Klostrídiové infekcie mäkkých tkanív: čo ich spôsobuje, ako sa prejavujú a liečia?
Klostrídiové infekcie mäkkých tkanív, nazývané tiež prierazné infekcie, sú spôsobené baktériou Clostridium perfringens. Môžu sa objaviť v dôsledku viacerých príčin – buď znečistením rany po úraze alebo nakazením sa z kontaminovaných potravín. Baktérie sa zvyknú zhromaždiť v poranenom tkanive či chirurgickej rane, v ktorej nie je dostatočný prívod krvi3. Okrem toho sú tieto baktérie aj súčasťou telu vlastného mikrobiómu v hrubom čreve1. Niektoré prípady preto prebiehajú ako plynná sneť, gangréna, pri ktorej sa v mäkkých tkanivách akumuluje plyn.
Hlavným dôvodom, prečo baktéria spôsobuje samotné ochorenie, je tvorba niektorých toxínov. Je ich niekoľko typov, pričom najvýznamnejšie z nich sú alfatoxín, betatoxín, etatoxín či enterotoxín. Každý z nich má v ľudskom tele svoje nepriaznivé účinky. Aj napriek ťažkému priebehu je prognóza prieraznej infekcie klostrídiom uspokojivá. Dôležité je však včasné rozpoznanie a liečba, vrátane pravidelného chirurgického ošetrovania rán. Poďme sa preto povenovať príčine vzniku tejto infekcie, jej prejavom a vhodnej liečbe.
Baktéria Clostridium perfringens bola prvýkrát objavená lekárom Williamom H. Welchom v roku 1891 v Johnsovej Hopkinsovej nemocnici po pitve 38-ročného muža. Pôvodne bola pomenovaná Bacillus aerogenes capsulatus, neskôr ako Bacillus Welchii a nakoniec premenovaná na Clostridium perfringens. Názov vedci odvodili z latinského „preraziť“.
Charakteristika prierazných klostrídiových infekcií
Clostridium perfringens, alebo prierazné klostrídium, je nepohyblivá baktéria v tvare tyčinky, ktorá vytvára spóru a nepotrebuje k životu kyslík. Samotné spóry slúžia k tomu, aby baktéria prežila aj v ťažkých vonkajších podmienkach a bola rezistentná na stres prostredia2. Bežne prežíva teplotu varu. Hlavnou vlastnosťou tohto druhu klostrídia je, že poškodzuje typicky mäkké tkanivá. Súvisí to s tvorbou a vyplavovaním účinných jedov. O niektorých z nich sa hovorí ako o „smrtných“ toxínoch, zodpovedných za niektoré infekcie kože, podkožia a mäkkých tkanív. V tomto prípade sa jedná o život ohrozujúce infekcie. O aké toxíny sa jedná?
- Alfatoxín: má účinky, ktoré spôsobujú rozpad buniek a odumretie tkaniva. To vedie k rozpadu svalov, a tiež vzniku plynnej gangrény.
- Betatoxín a etatoxín: môžu vyvolať odumretie tkaniva, teda nekrózu.
- Enterotoxín: narušuje schopnosť vstrebávania živín v tenkom čreve, obmedzuje vstrebávanie vody a vyvoláva hnačky.
Upozornenie:
Ak dôjde k nakazeniu spórami Clostridium perfringens z kontaminovaných potravín, môže to vyústiť do život ohrozujúceho stavu spojeného s odumretím časti čreva. Ku kontaminovaným potravinám zvykne patriť bravčové mäso alebo sušené mlieko, môže to však byť aj hovädzie mäso či hydina.
Pôsobením baktérií vniká v koži plyn, ničí sa podkožný tuk a svalové obaly. V prípadoch rozpadu svalstva a tvorbe plynnej sneti hrajú svoju rolu aj niektoré bakteriálne enzýmy, teda látky pomáhajúce baktérii invadovať – prenikať do tkanív. Podľa štúdií je vyšší výskyt tejto infekcie u mužov, v množstve 65%, pričom väčšina prípadov sa vyskytuje vo veku medzi 20. – 49. rokom života.
Ako sa prejavuje infekcia prieraznou klostrídiou?
