Chov zvierat – či už ako domácich miláčikov, alebo na úžitok, so sebou prináša množstvo radosti, ale aj zodpovednosti. Na jednej strane nám zvieratá dávajú lásku a zažívame s nimi množstvo krásnych chvíľ, na strane druhej sa však musíme starať o ich zdravie a potreby. Práve v našom svete veteriny nájdete po kope všetko, čo k správnej starostlivosti o zvieratko potrebujete. Prinášame vám cenné chovateľské rady i tipy a zároveň neustále rozširujeme našu ponuku krmív, liekov, doplnkov, veterinárnej kozmetiky a rôznych iných potrieb a pomôcok.
Hoci je potrava kľúčovým faktorom pre zdravie a spokojnosť, zvieratá toho potrebujú predsa len viac. Každé zviera má navyše iné nároky na život a zdravie, na čo by ste mali vždy prihliadať. Niekoľko zásad však platí pre všetky zvieratká rovnako. Na čo v starostlivosti o domáceho miláčika či hospodárske zviera prihliadať?
Človek sa učí celý život a sem-tam si niečo potrebuje preveriť alebo zopakovať. Práve pre tento prípad sme pre vás pripravili špeciálnu veterinárnu poradňu. Nájdete v nej množstvo praktických, užitočných, ale tiež zaujímavých a zábavných informácií. Dozviete sa napríklad o špeciálnych krmivách, niektorých zvieracích ochoreniach, tipoch na doplnky, ochrane pred nepríjemnými parazitmi, ale dáme vám aj inšpiráciu na dobrôtky či hračky, ktoré vášho miláčika potešia najviac. Tak čo, chcete vedieť viac?
Ochrana psíka pred krvilačnými kliešťami by mala byť veľmi vysoko na vašom zozname starostlivosti o psy. Kliešte totiž prenášajú množstvo nielen nepríjemných, ale aj závažných ochorení. Našťastie však existuje široká ponuka rôznych antiparazitárnych produktov a prípravkov, ktoré psíka pomôžu chrániť. Zistite viac o pipetkách, špeciálnych obojkoch a rôznych typoch repelentov.
Starostlivosť o zviera sa nezaobíde bez rôznych otázok: Kedy odčerviť šteniatko? Koľkokrát denne má pes jesť? Kedy kastrovať kocúra? Zozbierali sme pre vás odpovede na tie najčastejšie otázky o zdraví a starostlivosti o psy a mačky. Už nemusíte hodiny brázdiť internet a čítať množstvo článkov, aby ste našli informácie, ktoré hľadáte. U nás sa dozviete všetko, čo potrebujete.
Hoci sa hovorí, že mama vie všetko najlepšie, každá žena potrebuje občas poradiť – veď nikto učený z neba predsa nespadol. Všetky maminy zbierajú skúsenosti, tipy a triky tak povediac za jazdy. Kedy môže dieťatko začať papať tuhšiu stravu? Prečo má výsyp na líčkach? Ktoré plienky sú najlepšie? Aké lieky môže užívať žena, keď je tehotná? Každá mamička má v hlave milión otázok a občas potrebuje pomôcť nájsť tie správne odpovede.
Práve pre vás, milé maminy, a tiež pre vás, starostliví ocinovia, sme pripravili náš Baby svet. Nájdete v ňom prehľadne na jednom mieste množstvo zaujímavých článkov, rád a tipov k rodičovstvu. Okrem toho si vyhľadáte veľa produktov či pomôcok pre vás aj vaše dieťatko.
Ženské telo prechádza počas tehotenstva a materstva mnohými zmenami. Niektoré sú čisto fyzického charakteru, iné vplývajú aj na vaše emócie a psychickú pohodu. Na jednej strane si užívate krásu rodičovstva, na strane druhej musíte bojovať s tým, čo si pre vás pripraví vaše vlastné telo.
My s vami budeme počas celej vašej cesty – od prvých mesiacov tehotenstva, cez obdobie dojčenia až po dobu, kedy z vášho bábätka bude veľký školák. Zozbierali sme pre vás množstvo rád a tipov pre vaše zdravie a pohodu. Ukážeme vám, ako zvládnuť ranné nevoľnosti, vyberieme vám vhodnú kozmetiku a poradíme, ktoré lieky a doplnky sú pre vás bezpečné a prospešné.
