Hallux valgus či vybočený palec na nohe: Ako vzniká, ako mu predchádzať a ako si pomôcť od bolesti?
Haluxy patria medzi najčastejšie deformity predkolennej časti, pri ktorých dochádza k odchýleniu palca z normálneho priameho postavenia na nohe. Pre mnohých ľudí je táto deformita známa ako vybočený palec, odborne ju nazývame hallux valgus. Niektorí ľudia mylne považujú začínajúce haluxy za výrastky, keďže vykrivenie prstu je postupné a pomalé.
Z anatomického pohľadu je noha zložená z priehlavkových (tarzálnych) kostí, predpriehlavkových (metatarzálnych) kostí a článkov prstov (falangeálne kosti). Šľacha a svaly sa upínajú na predpriehlavkové kosti a tiež na články prstov1. Práve na mieste, kde sa nachádza kĺbové spojenie predpriehlavkových kostí a prvých článkov prstov, vzniká možné vybočenie palca. Metatarzálne kosti sa odkláňajú z priameho postavenia smerom von, no a článok palca naopak – smerom dnu2. Čo je príčinou a ako haluxom predchádzať, prípadne ich postup „zastabilizovať“?
Aká je príčina vzniku haluxov?
Presná príčina vzniku haluxov nie je známa. Pravdepodobne ide o deformitu spôsobenú vplyvom nosenia nevhodnej obuvi. Častejšie nimi trpia ženy, pretože práve ony nosia úzke topánky alebo topánky na podpätku. Anatomicko-genetická predispozícia tiež zohráva v príčinách vzniku haluxov isté postavenie, i keď v menšej miere. Predispozíciu na vznik haluxov majú aj ľudia trpiaci chronickými ochoreniami, ako napríklad reumatoidná artritída, dna alebo rôzne poruchy spojivového tkaniva.
Možných predispozícií na vznik haluxov je viac. Akákoľvek svalová nerovnováha v chodidle, vzniknutá v dôsledku stavov ako je mŕtvica, detská mozgová obrna alebo myelomeningokéla, môže spôsobiť deformáciu kostí na nohe – čiže aj haluxy1.
Ako zistíte, že ide o halux? Sprevádza ho nepríjemná bolesť
Haluxy sú v mnohých prípadoch sprevádzané bolesťou, opuchom a nekomfortným pocitom pri chôdzi. Keďže vybočený palec nie je v priamom postavení, kĺb priehlavku vytvára tlak na nosenú obuv, čo môže viesť k vzniku otlaku alebo kurieho oka. Pri haluxoch je narušená nielen chôdza pacienta, ale aj jeho rovnováha.
Na určenie diagnózy je vhodné pacientovi urobiť RTG snímok nohy, z ktorého lekár neraz zistí aj iné deformity chodidla, ako napríklad kladivkové prsty, plochú nohu alebo pokrivenie iných prstov. Stupeň deformity sa určuje digitálnym meraní 2 uhlov:
- uhlu HVA (uhol zvieraný kosťou predpriehlavku a prvým článkom palca),
- uhlu IMA (uhol medzi prvou a druhou kosťou predpriehlavku)2.
Štádia deformity podľa HVA (uhol haluxu) a IMA (intrametatarzálny uhol)2:
Štádium deformity | HVA | IMA |
Normálny uhol bez deformity | Menej ako 15 stupňov | Menej ako 9 stupňov |
Ľahká deformita | 15 – 30 stupňov | 9-13 stupňov |
Mierna deformita | 30-40 stupňov | 13-20 stupňov |
Ťažká deformita | Viac ako 40 stupňov | Viac ako 20 stupňov |
Aké sú možnosti nechirurgickej liečby haluxov?
- Používanie ortézy určenej na deformitu
- Nosenie vhodnej obuvi
- Prikladanie chladivých obkladov
- Cvičenie pohyblivosti kĺbov
- V prípade potreby užitie analgetika alebo antiflogistika vo forme tabliet alebo lokálnych prípravkov
Terapia haluxov spočíva v nechirurgickej alebo chirurgickej metóde. Primárna, nechirurgická, liečba haluxov, spočíva v ortopedickej podpore. Momentálne je na trhu množstvo ortopedických pomôcok, ktorými si pacient môže pomôcť, aby sa haluxom zabránilo, prípadne, aby sa deformita nezhoršovala. Individuálna pomôcka vyrobená na mieru je tá najvhodnejšia voľba realizácie nápravy.