Príznaky sa líšia podľa toho, akú časť organizmu baktéria napadne. Medzi hlavné príznaky prieraznej klostrídiovej infekcie mäkkých tkanív, teda ak sa infikuje rana, patrí:
- Bolesť v rane
- Opuch
- Tvorba skalenej tekutiny v rane
- Tvorba plynu súvisí už s pokročilou infekciou, je prítomné podkožné praskanie
Ak dôjde k rozvinutiu šokového stavu vplyvom toxínov, môže dôjsť k náhlej a prudkej zmene zdravotného stavu. Pacient stráca vedomie, je schvátený, môže blúzniť. Postupne dochádza k zlyhaniu srdca ako pumpy, poruchám dýchania až smrti.
Pôsobenie bakteriálnych jedov na črevo sa prejavuje hnačkami a bolesťou brucha. Pokiaľ nedôjde k odumieraniu tkaniva čreva, stav neohrozuje pacienta na živote.
Aké sú riziká a komplikácie prierazného klostrídiového ochorenia?
Účinky toxínov sú nevratné. Ak dôjde k rozšíreniu infekcie z primárneho ložiska krvou, môžu sa prejaviť aj vo vzdialených miestach tela. Prítomnosť jedov v krvi môže vyvolať šokový stav, v najhorších prípadoch až zlyhanie srdca s fatálnymi následkami. Našťastie sa jedná o pomerne raritné komplikácie.
Aby však došlo k rozvoju samotnej infekcie, prostredie rany musí byť bez prítomnosti kyslíka. Riziko sa teda týka najmä zhmoždených prekrvácaných rán, v ktorých je prítomný aj rozpad buniek, nedokrvenie, ale tiež pri prítomnosti cudzích telies v tele. Spóry vyklíčia v živú, rastúcu baktériu a začnú tvoriť toxíny.
Ako diagnostikujeme klostrídiovú infekciu?
Lekár odoberie dôslednú anamnézu a fyzikálne si vyšetrí pacienta. Pri podozrení na infekciu mäkkých tkanív vyvolanú klostrídiom sa prikláňa hlavne k mikrobiologickému vyšetreniu. Odoberie vzorku materiálu z poškodeného tkaniva, napríklad odumretej hmoty či tekutiny vytváranej sa v rane. Materiál sa potom analyzuje pomocou mikroskopie a kultivácie v laboratóriu. Pri črevných infekciách sa vyšetrujú kontaminované potraviny a zriedka i vzorka stolice. Je teda možné dokázať aj črevný toxín, napríklad pomocou tzv. latexovej aglutinácie.
Anaeróbna kultivácia znamená zisťovanie, či sa jedná o túto baktériu cestou jej rastu v prostredí bez prítomnosti kyslíka po dobu 48 hodín. Samotná identifikácia sa potom robí pomocou biochemických testov.
Pri postihnutí čreva je potrebné zvážiť aj iné možné ochorenia vyvolané mikroorganizmami – ako sú norovírusy, Salmonella, Campylobacter, Staphylococcus aureus či Escherichia coli. Aj rozpad svalov môžu spôsobiť niektoré iné baktérie (z tohto dôvodu je potrebná mikrobiologická kultivácia). Rovnako je nutné zistiť, či sa nejedná o zápal slepého čreva, infekčný črevný zápal, nedokrvenie čreva, prederavenie steny žalúdka pri peptickom vrede alebo pankreatitídu.
Ako sa lieči infekcia spôsobená Clostridium perfringens?
Okrem protišokovej terapie založenej na hydratácii pacienta a podpore vitálnych funkcií hrá zásadnú rolu v liečbe radikálne chirurgické ošetrenie. Podávajú sa tiež antibiotiká, keďže ide o baktériu. Táto terapia je neodkladná, nakoľko infekcia prierazným klostrídiom sa vyznačuje rýchlym priebehom a môže ohroziť pacienta na živote.
Antibiotikom prvej voľby pri klostrídiovej infekcii je penicilín G, ktorý sa zvykne kombinovať s klindamycínom alebo metronidazolom. Pri alergii na peniciílin sa volí imipenem. Bez riadnej antibiotickej liečby sa pacient nezaobíde.
Zdroje použité v článku:
1. HURYCH, J. a kol.: Lékařská mikrobiologie. Repetitorium. 3.vydání. Clostridium perfringens. 2021. Triton. s.98-101 [cit. 11.22.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
2. YAO, Y. P. a kol.: Clostridium perfringens Infection. 2023. National Library of Medicine [online] [cit. 11.22.2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559049/
3. MAYO CLINIC STAFF: Gangrene. 2022. MayoClinic [online] [cit. 11.22.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gangrene/symptoms-causes/syc-20352567