Pre každú maminu je starostlivosť o dieťatko prvoradá. Je to materský inštinkt, ktorý z mám robí svojím spôsobom superhrdinky. Nesmiete však zabúdať ani na vaše potreby. Či sa o bábätko ešte len pokúšate, už ste tehotná alebo novopečená mamina, u nás nájdete napríklad:
Ovulačné a tehotenské testy
Lieky pre tehotné ženy a dojčiace ženy
Vitamíny pre mamičky
Pomôcky na intímnu hygienu
Odsávačky mlieka
Výbavu do pôrodnice
Zrejme vám nemusíme vysvetľovať, že detičky, a predovšetkým tie najmenšie, si vyžadujú úplne inú starostlivosť než my dospelí. Strava, kozmetika či lieky – to všetko musí byť prispôsobené špeciálne pre drobčekov. Pozrite si ponuku detských čajov, výživy, vitamínov a liekov. Zásobte sa kvalitnou odsávačkou na soplíky, cumlíkmi i jemnou kozmetikou pre detičky. Objavte tiež prehľadne rozdelené produkty a pomôcky uľahčujúce:
Prebaľovanie
Kúpanie
Kŕmenie
Radu možno nájdete aj v našich článkoch. Prečítajte si, ako sa starať o detskú pokožku, čo deťom pomôže pri chorobách, ako posilniť imunitu vášho drobčeka a množstvo ďalšieho. Zozbierali sme pre vás najčastejšie otázky, ktoré rodičov zvyknú potrápiť a spolu s odpoveďami sme ich zhrnuli na jednom mieste.
Zozbierali sme pre vás aj odpovede na tie najčastejšie otázky a určite vás poteší tiež množstvo bezlepkových potravín v našej ponuke. Čítajte ďalej a cíťte sa v bezlepkovom svete ako doma.
Ak ste zavítali do nášho bezlepkového sveta, zrejme už viete, že celiakia je autoimunitné a vo väčšine prípadov dedične podmienené ochorenie. S veľkou pravdepodobnosťou sa teda u vás prejavilo na základe genetickej predispozície získanej od rodičov. Zákernosť tohto ochorenia spočíva predovšetkým v tom, že na rozdiel od alergie či intolerancie na lepok, ktoré síce organizmus podráždia a vyvolajú imunitnú reakciu, pri celiakii dochádza po konzumácii lepku aj k poškodeniu tkanív tenkého čreva. Práve toto poškodenie môže potom spôsobiť ďalšie komplikácie, ako sú:
Celiakia je diagnóza na celý život, ktorá vám do bežných dní určite priniesla množstvo zmien. Diéta, zdravý životný štýl a kontrolné vyšetrenia u lekára vám však môžu zabezpečiť plnohodnotné fungovanie. Aby ste si tento boj čo najviac zjednodušili, potrebujete poznať vášho „protivníka“. Čo celiakiu spôsobuje a aké sú jej najčastejšie prejavy? Na ktoré aspekty vášho zdravia vplýva? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v našich článkoch.
Každý celiatik vie, že jediným spôsobom, ako môže s celiakiou zatočiť, je dodržiavať bezlepkovú diétu. Určite vám nemusíme pripomínať 3 základné zásady bezlepkovej stravy:
Žiadne lepkové obilniny ani produkty z nich
Kontrola zloženia potravín
Zdravý jedálniček plný vitamínov
Nie je to jednoduché, ale pokiaľ budete stravu dodržiavať naozaj poctivo, máte veľkú šancu, že sa vaše tenké črevo zahojí, postupne vymiznú všetky nepríjemné príznaky ochorenia a vy budete fungovať viac menej normálne. Veľkým pozitívom je, že okrem prirodzene bezlepkových potravín máte dnes na výber aj z množstva bezgluténových produktov. Máte chuť na pečivo, cestoviny, cereálie, kaše alebo si chcete upiecť chutný domáci chlieb či koláč? U nás si z bezlepkových potravín určite vyberiete.
Môže sa stať, že sa k celiakii pridruží intolerancia na laktózu. Ak je táto kombinácia aj váš prípad, nezabudnite si overiť, či sa v bezlepkovej potravine, ktorú sa chystáte skonzumovať, nenachádza laktóza.
