Febrilné kŕče vystrašia nejedného rodiča. Čo tento stav u detí spôsobuje a ako ho riešiť?
Či ste sa už s febrilnými kŕčmi stretli alebo ste o nich len počuli, zrejme s nami budete súhlasiť, že nejedného rodiča dokážu poriadne vydesiť. Postihujú totiž práve našich najmenších. Pri febrilných kŕčoch sa detičkám očká ako keby vyvrátia dohora a objavia sa svalové kŕče, tras či upadnutie do bezvedomia. Viete, ako v tejto situácii správne reagovať? Najdôležitejšie je zachovať pokoj a so zvyškom vám pomôžu informácie v našom článku. Prečítajte si, čo febrilné kŕče spôsobuje, aké majú prejavy a ako môžete vášmu dieťaťu pomôcť.
Febrilné kŕče u detí vznikajú pri vysokej horúčke
Názov febrilné kŕče pochádza z latinského slova febris, ktoré v preklade znamená horúčka. Ako ste už teda zrejme uhádli z názvu, za vznik febrilných kŕčov je zodpovedná práve vysoká horúčka u dieťaťa. Hoci sú febrilné kŕče u detí desivé, vo väčšine prípadov sú neškodné, trvajú niekoľko minút a nepredstavujú vážnejší zdravotný problém. Ide v podstate o reakciu mozgu na horúčku. Febrilné kŕče postihujú detičky vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov. Záchvat trvá zvyčajne 2 až 3 minúty, v niektorých prípadoch 10 až 15 minút.
Febrilné kŕče u dospelých vs. febrilný kolaps
Febrilné kŕče sa u dospelých ľudí neobjavujú. U dospelých môže nastať stav nazývaný febrilný kolaps, prejavujúci sa náhlym ochabnutím končatín a trasom na celom tele. Febrilný kolaps je možným sprievodným javom horúčky nad 40°C. Tiež sa stáva, že si ľudia zmýlia febrilné kŕče so zimnicou, nakoľko sa oba stavy objavujú pri vzostupe horúčky.
Horúčka u detí a jej najčastejšie príčiny
Telesná teplota sa u detí mení v priebehu dňa úplne prirodzene. Detské telíčko je oveľa menšie a ovplyvňuje ho množstvo vonkajších aj vnútorných faktorov. Je teda bežné, že sa u vášho bábätka objaví zvýšená teplota napríklad po kúpaní či kŕmení. Horúčka je však vo väčšine prípadov symptómom vírusovej infekcie. Napríklad taká chrípka ide často ruka v ruke s vysokými horúčkami, ktoré vedia bábätko poriadne potrápiť.
Horúčka sa niekedy objavuje aj po niektorých detských očkovaniach. Najčastejšie ju spôsobujú vakcíny proti záškrtu, tetanu či čiernemu kašľu a tiež osýpkam a rubeole. Tu je však potrebné uvedomiť si, že vznik záchvatu sa nespája s danou vakcínou, ale s priamo s horúčkou.
Febrilné kŕče rozdeľujeme na komplikované a nekomplikované – aký je medzi nimi rozdiel?
Nekomplikované kŕče:
Vznikajú vo veku medzi 6. mesiacom a piatym rokom života dieťaťa. Trvajú krátko, nikdy nie dlhšie ako 10 až 15 minút. Záchvat sa neopakuje a nemá neurologické následky.
Komplikované febrilné kŕče:
Vznikajú u detí mladších ako 6 mesiacov alebo starších ako 5 rokov. Záchvaty sa opakujú v priebehu 24 hodín, trvajú dlhšie ako 10 – 15 minút a sú lokalizované na jednu časť tela. Pri komplikovaných febrilných kŕčoch sa okrem toho po záchvate objavuje obrna končatín, bolesť hlavy, zvracanie a stuhnutie svalov. Dôležitú úlohu zohráva aj rodinná anamnéza – napríklad epilepsia u rodiča či súrodenca, a tiež prítomnosť vývojových vád od narodenia a podobne.
Ako sa febrilné kŕče prejavujú?
