Je to len zlá nálada, únava alebo depresia? Ako ich rozoznať a poradiť si s nimi?
Aktuálne sa v kalendárnom roku dostávame ako spoločnosť do kritického a veľmi emočne náročného obdobia. Na jeseň a v zime, ale tiež v dôsledku pandémie, sa môže zhoršiť naša psychická odolnosť. Mnoho ľudí zažíva pocity smútku, strachu, bezmocnosti či úplného vyčerpania síl. K tomu všetkému môže prispieť aj zmena času, a hoci ide len o posun jednej hodiny, citlivé osoby, ktorých nie je málo, tento posun dlhšie fyzicky a aj psychicky spracúvajú.
Kedy je to len smutná nálada a kedy depresia? Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Smutná nálada či iná forma melanchólie je úplne v poriadku. Ľudia sú citlivé organizmy, a je prirodzené, že okrem radosti a veselosti pociťujeme aj smútok. Horšie je, ak sa smútok stane súčasťou vašich dennodenných činností a bude prekážkou na pociťovanie iných pozitívnych nálad. Pokiaľ kvôli smútku či pocitu bezmocnosti necítite potrebu vykonávať denné činnosti, dodržiavať hygienické návyky alebo sa zúčastňovať pracovnej a inej činnosti, je na mieste vyhľadať pomoc lekára (psychiatra). V dnešnom svete nie je hanbou nutnosť odbornej pomoci, a ani by sa nemala pripúšťať žiadna stigmatizácia postihnutého. Mávnuť rukou nad stavom dlhodobo pretrvávajúceho a obmedzujúceho stavu smútku je nevhodné a neľudské.
Ako zahnať zlú náladu, smútok či beznádej?
Je viac spôsobov ako samých seba dokážete odmeniť či rozveseliť. Treba sa spoľahnúť na vnútorný systém organizmu a podporiť funkciu endorfínov a dopamínu. Máme pre vás pár rád ako na to:
- Nehanbite sa svoje pocity: Či už ste žena alebo muž, máte právo cítiť smútok alebo iný negatívny pocit. Ak môžete, porozprávajte sa o tom s niekým blízkym, bude vám ľahšie na duši.
- Nezostávajte sám/sama: Táto rada je síce v dnešnom pandemickom svete problematická, ale skúste si vytvoriť „bublinku“, a nebuďte, pokiaľ je to možné, sami. Aj pomocou techniky sa môžete spojiť s blízkou osobou, tak to len jednoducho spravte.
- Odmeňte sa – čímkoľvek: Pohladkajte si dušičku. Ak vás teší pekne sa obliecť, tak sa pekne oblečte, hoci aj len kvôli vyneseniu smetného koša. Ak vás bavia ručné práce, tak ich robte. Čokoľvek – len sa hýčkajte.
- Zvýšte si vyplavovanie endorfínov: Športujte, prechádzajte sa, uvoľnite sa. Nemusíte podávať maximálne fyzické výkony, aj prechádzka okolo domu môže byť v slnečnom počasí „endorfinujúca“.
- Zamestnávajte sa: Neseďte a nesústreďujte sa len na seba a svoje problémy. Zamestnajte myseľ, aby neanalyzovala smutnú náladu. Maľujte, upratujte, háčkujte, skladajte skladačky, opravujte, tapetujte… len nečakajte, že sa vám nálada zmení sama.
- Prijmite smútok, aj to je len pocit: Doprajte si smútok, nie je na tom nič zlé. Poplačte, pospomínajte, no hlavne sa snažte navodiť si veselé spomienky. Pri pozitívnych spomienkach sa aj smútok premení na lepšiu náladu.
Na psychickú pohodu nájdete pomoc aj v prírode
Pokiaľ cítite krátkodobé chmúry či ľahké depresie, je možné užívať aj voľnopredajné výživové doplnky či lieky, ktoré pomôžu zlepšiť vašu náladu. Nápomocné môžu byť aj rôzne vitamíny a minerály alebo čaje z liečivých byliniek.
Pri problémoch so zaspávaním či pri pocite nekvalitného spánku sa môže aplikovať melatonín. Dostatočné hladiny melatonínu upravia navodzovanie nutnosti spánku a vstávania, pričom môžu uľahčiť aj prechod letného na zimný čas. Určite na nervový systém blahodarne pôsobí tiež horčík (magnézium) – či už v strave (napríklad orechy) alebo vo výživových doplnkoch. Horčík sa bude účinnejšie absorbovať, pokiaľ ho budete užívať s vitamínom B6.
Okrem toho môže vyskúšať aj prírodnú silu, napríklad výťažkov z ľubovníka bodkovaného, ktorý sa mnohokrát prezentuje ako prírodné antidepresívum. Je nutné, rozumné a pre vás veľmi bezpečné, vždy keď sa rozhodnete užívať čokoľvek s obsahom ľubovníka (aj čaj) konzultovať to s lekárnikom alebo lekárom. Ľubovník, aj keď je to len rastlinka, môže v organizme vyvolať rôzne nežiaduce účinky a reakcie. Okrem ľubovníka sa na depresiu ako prírodné antidepresívum používajú výťažky zo šafránu.
Pokiaľ doplnky váš psychický stav nezlepšia, neváhajte navštíviť lekára. Samoliečba psychických stavov nie je dlhodobo udržateľná a ani úspešná. Pokiaľ ste prenasledovaný myšlienkami na ublíženie si, neváhajte si privolať odbornú pomoc.
Tak ako o vonkajšiu časť nášho tela sa treba starať, tak sa musíme starať aj o naše duševno a psychický stav. Preto dbajte aj na duševnú hygienu, a pokiaľ vám niečo alebo niekto nerobí dobre, vždy sa tomu môžete vyhnúť, alebo skrátiť čas nevyhnutný na stretnutie na minimum. Majte na pamäti, že duševné zdravie je rovnako dôležité, ako to fyzické.