Čo robiť, keď idú zúbky? Prečítajte si, ako zmierniť bolesť a ostatné príznaky prerezávania zúbkov u detí
Obdobie prerezávania zúbkov potrápi nielen dieťatko, ale aj rodičov. Veľmi často ho totiž sprevádza plač, nepokoj a prebdené noci s bábätkom na rukách. Prerezávanie zúbkov je u každého dieťatka individuálny proces. Niektorým deťom sa napríklad prereže prvý horný zúbok, iným spodný. Líšiť sa môže aj to, aký „ťažký“ priebeh prerezávanie prvých zúbkov bude mať. Sú detičky, ktoré sa raz ráno zobudia a zúbok je vonku. Väčšinu bábätiek však zúbky poriadne potrápia. Viete, čo robiť, keď vášmu dieťatku idú zuby? Ako mu pomôcť uľaviť od bolesti, svrbenia či opuchu? Čítajte ďalej a objavte rady a tipy na produkty.
Prerezávanie zúbkov a jeho príznaky
Prerezávanie zúbkov začína zhruba od 4. mesiaca života dieťatka, pričom prvý mliečny zúbok by sa mal ukázať medzi spomenutým 4. až 12. mesiacom. Zvyčajne sa z prvej perličky zvyknú rodičia tešiť medzi 6. až 9. mesiacom života dieťatka. Ako prvý sa najčastejšie pretlačí dolný stredný rezák, no nemusí to tak byť u každého bábätka.
To, že vášmu drobcovi idú zúbky, spoznáte podľa niekoľkých, vcelku špecifických, príznakov:
- Korunka zuba sa musí pretlačiť cez ďasienko, preto tesne pred prerezávaním ďasno zbelie a vytvorí sa na ňom malý hrbolček.
- Nezvyčajné nie je ani mierne začervenanie, prípadne opuch ďasna.
- Keď sa zúbok prerezáva, vidíte len biely kúsok, ktorý sa postupne odhaľuje.
Čo sa týka prejavov pozorovateľných na dieťatku samotnom, patrí sem:
- Nepokoj, plačlivosť, úzkostlivosť.
- Odmietanie jedla.
- Dávanie pästičky, prípadne hračky a iných predmetov do ústočiek, aby si dieťa uľavilo od svrbenia ďasienok.
- Nadmerné slinenie a následná tvorba vyrážok na bradičke a líčkach.
- Zvýšená teplota, u niektorých detičiek aj číre soplíky.
Upozornenie:
Ak sa u bábätka objaví horúčka nad 38°C, hnačka, zvracanie, kašeľ či hlienovitý výtok z nosa, obráťte sa na lekára. S veľkou pravdepodobnosťou ide o iné ochorenie, prípadne vírusovú infekciu.
Čo robiť, keď idú zúbky?
Každý rodič chce urobiť všetko pre to, aby dieťatku pomohol mu pri akýchkoľvek ťažkostiach. Keď idú zúbky, môžete dieťatku pomôcť hneď niekoľkými spôsobmi – použitím hryzadiel, masážnych kefiek, gélikov na ďasienka, prípadne vhodných liekov na tlmenie bolesti.
Zásadnú úlohu samozrejme zohráva aj blízkosť maminy, ktorá je pre dieťatko upokojujúca. Je preto možné, že bábätko bude chcieť tráviť väčšinu času na rukách – čo najbližšie k vám. Upokojiť ho môže tiež kolísanie, ideálne v kombinácii s nasledujúcimi pomôckami.
Hryzadlá pre bábätká
Hryzadlá dieťatko nielen zabavia, ale uľavia mu aj od nepríjemných pocitov na ďasienkach. Niektoré hryzadlá pre deti, alebo teda hračky na hryzenie, možno dokonca vychladiť v chladničke, vďaka čomu ďasná príjemne schladia a znecitlivejú.
Masážne kefky na ďasienka
Hovorí sa, že s ústnou hygienou by ste mali začať už v čase, keď dieťatko ešte nemá prerezané všetky zúbky. V období prerezávania sú vhodné masážne kefky. Ďasienka pomasírujú, napomáhajú ich prekrveniu a, podobne ako hryzadlá, prinášajú úľavu.
Gél na ďasná pre bábätká
Skvelá pomôcka, na ktorú nedá dopustiť množstvo mamičiek, je gél na ďasná. Dostupné sú géliky s obsahom prírodných zložiek, najčastejšie upokojujúceho rumančeka či ibiša. Okrem toho v nich môžete nájsť aj kyselinu hyalurónovú alebo zložky zmierňujúce bolesť či upokojujúce podráždenie.
Po akých liekoch od bolesti pre bábätká môžete v prípade potreby siahnuť?
V nevyhnutných prípadoch je možné siahnuť po liekoch na bolesť a horúčku s obsahom paracetamolu a ibuprofénu. Pozor – vyberajte len lieky určené pre bábätká. Najčastejšie sú tieto lieky vo forme sirupu alebo čapíkov, čo uľahčuje ich podávanie.
Upozornenie:
Pri podávaní liekov detičkám si vždy pozorne prečítajte informácie v príbalovom letáčiku a dodržujte dávkovanie. Ak idete dieťatku podávať liek po prvýkrát, konzultujte jeho výber s pediatrom.