Ischias: Čo je to, aké sú príznaky, liečba a ako sa môže skomplikovať? Prezradíme vám všetko, čo o tomto bolestivom syndróme potrebujete vedieť
Ischias, lumboischiadický syndróm či bežne „zápal sedacieho nervu“ je neurologické ochorenie s pomerne častým výskytom. Dochádza pri ňom k vzniku silnej bolesti v driekovej oblasti chrbtice a zadku, ktorá vystreľuje do dolnej končatiny. Aj z tohto dôvodu sa ischias niekedy označuje ako ústrel – lebo väčšinou bolesť pásovo vystreľuje až do nohy.
Ischias sám o sebe zväčša nevyvoláva ďalšie závažné zdravotné komplikácie, no má veľké špecifikum – dokáže skutočne intenzívne bolieť. Bolesť u niekoho nemusí ustúpiť ani po užití voľnopredajných analgetík, a preto si stav vyžaduje zásah lekára. Čo všetko by ste o ischiase mali vedieť, ak táto nepríjemnosť postihla aj vás alebo vášho blízkeho? Čítajte ďalej.
Príčiny vzniku ischiasu
Ischias, teda lumboischiadický syndróm, vzniká na podklade zmien v oblasti chrbtice a priľahlých nervových koreňov. Predstavte si chrbticu ako hlavný oporný systém tela, ktorý je vďaka medzistavcovým platničkám a ďalším štruktúram celkom hybný, zároveň však pevný a odolný. V oblasti medzi stavcami sa nachádzajú medzistavcové platničky a z okolitých otvorov vychádzajú von z chrbticového kanála tzv. nervové korene. Tieto korene sa spájajú primárne do nervov, ktoré ďalej putujú do rúk i nôh. V súvislosti s ischiasom sa zaoberáme dolnou časťou chrbta, a teda najväčším nervom v ľudskom tele – sedacím nervom.
Sedací nerv prechádza zadnou stranou stehna pod priľahlými svalmi, signálne vyživuje nie len túto oblasť, ale aj vonkajšiu a zadnú stranu lýtka či priehlavok nohy. Pri chorobných zmenách platničiek, ale aj samotných stavcoch, môže dôjsť k útlaku nervových koreňov, čo spôsobuje bolestivé príznaky. Tento útlak je spojený aj so zápalom postihnutého nervového koreňa.
Medzistavcová platnička môže byť vystúpená (herniácia), môže sa natrhnúť, v niektorých prípadoch sa z nej môže až odlomiť. To môže viesť k vputovaniu odrhnutej časti, tzv, sekvestra, smerom do konečných častí miechového kanála a spôsobiť komplikácie. Zmeny na platničkách patria medzi najčastejšie príčiny vzniku ischiasu. Ďalšími sú úrazy, zápal svalov, vznik kostených výrastkov, spinálna stenóza či posunutie stavcov. V niektorých prípadoch sa nevie, aká je príčina ischiasu. Jeho vznik niektorí autori spájajú aj s prekonanou vírusovou infekciou dýchacieho systému.
Ako sa prejavuje ischias?
Ischias sa prejavuje viacerými príznakmi:
- Bolesť– hlavný symptóm tohto ochorenia. Intenzitou môže byť od miernej až po ťažkú, pálivú1, vystreľujúcu, pripomínajúcu elektrický výboj a podobne. Pri zakašľaní a kýchnutí sa môže bolesť prehlbovať, čo je obzvlášť nepríjemné pri doprovodnom ochorení respiračného traktu.
- Poruchy citlivosti kože – pacient pociťuje mravčenie, pichanie ihličkami alebo má oslabenú citlivosť kože v okolí sedacieho nervu.
- Porucha hybnosti končatiny – nadväzuje na poruchy citlivosti. Pacient končatinu nemôže ohnúť v kolene či v členku, pretože je pohyb sprevádzaný silnou bolesťou alebo mravčením.
- Zmenená chôdza a postoj – pri ischiase človek často kríva, pretože si šetrení končatinu. Namáha zdravú stranu tela, aby sa vyhol bolesti. Je to tiež nebezpečné, pretože môže vo vyššej miere zaťažovať protiľahlý bedrový kĺb, čo z dlhodobého hľadiska môže priniesť negatívne následky.
