Koliky u novorodencov sú náročné pre dieťatko i rodičov. Čo vám pomôže ich zmierniť?
Novorodenecká kolika straší nejednu mamičku – veď komu by sa páčilo, keby jeho dieťatko plakalo dlhé hodiny? Štandardne kolika pomenováva prudké kŕčovité záchvatové bolesti v brušnej dutine. U novorodencov je však tento pojem spojený skôr so spomínaným usedavým plačom, ktorý nie a nie utíšiť, nech robíte čokoľvek. Kolika u detí je do určitej miery záhadou aj pre lekárov. Dodnes totiž presne nevedia, čo presne ju spôsobuje. Čítajte ďalej a zistite, čo všetko sa nám o kolike u novorodencov podarilo zistiť a objavte šikovné tipy a rady na boj s týmto nepríjemným problémom.
Kolika u novorodencov – kedy plač znamená niečo viac?
Plač je pre dieťatko prirodzený spôsob, ako dať matke najavo svoje potreby, prípadne to, že niečo nie je v poriadku. Bábätko plače, keď je hladné, keď má plnú plienku, nedokáže sa vyprázdniť, niečo ho bolí, prípadne potrebuje vašu blízkosť. Do určitého veku je to jeho jediný spôsob komunikácie. Ako však rozlíšiť, či ide o „bežný plač“ alebo o koliku?
Diagnostika koliky prebieha primárne podľa takzvaného pravidla troch. Pokiaľ je bábätko zdravé, ale plače viac ako 3 hodiny denne, častejšie ako 3 dni v týždni a dlhšie ako po dobu troch týždňov, ide najpravdepodobnejšie o koliku. Koliky sú u bábätiek vcelku bežné, hoci presne nevieme prečo. Vieme len to, čo ich môže ovplyvňovať, respektíve podporovať ich vznik.
Medzi možné príčiny koliky u novorodenca najčastejšie patrí:
- Nezrelosť nervového systému v tráviacom trakte dieťatka
- Nezrelosť tráviaceho systému, nerovnováha dobrých baktérií v tráviacom trakte
- Nesprávna technika kŕmenia a prehĺtanie vzduchu
- Stres
- Reakcia na zložku stravy, prípadne látku v matkinej strave
- Podávanie tuhej stravy pred dovŕšením 3 mesiacov
- Potravinové alergie alebo intolerancie1
Okrem pravidla troch je pre koliku špecifické aj to, že sa objavuje v podvečerných až večerných hodinách. Dieťatko je nepokojné, plače bez zjavného dôvodu, zviera pästičky a krčí nožičky smerom k brušku. Môže tiež očervenieť v tváričke a byť akoby stuhnuté s prehnutým chrbátikom.2
Čo pomáha na koliky u detí?
Každú mamičku určite najviac zaujíma, ako dokáže svojmu bábätku pomôcť. Nevieme vám dať jeden zaručený recept účinný pre každého novorodenca. Je to v podstate tak, ako aj pri dospelých ľuďoch. Každý človek je iný, individuálny. Preto to, čo vám môže radiť vaša kamarátka-mamička, nemusí platiť aj na vaše dieťa. Existuje niekoľko tipov, ako koliku u novorodenca zmierniť. Či zaberie jedna metóda alebo kombinácia viacerých, však už budete musieť vyskúšať sama.
Správny spôsob kŕmenia novorodenca
Pri dojčení aj pri kŕmení z fľaše je dôležité zabrániť tomu, aby dieťatko papalo veľmi hltavo. Počas hltavého kŕmenia totiž prehltne veľa vzduchu, a ten má za následok bolesť bruška a iné ťažkosti.
- Pri dojčení vyskúšajte rôzne polohy a nikdy nezabudnite nechať drobca odgrgnúť. Odgrgnutím sa zo žalúdka dostane prebytočný prehltnutý vzduch.
- Pri kŕmení z fľaše vyskúšajte špeciálne antikolikové detské fľaše. Sú vyrobené tak, aby čo najviac pripomínali pitie z prsníka a znižovali riziko vzniku koliky.
Kŕmenie vhodným dojčenským mliekom
Ak dieťatko z nejakého dôvodu nemôžete dojčiť a kŕmite ho výlučne umelým mliekom, nemusíte ostať pri prvom mlieku, ktoré vyskúšate. Pokiaľ vidíte, že dieťatko je po papaní nepokojné, odporúča sa zmeniť značku, prípadne typ mliečka. Jednotlivé mlieka môžu totiž obsahovať rôzne množstvá laktózy alebo kravskej bielkoviny, pričom niektoré bábätka majú problém tieto zložky spracovať. Pred podávaním špeciálneho mlieka sa však vždy poraďte s pediatrom.
