slizníc. Nachádzajú sa v krvnom sére, sekrétoch, v slinách, slzách, v pote a aj v materskom mlieku. Tvoria sa súčasne s IgM protilátkami na začiatku ochorenia.

Ako fungujú testy na protilátky Covid-19?

Na testovanie množstva protilátok v krvi sa využíva metóda ELISA (Enzyme-linked Immunosorbent Assay). Je to veľmi citlivá a spoľahlivá metóda, ktorá dosahuje vysokú senzitivitu a špecificitu. V laboratóriu sa vzorka krvi zmieša s protilátkami, antigénmi, enzýmami a molekulou, ktorá je schopná zmeniť zafarbenie. V prípade pozitívneho testu na protilátky voči SARS-CoV-2 táto molekula zmení farbu. Pozitívny test indikuje prítomnosť protilátok voči COVID-19 a pravdepodobný pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 v minulosti. Ak testovaná osoba nemá v krvi protilátky na COVID-19, nemá voči tomuto ochoreniu imunitu. Rovnako to však môže znamenať, že vzorka krvi bolo odobraná príliš skoro po infekcii a je nutné tento test opakovať neskôr. Negatívny výsledok nevylučuje úplne možnosť predošlej infekcie SARS-CoV-2, nakoľko dynamika tvorby protilátok a doba ich prítomnosti v krvi po infekcii je u každého jedinca individuálna. Okrem laboratórnej metódy stanovenia protilátok v krvi sa dnes môžeme stretnúť aj s jednorazovými testami na protilátky, využívajúce krv z vpichu do prsta. Tieto testy však majú nižšiu citlivosť a spoľahlivosť.  

  1. KUMAR, Karthik. What Is the COVID-19 Antigen Test?. In:com [online]. 8.12.2021 [cit.14.1.2022]. Dostupné z: https://www.medicinenet.com/what_is_the_covid-19_antigen_test/article.htm.
  2. PRINZI, Andrea. How the SARS-CoV-2 EUA Antigen Tests Work. In:asm.org [online]. 31.8.2020 [cit.14.1.2022]. Dostupné z: https://asm.org/Articles/2020/August/How-the-SARS-CoV-2-EUA-Antigen-Tests-Work.
  3. RYAN, Nicky. Antigen tests: How do they work, when do I use them, and how accurate are they?. In:ie [online]. 22.11.2021 [cit.14.1.2022]. Dostupné z: https://www.thejournal.ie/antigen-test-usage-5608791-Nov2021/

Neprehliadnite