Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Kvasinkový výtok: Ako si s ním poradiť?

Mnohé ženy vnímajú vaginálny výtok ako niečo negatívne. Ide však o prirodzený, a dokonca dobrý jav nášho organizmu. Výtok totiž pomáha udržiavať vaginálne prostredie v rovnováhe. Lubrikuje pošvu, chráni ju pred podráždeniami aj infekciami. To, ako by mal výtok vyzerať a aké „množstvo“ je normálne, sa však presne určiť nedá. U každej ženy sa vytvorí iné množstvo, výtok má inú farbu i konzistenciu. Môže sa meniť fázou cyklu, ale tiež vekom či zdravotným stavom.1

Problém nastáva vtedy, keď sa ho tvorí viac, ako zvyčajne. Pokiaľ sa k tomu pridá zmena konzistencie a farby, zápach či dokonca pálenie a rezanie v intímnej oblasti, môžete si byť istá, že ide o nejaký zdravotný problém. Ten najbežnejší a najčastejší je tzv. kvasinková infekcia, nazývaná aj vaginálna mykóza. Spôsobuje ju najmä kvasinka Candida albicans, podobná plesni. V ženskom vaginálnom prostredí sa vyskytuje prirodzene, no keď sa premnoží, narobí množstvo nepríjemností.

Aké sú prejavy vaginálnej kvasinkovej infekcie?

  • Pálenie, rezanie a svrbenie v intímnej oblasti.
  • Biely a hrudkovitý výtok, často zapáchajúci.
  • Začervenanie vonkajších rodidiel alebo vyrážka.
  • Vaginálna suchosť.
  • Bolesť pri pohlavnom styku alebo počas močenia.

Aby nepríjemný výtok vymizol, je potrebné preliečiť kvasinkovú infekciu ako celok. V prvom rade by ste mali zvážiť, či nie je na mieste návšteva gynekológa. Odporúča sa najmä v prípade, že vás v intímnej oblasti trápi silný opuch, výrazné začervenanie, veľmi nepríjemné svrbenie alebo iný bolestivý či doslova neznesiteľný problém.

Čo pomôže na kvasinkový výtok?

Na samoliečbu kvasinkového výtoku sú najúčinnejšie voľnopredajné antimykotiká. Majú formu krémov, mastí, čapíkov, roztokov ale aj tabliet. Vybrať si teda môžete formu, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Tieto lieky zväčša obsahujú liečivo klotrimazol – účinné pri liečbe mykotických, plesňových a kvasinkových zápalov pošvy. Klotrimazol teda lieči infekciu a uľavuje od všetkých nepríjemných príznakov, ako svrbenie, zapáchajúci výtok, opuch aj bolesť. Toto sú niektoré voľnopredajné lieky z našej online lekárne na liečbu vaginálnych infekcií:

Pri kvasinkovom výtoku je veľmi dôležitá aj správna intímna hygiena

Správna intímna hygiena spočíva v:

  • pravidelnej dennej očiste intímnych partií,
  • používaní len prípravkov určených na intímne oblasti.

Intímne prípravky dostanete vo viacerých formách – ako umývacie peny, krémy ale i čistiace obrúsky. Na denné používanie sú vhodné práve peny a krémy. Intímne vlhčené obrúsky by ste mali používať len v „mimoriadnych“ prípadoch, a teda napríklad počas cestovania, po športovej aktivite alebo v prípadoch, keď nemáte možnosť dať si sprchu. Na intímne oblasti sa vyhnite aplikácii bežných sprchových gélov či mydiel, vaginálnu flóru by ste si mohli ešte viac narušiť.

starostlivost o intimne partie

Naučte sa starať o svoje intímne partie

Ako často umývať intímne partie, čo (ne)používať a ako na správnu intímnu hygienu po pohlavnom styku? Ak vás zaujíma viac, prečítajte si náš článok o správnej intímnej hygiene.

Ako môže liečbu a vznik kvasinkového výtoku ovplyvniť životospráva?

Možno sa budete čudovať, no aj zlá životospráva môže stáť za vznikom vaginálnych problémov. Všetky naše orgány sú totiž navzájom prepojené a problém s jedným môže ovplyvniť aj fungovanie toho druhého. Aké faktory ovplyvňujú rovnováhu vašej vaginálnej mikroflóry?

  • Strava. Vašim intímnym oblastiam rozhodne neprospieva alkohol ani potraviny s vysokým obsahom rafinovaného cukru, pretože práve takáto strava je ideálnou potravou pre množenie kvasiniek.
  • Oslabená imunita, stres, užívanie antibiotík a nedostatok spánku. Môžu tiež narušiť rovnováhu vaginálnej flóry a vytvoriť tak ideálne prostredie pre množenie kvasiniek.
  • Intímna hygiena. Pokiaľ si intímne oblasti umývate klasickým mydlom či sprchovým gélom, môžete si narušiť pH sliznice.
  • Hormonálna nerovnováha, menštruácia, tehotenstvo, pohlavný styk. V týchto obdobiach by ste svojim intímnym partiám mali venovať viac pozornosti, keďže sú náchylnejšie na rozvoj infekcií.
  • Nevhodná spodná bielizeň. V nepriedušnej spodnej bielizni zo syntetických materiálov sa sliznica rýchlo zaparí a znovu poskytuje vhodné miesto pre množenie kvasiniek.

Ako dosiahnuť, aby bola vaša vaginálna flóra vždy v rovnováhe?

Prevencia je tým najlepším liekom. Platí to aj pri vaginálnej mykóze, kde zásady prevencie predstavuje najmä vhodná intímna hygiena, niekoľko správnych návykov a tiež zdravý životný štýl. Pokiaľ sa vám niektorý faktor ale nedarí zlepšiť a trápia vás časté vaginálne infekcie a premnožené kvasinky, máme pre vás jednu radu na záver: Skúste si „opraviť“ vaginálnu flóru pomocou dostupných prípravkov.

Existujú totiž aj tzv. vaginálne probiotiká, respektíve probiotické prípravky určené na intímne oblasti. Fungujú podobne ako bežné probiotiká. Upravujú mikroflóru, vytvárajú správne pH a ošetrujú sliznicu.2 Siahnuť po nich môžete v čase, kedy je vznik kvasinkovej infekcie rizikový – teda napríklad pri oslabenej imunite, v stresovom období, počas leta (ak na sebe často nosíte mokré plavky) alebo pri hormonálnej nerovnováhe.

Zdroje použité v článku:

1. Kvasinková vulvovaginitída. 2019 [online] [cit. dňa 2023-02-08] Dostupné na: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/na-intimnu-hygienu-su-vhodne-gely-s-kyslym-ph-rozhovor-s-mudr-vierou-andilovou

2. MEI, Z. a D. LI. 2022. The role of probiotics in vaginal health [online] [cit. dňa 2023-02-09] Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9366906/

Neprehliadnite