Kde všade aplikovať opaľovací krém, aby vás nespálilo? Nezabudnite na tieto miesta
Určite ste už počuli o tom, aké sú používanie opaľovacích prípravkov a ochrana pred slnkom dôležité. Opaľovacie prípravky na telo i tvár sú bežnou súčasťou letnej výbavy – na dovolenku, výlet či inú vonkajšiu aktivitu. Viete však, kde všade a ako by ste mali opaľovací krém aplikovať, aby vás nespálilo? Prečítajte si viac v našom článku a ochráňte vašu pokožku pred škodlivým UV žiarením.
Ako si vybrať vhodný opaľovací krém?
Slnko má na náš organizmus viacero pozitívnych účinkov. Okrem krásnej, slnkom pobozkanej, pokožky nám napríklad pomáha v tele tvoriť vitamín D a pozitívne pôsobí aj na naše mentálne zdravie. Okrem toho sú ale slnečné lúče tiež zdrojom nebezpečného UV žiarenia spôsobujúceho predčasné starnutie, vznik vrások, zhoršenie celkového zdravia pokožky i jej vzhľadu. Opaľovacie krémy sú skvelý spôsob, ako môžete pokožku pred slnkom chrániť. Vyberať by ste si ich mali vždy podľa fototypu vašej pokožky.
Fototyp predstavuje v podstate farbu pokožky, a teda obsah kožného farbiva – melanínu v nej. Fototyp I predstavuje ľudí, ktorí majú melanínu najmenej, fototyp VI tých, ktorí ho majú najviac. Čím bledšiu pokožku máte, tým silnejšiu ochranu pred slnkom, a teda vyššie SPF, potrebujete.
Pomôžeme vám vybrať si krém podľa fototypu vašej pokožky
Prečítajte si viac o fototype a nájdite opaľovací prípravok presne vyhovujúci vašej pokožke.





Ako správne aplikovať opaľovací krém?
Správnu aplikáciu opaľovacieho krému nesmiete podceňovať. Je dôležité, aby ste ho naniesli v dostatočnom množstve a na všetky potrebné miesta.

Koľko opaľovacieho krému by ste mali použiť?
Len vtedy, ak na pokožku nanesiete dostatočné množstvo opaľovacieho krému, budú môcť ochranné filtre plniť svoju úlohu. Hovorí sa, že na ochranu tela dospelého človeka potrebujete zhruba také množstvo opaľovacieho krému, koľko sa zmesí do šiestich čajových lyžičiek. Pravdepodobne si nebudete množstvo opaľováku merať pomocou lyžičky, ako pomôcka vám však môže pomôcť toto: Opaľovacieho prípravku si vždy naneste viac, ako množstvo, ktoré sa vám zdá postačujúce.
Kde všade aplikovať opaľovací krém, aby vás nespálilo?
Určite si opaľovacím prípravkom natierate ruky, plecia a chrbát, prípadne nohy, prednú časť trupu a tvár. Často ale pri nanášaní opaľovacieho krému zabúdame na niektoré miesta na tele. Aby vás teda nespálilo naozaj nikde, aplikujte opaľovací krém okrem pleti a spomínaných častí tela aj na:
- rozhranie vlasov a pokožky na čele a krku,
- chrbát nôh a rúk,
- spodnú časť chrbta, teda na kríže až po zadok,
- uši,
- pery,
- viečka a okolie očí,
- u žien na pokožku medzi prsiami,
- v prípade potreby aj na pokožku hlavy, minimálne na “cestičku”.
Veľmi často sa stáva, že sa opaľovacím prípravkom natierame až keď sme oblečený, napríklad v plavkách. Mali by ste však myslieť na to, že sa plavky môžu pohybom trošku posunúť a spáli vám práve ten pásik na chrbte či zadku, ktorý ste pôvodne mali skrtý pod plavkami. Dôkladne natierať by ste sa preto mali aj na miestach, ktoré máte zdanlivo zakryté plavkami či oblečením.
Čo ďalšie môžete urobiť pre to, aby ste si pokožku chránili pred spálením od slnka?
- Pokiaľ je to možné, vyhnite sa pohybu na priamom slnku v čase, keď je slniečko najprudšie, čiže medzi 10 až 16 hodinou.
- Zaobstarajte si slnečné okuliare s UV filtrom, aby ste pred UV žiarením chránili aj vaše oči.
- Na hlave noste šatku, klobúk, šiltovku či inú pokrývku hlavy.
- Pravidelne si reaplikujte opaľovací prípravok, a to predovšetkým v prípade, že sa spotíte alebo sa budete kúpať.
- Dodržujte pitný režim a vypite denne aspoň 2 litre vody.
- Noste počas letných horúčav vzdušné ľahké oblečenie, ktoré vašej pokožke dovolí dýchať.
Predsa len ste sa spálili? Ako ošetriť pokožku spálenú od slnka?
- Nevystavujte pokožku ďalšiemu slniečku.
- Ochlaďte pokožku studeným obkladom alebo sprchou.
- V prípade veľmi silnej bolesti môžete užiť lieky od bolesti, ideálne aj s protizápalovým účinkom, napríklad ibuprofén.
- Ak sa vám na spálenej pokožke vytvorili pľuzgiere, neprepichujte ich ani si ich inak manuálne neodstraňujte.
- Pite dostatok tekutín. Pri spálení pokožky môže ľahko dôjsť k dehydratácii organizmu.
- Hydratujte pokožku a ošetrite ju použitím vhodného upokojujúceho gélu, prípadne krému po opaľovaní.




Máte citlivú pokožku?
Prečítajte si náš článok a zistite, ako pred slniečkom čo najlepšie ochránite citlivú pokožku detí, seniorov, alergikov a ľudí so sklonom ku kožným problémom.

Viete, ako vybrať opaľovací krém pre bábätko?
Akými zásadami by ste sa mali riadiť a čo by mal ideálny opaľovací prípravok pre bábätká obsahovať?

Čo je to panthenol a ako účinkuje?
Panthenol je prvou pomocou pri spálení pokožky od slnka. Hydratuje, upokojuje a pomáha urýchliť hojenie. Kedy ho použiť?