- Poruchy s močením alebo vyprázdňovaním stolice – vznikajú vtedy, keď sa z platničky uvoľní úlomok a jeho vcestovaním do nižších častí chrbticového kanála môže dôjsť k poruchám zvieračov a následnému uvoľneniu moču. Ide o tzv. syndróm konského chvosta, pri ktorom býva porušená aj citlivosť genitálu, krajiny vnútorných stehien a hrádze. Tento stav je indikovaný na akútny chirurgický zákrok, preto je nutné ihneď vyhľadať lekára.
K ucelenému obrazu je potrebné si uvedomiť, že ischias môže vzniknúť náhle, ale trvať môže aj dlhodobo. Niekedy po preliečení kompletne ustúpi, no môže sa opäť navrátiť.
Hlavné rizikové faktory ischiasu
- Vek – ľudia medzi 20 – 50 rokom života sú háklivejší na vznik herniácie, teda vystúpenia platničky. S vekom pribúdajú aj degeneratívne zmeny chrbtice, ktoré k ischiasu môžu viesť.
- Obezita – u obéznych ľudí sa častejšie vyskytuje toto ochorenie.
- Povolanie – pri niektorých povolaniach je vyššie nebezpečenstvo vzniku hernií medzistavcových diskov. Týka sa to najmä sedavých zamestnaní alebo manuálnych prác s ťažkými bremenami.
- Cukrovka – neliečené poruchy metabolizmu cukru úzko súvisia s poškodením nervov.
Môže sa ústrel skomplikovať?
Ischias môže viesť k niektorým komplikáciám. Medzi hlavné patrí nevratná porucha citlivosti končatiny, ale aj syndróm konského chvosta. Úlomok z natrhnutej medzistavcovej platničky sa môže odtrhnúť a vcestovať nižšie do chrbticového kanála, kde utlačí viac nervových koreňov. To vedie k strate citlivosti v oblasti „jazdeckých nohavíc“, poruchám s močením a stolicou. Stáva sa to, ak sa ischias dlhodobo nelieči a jeho príčina je práve porucha platničky. Tento stav však môže vzniknúť aj náhle.
Ako lekár tento problém diagnostikuje?
Ischias je ochorenie, ktoré si vyžaduje pozornosť odborníka. Okrem dôslednej anamnézy vyšetrí neurológ pacienta fyzikálne aj pomocou neurologického kladivka. Všíma si okrem hybnosti a porúch citlivosti aj reflexy na dolnej končatine, ktoré môžu byť kvantitatívne zmenené. Vyšetrením niektorých príznakov lepšie rozumie charakteru ochorenia aj jeho príčine.
Po fyzikálnom vyšetrení sa pristupuje k zobrazovacím metódam2. Driekovokrížová časť chrbtice sa vyšetruje počítačovou tomografiou či magnetickou rezonanciou (MRI). Tieto zobrazovacie metódy ponúknu kompletný obraz o ochorení a pomôžu s odhalením príčiny ťažkostí. Pomocou MRI je tiež možné objaviť prítomnosť ulomenej platničky. V prípadoch, kedy je ochorenie dlhodobé, respektíve sa opakovane vracia, je niekedy potrebné doplniť vyšetrovanie pacienta o elektromyografiu. Jedná sa o meranie elektrických impulzov svalov, ktoré môže odhaliť vážnu poruchu v prevode vzruchu nervom.
Akým spôsobom sa lumboischiadický syndróm lieči?
V zásade je terapia komplexná a využívajúca viacero prístupov. V liečbe akútnych stavov spojených s vysunutím medzistavcovej platničky sa používajú kortikoidy. Takáto terapia vedie k zmierneniu opuchu z lokálneho zápalu, zmierneniu bolesti a zlepšeniu hybnosti. Popri nej sa podávajú lieky proti bolesti zo skupiny NSAID, patrí k nim hlavne ibuprofén, diklofenak či ketoprofén. Keďže býva ischias často spojený s napätím chrbticového svalstva, podávajú sa aj lieky na uvoľnenie svalstva zo skupiny myorelaxancií. Podávanie opiátov pri silných bolestiach sa obmedzuje len na najťažšie stavy.