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale existuje množstvo veľmi chutných bezlepkových receptov. S troškou chuti a času si môžete doma pripraviť skoro všetky obľúbené jedlá v bezgluténovej verzii, a to sladké aj slané. Dôležité je predovšetkým to, aby ste sa nebáli skúšať. Ako malú inšpiráciu pre vás máme niekoľko receptov na chutné bezlepkové jedlá, ktoré vás nielen zasýtia, ale aj potešia chuťové poháriky.
Celiakia je komplexné ochorenie, ktoré môže mať viacero príčin a širokú škálu príznakov. Väčšinou sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami, no postihnúť môže aj iné aspekty vášho zdravia. Zozbierali sme tie najčastejšie otázky o celiakii a bezlepkovej strave a pripravili sme pre vás odpovede, ktoré sme prehľadne zhromaždili na jednom mieste.
Nováčikom vysvetlíme, skúseným pripomenieme, čo to tá homeopatia vlastne je. Homeopatia patrí do oblasti integratívnej medicíny, tak ako aj akupunktúra, tradičná čínska medicína alebo ajurvéda. V Európe patrí podľa WHO k najpopulárnejším komplementárnym medicínam. Nájdite spolu s nami odpovede na všetky vaše otázky a ponorte sa do sveta homeopatie bez obáv.
Homeopatia je regulačná medicína, ktorá stimuluje reakčné schopnosti organizmu tak, aby sa zbavil ochorenia vlastnými silami a prirodzenou cestou. Je to viac ako 200-ročná liečebná metóda založená na princípe podobnosti. To znamená, že látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva určité príznaky, dokáže liečiť chorého s podobnými príznakmi pri podmienke, že koncentrácia danej látky je mnohonásobne nižšia.
Uveďme si príklad: Cibuľa (latinský názov: Allium cepa) – krájanie cibule spôsobuje slzenie, pálenie a vodnatý sekrét z nosa. Homeopatické lieky Allium cepa sa budú preto používať pri podobných príznakoch, čiže pri vodnatej nádche, slzení a pálení očí.
Vedeli ste, že homeopatické lieky sa pripravujú z prírodných látok, rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu? Materské tinktúry z týchto látok sa riedia a dynamizujú (prudko mechanicky pretrepávajú), aby vznikli homeopatiká, na Slovensku ŠÚKLom registrované ako homeopatické lieky.
Jednozložkové
Monokomponentné: vyrábajú sa len z jednej látky a môžu byť použité pri celom spektre problémov. Majú formu malých guličiek.
Viaczložkové
Polykomponentné: obsahujú viac účinných látok v nízkych riedeniach a účinkujú na lokálne príznaky. Sú vhodné na samoliečbu pri bežných akútnych ochoreniach. Môžu mať formu tabliet, sirupov či mastí na kožu.
Výhodou homeopatických liekov je, že nie sú toxické. Nemajú známe nežiaduce účinky, nevzniká na nich závislosť a sú vhodné pre všetky vekové kategórie vrátane novorodencov, tehotných a dojčiacich žien. Homeopatiká nemajú kontraindikácie, čo znamená, že sa dajú použiť pri liečbe každého ochorenia alebo v kombinácii s klasickými liekmi. Dajú sa kombinovať so všetkými liekmi klasickej medicíny, pretože neovplyvňujú ich účinok.
Čo znamenajú všetky tie písmenká a číselká pri jednotlivých homeopatických zložkách? Ide o stupeň Centezimálneho riedenia podľa Hahnemanna – nemeckého lekára, ktorý sa považuje za zakladateľa homeopatie. Písmeno CH znamená, že je liek riedený podľa jeho postupu a číslo označuje silu tohto riedenia.
Homeopatia je vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane novorodencov, malých detičiek, tehotných a dojčiacich žien. Platí zásada, že pri viaczložkových homeopatických liekoch by ste sa mali riadiť písomnou informáciou pre používateľov. Pri jednozložkových je vhodné poradiť sa s lekárnikom, lekárom alebo nahliadnuť do dostupných e-bookov ako Homeopatia do vrecka.
Orientácia v homeopatickom svete, predovšetkým v monokomponentoch, môže byť spočiatku náročná. Ktoré homeopatické lieky si vybrať? Koľko a kedy užívať? Ako ich kombinovať? My vašu neistotu zastavíme. Máme pre vás pripravenú online príručku Začínajúci homeopat aj knihu Homeopatia do vrecka od spoločnosti Boiron, najväčšieho výrobcu homeopatických liekov na svete. Venujte chvíľku času obohacujúcemu samoštúdiu a ponorte sa do tajov a čara homeopatie.
