Dusivý kašeľ s hlienom: Aké lieky môžete použiť na jeho liečbu?
Hoci je kašeľ obranný mechanizmus ľudského tela a jeho úlohou je vyčistiť dýchacie cesty od patogénov, škodlivín a hlienov, určite sa zhodneme na jednej veci – dokáže poriadne potrápiť. Predovšetkým suchý dusivý kašeľ je naozaj nepríjemný. Prichádza v záchvatoch a v noci vám nedá spať. Bojovať s dusivým kašľom vám pomôžu takzvané antitusiká. Ide o lieky tlmiace reflex kašľa. Čo však robiť, ak sa k suchému kašľu pridružia hlieny? Prečítajte si viac o dusivom kašli s hlienom a zistite, ako si s ním poradiť.
Kašeľ a jeho úloha v organizme
Kašeľ, ako už viete, je obranný mechanizmus tela. Sám o sebe nepatrí medzi ochorenia, ale zaraďujeme medzi príznaky ochorení. Veľmi často sprevádza chrípku, rôzne infekcie dýchacích ciest, alergie a podobne. Rozlišujeme 2 typy kašľa, a to suchý dusivý a vlhký kašeľ.
Suchý kašeľ
Suchý kašeľ sa nazýva aj neproduktívny alebo dusivý kašeľ. Jeho názov vychádza z toho, že ho sprevádzajú záchvaty kašľa a pocit škriabania v krku, ktorý vás núti kašľať znova a znova. No úľava vo forme odkašlania si neprichádza. Na liečbu dusivého kašľa sa používajú antitusiká. Antitusiká tlmia reflex kašľa a zmierňujú neustále nutkanie naň.
Vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ, nazývaný aj produktívny, je charakteristický tvorbou hlienov a ich vykašliavaním. To znamená, že pri tomto type kašľa si odkašlete. Niekedy sa stáva, že sú hlieny väzké, husté a ich vylučovaniu je potrebné trochu pomôcť. Na to slúžia lieky s názvom expektoranciá. Tie sa ďalej delia na sekretomotoriká a mukolytiká. Ich úlohou je riediť hlieny a podporovať funkciu priedušiek.
Upozornenie:
Lieky na kašeľ je potrebné vyberať vždy na základe toho, aký máte kašeľ. Je veľmi dôležité, aby ste nekombinovali lieky na suchý kašeľ s liekmi na vlhký. Dochádza medzi nimi totiž k interakcii, ktorá môže viesť k hromadeniu hlienov v dýchacích cestách.
Dusivý kašeľ s hlienom – ide o suchý alebo vlhký kašeľ?
Teoreticky by sme tento typ kašľa mohli považovať za určitý medzityp, respektíve medzistupeň medzi suchým a vlhkým kašľom. Nie je to už čisto suchý kašeľ, no ešte by ste ho nevedeli charakterizovať ani ako produktívny. Pri respiračných ochoreniach je totiž bežné, že sa suchý kašeľ postupne zmení na vlhký. Ako však pristupovať k liečbe dusivého kašľa s hlienom?

1. Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom
Lekár alebo lekárnik vám bude vedieť odporučiť vhodný liek, prípadne kombináciu liekov, ktoré si poradia aj s dusivými záchvatmi kašľa, aj s tvoriacim sa hlienom.
2. Vyskúšajte kombinované lieky na kašeľ
Okrem liekov na suchý kašeľ a liekov na vlhký kašeľ existujú aj takzvané kombinované lieky na kašeľ. Obsahujú liečivá na suchý i vlhký kašeľ, ktoré navzájom neinteragujú, ale naopak podporujú sa a pomáhajú účinne bojovať s kašľom. Najznámejším takýmto liekom je Stoptussin alebo Tussirex. Tieto lieky možno užívať nielen pri oboch typoch kašľa, ale aj v prípade dusivého kašľa s hlienom.




Okrem Stoptussinu a Tussirexu vám môžu pomôcť aj lieky na prírodnej báze s obsahom byliniek. Matka príroda nám predsa ponúka veľké množstvo liečivých rastliniek s pozitívnymi účinkami na liečbu kašľa, boľavého hrdla a dýchacej sústavy celkovo. Vyskúšajte napríklad:



3. Využite liečivú silu prírody v lieku Sinupret
Sinupret je čoraz populárnejší liek na prírodnej báze. Obsahuje kombináciu byliniek s pozitívnym účinkom na zdravie nielen prínosových dutín, ale aj dýchacej sústavy. Sinupret napomáha riedeniu hlienov a ich odstraňovaniu z organizmu. Využíva sa na liečbu zápalov prínosových dutín, zápalu priedušiek a iných infekcií podobného typu.
Vzhľadom na svoje zloženie je Sinupret dobre kombinovateľný s inými liekmi. Pokiaľ vás teda trápia zahlienené dutiny alebo dýchacie cesty, informujte sa u vášho lekára či lekárnika o možnosti užívať Sinupret ako podpornú liečbu pri dusivom kašli s hlienom.