Reflexná liečba obstrekom znižuje najmä dlhodobú fixovanú bolesť aktiváciou prirodzených mechanizmov mozgovej kôry. Podáva sa priamo do kože ihlou viac typov látok, regionálne do oblasti dolnej časti chrbtice, ale aj pásovo po miestach s intenzívnou bolesťou. Takýto obstrek uľavuje a spolu s ďalšou terapiou zlepšuje i psychickú odolnosť pacienta.
Z chirurgických postupov sa v niektorých prípadoch pristupuje k operácii medzistavcových platničiek či sekvestrov. Robí sa debreadement, teda uvoľnenie chrbticového kanála s vyňatím úlomku platničky. Niektoré prístupy zlepšujú statodynamiku chrbtice u ťažkých stavov, napríklad spevnenie stavcov pomocou fúzií typu PLIF či TLIF. Herniácia disku sa operuje v súčasnosti aj laparoskopicky, teda pomocou endoskopu.
Rehabilitačná liečba je úzko spojená nielen s pooperačnými stavmi, ale aj ochorením ako takým. Cvičenie pod dohľadom rehabilitačného lekára alebo fyzioterapeuta vie byť naozaj nápomocné. Niekedy je možné liečiť stav aj v pohybových kúpeľoch. Využíva sa liečivá sila termálnych prameňov, masážna liečba, teploliečba či elektroliečba.
Domáca pomoc pri akútnych bolestiach ischiasu
V akútnej fáze choroby sa v domácej liečbe využívajú studené obklady, ktoré sa aplikujú na bolestivé miesto chrbtice niekoľkokrát denne. Po 2 – 3 dňoch sa podľa niektorej literatúry odporúčajú teplé obklady. Pozor: každému môže vyhovovať niečo iné, preto obklady aplikujte podľa seba. Ak vám vyhovuje skôr pôsobenie tepla, siahnuť môžete po lokálnych náplastiach s hrejivých efektom. Bolestivú oblasť prehrejú a šikovne uvoľnia. Ďalej môžu pomôcť naťahovacie cviky, akupunktúra či niektoré bylinky.
80 – 90% pacientov s ischiasom nemusí byť operovaných.3 Šance k ustúpeniu príznakov v priebehu 6 mesiacov sú u 72 – 90% pacientov.
Ako na prevenciu lumboischiadického syndrómu?
Nie je vždy možné predchádzať ischiasu a stav sa častokrát vracia späť. Aby sme si chránili svoj chrbát, existuje niekoľko zásad:
- Dostatočné cvičenie – predovšetkým cvikov na udržanie pevného svalstva a väziva v dolnej časti chrbta a na tzv. hlboký stabilizačný systém. S takýmito cvikmi vám pomôže fyzioterapeut alebo dobrý tréner. Aj pravidelná chôdza je veľmi prospešná, aby sa netvorili patologické stiahnutia svalov. Vhodné je tiež plávanie, samozrejme konkrétnu pohybovú aktivitu je lepšie skonzultovať so svojím lekárom, vzhľadom ku konkrétnemu stavu.
- Držať správnu posturu pri sedení – je vhodné sedieť tak, aby dolná časť chrbtice, ako aj krčná časť, sledovali prirodzené zakrivenie chrbtice a aby ramená neboli v napätí.
- Používanie svojho tela podľa správnosti – množstvo pohybov v nepozornosti robíme nesprávne. Takéto nesprávne pohybové vzorce potom len prispievajú k problémom s chrbticou. Existuje škola chrbta ako súbor preventívnych postupov a cvikov, ktorej sa môžeme držať.
- Výživa nervov – tak ako podporujeme imunitu, môžeme podporovať aj nervový systém. Prospešné to môže byť najmä pre chronických pacientov, platničkárov či ľudí, ktorí v minulosti s „pricviknutým“ nervom už čo-to zažili. Na podporu nervovej sústavy, bolesť nervov či zápal nervov sa odporúčajú najmä vitamíny skupiny B – B1, B6 a B12. Na záver vám prinášame doplnky vhodné na podporu nervového systému.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF: Sciatica. 2024. Mayoclinic [online] [cit. 08.29.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435
2. JOHNSON, S. a kol.: Everything You Need to Know About Sciatica. 2022. Healthline [online] [cit. 08.29.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/sciatica
3. CLEVELAND CLINIC EDITORIAL: Sciatica. 2023. ClevelandClinic [online] [cit. 08.29.2024]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12792-sciatica