Myslíte si, že je výber homeopatických liekov pre vás náročný? S nami sa vo svete homeopatie nestratíte. Prípravky sme pre vás rozdelili do prehľadných kategórií podľa ich určenia. Pri každom produkte navyše nájdete stručný popis s informáciou, na aký problém sa môže užiť.
Homeopatia svoje využitie nájde v mnohých oblastiach života – pri liečbe chrípky, nádchy, kašľa, poruchách spánku, únave, strese a podobne. Samoliečba je vhodná pri bežných akútnych ochoreniach. Pri chronických zdravotných problémoch sa odporúča konzultácia s farmaceutom alebo lekárom preškoleným v homeopatii pre vhodné individuálne nastavenie liečby.
Homeopatia svoje využitie nájde v každej oblasti života, či už pri problémoch s vnútornými orgánmi, pohybovým aparátom aj psychickou pohodou. Všetky potrebné informácie a zaujímavosti sme pre vás zhrnuli na jedno miesto. V našom homeopatickom svete nájdete články k homeopatickej liečbe bežných zdravotných problémov, brožúry, e-booky a homeo sady, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v šetrnej homeopatickej liečbe.
V našom klube nájdete tiež rôzne rady a tipy nielen pre ženy, ale aj pre mužov, vďaka ktorým sa budete môcť s úsmevom na tvári vrhnúť do všetkých vašich plánov a túžob. Problémy s únikom moču patria v našej spoločnosti ešte stále do „kolónky tabu“. Hovorí sa o nich málo a ešte menej ľudí sa im postaví čelom. Inkontinencia sa totiž spája s pocitom hanby, často aj so zníženým sebavedomím a nechuťou človeka tráviť čas v spoločnosti.
V prvom rade by ste si však mali uvedomiť, že nemáte žiadny dôvod na hanbu. Inkontinencia je zdravotný problém, za ktorý nemôžete – o čom svedčí už jej názov. Pochádza totiž z latinčiny a znamená neschopnosť zadržať. Vo väčšine prípadov ide teda o to, že pre vás nie je fyzicky možné zadržať moč.
Jediný spôsob, ako sa s inkontinenciou popasovať, je zdôveriť sa lekárovi. Aj tu totiž platí, že čím skôr sa problému začnete venovať, tým ľahšie bude jeho riešenie. Nebojte sa teda osloviť vášho lekára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu. Tá najčastejšie pozostáva z:
Únik moču zväčša sa spája práve so ženami. Ženské telo si totiž počas života prechádza mnohými zmenami – napríklad tehotenstvom, pôrodom či menopauzou. Žiadnej žene určite netreba vysvetľovať, aké veľké vplyvy tieto zmeny na jej telo majú. Predsa by sme však „vypichli“ svalstvo panvového dna, ktoré vplyvom rôznych faktorov môže ochabnúť a je často príčinou vzniku stresovej inkontinencie. Ako si môžete pomôcť? Odpovede nájdete aj v našich článkoch, kde zistíte napríklad viac o stresovej inkontinencii či objavíte šikovné a diskrétne pomôcky určené pre ženy.
Vedeli ste, že jedným z účinných spôsobov, ako si pomôcť pri problémoch s únikom moču, je posilňovanie svalov Kegelovými cvikmi? Ide o súbor vcelku jednoduchých cvikov, ktoré môžu mať viacero pozitívnych účinkov na ženské zdravie. Okrem inkontinencie sú vhodné tiež pri príprave na tehotenstvo a pôrod a pomôcť môžu aj pri problémoch s bolestivou menštruáciou.
Pánov s týmto problémom je menej než žien. To môže byť jednou z príčin, prečo je téma inkontinencie u mužského pokolenia väčším tabu. Mužov potrápi inkontinencia často práve v spojitosti s problémami s prostatou. Mnohí z vás si možno myslia, že muži majú menej možností, ako s inkontinenciou bojovať, avšak opak je pravdou. Existuje množstvo špeciálne vyvinutých pomôcok, ktoré sú funkčné, diskrétne a prispôsobené pánskemu spodnému prádlu. Pozrite si sortiment pánskych inkontinenčných pomôcok a prečítajte si pár tipov, ako sa čo najlepšie s týmto problémom popasovať.
