Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Kašeľ ako obranný mechanizmus organizmu. Vysvetlíme vám, ako vzniká a prečo nás občas poriadne potrápi

Kašeľ je významný obranný mechanizmus organizmu. Funguje ako prirodzená obrana, ktorá nás však niekedy dokáže poriadne potrápiť. Dusenie, záchvaty a nemožnosť poriadne sa vyspať sú len niektoré z následkov silného kašľa. Prečo však kašeľ vzniká a čo sa deje s naším organizmom, keď kašleme? Pozrite sa spolu s nami na kašeľ podrobnejšie.

Kašeľ, riasinkový epitel, spútum. Čo to znamená?

Hlavnou úlohu pľúc je pri nádychu zväčšiť svoj objem, poňať čo najviac vzduchu s kyslíkom a pri výdychu všetok vzduch obohatený o oxid uhličitý vydýchnuť. Akonáhle sa dostane do organizmu respiračná infekcia, v pľúcach sa začne tvoriť spútum – hlieny, ktoré obsahujú nielen baktérie a vírusy, ale aj odpadové látky infekcie. Toto spútum je gélovitej, lepkavej povahy a prilepí sa na tzv. riasinkový epitel, ktorý stráca schopnosť pohybu.

Riasinkový epitel pľúc má za úlohu poháňať všetky odpadové látky z pľúc von. Funguje obdobne, ako štetinky na zubnej kefke či na obyčajnej metle. Svojím pohybom v priestore (doľava-doprava, hore-dole) posúva nečistoty smerom von z pľúc, a pri zakašľaní ich vylučuje. Keď sa teda spútum v pľúcach objaví, organizmus sa začne automaticky brániť – a začne sa brániť kašľom, čím chce hlieny dostať von. Hlavnou úlohou kašľa je teda očistiť riasinkový epitel od hlienov / spúta.

Spútum má okrem gélovitej aj lepkavú či lepiacu sa schopnosť. Akonáhle sa spútum prilepí na štetinky, ich pohyb je znemožnený a ich obranná schopnosť organizmu zmizne alebo je veľmi znížená. Preto sa pri infekciách podávajú lieky, ktoré majú schopnosť znižovať priľnavosť spúta k riasinkovému epitelu, znižujú v spúte povrchové napätie alebo rušia chemické väzby v spúte, a tak umožňujú jednoduchšie odstránenie hlienu z pľúc.

Prečo sa vás každý pýta, ako kašlete?

Či už je to lekárnik alebo lekár, všetci vám vždy položia rovnakú otázku – Ako kašlete? Liečba kašľa je totiž založená na dvoch základných mechanizmoch – a to je liečba suchého dráždivého kašľa a liečba vlhkého produktívneho kašľa. Základná teória je jednoduchá. Pokiaľ je prítomný suchý dráždivý neproduktívny kašeľ, organizmus je z neustáleho namáhania na kašeľ unavený. Výsledok tohto kašľa ale nie je zbavenie sa spúta, len vyčerpanie organizmu. V tomto prípade spútum ešte nie je dostatočne produkované, či nie je dosť zrelé, aby sa kašľom uvoľnilo. Práve preto sa suchý neproduktívny kašeľ podávajú antitusiká. Antitusiká zastavia dráždivý efekt kašľa, pričom spútum dostane čas na dozretie, nabobtnanie či na zväčšenie svojho objemu. Následne ho pacient dokáže s oveľa menšou námahou vykašľať.

Niektoré antitusiká z našej ponuky:

V opačnom prípade, teda ak je prítomný vlhký produktívny kašeľ, pacient si odkašľaním navodí úľavu a vykašliava spútum. Tento kašeľ má čistiacu schopnosť, takže je pre organizmus potrebný. Na jeho liečbu sa podávajú lieky – expektoranciá. Práve rozhodovanie, či podať antitusiká či expektoranciá, stojí za otázkou: Ako kašlete?

Niektoré lieky na vykašliavanie z našej ponuky:

Prečo by sme mali pri kašli prijímať viac tekutín?

Spútum má schopnosť odlepiť sa od riasinkového epitelu keď dozreje, prípadne ak má dostatočný objem. Aj dráždenie na kašeľ vzniká na základe nejakého objemu spúta. Akonáhle pri kašli nemáte dostatočný príjem tekutín, spútum ostáva prilepené a nedokážete ho ani pri enormnej námahe kašľa odlepiť a vypudiť. Bez tekutín sa spútum nezväčší a neodlepí od riasinkového epitelu, pričom môže vyvolať opätovný zápal. Preto je pri kašli potrebné piť množstvo tekutín, ideálne sú bylinné rastlinné čaje. Vyberajte si také bylinky, ktoré podporujú tvorbu hlienu alebo vykašliavanie.

Čo si vybrať – tabletky či sirup?

V tomto prípade platí, že výber liekovej formy je na vás. Vyberte si to, čo vám je pohodlnejšie a príjemnejšie. Pri užívaní liečiv liečiacich kašeľ by sme sa ale priklonili k tekutým liekovým formám – kvapkám či sirupom. Pokiaľ užívate tekuté liekové formy, tie vám môžu aj svojim prechodom cez ústa upokojiť rozdráždený povrch slizníc hrdla. V prípade kašľa je samozrejme nutné navštíviť aj lekára. Dlhodobo pretrvávajúci kašeľ signalizuje zmeny v pľúcach, ktoré môžu súvisieť aj s inými, nielen respiračnými infekciami.

Už ste využívali dvoje kvapky na kašeľ, no kašeľ stále neprestáva?

Žiaden kašeľ vyvolaný respiračnou infekciou ani po nasadení antibiotík nevymizne za 24 hodín. Kašeľ je v tomto prípade jedinou a základnou cestou ako sa odpad vyprodukovaný baktériami dostane z organizmu. Preto si treba pri liečbe a dozvukoch kašľa udržať trpezlivosť, a hoci sa už môžete cítiť zdravý, kašeľ ešte stále môže očisťovať pľúca. Liečba kašľa po infekčnom ochorení si teda vyžaduje čas, a v prípade silnej infekcie je skutočne dôležité si istú dobu po ochorení pľúca chrániť.

Neprehliadnite