Treba dbať samozrejme na vhodnú obuv a v prípade predpísaných rehabilitácií aj pravidelne cvičiť. V niektorých ťažších prípadoch ortopédi pristupujú k podávaniu kortikoidných injekcií alebo, ak sa pacient sťažuje na bolesť, tak odporúčajú nesteroidné antiflogistiká, ktoré zároveň tlmia zápal3.
Lieky proti bolesti spôsobenej haluxom z našej ponuky
Ako prebieha chirurgická náprava halluxov?
Ak nechirurgická liečba zlyhá, špecialista zváži chirurgickú nápravu deformity. Indikácia k operácii je založená na konkrétnych symptómoch, predovšetkým bolesti a ťažkostiach s chôdzou. V súčasnosti existuje niekoľko možností1:
- Osteotómia – je metóda, pri ktorej sa narezaním kosť napraví do správnej polohy. Vyrovnaná kosť sa obvykle fixuje dlahou, skrutkami alebo drôtmi.
- Artroplastika – je metóda, pri ktorej sa časť kĺbu odstráni alebo sa kĺb nahradí implantátom.
- Artrodéza – je metóda využívaná pri ťažkých degeneratívnych ochoreniach (reumatoidná artritída), hypermobilite či morfologických zmenách kĺbu. Ide o nápravu a znehybnenie metatarzofalangeálneho kĺbu.
Chirurgická liečba je vždy na zvážení odborníka. Pooperačná starostlivosť spočíva v pravidelných kontrolách a rehabilitáciách. Úplné zhojenie rany môže trvať aj niekoľko týždňov, pričom najčastejšou komplikáciou je zápal. Do bežného života sa pacient môže zaradiť približne po 2 mesiacoch, ak však pacient pracuje pri zvýšenej záťaži, odporúča sa až po 3 mesiacoch.
Je potrebné, aby sa pacientov stav dlhodobo sledoval pre prípadné komplikácie alebo opätovný vznik deformity. U pacientov so spomínanými chronickými ochoreniami, ktoré by mohli byť príčinou vzniku haluxov a iných deformácií chodidiel, je pravidelné sledovanie zdravotného stavu prioritou1,2.
Ako predísť vybočeniu palca? Toto sú preventívne opatrenia proti vzniku a zhoršeniu halluxov
- Noste obuv, ktorá vás nijako neobmedzuje v pohybe. Noha by mala v topánke pohodlne sedieť. Dbajte na výber obuvi, ktorá nie je príliš úzka, príliš mäkká alebo príliš vysoká.
- Chôdza a cvičenie by vám nemalo spôsobovať bolesť. Pohyb je veľmi dôležitý, no vhodná obuv a podklad, na ktorom cvičíte, je pre vaše nohy nevyhnutnosť.
- Ak pociťujete pri pohybe na niektorých miestach nohy tlak, skúste si zvoliť vhodnú ortopedickú pomôcku, ktorá tlaku bude brániť.
- Nohy a chodidlá trpia pri zvýšenej hmotnosti. Ak trpíte obezitou alebo nadváhou, snažte sa schudnúť.
- Ak trpíte reumatoidnou artritídou alebo genetickou predispozíciou na deformity chodidiel, navštevujete pravidelne svojho lekára, prípadne navštívte ortopéda.
Možno si to ani neuvedomujete, ale haluxami trpí veľa ľudí. Je len na vás, ako a kedy začnete problém riešiť. Ak budete prehliadať prvotné symptómy, naďalej nosiť nevhodnú obuv, náprava ťažkostí bude o to náročnejšia a zdĺhavejšia.
Trápi vás bolesť spôsobená haluxom?
Nemusíte brať tabletky. Vyskúšajte gély či masti s liečivými látkami, ktoré sa natierajú priamo na miesto bolesti. Pomôžu zmierniť opuch, zápal a samozrejme aj bolesť.
Zdroje použité v článku:
1. KUHN, J. & F. ALVI. Hallux Valgus. [Updated 2022 Sep 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553092/
2. RAY, JJ. a kol. Hallux Valgus. Foot Ankle Orthop. 2019 May 7;4(2):2473011419838500. doi: 10.1177/2473011419838500. PMID: 35097321; PMCID: PMC8696753.
3. BALCIERAKOVÁ, L. Ortopedicko-protetické pomôcky pre chodidlo. Praktické lekárnictvo, 2012;2(3). www.solen.sk