Vybrali sme pre vás bylinné čaje a prírodné prípravky, ktoré vplývajú pozitívne na zdravie močovej sústavy. Pozrite si napríklad ponuku urologických a ženských čajov či čajových zmesí na podporu prostaty pre pánov a urobte pre boj s inkontinenciou maximum.
Žiaden strach, zozbierali sme tie najčastejšie otázky o inkontinencii a spolu s odpoveďami sme ich zhromaždili na jednom mieste. Stačí prejsť na sekciu „Najčastejšie otázky“ a dozviete sa všetko, čo vás zaujíma. Nezabúdajte – najdôležitejšie je riešiť problém hneď v jeho začiatkoch. Informujte sa o príčinách, prejavoch a liečbe inkontinencie a obráťte sa na vášho lekára.
Ponorte sa s nami do sveta bielych perličiek, vyberte si z množstva kvalitných zubných kefiek, pást či zubných nití a nechajte aj váš úsmev zažiariť.
Ranná a večerná hygiena každého z nás by mala zahŕňať aj poctivé čistenie zubov. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo všetko počas dňa zjete a vypijete a aká záťaž to musí byť pre váš chrup? Je veľmi pravdepodobné, že nie. Jedenie a pitie totiž patrí k automatickým činnostiam, nad ktorými sa nepozastavujeme. Ste smädný? Napijete sa. Ste hladný? Dáte si niečo „pod zub“.
V ústnej dutine sa však nachádzajú baktérie, ktoré spolu so zvyškami potravy a slinami vytvárajú lepivú hmotu – zubný povlak. Práve zubný povlak stojí za vznikom kazov a rôznych zápalov, ktoré vás potom doženú k návšteve zubára oveľa častejšie ako by ste chceli. Základom pre zdravý chrup je teda poctivé a precízne odstránenie zubného povlaku.
Ústna hygiena nie je v zásade nič zložité, je ju však potreba vykonávať pravidelne, dôkladne a postupovať podľa 4 jednoduchých krokov:
Čistenie zubov pomocou zubnej kefky a pasty
Čistenie medzizubných priestorov medzizubnou kefkou a zubnou niťou
Vyčistenie jazyka
Dočistenie ústnej dutiny pomocou ústnej vody
Tvrdá, stredne tvrdá či mäkká? S veľkou hlavičkou alebo menšou? Manuálna, elektrická či sonická? Chápeme, môže sa to zdať ako ťažká voľba. Avšak úspešnosť vašej dentálnej hygieny závisí vo veľkej miere aj od výberu správnej kefky. Mäkšie kefky sú šetrnejšie k citlivým ďasnám, menšie hlavičky sa dostanú aj do ťažšie prístupných miest a elektrické zubné kefky sú kapitolou sami o sebe. Mnohé majú totiž funkcie, ktoré čistenie zubov nielen uľahčia, ale aj posunú jeho kvalitu na úplne inú úroveň.
Výber zubnej pasty by ste tiež nemali brať na ľahkú váhu. Veľa značiek totiž vyrába pasty orientované na konkrétne problémy – sú teda obohatené o účinné látky a prírodné zložky. Môžete vyskúšať napríklad zubné pasty na citlivé zuby, proti krvácaniu ďasien, proti kazu, pasty s bieliacim účinkom a podobne. Pozrite si sortiment u nás na eTabletke a vyberte si svoju novú kefku a pastu.
Mnohí žiaľ túto časť dentálnej hygieny podceňujú. Možno by ste ani neverili, koľko zvyškov jedla a baktérií sa usádza práve v medzizubných priestoroch. Nahromadený povlak potom nielenže prispieva k demineralizácii, a tým aj k zubnému kazu, ale je veľkým pomocníkom aj pre zápaly. Zápaly ďasien sú bolestivé a môžu „pripraviť pôdu“ pre vznik závažnejšieho ochorenia – parodontitídy. Práve tá môže byť príčinou predčasnej straty zubov. Neveríte? Prečítajte si náš článok a presvedčte sa sami (a nezabudnite sa poobzerať po nejakej tej zubnej niti či medzizubnej kefke).
Nevadí, mysleli sme aj na tých, ktorých zaujíma viac. Pozreli sme sa na otázky, ktoré sa pýtate najčastejšie a spísali sme k nim odpovede. Teraz nájdete všetky potrebné informácie o dentálnej hygiene na jednom mieste.