Kvapky proti kolike
Kvapky proti kolike sú u mamičiek veľmi obľúbené, patria totiž k rýchlej pomoci pri plynatosti a kolike. U novorodencov a detičiek s kolikami sa používajú predovšetkým kvapky s obsahom látky simetikon. Nápomocné sú však napríklad aj kvapky s obsahom enzýmu laktázy, ktorá pomáha štiepiť a lepšie tráviť laktózu. Vyskúšať môžete tiež rôzne prírodné kvapky pre detičky s obsahom anízu a feniklu. Obľúbené kvapky proti kolike sú napríklad:
- Espumisan L – kvapky s obsahom simetikonu s banánovou príchuťou prinášajú úľavu od plynatosti a nadúvania.
- Sab Simplex – protipenivý liek zaisťujúci rozpad peny brániacej vstrebávaniu plynov v žalúdku a črevách.
- ColiPrev kvapky – výživový doplnok s obsahom laktázy. Sú určené na liečbu detskej koliky.
- Baby calm – kvapky obsahujú rastlinné oleje z fenikla, anízu a mäty. Prinášajú úľavu pri nadúvaní, bolesti a plynatosti.
Upozornenie:
Pred tým, ako dieťatku začnete podávať kvapky proti kolike, prípadne iné lieky a doplnky, vždy sa najprv poraďte s pediatrom. Dodržujte stanovené dávkovanie a spôsob užívania.
Feniklové čaje
Feniklový čaj môže svoje účinky prejaviť nielen vtedy, ak ho pije priamo dieťatko, ale napríklad aj keď ho pije mamička. Samozrejme platí to v prípade, že dojčíte. Látky, ktoré pomáhajú zmierniť nadúvanie a bolesť bruška, sa k dieťatku totiž dostanú prostredníctvom materského mliečka.
Probiotiká pre zdravé trávenie
Probiotiká dodávajú telu dobré baktérie nevyhnutné pre zdravé trávenie a imunitu. U mnohých mamičiek sú prvou voľbou kvapky Biogaia ProTectis. Obsahujú živé aktívne baktérie Lactobacillus reuteri a sú vhodné nielen pri kolike, ale tiež pri tráviacich ťažkostiach ako je vracanie či znížená pohyblivosť čriev.
S kolikou u novorodencov môže pomôcť aj masáž bruška
Aj pravidelná masáž bruška je jedným zo spôsobov, ako vášmu bábätku pomôcť. Vytvorte si vlastnú malú rutinku, kedy dieťatku jemne pomasírujete bruško. Môžete to robiť napríklad vždy po kúpeli alebo viackrát za deň, no nikdy nie hneď po jedle. Pomáhajú krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek a tiež striedavé pokrčenie a vystieranie nožičiek (uvoľňuje zastavené plyny). Na masáž možno použiť mandľový olejček, prípadne špeciálne prípravky určené na masáž bruška detičiek. Mnohí tiež odporúčajú priloženie bábätka bruškom na brucho matky.
Čo ďalšie vám môže pomôcť upokojiť dieťatko s kolikou?
- Biely šum – niektoré bábätká sa upokoja pri takzvanom bielom šume, čiže ruchových zvukoch v pozadí napríklad z vysávača, umývačky riadu, práčky, sušičky na vlasy či ventilátora.
- Nosenie – teplo dokáže tiež priniesť značnú úľavu, a to predovšetkým vtedy, ak dieťatko bolí bruško. Svoje urobí aj kontakt a telesné teplo rodiča.
- Hojdanie – rytmické pohyby hojdania a kolísania sú pre bábätko upokojujúce a uvoľňujúce.
- Dočasná úprava stravy maminy – ak dieťatko dojčíte, môžu k zmierneniu koliky napomôcť aj zmeny v jedálničku. Vynechajte potraviny, ktoré prirodzene nadúvajú, obmedzte pikantné jedlá, sýtené nápoje a podobne.
Viete, na aké potraviny by ste si mali dať pozor počas kojenia?
V našom článku nájdete jedlá a potraviny, ktorým by ste sa v tomto období mali vyhýbať a tiež tip na to, ako podporíte tvorbu materského mlieka.
Malá rada na záver:
Vieme, že koliky sú nepríjemné a stresujúce nielen pre dieťatko, ale aj pre rodičov. Základom je však, aby ste zachovali pokoj a pristupovali k celej situácii vyrovnane. Dieťatko vníma veľa, preto by ste nemali zabúdať na to, že len ak budete pokojná vy, dokážete upokojiť aj vaše bábätko.
Zdroje použité v článku:
- Detská kolika. IN: Zdravopedia.sk. 2024. [online] [cit. 7-10-2024] Dostupné z: https://zdravopedia.sk/choroby/detska-kolika
- Redakcia portálu Lekár.sk. Novorodenecká kolika: nepokojné a plačúce dieťa najčastejšie trápi bolesť bruška. 2022. [online] [cit. 7-10-2024] Dostupné z: https://lekar.sk/novorodenecka-kolika-nepokojne-a-placuce-dieta-najcastejsie-trapi-bolest-bruska/