Kedy užívať vitamín C – ráno alebo večer?
Vitamín C je jeden zo základných a pre život nevyhnutných vitamínov. Podieľa sa na mnohých procesoch v tele a podporuje zdravie imunitného systému, srdcovocievnej sústavy, zraku a podobne. Ako pri všetkých vitamínoch a mineráloch, aj pri vitamíne C platí, že je najlepšie dodávať ho telu v strave. Vo väčšine prípadov je to dokonca veľmi ľahko realizovateľné – predovšetkým, ak máte dobre nastavenú zdravú a vyváženú stravu a netrpíte ochorením, ktoré by si z nejakého dôvodu vyžadovalo zvýšený príjem tohto vitamínu.
Zdravá strava je u mnohých ľudí však kameňom úrazu. Zelenina, ovocie a iné nutrične vhodné potraviny sa na našich tanieroch neobjavujú v takom množstve, ako by bolo vhodné. Preto siahame po vitamínových doplnkoch stravy. Ak aj vy patríte do tejto skupiny, určite ste sa už niekedy zamysleli nad tým, kedy a ako je najlepšie vitamíny užívať, aby mali pre telo ten najlepší účinok. Pozrime sa teda spolu na to, kedy je najlepšie užívať vitamín C.
Kedy užívať vitamín C? Ráno alebo večer, s jedlom alebo na lačno?
Vitamín C patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. To znamená, že nie je viazaný na to, čo počas dňa alebo pred jeho užitím zjete a tiež sa v tele neukladá. Nadbytočný a nespracovaný vitamín C sa z tela vylúči močom. Pri jednotlivých vitamínoch a doplnkoch sa môžete stretnúť s rôznymi odporúčaniami, nakoľko niektoré je potrebné užívať s jedlom, iné pred alebo po jedle, na lačno či pred spaním.
Vitamín C sa všeobecne odporúča užívať ráno, ideálne na lačno, prípadne pred jedlom. Vtedy sa vitamín C najlepšie vstrebáva. Možno ho ale užívať aj večer – závisí to od viacerých faktorov, ako napríklad od užívanej dennej dávky.
Poznáte účinky vitamínu C? Ako môže pomôcť vášmu zdraviu?
Vitamín C je všeobecne známy svojou úlohou pri podpore imunitného systému, najmä v prevencii vzniku infekcií. Okrem toho však jeho zdravotné účinky siahajú omnoho ďalej – od tvorby kolagénu až po prevenciu onkologických ochorení.
Akú dávku vitamínu C by ste mali denne prijať?
Dospelý človek by mal denne prijať zhruba 75 až 90 mg vitamínu C. Tieto dávky sa ale môžu líšiť v závislosti od zdravotného stavu či špecifickej potreby u konkrétneho človeka. Napríklad u ľudí s celiakiou trpiacich zhoršeným vstrebávaním živín, je bežná zvýšená potreba vitamínov kvôli poškodeniu tenkého čreva.
Vo výživových doplnkoch nájdete dávky od 100 mg až po 1000 mg. Dávka 1000 mg sa zvyčajne užíva len v prípade krátkodobo zvýšenej potreby vitamínu C, ako napríklad počas choroby na podporu imunitného systému a podobne. Nejde o dávku, ktorá je za normálnych okolností potrebná na každodenné užívanie.
Možno ste už počuli aj o tom, že vitamínom C sa v podstate nedá predávkovať. Je to síce trošku nadnesené, ale v podstate je pravda, že v prípade užitia väčšej dávky vitamínu C by vám nemalo hroziť zásadné nebezpečenstvo. Vaše telo totiž nadbytočné množstvo vitamínu C vyfiltruje v obličkách a vyplaví ho močom z tela von. Môžu sa ale, samozrejme, objaviť ťažkosti ako podráždené trávenie, hnačka, pálenie záhy a podobne.
Prečo by ste to s Céčkom nemali preháňať?
Hoci sa vitamínom C len tak ľahko nepredávkujete, neznamená to, že by ste ho mali užívať v „konských“ dávkach. Ako sme už totiž spomenuli vyššie, nadbytočné céčko prechádza obličkami. Tam sa mení na odpadovú látku oxalát. Veľké množstvo oxalátu sa môže začať viazať na minerály a spôsobovať vznik obličkových kameňov. Takže pamätajte, že všetko treba s mierou. Užívajte len toľko vitamínu C, koľko vaše telo naozaj potrebuje.
V prípade, že potrebujete denne prijímať vyššie množstvo vitamínu C, odporúča sa ho rozdeliť do viacerých dávok – napríklad ráno a večer.
Skúšali ste už lipozomálny vitamín C?
Bežné vitamíny je niekedy potrebné prijímať v zvýšených dávkach, nakoľko určité percento sa z nich „stratí“ už počas toho, ako vitamín putuje tráviacou sústavou. Svoju úlohu pritom zohrávajú napríklad tráviace šťavy, vyššie pH a podobne. Ak nechcete dávky vitamínov zbytočne navyšovať, môžete siahnuť po takzvaných lipozomálnych vitamínoch.
Lipozómy sú malé mechúriky, majú guľovitý tvar a sú tvorené dvojitou vrstvou lipidov. Tento obal odoláva žalúdočným kyselinám a pomáha dopraviť vitamín C „bez ujmy“ až tam, kde ho telo potrebuje – do tenkého čreva, odkiaľ sa vstrebáva do krvi. Navyše, lipozomálne vitamíny sa uvoľňujú postupne. Aj množstvo vitamínu C sa teda v krvi zvyšuje postupne a viac sa z neho stihne vstrebať a spracovať.