Horúčka nad 38°C
Strata vedomia
Stuhnutie a trasenie končatinami
Najvýraznejším symptómom tohto stavu je tras tela a strata vedomia. Dieťatko nemusí reagovať na vašu prítomnosť a na to, keď ho oslovíte – nepozrie sa na vás ani nedá inak najavo, že vás registruje. Veľmi často sa počas febrilného záchvatu objavuje tiež pomočenie či zvracanie. Po odznení záchvatu býva dieťatko ospalé, zmätené, prípadne podráždené – tento stav by však nemal trvať dlhšie ako hodinu.
Febrilné kŕče sa najčastejšie objavia do 24 hodín od nástupu horúčky a v niektorých prípadoch ich možno považovať za prvý príznak, že dieťa trápi choroba. Preto by ste s dieťaťom mali navštíviť lekára, a to aj v prípade, že záchvat trval len niekoľko sekúnd.
Upozornenie:
Okamžitú lekársku pomoc pri febrilných kŕčoch vyhľadajte, ak:
- má vaše dieťa febrilný záchvat prvýkrát,
- záchvat trvá viac ako 5 minút,
- sa u dieťaťa objavujú problémy s dýchaním,
- sa stuhnutie a tras objavuje len na jednej strane tela,
- je hodinu po záchvate dieťatko ospalé viac než zvyčajne,
- sa v priebehu 24 hodín objaví viac ako jeden záchvat febrilných kŕčov.
Čo robiť, ak má vaše dieťa záchvat febrilných kŕčov?
Krátkotrvajúce febrilné kŕče zvyknú odznieť samé. Je veľmi dôležité, aby ste sa dieťatku nesnažili pomôcť silným zvieraním v náručí. Febrilné kŕče totiž prebiehajú pod vysokým tlakom, takže pokiaľ by ste dieťaťu silou držali končatiny, mohli by ste mu ublížiť.
Najlepšie, čo môžete urobiť, je odmerať bábätku teplotu. V prípade horúčky mu podajte antipyretikum vo forme čapíku a pokúste sa znížiť teplotu. Ak je to potrebné, dajte dieťatko do stabilizovanej polohy na bok a chráňte mu hlavičku. Pri zášklboch by totiž mohlo dôjsť k jej udretiu o podlahu, nábytok alebo iný predmet v blízkosti dieťaťa. Nič mu nevkladajte do ústnej dutiny, nevyťahujte mu jazyk a v prípade zvracania mu vyčistite ústnu dutinu.
Upozornenie:
Počas prebiehajúceho záchvatu febrilných kŕčov nepodávajte žiadne perorálne lieky na tlmenie horúčky. Môžete však dieťaťu počas a aj po odznení záchvatu podávať lieky na horúčku vo forme čapíkov. Predídete tak riziku vdýchnutia lieku v prípade opakovaného záchvatu.
Ako na prevenciu febrilných kŕčov?
Keďže je za vznik febrilných kŕčov zodpovedná práve horúčka, malo by byť vaším primárnym cieľom brániť jej vzostupu. Najdôležitejšie je, aby sa hodnoty na teplomere nedostali nad 39°C. Pokiaľ má teda dieťatko horúčku nad 38°C, je potrebné začať s jej znižovaním:
- podajte dieťaťu vhodné antipyretiká – vhodné sú lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Pri bábätkách sa nezabudnite o užívaní lieku poradiť s lekárom. Vždy dodržujte stanovené dávkovanie a odstupy medzi jednotlivými dávkami.
- v miestnosti pravidelne vetrajte.
- dieťaťu oblečte ľahké oblečenie, ideálne tenké pyžamko a prikryte ho tenkou prikrývkou.
- dbajte na to, aby dieťa prijímalo dostatočné množstvo tekutín.
Febrilné kŕče postihujú 2 – 5% detí s horúčkou nad 38°C a vo väčšine prípadov vyzerajú horšie, než v skutočnosti sú. Vieme, že pohľad na vašu ratolesť v kŕčoch je desivý, ale najlepšie, čo môžete pre svoje bábätko urobiť, je že zachováte pokoj a odsledujete čas trvania záchvatu. V závislosti od toho sa potom odvíja ďalší postup.